Hogyan legyél jó nagyszülő?
- Dátum: 2016.07.02., 15:51
- generáció, gyerek, gyereknevelés, idős, időskor, nagymama, nagypapa, nagyszülő, szülő
A legtöbb ember élvezi, amikor nagyszülővé válik, ami egy egészen más minőség, mint szülőnek lenni. Sokan azt állítják: több öröm, kevesebb felelősség. Míg az anyukák és apukák rengeteget agyalnak a nevelési kérdéseken, hogy mit hogyan csináljanak, addig ez a nagyszülőkre már nem jellemző. Az idősekkel foglalkozó cikksorozatunk keretében most arról szólunk, hogy milyen is a nagyszülői szerep, hogyan csináljuk jól, és mik azok a dolgok, amik "ellenjavalltak"?
(A cikksorozat első részében arról szóltunk, hogy vajon miért törődik keveset a média és a társadalom az idősekkel, a második rész témája pedig az időskori táplálkozás volt).
Mit tegyél, és mit ne tegyél, hogy jó nagymama, vagy nagypapa lehess?
- Ne szólj bele mindenbe. Vedd tudomásul, hogy a fiatalabbak gyakran más nevelési szempontokat követnek, és mások a fontos dolgok, a prioritások a számukra. Ezek a generációs különbségek természetesek, és a nagyszülők okoskodása terhes lehet a számukra. Ha valamit mindenképp szeretnél nekik elmondani, akkor azt tedd konstruktívan, és ahelyett, hogy bárkit is hibáztatnál, az unoka szemszögéből világítsd meg a dolgokat.
- Természetes, hogy a nagymama és nagypapa kényezteti az unokát, sokkal jobban, mint a szülők. Ennek ellenére ne szállj szembe teljesen a gyereked, vagy menyed és vejed nevelési elveivel, mert azzal az unokádat is összezavarod. Ha pl. ők sosem adnak a gyereknek cukrot, vagy nem engedik neki, hogy tévét nézzen, akkor nem érdemes ezekkel szembe menni. Ha mégis ez a terved, akkor beszéld meg a gyerekeddel, hogy milyen módon tudnátok arany középutat találni. Ez sokkal jobban fog esni neki, mintha szimplán csak marhaságnak, vagy túlzásnak kiáltod ki azokat a dolgokat, amik számára fontosak, és ellentétesen cselekszel.
- Az unokád szeretetét nem kell megvásárolnod! Rendben van, hogy plusz zsebpénzt kap tőled, vagy ajándékokat, de nem érdemes ezeket túlzásba vinni. Lehet, hogy emiatt többet látogat, de nem fog jobban szeretni... Ha valóban a szívét szeretnéd megcélozni, akkor inkább tölts vele minőségi időt, és alakíts ki vele olyan szokásokat, amiket hozzád köt, ami "csak a Tiétek".
- Ne szidd a szüleit! Akkor sem, ha a gyerekedről van szó, és akkor sem, ha a vejedről. A gyereket ez összezavarhatja, és tudat alatt ellenérzéseket, vagy riadalmat kelthet benne. Persze szüksége lehet megértésre, ha gondok vannak otthon, vagy nehézségei támadnak a szülőkkel, de ahelyett, hogy a gyerek orrára kötnéd, hogy a szülei milyen rossz úton járnak, és Te mennyire másképp gondolkodsz, inkább próbálj békés környezetet teremteni. Segíts az unokádnak mind a két oldalt megérteni és megvilágítani. Ettől még biztos támaszt nyújthatsz a számára, akire bármikor számíthat.
- Természetes, hogy a mai nagyszülők már elfoglaltabbak, mint a néhaiak. Amiatt ne legyen lelkiismeret-furdalásod, ha például még mindig dolgozol, és emiatt kevesebbet tudsz vigyázni az unokáidra. Ha így van, inkább ülj le a gyermekeddel, és/vagy a párjával, hogy mikor van szabadságod, és mik azok az időpontok, amikor viszont számíthatnak rád.
- Az idősebb feltétlenül bölcsebb? Érthető, ha azt gondolod, hogy hallgatniuk kellene rád a gyerekeidnek, ami az unoka kérdését illeti, hiszen te már a gyermekedet is sikeresen felnevelted. Nos, ez is igaz, de vedd figyelembe, hogy azóta már sok víz lefolyt a Dunán, és az álláspontok változtak. Nem csupán azért, mert "a mai fiatalok túl lazák és modernek", stb. Azóta rengeteg új nevelési irányzat, kutatás, módszertan látott napvilágot. Az a jó, ha oda-vissza tájékozódtok egymástól, és senki sem akar okosabb lenni, inkább az unoka érdekében ötvözitek a tudásotokat és a szemléletmódokat.
Szupernagyi, vagy szuperpapi vagy? Esetleg a gyerekednek fantasztikus nagyszülei vannak? Küldd be Te is a történeteteket, akár fotóval! A legjobbakat megjelentetjük a cikksorozatunk keretén belül.
A történeteket facebook üzenetben várjuk: https://www.facebook.com/hajraegeszseg/
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.