Menü

„A csúcs elérése opcionális, de a visszatérés kötelező”

  • Dátum: 2014.05.29., 11:46

Robert Schauer hegymászó legenda, aki 1978-ban első osztrákként állt a világ legmagasabb pontján, „A szomszéd lakása” című rendezvénysorozat vendégeként érkezett Budapestre Thomas Glavinic íróval, hogy első kézből meséljen a hegyek varázslatos világáról. Mészáros Csabával, az Excelsior Hegymászóklub alpesi oktatójával egyetértenek abban, hogy Ausztria ideális hely a hegymászással ismerkedőknek. A tapasztalt mászó üzent a csúcstámadásra indult Klein Dávidnak is.

Május 22-én ért véget „A szomszéd lakása” című rendezvénysorozat és kiállítás, amelynek utolsó napján egy pódiumbeszélgetés keretében ismerkedhettünk meg közelebbről a szomszéd ország hegyeivel. Robert Schauer maga is megmászta a Mount Everestet és mint mondta, a legfontosabb üzenete Klein Dávid számára is az, hogy érjen haza biztonságosan. Ed Viesturs amerikai hegymászót is idézte: „a csúcs elérése opcionális, de a visszatérés kötelező”.

Thomas Glavinic, a népszerű osztrák író is részt vett a találkozón, aki egyik regényéhez alaposan feltérképezte a csúcsmászás folyamatát, annak fizikai és mentális részét is. Könyve, a „Das größere Wunder” (A nagyobb csoda) igen hitelesen és részletesen mutatja be a kalandot, rendkívül élethűen ábrázolja a föld legmagasabb hegyén felmerülő élethelyzeteket.

A csúcsmászás mentálisan és fizikailag egyaránt megterhelő, ezért alaposan fel kell rá készülni. Számos sikeres hegymászó van Magyarországon, akik 8000 méternél magasabb hegycsúcsokra jutottak fel, köztük Klein Dávid, aki jelenleg is éppen a Mount Everest felé tart. Hazánkban azonban nincs 1000 méternél magasabb hegy, ezért a szomszéd országba járnak gyakorolni, edzeni a magyar hegymászók: megfelelő edzettség megszerzéséhez kiváló lehetőséget nyújt az ausztriai Alpok.

Mészáros Csaba, az Excelsior Hegymászóklub elnökhelyettese és alpesi oktatója elmondta, ez a kezdők számára is remek terep és csodálatos úti cél. Mára a misztikus, leküzdhetetlen akadályként magasodó hegyvonulatok a szabadidő eltöltésének közkedvelt helyszínévé váltak, ahol már nem csak a profik, de az aktív kikapcsolódást keresők is visszatalálhatnak a természet ritmusához. Ausztriában ideális célpont például a Großglockner, Dachstein számos via ferrata útvonala, míg a kerékpárral érkezőket az Alpentour útvonal várja látványos szakaszokkal.

Forrás, fotó:
Noguchi

Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?

Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.

Atlétikai világbajnokság Budapesten!

Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.

Az eper szervezetre gyakorolt hatása

A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.

Miért szednek sótablettát a futók?

Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?