Menü

Csontritkulást okozhat a kóla

A legnépszerűbb szénsavas üdítőital koffein- és foszforsavtartalma lehet a felelős az oszteoporózis kialakulásának.

Több kutatási eredmény is napvilágot látott már a témában, a szakemberek még nem tudják a biztos magyarázatot a csontritkulás kialakulására. A kólafogyasztás azonban egyre több kutatás szerint előidézője, de legalább rizikófaktora a csontritkulásnak.

A kólát fogyasztó emberek étrendjében a kóla pont a kalciumot tartalmazó italokat, az ásványvizet, a gyümölcsleveket és a tejet helyettesítik. A kólában található koffein és foszforsav is felelős lehet a csontritkulás kialakulásában. Tévhit, hogy a light kolák nem vezethetnek csontritkuláshoz, ugyanis a cukormentes kolák ugyanúgy tartalmaznak koffeint és foszforsavat.

A kólafogyasztás okozta csontritkulás elsősorban a nőket érinti, legalábbis a férfiak esetében még nem találtak összefüggést e tekintetben. Az idősebb nőknek különösen fontos odafigyelni a kólafogyasztásra, ugyanis a menopauza után lévő nők esetében felgyorsul a csontszövet csökkenése. Éppen ezért fontos a megfelelő mennyiségű kalcium fogyasztása.

Az oszteoporózis leginkább azért veszélyes betegség, mert hosszú ideig tünetmentes, ezért későn veszik észre, és késik a szakszerű segítség is. A derék- és hátfájás az első komoly jel, amellyel jó eséllyel orvoshoz fordul a beteg, de nem ritka a csonttörés sem, ami a kisebb végtagtörésektől egészen a mozgáskorlátozottságot eredményező törésekig terjedhet. Súlyosabb eset a csigolyák összecsúszása és a hátgörbület is.

A csontritkulás megelőzéséhez a legfontosabb a megfelelő mennyiségű ásványi anyag – elsősorban kalcium – bevitele, amit legkönnyebben a tejtermékek fogyasztásával tudunk megoldani. Emellett a kalcium felszívódását segítő D-vitamin bevitelére kell odafigyelnünk, , amit nyáron a napsugarak segítségével a legkönnyebb biztosítani, télen pedig jó minőségű táplálékkiegészítők fogyasztásával.

Bár a csontritkulás leginkább a nőket veszélyezteti, a férfiak esetében is előfordul, leginkább az alkoholista férfiaknál, ugyanis a helytelen táplálkozás és mozgásszegény életmód is okozhat oszteoporózist.

Fotó: sxc.hu

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?