Menü

Ásványi anyagok II.: a magnézium

  • Dátum: 2013.02.25., 09:31

A vitaminok mellett szervezetünknek számos ásványi anyagra és nyomelemre szüksége van. Az egyik legfontosabb ásványi anyag a magnézium, melynek feladata elsősorban a szervezet anyagcseréjében van. Szerepet játszik közel háromszáz enzim működésének szabályozásban, valamint hatással van a csontok növekedésére is. E mellett szabályozza a simaizmok működését, segíti megakadályozni azok görcsös összehúzódását. A szervezetben is megtalálható, melynek közel fele a csontokban koncentrálódik, de a máj-, és az izomsejtekben is nagyobb mennyiségben fordul elő.

Napi szükséglet

A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez egy átlagos felnőttnek napi 250-375 mg közötti mennyiségre van szüksége, terhesség és szoptatás idején ez a mennyiség megnő (350-375 mg).

Hiánya

Magnéziumhiányhoz vezethet többek között az egészségtelen táplálkozás, a különböző élvezeti cikkek (cigaretta, alkohol, drogok) nagy mennyiségben történő fogyasztása a mozgásszegény életmód, továbbá bizonyos kóros folyamatok. Magnéziumhiány léphet fel még terhesség és szoptatás idején.

A magnéziumhiány főbb tünetei:
• lábizomgörcs (főként a vádliban, éjszaka jelentkezik)
• migrén
• általános nyugtalanság
• menstruáció előtti hangulatingadozás

Utóbbi kapcsán érdemes megemlítenünk, hogy a magnéziumhiány egyik legjellemzőbb hatása a premenstruációs szindróma felerősödése. A menzeszt megelőző öt-tíz napban jelentkező tünetegyüttesnek „köszönhetően” a nők kedélyállapota még inkább változékonyra fordul, sokkal idegesebbnek érezhetik magukat, e mellett a jellegzetes mellfeszülés is erőteljesebb lesz.

Pótlásához: hüvelyesek, tökmag, banán

Nemcsak a kellemtelen tünetek miatt tehát, a számos élettani folyamat egészséges működének biztosításához is érdemes megelőzni a hiányát, illetve pótolni azt. Gazdag magnéziumforrás a különböző hüvelyesek, különösen a borsó, illetve a dió- és mogyorófélék (különösen a földimogyoró), a halak, a banán, a spenót és a zeller, valamint a tökmag és a barnarizs.

Kapcsolodó cikkünk:
Ásványi anyagok I.: a kalcium

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!