Téli zöldségek
- Dátum: 2024.12.15., 05:55
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- antioxidáns, ásványi anyag, fokhagyma, káposzta, petrezselyem, retek, saláta, vitamin
A hideg időben nehéz termeszteni bármit is, pedig pont ilyenkor van a legnagyobb szükségünk a vitaminokra és ásványi anyagokra. Vannak olyan zöldségek, amiket télen is frissen ehetünk.
Az év végi időszakban rohamosan csökkenhet az immunrendszerünk általi védekezőképességünk. Egyre kevesebb időt töltünk a friss levegőn, hiszen ki akar kimenni fagyoskodni, vagy kevesebbet sportolunk, mert inkább a takaró alá bújva, meleg teát, forralt bolt, esetleg kakaót iszogatva nézzük a filmeket. Kevesebb napfény ér minket, ezért a D-vitamin utánpótlásunk is csökkent. Arról pedig már nem is beszéljünk, hogy milyen sok felsőlégúti fertőzés kering a levegőben.
Ezekkel mind-mind meg kell birkózni a szervezetünknek, viszont, ha ezt nem támogatjuk kicsit, akkor elég nehéz dolga lesz. Ebben az időben kevesebb az idény zöldség és gyümölcs, próbálunk a multik által kínált árukból válogatni, felkeressük a gyógyszertárakat, hogy vitamin utánpótlás után nézzünk. Pedig van pár zöldség, amiket ilyenkor is termeszthetünk, kimondottan jól bírják a fagyos időt, így frissen szedhetjük és fogyaszthatjuk őket.
Annak, akinek van valamiféle kis kertje, vagy magaságyása, könnyen nevelgethet benne télen is zöldségeket. Azok a növények, amik elpihennek akár egy hótakaró alatt is, azaz fagyok közepette is életben maradnak, azért tehetik ezt meg, mert magasabb a cukor tartalmuk, mint a többinek. Ősszel érdemes a káposzta- és salátaféléket a földben hagyni, hiszen ezek vígan áttelelhetnek.
A leveles kel, más nevén fodros kel, vagy a kelkáposzta nagyon sok antioxidánst, ásványi anyagot, vitamint tartalmaz, ha ez nem lenne elég, még omega-3 zsírsavat és karotinoidot is. A kelbimbóról se feledkezzünk meg, benne sok A-, B- és C- vitamin van, és remek K-vitamin forrás. A salátáknál az áttelelő salátára bízhatjuk magunkat, szintén tele vitaminokkal, ásványi anyagokkal. A mángold nagy levelei is nagyon egészségesek, a szívbetegségek elkerüléséhez érdemes minél többet fogyasztani belőle. Az időben elvetett karalábé kelés után jól bírja a hideget, telis-tele van C-vitaminnal és káliummal, emellett sokféleképpen elkészíthető.
A fekete retket sokan ismerik, hiszen a közepét kivájva, az üreget mézzel feltöltve pompás immunerősítőt kapunk, amit bevethetünk a megfázásos időszakokban. Fűszerünk is lehet, a petrezselyem is bírja a hidegebb időt. Róla tudjuk, hogy tele van flavonoidokkal és gyulladáscsökkentő hatása is kiváló. Végül ne feledjük a fokhagymát, amit ősszel, még fagyok előtt ültetve, tél végén már ehetünk is. Erős gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású.
Nem kell télen nélkülöznünk a kertet, számos zöldséget termelhetünk, amiket, ha frissen szedünk és elkészítünk, akkor sokféle vitaminhoz és ásványi anyaghoz juttatjuk szervezetünket.
Vérerek tisztítása hatékonyan
Az érelmeszesedés egy krónikus, gyógyíthatatlan betegség, melynek kialakulása egészséges életvitellel megelőzhető. Ha pedig már kialakult, időben felfedezve jól kezelhető, a folyamat megállítható, és megfelelően csökkenthető a súlyos problémák kialakulásának kockázata. Nehézséget az okoz, hogy sokáig észrevétlen maradhat.
Májvédő növények nyomában
A májban nincsenek érzőidegek, ezért nem fáj, ha funkciója gyengül vagy baj van, de jelez, ha valami nincs rendben! Ilyenek a kiálló gyomor, a hastérfogat növekedés, a puffadás, a gyomorégés, a bőrpanaszok, verejtékezés, a fáradtság, az allergiák, a hormonális egyensúlyzavar, a súlytöbblet, a sötét vizelet, a lepedékes nyelv, a magas trigliceridszintek.
Egészséges karácsonyi menü kompromisszumok nélkül
Az ünnepi ételek elkészítése mindig nagy előkészülettel jár, és sokaknál minden évben ugyanaz a megszokott karácsonyi menü kerül az asztalra. Ezek az ételek azonban sokszor nem túl egészségesek, esetleg nem passzolnak a diétánkba. Néhány egyszerű alternatívával azonban könnyen fel lehet dobni az ünnepi asztalt!
Koriander, fűszer- és gyógynövény
Rengeteg fűszernövényt ismerünk, használunk a mindennapokban, de ezek közül soknak nem csak az íze remek, hanem felhasználhatósága és hatása is.
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?