Menü

Hozzátáplálás lépésről lépésre III.

  • Dátum: 2013.03.07., 09:24

Amikor a főzeléket a babánk már megbízhatóan eszi, nagyjából hét hónapos kor körül megismertethetjük az állati fehérjékkel, vagyis a húsfélékkel.

Első lépésként válasszunk csirkemellet, aztán jöhet a pulyka, később pedig bevezethetjük a sertés és marhahúst is, de ezeket a zsíros részeiktől feltétlen meg kell szabadítani.

A húst mindig főzve adjuk, ügyeljünk arra, hogy ne főzzük túl. Egy adag nagyjából két dekagrammnyi legyen. Húskészítményt, vagy felvágottat csak később, 10-11 hónaposan adjunk. Ezzel szemben az üzletekben kapható babáknak adható húskonzerv. A pépesített húst ebből kanalanként adagoljuk hozzá a baba ebédjéhez, vagy uzsonnájához.

Nyolc hónapos korban megismertethetjük gyermekünket a halfélékkel is, azonban legyünk nagyon óvatosak, nemcsak a szálkák miatt, hanem mert igen gyakori vele szemben az allergia.

A belső szervek közül adhatunk májat is a babának, azonban csak mértékkel, hetente mindössze egyszer, mert a máj méregtelenítő szerv, minden szennyeződés benne csapódik le, ezért legfeljebb fiatal állaté jöhet csak szóba.

A tojás sárgája nyolc hónapos kor után ugyancsak adható, kezdetben azonban apránként, nyomokban adjuk, sőt egy éves korig naponta legfeljebb fél tojás lehet az adag. A tojásfehérjét valamivel később, tíz-tizenegy hónapos korban vezethetjük be.

Tejterméket, elsősorban sovány, kemény állagú, nem füstölt sajtot, natúr joghurtot, tehén és juhtúrót hét-kilenc hónapos kor körül adhatunk először a gyermekünknek. Figyeljünk azonban arra, hogy csak mini adagokban kínáljuk vele a babát, mert könnyen allergiát válthatnak ki az arra érzékenyeknél. Tehéntejet viszont semmilyen formában nem adhatunk a kicsinek egy, de most már egyre több szakember mondja, hogy inkább két éves kor alatt.

Fontos tudni, hogy a nyolc-kilenc hónapos csecsemő már igényli a rágást, ezért az ételeket ne turmixoljuk össze teljesen, hanem inkább villával törjük át. A főtt, puha darabok szétrágása, szétnyomása jó hatású a fogínyre.

Ötszöri étkezést feltételezve általában tíz hónaposan jutunk el oda, hogy a bébi naponta kétszer eszik főzelékfélét, egyszer gyümölcsöt, egyszer túrót, vagy rizst gyümölccsel. Ha mellette még szoptatunk is, akkor az ötödik alkalom meghagyható a szopizásnak. A napi táplálékbevitel egy éves kor alatt ne haladja meg az 1000 grammot, a főzelék napi adaja pedig nagyjából 220-250 gramm legyen.

Sorozatunk előző részei:
Hozzátáplálás lépésről lépésre II.
Hozzátáplálás lépésről-lépésre I.

Fotó: sxc.hu

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?