Menü

A mozgás segíthet evés után

Bizonyos kutatások szerint a különböző, étkezés után ajánlott, emésztést serkentő italoknak nincs különösebb hatásuk a teltségérzetre. Annál inkább a sétának.

A kiadós étkezéseket követően szokás szerint gyakran nyúlunk kávé, vagy akár valamilyen alkoholos ital, mondjuk gyomorkeserű után. Számos emésztésserkentő szer és módszer létezik, ezek közül némelyek hatásosak, mások kevésbé. Egy nemrég lezajlott kutatás szerint viszont a teltségérzetre a felsoroltak módozatok közül egyik sincs komolyabb hatással. Étkezés közben a vércukorszintünk megemelkedik, majd később jelentősen lecsökken. Ez a gyors változás sebezhetővé tesz bizonyos betegségekkel szemben. Abban az esetben viszont, ha étkezés után mozgunk, gyorsabban helyreáll a vércukorszintünk.

Az emberek jelentős része nem szokta meg, hogy teli hassal és elnehezedő végtagokkal mozogjon, persze nem edzésről, futásról, vagy edzőtermi gyakorlatokról van szó. A szakemberek csupán azt tanácsolják, hogy étkezés után sétáljunk negyed órát, vagy húsz percet. Ha az izmok dolgoznak, az segíti az anyagcsere folyamatot.

Mindez fokozottan a ajánlott a cukorbetegek, illetve a gyakori betegség által veszélyeztetettek, például a túlsúlyosak számára. Kísérletek azt is bebizonyították, hogy az étkezések utáni rövid séta a cukorbetegeknél hatékonyabb, mintha valaki egy nap egyszerre, egy adagban többet mozog.

És az egésznek a titka mindössze annyi, hogy egy kicsit „megerőszakoljuk” magunkat és a tespedés helyett cipőt húzunk.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?