A „kapcsolat nélküli” kapcsolat
- Dátum: 2018.06.15., 22:38
- Palotás-Tóth Melinda
- beteljesült, felcserélhető, felelősség, férfi, intimitás, kapcsolat, kicsi, motiváció, nő, önbecsülés, párkapcsolat, pótolható, pszichológia, szenvedély, szerelem, szexualitás, tudatosság, vak
Mi a szerelem? Milyen tényezőkből tevődik össze?
A szerelem háromszögelméletét 1986-ban publikálták. Robert J. Sternberg szerint a szerelem három összetevőből áll. Ezek az intimitás, szenvedély és elkötelezettség. Az intimitás a közelséget és a kölcsönös érzelmek meglétét és kifejezését jelenti. Az elkötelezettség a kapcsolat fenntartására irányuló magatartások összessége, elkötelezettség a társ és a kapcsolat irányába. Számunkra a legérdekesebb a szenvedély. Amely egyrészt szexuális vágyat jelent, másrészt azonban motivációs összetevőket is jelent (pl. úgy döntök, hogy szükségem van egy társra, mert…. ).
A szerelmet attól függően sorolja típusokba, hogy alacsony vagy magas egy-egy összetevő. Ez alapján tehát 8 eset lehetséges. A skála a „Nincs szerelemmel” indul és a „Beteljesült szerelemig” tart.
Van egy szerelem típus, melyet „Vak szerelemnek” hív, ez az, amit én kapcsolat nélküli kapcsolatnak nevezek. Ebben az esetben a szenvedély magas, az elkötelezettség és intimitás azonban alacsony. Ez a vakság azt jelenti részben, hogy nem látjuk a párunkat, hiszen nem ismerjük eléggé. Nem fektettünk bele energiát. Másrészt azt jelenti, hogy sajnos ilyen esetben a partner pótolható, felcserélhető.
De mi is ez a oximoron? Hogy is lehet „kapcsolat nélkül” mégis egy kapcsolat?
A dolog kulcsa az alacsony önbecsülés.
Tehát van egy nő, kapcsolatot szeretne, mert körülötte mindenki szerelmes. Meg akarja találni a nagy Ő-t, vagy csak simán jó lenne valaki, aki átöleli és megmutatja neki, hogy ő mennyire értékes. Tehát ez egy motivációs tényező.
Mit akar a férfi? Szexet többnyire. Persze mondhatja ő is, hogy hiányzik neki valaki, meg kell neki mutatni a szerethetőségét.
Esetleg lehet motiváció az ex-partner is, hogy nem tudtak túllépni még rajta, nem tudták lezárni, meggyászolni és elengedni a korábbi kapcsolatot, hanem e helyett egy új kapcsolatba akarnak menekülni. Akárhogy is megint itt vagyunk a háromszögelmélet szenvedély részénél.
A férfi és a nő esetében is magas a szenvedély szintje. Találkoznak egymással. Ismerkednek.
A nő alacsony önbecsülése elvezet oda, hogy elég hamar megkapja a férfi a szexet. Mivel attól tart, ha másként tesz és váratja a férfit, akkor az keres valaki mást, aki majd megadja neki, amire vágyik. A férfi alacsony önbecsülése pedig elvezet oda, hogy elég is neki ennyi és valóban lehet, hogy ha nem kapja meg időben a szexet , akkor keres mást.
Hiszen ő ettől érzi magát értékesnek, meg tudott hódítani egy nőt. Ha a nő nem ugrik rögtön az ágyába, akkor a férfi azt elutasításként is megélheti. Persze mivel kevés befektetéssel megkapta a nőt, véletlenül se fog tovább udvarolni, vagy esetleg mélyíteni a kapcsolatot és az elkötelezettség irányába haladni. Miért is tenné? Ott van egy nő, aki könnyen elérhető és megkapja tőle, amire vágyik. Ez a barátság extrákkal, vagyis nem teljesen, mert a barátok között legalább van egy kis intimitás, lelki kapocs.
Sajnos,manapság, ez a féle felcserélhető kapcsolati forma egyre terjedni látszik, lassan az embereket is fogyasztási cikkekké degradáljuk.
De van megoldás: az önbecsülés fejlesztése, egy olyan férfi és nő ismerkedési folyamata, akik mindketten magas önbecsüléssel rendelkeznek, másként néz ki és a vége gyakorta igazi boldogság.
A következő cikkemben erről fogok írni és arról, hogy hogyan fejleszthetjük az önbecsülésünket.
Tippek társkereső profil létrehozásához
A társkereső profil fontos kiindulópont, ami képet ad arról, hogy milyen kapcsolatot keresünk, kik vagyunk, és milyen pár mellett képzeljük el a jövőnket.
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?
Az ősz egy elég éles váltást hozhat az életünkbe egy kellemes nyári kikapcsolódás után, amit sokszor a párkapcsolatok is megsínylenek. Mindenkinek ismerős lehet a helyzet, amikor a környezetében, vagy akár a saját maga bőrén elkezdi tapasztalni, hogy a rossz idő kezdetével a konfliktusok száma is megnövekszik.
Ő az enyém! Az enyém, érted! – Avagy féltékenynek lenni
Miért vagyunk féltékenyek? Irigyek vagyunk és védjük a barátainkat, a családtagjainkat, a szerelmünket is. Egyes érzelmeket, bármennyire emberiek is, nehéz szeretni vagy akár csak elfogadni. Nem pusztán azért, mert rémes őket megélni: hiszen a haragot, a gyászt, a bűntudatot valahogy mégiscsak képesek vagyunk elfogadni, mint az emberi élet velejáróit. A féltékenység viszont – hasonlóan az irigységhez – olyasvalami, amitől sokunk legszívesebben örökre megszabadulna. Ezek az érzelmek énünknek egy sötét, kicsinyes, birtokló és kontrolláló oldalával szembesítenek, amelytől joggal félünk.
Félni az elköteleződéstől
Manapság egyre elfogadottabb szinglinek lenni, egyedül élni akár a 30-as években is, kitolni a házasság, az összeköltözés idejét. Amikor pedig ennek a miértjét firtatjuk, kitérő válaszokat, megideologizált elméleteket kaphatunk, mint például, hogy a „férfi nem akar egész életében együtt élni valakivel”, vagy, hogy így „nem kell senkihez alkalmazkodni, ma már nem ez az élet rendje”. Vajon az általános jellegű magyarázatok mögött milyen tényleges okok húzódhatnak a háttérben?