Csak óvatosan a diétákkal!
- Dátum: 2014.07.15., 22:12
- Diéta, paleolit, táplálkozás, vegetarianizmus
A különböző diétákat alapvetően arra találták ki, hogy javítsanak az ember egészségi állapotán, a manapság gyorsan változó étkezési trendek és divatok világában azonban sok veszély leselkedik a nem elegendő információval rendelkezőre.
A diétázni vágyók széles skálából választhatnak. Alapjában véve nincs ezzel gond, azzal viszont nagyon is, hogy rengetegen alapvető információk hiányában, tudatlanul vágnak bele a dologba. Ez elsősorban azért lényeges, mert az ellenkező hatást érik el, megtisztulás és egészség helyett károsíthatják szervezetüket.
A fejlődésben lévő szervezetnek például alapvető szükséglete a megfelelő fehérjebevitel, ha valamilyen okból, például speciális vegetáriánus életmóddal ezt korlátozzuk, azzal nemcsak az immunrendszernek, hanem a csontjainknak és izomzatunknak is árthatunk. A vegetarianizmusnak persze számos formája van, akad olyan, ahol nem teljesen tiltott az állati eredetű táplálék.
A másik szélsőség az úgynevezett paleolit táplálkozás, illetve annak a különböző változatai. Az ezt követőek elsősorban a húsra esküsznek és nem fogyasztanak gabonát és tejterméket. A sok hús ugyanakkor szintén több kockázatot rejt magában, megterheli az emésztőrendszert, és előfordulhat, hogy a kelleténél több zsírt viszünk a szervezetünkbe.
Persze félreértés ne essék, szinte mindegyik módszerből lehet átvenni hasznos elemeket, ugyanakkor a szélsőségektől óvakodni kell. A táplálkozási szakértők szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni: fő a változatosság és a mértékletesség.
Fotó:
pixabay.com
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.
Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!
Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.