Menü

Gyors reggelik, melyeket előre elkészíthetsz!

Ez benne a pláne, hogy előre elkészíthetünk. Nemcsak gyors, nemcsak reggeli, nemcsak finom és egészséges, de még pepecselni nem kell velük, kell ennél jobb cikktéma?

Bevallom, mostanában a kedvenc reggelik között a „munch” jellegű péksütis csomagok szerepelnek, erről nemrég írtunk a hajraegeszseg.hu oldalán, bővebben: https://hajraegeszseg.hu/cikk/2023-10-05/munch-avagy-tegyunk-a-pazarlas-ellen

Ezekből többet is vásárolok és lefagyasztom, majd reggelire csak bedobom a mikróba vagy a sütőbe és máris kész a friss, finom, meleg péksütemény. De térjünk vissza a reggelekhez.

Mindannyian tudjuk, hogy ébredéstől számítva versenyt futunk az idővel. Mi öten vagyunk, három gyerekkel, ahányan vagyunk, annyifelé futunk, gyors öltözés, gyors reggeli, könyörgés, hogy egyél, hogy moss fogat, húzd a cipőd, vedd be a vitamint…stb.

Az én gyerekeim ilyenkor a lehető leglassabban készülődnek, fél óráig tart csak a fogmosás és azt se tudják, hova tűnt el a fél pár zokni, ezért örülök, ha időben el tudunk indulni, azonban a reggeli étkezésből nem engedek soha, azon nem szabad időt spórolni.

Ezt azért írom, mert tudom, hogy sokszor a reggelin spóroljuk meg az időt, így a legfontosabb étkezés elmarad, aztán csodálkozunk, miért vagyunk egész nap enerváltak, fáradtak.

Az, hogy majd a munkahelyemen eszem valamit, vagy reggel beugrom a pékségbe, az olykor jó megoldás, de cukros pékáruval indítani a napot nem biztos, hogy jót tesz a vércukorszintnek.

Minden reggel nem lehet bolti lekváros táskát meg fánkot enni. Bevallom - ha már édes íz – én édesszájú vagyok és szeretem édes ízzel kezdeni a napom, ezért szeretem a zabkását, a reform péksütiket, a tejeskávét vagy kakaót, azonban ne belőlem induljunk ki, nem kell feltétlen édes reggelikben gondolkodni.

El lehet előre készíteni különböző egészséges kenyérfeltéteket, avokádókrémet, vagy házi májkrémet, tojáskrémet, melyet előre el lehet készíteni.

Ha változatosságra törekszünk, akkor egyik nap ehetünk sósat, másik nap elkészíthetünk előre egy joghurtos, édes pohárkrémet: krémes natúr joghurttal, gyümölcsökkel, zabpehellyel, vagy cukormentes kekszdarabkákkal, olajos magvakkal, diétás lekvárral. Bármit tehetünk bele, amit szeretünk, rétegezve a hozzávalókat ötletesen, majd mehet a hűtőbe reggelig.

Klasszikus reggeli a palacsinta, szintén sósan, vagy édesen, bárhogyan nagyszerű alternatívája egy finom reggelinek, akár magunkkal is vihető a munkahelyre, gyerekeknek iskolába. A palacsintát készíthetjük zablisztből, teljes kiőrlésű vagy más egyéb egészséges reformlisztekből, gyümölcsökkel, pudinggal, diétás lekvárral, joghurtos krémmel, túróval töltve, vagy akár sósan is fogyaszthatjuk sonkával, zöldségekkel tálalva.

Írtunk már korábban a turmixokról, melyeket házilag is el lehet készíteni, aki nem olvasta volna, itt a cikkünk erről:

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2020-03-27/smoothie-szigoruan-hazilag

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2018-01-20/egeszseges-turmixok

Ezt is el tudjuk készíteni előző este gyümölcsökkel, például banánnal, eperrel, kivivel, tejjel vagy növényi tejekkel és a munkahelyre, iskolába is vihetjük magunkkal, feltéve, ha nem felejtjük otthon a nagy rohanásban.

A zabkása a személyes kedvencem és bár sokak szerint csak frissen jó, nos nekem - például nyáron – hidegen is ízlik, de előre elkészítve is felmelegíthető reggel, csak kis tejjel kell átkeverni és bedobni a mikróba.

2-3 dl tejjel, tej nélkül, vagy vízben, gyümölcslében 2-3 evőkanál zabpelyhet megfőzünk, s ízesítjük pudinggal, friss vagy fagyasztott gyümölcsökkel, túróval, magokkal, joghurttal, kakaóporral, kávéval (tiramisu ízű zabkása például nagyon finom), mákkal, dióval, mandulával, lekvárral, aszalt gyümölcsökkel, kókusszal, édesen-sósan, melegen, hidegen, főzve vagy áztatva, tulajdonképpen jöhet mindenféle formában!

Amikor pedig ráérős hétvégénk van, nálunk a bundáskenyér a sláger, sajnos vagy nem sajnos arra semmilyen más reggeliötletet nem találhatok ki, a klasszikus bundáskenyér meleg citromos teával nálunk szinte kötelező.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.