Menü

Alkalmazkodás az elkerülhetetlen változásokhoz

  • Dátum: 2017.06.12., 19:38

Az alábbiakban 10 módot ismertetünk, hogy képesek legyünk rugalmasságot, stressz tűrő képességet, ellenálló képességet kialakítani magunkban az azt igénylő helyzetekben!

1. Építsünk kapcsolatokat!

A családtagokkal, barátokkal és másokkal kialakított jó kapcsolat ápolása nagyon fontos. Elfogadhatjuk a segítségüket, a törődésüket, a támogatásukat. Meghallgatnak minket, ez segíthet rugalmasságunk építésében. Néhányan úgy gondolják, ha különféle közösségekhez tartoznak, például civil csoportokhoz, hitszervezetekhez vagy más helyi szerveződésekhez, azzal szociális támogatáshoz juthatnak, és visszanyerhetik a reményt. Ha másokat segítünk nehéz időszakaik során, azzal magunkon is segíthetünk.

2. Ne gondoljunk krízisként a leküzdhetetlen problémákra!

Nem változtathatjuk meg a tényt, hogy stresszes események márpedig történnek, azon viszont változtathatunk, ahogy ezeket a helyzeteket értelmezzük. Megvan a lehetőségünk, hogy megválasszuk, hogyan reagálunk. Ilyenkor egy kicsit nézzünk a jelen mögé, gondoljunk arra, hogy a jövőbeli körülmények egy kicsit jobbak lesznek. Figyeljünk minden apró változásra, amivel kicsit jobb érzést érünk el saját magunkban. Ezzel segíthetjük magunkat a nehézségek leküzdése során.

3. Fogadjuk el, hogy a változás az élet része!

Bizonyos célok a különböző helyzetek eredményei miatt már nem megvalósíthatóak. Ha elfogadjuk azokat a körülményeket, amelyeken nem tudunk változtatni, az segít minket, hogy arra koncentráljunk, amire hatással lehetünk.

4. Kövessük a céljainkat!

Keressünk néhány reális célt! Csináljunk valamit rendszeresen, még akkor is, ha ez nagyobb teljesítményt kíván meg tőlünk. Ez segíthet minket abban, hogy a céljaink irányába tegyünk lépéseket. Ahelyett, hogy olyan feladatokra áldoznánk az időnket, amelyek elérhetetlennek tűnnek, kérdezzük meg magunktól: „Mi az az egy dolog, amit véghezvihetek annak érdekében, hogy egy lépést tegyek előre abba az irányba, amerre haladni szeretnék?”

5. Cselekedeteink döntő hatással bírjanak!

Tegyük oda magunkat! Ez egy jobb módszer, mintha teljesen elzárnánk magunkat a problémáktól és a stressztől, és csak arra várnánk, hogy megszűnjenek.

6. Keressünk lehetőségeket, hogy kibontakozhassunk!

Az emberek gyakran tudnak meg újabb és újabb dolgokat saját magukról. Sokszor ez egy olyan helyzetben kerül elő, amikor valamilyen veszteséggel próbálnak éppen megküzdeni. Sokan számoltak be arról, hogy a tragédiák és viszontagságok idején sokkal jobb kapcsolatokat ápoltak, erősnek érezték magukat – még ha sebezhetőek is voltak -, megnövekedett az önértékelésük, és többre értékelték az életet.

7. Tápláljuk a pozitív énszemléletet!

Ha tápláljuk a magabiztosságra való képességünket, hogy megoldjuk a problémáinkat, és bízunk az ösztöneinkben, könnyebb felépíteni a változásokhoz szükséges rugalmasságunkat.

8. Tartsuk szem előtt a dolgokat!

Még amikor fájdalmas dolgokkal is szembesülünk, próbáljuk a stresszel teli helyzetet szélesebb kontextusban értelmezni, és gondolkodjunk hosszú távon.

9. Tartsuk meg a reményteli szemléletmódot!

Az optimista szemlélet képessé tesz minket arra, hogy azokat a pozitív dolgokat várjuk, amik történni fognak velünk az életben. Próbáljuk meg vizualizálni, mi az, amit szeretnénk ahelyett, hogy azon aggódunk, amitől félünk.

10. Vigyázzunk magunkra!

Figyeljünk a saját szükségleteinkre, igényeinkre és érzéseinkre. Élvezzük a tevékenységeket, amelyek lekötnek és kikapcsolnak minket. Mozogjunk rendszeresen. Ha figyelünk magunkra, segítünk az elménknek és a testünknek, hogy képesek legyenek megküzdeni a rugalmasságot és ellenálló vagy stressztűrő képességet igénylő szituációkkal.

Más módok is vannak!

Sokan például leírják a traumával vagy más nehéz eseménnyel kapcsolatos legmélyebb gondolataikat és érzéseiket egy papírra vagy füzetbe. A meditáció, illetve különböző spirituális gyakorlatok is segíthetnek, hogy visszanyerjük a reményt. A kulcs az, hogy megtaláljuk a saját helyzetünkben jól működő módszereket. Ez mind része az egyéni stratégiánknak, hogy tápláljuk rugalmasságunkat és stressz tűrésünket.

Forrás: http://psychprofessionals.com.au

A túlzott perfekcionizmus hátrányai

Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.