Menü

Bodza, az édes gyógyír

Kevés olyan magyar ember van, aki nem ismerné a bodzát, de tudjuk azt is, hogy miért hasznos növény?

A bodza egy Magyarországon jól ismert növény, sokan foglalkoznak termesztésével. Igen magasra meg tud nőni a cserje, vagy fa, melynek két fajtáját használjak fel hazánkban, az egyik a gyalogbodza, a másik a feketebodza. Ez utóbbi közismertebb és nem csak azért, mert finom, hanem mert a népi gyógyászat is igen régóta használja. Virágzása májusban kezdődik, bogyóját még októberben is lehet szedni.

A bodza felhasználása sokrétű, hiszen például nagyon finom szörpöt főzhetünk belőle, lekvár alapanyagként is remek, sőt, még a palacsinta tésztájába keverve is finomság készíthető. Ezekre jellegzetes illatű és kinézetű fehér virágát szedik. A feketebodza bogyóját is szüretelik, amiből bodzabort, vagy különleges pálinkát is lehet készíteni. Ez utóbbi lepárlása rengeteg munkával jár, így nehezen beszerezhető és nem éppen a legolcsóbb pálinkafajta. Levele is értékes, főleg kertészkedők számára, mivel a komposztba belekeverve, a levél erős szagának köszönhetően segít elűzni a rovarokat, így kiváló biokertészeti alapanyag.

A népi gyógyászat nagyon régóta használja a növény termését és virágát is. Virága nagyobb mértékű flavonoid raktár, antivirális szerként is ismert. Találhatunk benne A-, B- és C-vitamint, gyümölcssavakat, antioxidánsokat, magnéziumot, vasat, foszfort, kalciumot és káliumot is. Gyógyhatásai közé sorolhatjuk a hatékony izzasztó képességét, köptető és hurutoldó hatását, emellett jó immunerősítő, féreghajtó, vízhajtó, köhögés- és lázcsillapító. Segít lehúzni a gyulladásokat, bőrduzzanatokat, kiűzi a náthát, javítja a keringést, fertőtleníti a sebeket és székrekedés esetén is hasznát vehetjük. Vesegyulladás és ödémás végtagok kezelésére is bevethetjük. A szájban keletkező afták és fogínygyulladás esetén forrázatának öblögetésével gyorsabb gyógyulást érhetünk el. Bőrbetegségek, mint ekcéma, pikkelysömör esetében borogatásként, szemünkön előbukkanó árpák gyógyítására lemosóként használjuk.

Legtöbb esetben teának lefőzve érdemes kortyolgatni. Szerencsére nagyon finom önmagában is, de nem veszít gyógyító erejéből, ha kicsit megízesítjük egy csöppnyi citromlével. Étkezések előtt ildomos fogyasztani, napi 3-4 csészével, viszont influenzás időszakban pár napig növelhető a napi adag akár 6-7 bögrényire is. Fontos, hogy jobb, ha kerülik a bodzatea fogyasztását azok, akik vérhígító gyógyszert, vagy vízhajtó hatású készítményt szednek. Szervezetünkbe jutása után egyes ritka estekben kisebb allergiás reakciókat tapasztalhatunk, nagyon ritka esetben anafilaxiás reakciók is jelentkezhetnek.

A bodza egy igen finom és remek gyógynövény, megannyi értékes vitamint és tápanyagot tartalmaz, sokféleképpen elkészíthető és fogyasztható, remek társ a náthás időszakokban.

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Az instant levesek kultúrája és hatásai

Az instant levesek világszerte népszerűek a gyorsaságuk, olcsóságuk és egyszerűségük miatt – sokan mégis túl gyakran nyúlnak utánuk. Bár elsőre ártalmatlannak tűnnek, hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A kultikus státuszuk mögött sokszor tápanyaghiány, sótúladagolás és egyoldalú táplálkozás húzódik meg.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.