Menü

A testmozgás 6 meglepő előnye

A testmozgás előnyeiről szinte mindenkinek eszébe jut, hogy fittebbek leszünk tőle, javítja a vérkeringést, elősegíti a súlycsökkenést vagy éppen csökkenti a magas vérnyomást. Azonban van néhány meglepő előnye is a sportnak, amit már kevesebben ismernek. Nézzünk meg, ezek közül néhányat, a teljesség igénye nélkül.

Késlelteti az öregedést

Kinek ne fordult volna már meg a fejében, hogy milyen jó lenne örökre fiatalnak maradni. Bár, sajnos ez egyelőre nem lehetséges, az öregedést késleltethetjük rendszeres testmozgással. A memória és a logika javulása a mentális leépülés ellen hat, a szív és a belső szervek izmainak erősödése, pedig a testet tartja fiatalabb formában.

Segít az ízületi gyulladáson

Bár kicsit ellentmondásosan hangzik, valóban sokat javít az ízületi gyulladásban szenvedők hétköznapjain a rendszer testmozgás. A mozgás hatására nem csak az izmok, hanem az ízületek is megerősödnek, ezáltal pedig enyhül a merevségük és az ebből fakadó fájdalom.

Alvásproblémákra is kiváló

Mivel a test edzése oldja a stresszt és a feszültséget, emellett pedig a hát- és egyéb izom eredetű fájdalmakon is segít, nagy mértékben javít az alvás minőségén is, arról nem beszélve, hogy sport hatására endorfin szabadul fel, ami a test úgymond saját, természetes fájdalomcsillapítója.

A rák megelőzésében is szerepet játszik

Szinte havonta kínálnak újabbnál újabb csodaszereket a rák ellen, azonban a testmozgás közvetve valóban segít a rák megelőzésében. A rákkal kapcsolatos esetek nagy részénél kiváltó okként szerepel a túlsúly és az anyagcsere helytelen működése, ezeket pedig a legjobban a sporttal tarthatjuk egészséges szinten.

Megelőzi a csontritkulást

Köztudott, hogy a rendszeres mozgás, főleg a futás és a séta erősíti a csontokat. Persze minél hamarabb kezdi el valaki, annál jobb, azonban idősebb korban sem késő bevonni az életünkbe a testmozgást. Nőknél kifejezetten ajánlott, mivel ők fokozottan ki vannak téve a csontritkulás veszélyeinek a változókortól.

Enyhíti az asztma tüneteit

Szintén meglepő lehet, hogy pont az asztma tüneteit enyhíti a sport, azonban a legtöbb sportorvos szerint megfelelő gyógyszerek mellett az asztmások is nyugodtan sportolhatnak, sőt. Általában az úszást javasolják, de mindenképp érdemes a betegnek előbb az orvosával konzultálni.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?

Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)