Menü

Válasszunk alkatunknak megfelelő mozgásformát!

Sok minden befolyásolhatja, hogy milyen mozgásformát preferálunk. Van, aki mindig az aktuális divat sportok iránt érdeklődik, van, aki pedig kitartó egy régóta űzött sportág mellett. Személyiségünk és anyagi lehetőségeink is szűkítik a kört, de ne feledkezzünk meg az alkati sajátosságokról sem, amelyek szintén meghatározzák milyen sikereket érhetünk el egy adott mozgásformában.

Kezdjük egy kis elmélettel! A testalkatot környezeti és genetikai tényezők együttesen határozzák meg (például a csontváz mérete és arányai, fizikai aktivitás, egészségi állapot, izomfejlettség).

Mi ezúttal a tudomány eszköztárából merítve, három elméleti alaptípusból indulunk ki. Ezek az alkati típusok (ektomorf, mezomorf, endomorf) a valóságban erőteljesen keverednek egymással, nagyon ritka esetben különülnek el egyértelműen. Mégis ezek alapján körvonalazódnak bizonyos alkati sajátosságok, amelyeket nem árt figyelembe venni, mikor mozgásformát választunk.

Az ektomorf típusba azok tartoznak, akiknek hosszú végtagjaik vannak, kevésbé fejlett izomzattal és könnyű csontvázzal rendelkeznek. Azoknak, akik alkati sajátosságaik ezeket a jellemzőket mutatják, elsősorban állóképességet igénylő mozgásformákat ajánlanak a szakemberek, ami még kombinálható erősítéssel. Ebből kiindulva a következő konkrét sportok bizonyulhatnak ideálisnak: futás, röplabda, kosárlabda, balett.

A mezomorf kategóriába az elmélet szerint a következő tulajdonságok tartoznak, izmos, de karcsú testalkat, a vállak szélesebbek a deréknál, keskeny csípő. Az ilyen testalkat számára átfogó edzésprogram javasolt, amely különböző intenzitású, változatos mozgásformákat tartalmaz, beleértve a kardió edzést, valamint az erősítő edzést is. Javasolt sportok például, küzdő sportok, torna, rövidtávú futás.

Az endomorf típus alkati sajátosságai közé tartoznak: rövidebb végtagok, hiányos izomtónus, lassúbb anyagcsere. Célszerű erős sportokat választani az inkább ebbe a típusba tartozóknak, ahol a testméretek jól hasznosíthatóak. Ilyen sport például, a súlyemelés, birkózás, rögbi.

Ha sikerélményt szeretnénk elérni egy sportban, ami elég fontos, már csak azért is, hogy kitartóak legyünk, sok minden más mellet nem árt figyelembe vennünk testalkatunk sajátosságait is.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?