Kiváló sportemberek vehették át a díjakat
- Dátum: 2013.04.12., 12:14
Az idei Fair Play-díjasok méltatásának olvasása közben szívszorongató és felemelő történetek sorát idézhetjük fel.
Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a dr. Kamuti Jenő által vezetett Magyar Fair Play Bizottság döntése alapján, három kategóriában, 11 díjazottnak adták át az idei Fair Play-díjakat kedden, a MOM Kulturális Központban megrendezett ünnepség keretében. Ezúttal a díjazottak méltatását közöljük.
Fair Play cselekedet kategória:
Gyurta Dániel – Trófea
A 2012-es londoni olimpián világcsúccsal nyert aranyérmet 200 méter mellen. A versenyt követő nyilatkozatában, az ünneplés, a boldogság pillanatában sem feledkezett meg a néhány hónappal korábban, tragikus hirtelenséggel elhunyt egyik legnagyobb riválisáról, barátjáról: bejelentette, hogy aranyérme másolatát elküldi az Alexander Dale Oen családjának.
"Biztos vagyok abban, hogy Alex nyert volna az olimpián 100 méter mellen. Ezért az iránta és a családja iránti tiszteletből lemásoltatom az aranyérmemet, és elküldöm nekik. Ez a legkevesebb, amivel tiszteleghetek előtte" – nyilatkozta.
Az érem másolatát az idén januárjában a Norvég Úszó Szövetség gálaestjén adta át személyesen a családnak.
Fair Play cselekedet kategória:
Baji Balázs – Diploma
A junior Európa-bajnoki ezüstérmes gátfutó a tavalyi londoni olimpia 110 méteres számának előfutamában sikeresen elrajtolt. Az athéni olimpiai bajnok, a korábbi világcsúcstartó, kínai Liu Hsziang futott mellette, aki egy gáton megbotlott. Hatalmasat esett, megsérült, ezután egy lábon ugrálva teljesítette a távot. Baji Balázs a célban megvárta, majd kínai versenyzőtársának az öklét magasba emelve, bajnokhoz méltón ünnepelte. „Hsziang nagy bajnok, világcsúcstartó volt, a tiszteletemet akartam kifejezni így. Ha nyer, nyilván más lett volna a helyzet, de megsérült, ezért tettem, amit tettem” – járta be a világsajtót nyilatkozata. A versenyszám döntőjébe ugyan nem sikerült bejutnia, de sportszerű cselekedetével a londoni olimpia egyik legmeghatóbb pillanatát okozta.
Fair Play cselekedet kategória:
Liszka Eszter – Diploma
A Tabáni Spartacus SKE versenyzőjeként részt vett a 2012-es serdülő tájékozódási futó Európa-bajnokságon, a franciaországi Bugeat-ban.
A normáltávú versenyen, a mezőny közepén rajtolt. Jól kezdett, még a pontszerzés lehetősége is megcsillant számára. A táv kétharmadánál arra lett figyelmes, hogy az előtte futó bolgár lány tanácstalanul áll az erdőben, sokkos állapotban, tekintete eltorzult. Odament hozzá, majd észrevette, hogy szögesdrót áll ki a lábából. Megpróbálta eltávolítani, de olyan mélyen volt a testébe fúródva, hogy nem kockáztatott. Versenyét feladva mellette maradt, támasztékot nyújtott bajba jutott sérült társának, megvárta vele az orvosi segítséget, mely bő negyed óra elteltével érkezett a helyszínre. Ezek után feldúlt lelkiállapotban folytatta versenyt, végül a 85 induló közül az 59. helyen ért célba.
Életmű kategória:
Radulovics Bojána – Diploma
Szerb és magyar válogatott kézilabdázó, 2000-ben és 2003-ban a világ legjobb női játékosának választották. Meghatározó tagja volt a Sydney-ben, az olimpián ezüstérmet nyert csapatnak. Athénban ötödik a csapattal, kiérdemelve a gólkirálynői címet, csakúgy, mint a budapesti kontinensviadalon, ahol bronzérmes lett a válogatott; a 2003-as világbajnokságon ezüstérmes.
