Sport és tanulás magas szinten
- Dátum: 2013.02.24., 21:35
Egyedülálló kettős életpályamodell megvalósításán dolgoznak a veszprémi Pannon Egyetemen, melynek célja az egyetemi tanulmányok és az élsport mindennapos összeegyeztetése.
Sportolók, edzők és sportvezetők részvételével nyílt fórumot tartottak a Pannon Egyetemen, melynek keretében Edvy László, az egyetem Testnevelés és Sport Intézetének megbízott igazgatója röviden ismertette a Hajós Alfréd tervet, mely a felsőoktatás sportját fogja koordinálni a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) irányításával.
A program célja, hogy a felsőoktatásban résztvevő sportolók esetében ne sérüljön sem az edzésmunka, sem a tanulás. Elsősorban szakmai segítségről van szó, de később pályázati úton a sportolók pénzhez is juthatnak, egy ösztöndíjrendszer formájában. Minden egyetemen lesz egy sportiroda, ami az egyetemi sportintézet, a HÖK, illetve az egyetemi sportegyesület - eddig párhuzamosan működő - tevékenységeit koordinálja és hangolja össze az eredményesség javításának reményében.
A kormányzati törekvést kihasználva Veszprémben élen akarnak járni az új életpálya modell kialakításában. A február 21-én tartott fórumon az ötletek összegyűjtése volt a cél, melynek alapján a kidolgozott program már április végén az egyetem szenátusának asztalára kerülhet.
Starhon Katalin, Testnevelés és Sport Intézet oktatója elmondta, hogy már több egyetemen - például Szegeden, Miskolcon, Budapesten - is működik hasonló program, de Veszprémben a tapasztalatokat és az igényeket még alaposabban felmérő, gyakorlatias rendszer kiépítésén dolgoznak, ami hosszú távon is vonzóvá teheti a sportolók számára az egyetemet.
Az ötleteket és a kidolgozott programot mind az öt kar vezetésének be akarják mutatni, és az ő egyetértésükkel a szenátus elé terjeszteni.
Az egyetemen már működő egyéni tanrendet várhatóan kiterjesztik az élsportolókra, és egy mentorrendszer kiépítését is fontosnak tartják, melynek célja a sportolók tanulmányi felzárkóztatása, támogatói csomagok összeállítása, amiben az egyetem Hallgatói Önkormányzata is aktívan részt fog venni. Felmerült egy plusz vizsgahét beépítése is.
A programba történő bekerülésről pályázati úton egy szakmai bizottság fog dönteni. A mentorrendszerbe bekerülő sportolóknak kötelezettségei is lesznek. Nemcsak az egyetemi versenyrendszereken fogják képviselni az egyetemet, hanem PR-célú eseményeken is.
A fórumon elhangzott, hogy felvételi rendszeren nem tudnak változtatni, abban az egyetemeknek nincs saját hatásköre, hanem az egyetemen töltött éveket tudják megkönnyíteni a sportolóknak.
A tanulmányokban nyújtott szakmai segítség mellett kollégiumi elhelyezésben, rekreációs helyiségek kialakításában, uszoda- és konditerem használatban kaphatnak segítséget az élsportolók.
Fotó: sxc.hu
Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?
Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?
A Tour de Hongrie nyomában…
A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.
Atlétikai világbajnokság Budapesten!
Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.
Az eper szervezetre gyakorolt hatása
A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.
Miért szednek sótablettát a futók?
Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?