Menü

A funkcionális edzés és a TRX-hatékony edzésmódszer a szálkás izomzatért!

Szeretnél olyan edzést végezni, amivel nemcsak, hogy több kalóriát égethetsz, mint egy hagyományos kardió edzés során, de még izomzatod is erősítheted vele?

Akkor ismerkedj meg egy kicsit a TRX-szel!

Maga a funkcionális tréning a fitnesz hazájában, az Egyesült Államokban már óriási népszerűségnek örvend. Ennek számos oka van – minimális eszköz és helyigény, látványos eredmények, széleskörű felhasználás – de ami talán mindennél jobban alátámasztja a létjogosultságát az a szemléletmód, amivel megközelíti a testmozgást. A funkcionális tréning – így a TRX edzés is – a tested és az izmaid a mindennapi élet kihívásaira készíti fel.

Nem az izomépítés a lényeg, hanem a kiegyensúlyozott, stabil és terhelhető teljes izomzat. A módszer a test természetes képességeit erősíti és emeli ki, ellentétben pl. az edzőtermi gépekkel való edzés, ahol természetellenes mozgásokat hajtunk végre. Ezek hibás mozgásminták rögzüléséhez és ezáltal sérülésekhez vezethetnek. Természetesen, ha jól végzed a gyakorlatokat az edzőteremben, akkor ennek kicsi az esélye. Viszont sajnos nagyon sok ember nem végzi jól a gyakorlatokat, még az ún. haladók, profik sem. A funkcionális tréning másik alapvető sajátossága, hogy középpontba helyezi az úgynevezett „core” izmok fejlesztését (az ágyéki gerincszakasz körül lévő izomhurok), mely izomcsoport a tested erőközpontja és gerinced stabilizálásában is alapvető fontosságú.

A funkcionális tréning eredete

Eredetileg a rehabilitációban használták gyógytornászok, terapeuták sportsérülésből származó műtétek utáni betegeknél. A módszer lényege, hogy az egyes izomcsoportokat nem izoláltan, hanem különböző mozgásmintákba integrálva erősítik. Az ízületeket és izmokat minden lehetséges dimenzióban megmozgatjuk, ezáltal teljesítmény javul, és a hétköznapokban is „funkcionálisabban” működhetnek.

Mit várhatsz tőle?

A funkcionális tréning esztétikailag is átformálja a tested, harmonikusan kidolgozott izomzatot eredményez és jobb izom-egyensúlyt, fejleszti az állóképességed és a stabilitásod. Bármilyen sportágra felkészíti a tested és segítségével csökkenthető a sportsérülések száma. Az edzéseid hatékonyságát természetesen csak a helyes táplálkozással lehet fokozni és a rendszeresség itt is alapvető fontosságú. A TRX sikere egyszerűségében és hatékonyságában rejlik. A 70 dkg-os hevederrendszer lényegében egy mobil edzőterem, amit bárhova magaddal tudsz vinni és bárhol tudod használni. Akár még a nyaralásra is magaddal viheted.

A TRX-szel végtelen számú gyakorlatot tudsz végezni és az egész tested meg meg tudod mozgatni vele. A TRX-es edzésnél a saját tested használod ellenállásként és az intenzitást is te határozod meg, így lehetséges, hogy ugyanazt az eszközt használja egy elit katona és egy modell is. Egy TRX-es edzés sokkal intenzívebb, mint egy cardio edzés, sokkal több kalóriát égetsz el rövidebb idő alatt. Az anyagcserét is annyira felpörgeti, hogy az edzés utáni regenerációban (a szervezetünk visszaállása az egyensúlyi állapotba) legalább annyi kalóriát égetsz el, mint edzés közben.

Egy zsírégető cardio edzés utóégető hatása ehhez képest minimális. Figyelem, mielőtt saját magad elkezdenéd az edzéseket érdemes végzett TRX edzőhöz fordulni. Menj le csoportos TRX órára és próbáld ki ezt a fajta edzésmódszert!

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?