Menü

Ezt próbáld ki! - darts

A sportág hazai helyzete ugyan nem túl rózsás, azért nálunk is sok kedvelője akad. A darts komoly ügyességet, magasfokú koncentrációt igényel és nagy előnye, hogy otthon is lehet játszani.

Bizonyára sokan vannak olyanok, akik az év végi televíziós darts közvetítéseknek köszönhetően fedezték fel maguknak a sportágat. Decemberben (a finálé mindig január elsején van) rendezik ugyanis a PDC szervezet világbajnokságát, amely komoly és folyamatosan növekvő népszerűségnek örvend hazánkban is. Nem beszélve az angolszáz fogyasztókról, a helyszínen, az impozáns londoni Alexandra Palace-ben több ezer néző szurkolja, nem túlzás: tombolja végig a meccseket. A televízió képernyők előtt pedig ki tudja hányan. A rajongás nem véletlen: egyrészt a játék rendkívül izgalmas, szórakoztató és látványos is, másfelől a résztvevők igazi különc figurák, szerethető arcok. Mindenkinek van beceneve, játékok előtti bevonulózenéje, s a legtöbbnek saját, jól kitalált öltözéke, frizurája, ünneplése is akad. A szurkolók közül mindenki tud magának választani kedvencet közülük.

Visszakanyarodva a sportág korábbi időszakára, feljegyzések vannak, hogy dartshoz hasonló játékot már a középkorban is játszottak. Az Angliából eredő tevékenységet a monda szerint a szabadból (a pubokba) bekívánkozó íjászok találták ki. A sportág mai formájának alapjait a 19. század végén rakták le. A darts a 20. század második felében szinte robbanásszerű fejlődésen ment át, ez köszönhető volt a technikai haladásnak, de elsősorban annak, hogy nagyobb lett a szervezettség, és ezáltal a televíziók is megtalálták maguknak a sportágat. A dartsgépek (elektronikus, vagy soft darts) megjelenésével a népszerűség újfajta lendületet kapott, sokkal szélesebb körben vált elérhetővé. Nemcsak a játéktermek, szórakozóhelyek, kocsmák alapkelléke lett, hanem beférkőzött a háztartásokba is.

Angliában több mint hétmillióan űzik versenyszerűen a sportágat, de világszinten is jelentős az igazolt dartsozók száma. A magyar szövetség 1991-ben alakult meg, s bár a sportág hazánkban is kedvelt, egyelőre nem tudott átütő sikereket és elismertséget hozni. Mindenesetre aki versenyezni szeretne, jó eséllyel talál megfelelő dartsklubot lakóhelye közelében.

Fotó:
pixabay.com

Strandetikett: néhány szabály, hogy ne legyünk a part réme

A strand a kikapcsolódás, a feltöltődés és a közösségi élmények helye. Azonban ahhoz, hogy mindenki jól érezze magát, nem árt betartani néhány alapvető illemszabályt. Ezek nem szigorú törvények, inkább olyan apró figyelmességek, amelyek megteremtik a békés és vidám hangulatot.

Mammográfia: A korai felismerés kulcsa a mellrák megelőzésében

A mellrák világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében, és bár az orvostudomány folyamatosan fejlődik, a gyógyulás kulcsa továbbra is a korai felismerés. Ebben játszik kiemelkedő szerepet a mammográfiai vizsgálat, amely képes már egészen apró, sokszor tünetmentes elváltozásokat is felfedezni.

Kelj fel úgy, mintha szeretted volna – és élvezd a reggelt!

A legtöbb embernek a reggel nem a kedvenc napszaka. Sokan küzdenek az ébresztő csörgése, a fáradt szemek és a rohanás ellen. Pedig a reggel sokkal többet tartogat, mint elsőre hinnénk: egy tiszta lapot, friss energiát és apró örömöket, amelyekkel az egész nap hangulatát meghatározhatjuk.

Milyen második idegen nyelvet érdemes tanulni 2025-ben?

Az angol ma már nem előny, hanem elvárás. Ez a mondat nemcsak a munkaerőpiacon, hanem az iskolapadban is igaz. Azonban ha a szigetország nyelve már pipa – akár a gyerekednek, akár neked –, akkor adódik a kérdés, hogy mi legyen a másik opció? A nyelvek közötti verseny nemcsak kulturális kérdés, hanem stratégiai döntés is. Gazdasági kapcsolatok, digitális terek és politikai súlypontok mind befolyásolják, hogy egy új készség milyen ajtókat nyithat meg a jövőben.

Lépésről lépésre az egészség felé

Az emberek napi 7 órát görgetnek telefonon, de 30 perc séta már „nincs időm rá” kategória, pedig erre lenne nagy szükség mobilozás, görgetés, kütyüzés helyett: egy sétára. 30 perc, telefon nélkül, friss levegőn, a gondolatainkkal.