2007-ben, 69-szeres magyar válogatottként, vállsérülés után jelentette be visszavonulását, de 2009-től visszaigazolt Dunaújvárosba, hogy segítse egykori csapatát a nehéz helyzetében. 2010. év végén az évtized legjobb magyar kézilabdázójának választották. 2011 augusztusában bejelentette, hogy befejezi sportpályafutását, majd szeptembertől a dunaújvárosi kézilabda oktatásában vesz részt, mivel egy kézilabda akadémia beindítására kérték fel.
Dunaújváros díszpolgára, a lausanne-i Olimpiai Múzeumban vehette át a SportStar Awards elismerést, megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, a MOB „Nők sportjáért” kitüntetést.
Egész pályafutása alatt, a felkészülése és játéka során egyaránt a becsületes játék szellemében lépett pályára.
Életmű kategória:
Fináczy György - Trófea
A nemzetközileg is sikeres versenyzése során, mindig sportszerűen, a szabályok maximális betartásával, minél jobb eredmények elérésére törekedett. 1970-ben Dublinban, az olimpiai FINN hajóosztályban rendezett Európa-bajnokságon, a nyílt tengeren a hajójából kiesett, az életéért küzdő, spanyol Gerardo Seeligert mentette ki a saját biztonságának kockáztatásával, ezért 1970-ben nemzetközi Fair Play díjat kapott.
Európa-bajnoki bronzérmes, az 1964-es tokiói olimpián 13., Münchenben 8. helyezést ért el. 70 évesen is aktív versenyző, sokszoros magyar bajnok, a sportág „nagy öregje”.
Önzetlenül segítette versenyzőtársait és riválisait. Számos fiatal sportolónak, olimpikonnak nyújtott szakmai, technikai vagy anyagi segítséget; részt vállalt a sydney-i és az athéni olimpiára készülő versenyzők felkészítésében. A hazai olimpia osztályokba tartózó versenyhajó-építésben és fejlesztésében is aktívan közreműködött.
A csopaki Kereked Vitorlás Klub egyik alapítója, későbbi elnöke. Az utóbbi 33 évben aktívan részt vett versenyek szervezésében, vízi-, és jégen történő mentésben, sok fiatalnak segített megszerettetni a Balatont és annak jegét is.
Életmű kategória:
Sípos Péter – Diploma
A Velencei tó „őrangyala”, vitorlázásban a finn osztályszövetség titkára. A Velencei tónál bármikor, ha valaki segítségre szorul, elsősorban rá számíthat. Ez nem feladata, ezért fizetséget nem kap. Saját énjéből fakad.
A példaértékű mentalitására reggelig sorolhatnánk az eseteket, most csak egyet elevenítsünk fel. Beliczay Tamás jégvitorlással rohant bele a tavon egy meleg forrás jégmentes területébe. Sikerült kimásznia, de a következmények felszámolására nem maradt ereje. Ő azonnal a helyszínre sietett és két társával, 1,5 óra munkával, dacolva az időjárással és a körülményekkel megoldotta a helyzetet, önzetlenül segített. Ő ilyen mindig és mindenkivel, miközben aktív versenyző, edző és szakosztályvezető egy személyben. Mindig örömmel tölti el, ha valakit megnyer vagy megtart a magyar vitorlás sportnak, nem véletlen, hogy az ő titkári tevékenysége meghatározó az olimpiai finn osztály példamutató nagy létszámának kialakulásában és a nemzetközi szerepvállalásának növekedésében; de sokat tesz a jégvitorlázás népszerűsítéséért, annak biztonságos műveléséért.
Életmű kategória:
Kunszt Gábor – Diploma
Tizenkét esztendőn keresztül, 2005-ig elnökként irányította az egyik legnagyobb hazai klubot, a Budapesti Honvéd Sportegyesületet. A klubvezetést a kilencvenes években nehéz helyzetben vette át, majd felvirágoztatta az egyesületet: a sportolók jelentős sikereket értek el a nemzetközi porondon. Vezetése alatt a honvédos versenyzők 12 olimpiai aranyérmet nyertek. Ott volt Nagy Tímea, Pulai Imre, Horváth Gábor, Boczkó Gábor, Csollány Szilveszter és a vízilabdások sikereinél. Munkájával, eredményeivel az örökös elnök címet is kiérdemelte. Nyugállományba vonulását követően is rendszeresen látogatta, látogatja a Dózsa György úti BHSE-székházat, figyelemmel kíséri a sportolók eredményeit. Pályafutása során nagy hangsúlyt fektetett a hazafias nevelésre. Mind a BHSE vezetése, mind pedig a klubhoz tartozó versenyzők a Fair Play szellemében, példaszerűen viselkedtek a sportpályákon.
