Hozzátáplálás lépésről lépésre III.
- Dátum: 2013.03.07., 09:24
Amikor a főzeléket a babánk már megbízhatóan eszi, nagyjából hét hónapos kor körül megismertethetjük az állati fehérjékkel, vagyis a húsfélékkel.
Első lépésként válasszunk csirkemellet, aztán jöhet a pulyka, később pedig bevezethetjük a sertés és marhahúst is, de ezeket a zsíros részeiktől feltétlen meg kell szabadítani.
A húst mindig főzve adjuk, ügyeljünk arra, hogy ne főzzük túl. Egy adag nagyjából két dekagrammnyi legyen. Húskészítményt, vagy felvágottat csak később, 10-11 hónaposan adjunk. Ezzel szemben az üzletekben kapható babáknak adható húskonzerv. A pépesített húst ebből kanalanként adagoljuk hozzá a baba ebédjéhez, vagy uzsonnájához.
Nyolc hónapos korban megismertethetjük gyermekünket a halfélékkel is, azonban legyünk nagyon óvatosak, nemcsak a szálkák miatt, hanem mert igen gyakori vele szemben az allergia.
A belső szervek közül adhatunk májat is a babának, azonban csak mértékkel, hetente mindössze egyszer, mert a máj méregtelenítő szerv, minden szennyeződés benne csapódik le, ezért legfeljebb fiatal állaté jöhet csak szóba.
A tojás sárgája nyolc hónapos kor után ugyancsak adható, kezdetben azonban apránként, nyomokban adjuk, sőt egy éves korig naponta legfeljebb fél tojás lehet az adag. A tojásfehérjét valamivel később, tíz-tizenegy hónapos korban vezethetjük be.
Tejterméket, elsősorban sovány, kemény állagú, nem füstölt sajtot, natúr joghurtot, tehén és juhtúrót hét-kilenc hónapos kor körül adhatunk először a gyermekünknek. Figyeljünk azonban arra, hogy csak mini adagokban kínáljuk vele a babát, mert könnyen allergiát válthatnak ki az arra érzékenyeknél. Tehéntejet viszont semmilyen formában nem adhatunk a kicsinek egy, de most már egyre több szakember mondja, hogy inkább két éves kor alatt.
Fontos tudni, hogy a nyolc-kilenc hónapos csecsemő már igényli a rágást, ezért az ételeket ne turmixoljuk össze teljesen, hanem inkább villával törjük át. A főtt, puha darabok szétrágása, szétnyomása jó hatású a fogínyre.
Ötszöri étkezést feltételezve általában tíz hónaposan jutunk el oda, hogy a bébi naponta kétszer eszik főzelékfélét, egyszer gyümölcsöt, egyszer túrót, vagy rizst gyümölccsel. Ha mellette még szoptatunk is, akkor az ötödik alkalom meghagyható a szopizásnak. A napi táplálékbevitel egy éves kor alatt ne haladja meg az 1000 grammot, a főzelék napi adaja pedig nagyjából 220-250 gramm legyen.
Sorozatunk előző részei:
Hozzátáplálás lépésről lépésre II.
Hozzátáplálás lépésről-lépésre I.
Fotó: sxc.hu
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.