Menü

Csak óvatosan a diétákkal!

A különböző diétákat alapvetően arra találták ki, hogy javítsanak az ember egészségi állapotán, a manapság gyorsan változó étkezési trendek és divatok világában azonban sok veszély leselkedik a nem elegendő információval rendelkezőre.

A diétázni vágyók széles skálából választhatnak. Alapjában véve nincs ezzel gond, azzal viszont nagyon is, hogy rengetegen alapvető információk hiányában, tudatlanul vágnak bele a dologba. Ez elsősorban azért lényeges, mert az ellenkező hatást érik el, megtisztulás és egészség helyett károsíthatják szervezetüket.

A fejlődésben lévő szervezetnek például alapvető szükséglete a megfelelő fehérjebevitel, ha valamilyen okból, például speciális vegetáriánus életmóddal ezt korlátozzuk, azzal nemcsak az immunrendszernek, hanem a csontjainknak és izomzatunknak is árthatunk. A vegetarianizmusnak persze számos formája van, akad olyan, ahol nem teljesen tiltott az állati eredetű táplálék.

A másik szélsőség az úgynevezett paleolit táplálkozás, illetve annak a különböző változatai. Az ezt követőek elsősorban a húsra esküsznek és nem fogyasztanak gabonát és tejterméket. A sok hús ugyanakkor szintén több kockázatot rejt magában, megterheli az emésztőrendszert, és előfordulhat, hogy a kelleténél több zsírt viszünk a szervezetünkbe.

Persze félreértés ne essék, szinte mindegyik módszerből lehet átvenni hasznos elemeket, ugyanakkor a szélsőségektől óvakodni kell. A táplálkozási szakértők szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni: fő a változatosság és a mértékletesség.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?