Életmű kategória:
Zsigmond Tibor – Diploma
Kisgyerek korától természetjáró, tájékozódási futó. 1971 óta elnöke a B.A.Z. Megyei Tájékozódási Futó Szövetségnek. 1973-tól elnökségi tagja, 1998-tól alelnöke a Magyar Tájékozódási Futó Szövetségnek, országos versenybíró. 1981-2011 között társadalmi edzője a Diósgyőri Tájékozódási Futó Clubnak. Válogatottak, országos bajnokok sora került és kerül ki kezei alól. Versenyzői közel 100 magyar bajnoki címet szereztek és félszáz alkalommal nyerték el a „Magyar Köztársaság jó tanulója, jó sportolója” címet.
Első tájfutó térképét 1969-ben készítette. Ötvennél is több azoknak a térképeknek a száma, amiket teljesen, vagy részben javított, rajzolt, ill. digitalizált. A megyei és kupaversenyek mellett 60 országos bajnokság rendezése fűződik nevéhez.
Elhivatott sportember, aki mindig kemény célokat tűz ki maga elé és igényes, következetes munkával el is éri azokat. Valamennyi „hétköznapi” és sportember elé példaként állítható.
Fair Play népszerűsítése kategória:
Ferencvárosi Torna Club – Diploma
A Ferencvárosi Torna Club, a hazai sportegyesületek közül elsőként, szeptemberben kampányt indított a kirekesztés ellen. Az akció célja azóta is, hogy erősítse a sportszerűség és az ellenfél tiszteletének érvényesülését a pályákon és a lelátókon egyaránt.
A kampány keretein belül elkészült egy videó, amit a Ferencvárosi Torna Club valamennyi hazai mérkőzését megelőzően, valamint a meccsek szünetében – ahol a technikai lehetőség adott – lejátszottak a szervezők.
Fair Play népszerűsítése kategória:
George F. Hemingway – Diploma
A Budapest Honvéd Futball Club tulajdonosa. Hosszú évekig élt az Amerikai Egyesült Államokban, de a Honvéd mindig is a szíve csücske volt. Ahhoz, hogy felvirágoztathassa kedvenc klubját – úgy döntött, hogy megvásárolja a labdarúgócsapatot. Az 1909-es alapítású egyesület életében 2006 egy új korszak kezdetét jelentette, a csapat és a Bozsik Stadion egyaránt megújult, aminek eredményeként újra az élcsapatok közé kerültek a kispestieket. Azóta, az NB I-esek versenyeztetése mellett az utánpótlás-nevelést is felkarolta: létrehozta a Honvéd Labdarúgó Akadémiát. Amellett, hogy az üzleti életben és a sportmenedzsmentben is maradandót alakot, aktív játékvezetőként is elismerten szolgálja a sportágat.
Fair Play népszerűsítése kategória:
Sákovicsné Dömölky Lídia – Trófea
Melbourne-től - Mexikóvárosig négyszeres olimpikon vívó; olimpiai bajnok, kétszeres ezüstérmes, ötszörös világbajnok, főiskolai világbajnok, hétszeres egyéni magyar bajnok, szenior Európa-bajnok. Versenyzőként, majd edzőként és szakíróként egyaránt végigkísérte személyét a becsületes sport szellemisége. Aktív versenyzői pályafutása után, társadalmi szervezetekben, a MOB első Női bizottságában illetve a MOB Hagyományőrző bizottságában is a Fair Play-t megtestesítve tevékenykedett. Az 1959-es, első budapesti vívó világbajnokságon a hazai közönséget aranyéremmel örvendeztette meg, erre azért is érdemes külön megemlékezni, mert Budapest 2013-ban ismét a világ élvonalát látja hamarosan vendégül.
Kapcsolódó cikkünk:
Átadták a magyar Fair Play díjakat
Forrás: MOB
Fotó: Molnár Anikó
Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?
Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?
A Tour de Hongrie nyomában…
A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.
Atlétikai világbajnokság Budapesten!
Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.
Az eper szervezetre gyakorolt hatása
A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.
Miért szednek sótablettát a futók?
Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?