Menü

Futni jó

Mindegy milyen mozgásformát választunk, a lényeg, hogy a rendszeres sport az életünk része legyen. Viszont mozgásforma és mozgásforma között is van különbség, hisz nem mindegy, hogy az állóképességünket szeretnénk javítani, izmot építeni, vagy éppen fogyni szeretnénk. Talán az egyik legintenzívebb testmozgás a futás. Minden izomcsoportot megmozgat és a legegyszerűbb sport, hiszen sem eszközökre, sem különleges pályára nincs szükség. Nem kell hozzá sok pénz, sem kondibérlet, csak a két lábunk és az elhatározásunk.

Sokszor nem is azzal van gond, hogy valaki nem szeret mozogni, nincs pénze, vagy nincs ideje rá. Általában a legnagyobb akadály az első pár lépés, hogy egyáltalán rávegyük magunkat a futásra. Pedig akárkit megkérdezünk, biztos fel tud sorolni legalább három pozitív hatását. Elkezdeni nehéz, viszont az első pár alkalom után már igényelni fogja szervezetünk. Ez természetes, hisz a szervezetre gyakorolt előnyös hatásai mellett jobban is érezzük magunkat, mind fizikálisan, mind mentálisan.

A rendszeres futás segíthet az insomnia leküzdésében, és általánosan javítja az alvás minőségét, ezáltal kipihentebbek és koncentráltabbak leszünk. Ez persze maga után vonja, hogy sokkal jobban kezeljük a stresszt és a problémákat, ami pedig elégedettség érzetet ad. Nem csak ezeken keresztül, hanem közvetlenül is csökkenti a depresszió tüneteit, mivel olyan hormonok termelését indítja be, mint az endorfin, amit boldogsághormonként is emlegetünk.

Nem csak belül, kívül is észrevehető a futás okozta változás. Egészségesebb, tisztább lesz a bőrünk, mivel javul a vérkeringés. Az intenzív izzadás megszabadítja a bőrt a méreganyagoktól, amiktől pattanások és mitesszerek alakulnak ki.

Más előnye is van a futásnak, ami a hölgyeknek kedvez: csökkenti a menstruációs fájdalmakat. Biztos sokan hallották már az orvosuktól, hogy a rendszeres testmozgás majd segít a görcsökön. Persze, egy kis séta nem fogja megváltani a világot, viszont a futás kifejezetten sokat segít, mivel nagyon intenzív mozgás. Nehéz, hiszen, ha fáj valamink, a legutolsó dolog, amit szeretnénk csinálni, az a mozgás. Viszont, ha rávesszük magunkat, pár hét után már érezhető is a hatása és enyhülnek a görcsök.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?

Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.