Ez Magyarország bakancslistája
- Dátum: 2016.12.27., 13:47
- ajándék, álom, bakancslista, cél, élmény, emberi kapcsolatok, gazdagság, utazás, vágy
A pénz csak az ötödik vágyként szerepel a magyar emberek kívánságlistáján, más néven bakancslistán. Jobban vágyunk utazásra, élményekre, boldogságra és nagy tettekre – derül ki a Meglepkék.hu 4700 fő megkérdezésével készített internetes felméréséből. Az emberek vágyai között akadnak egészen hétköznapi, extrém és pikáns dolgok is.
Ez Magyarország bakancslistája:
1. Utazni
2. Különleges élményt átélni
3. Boldog kapcsolatok
4. Nagy tettet véghezvinni
5. Pénzügyi sikert elérni

Hazai tájak és űrutazás
A bakancslista első helyén toronymagasan az utazás szerepel, amit a válaszadók 70%-a jelölt meg legfőbb vágyaként. A legtöbben valamilyen különleges helyre szeretnének eljutni, mint a Hawaii-szigetek, a Bahamák vagy a Grand Canyon. Emellett sokan hazánkat szeretnék jobban bebarangolni, míg mások civilizációtól elzárt helyekre vágynak eljutni, néhányan pedig űrutazásról álmodnak.
A lista második helyén a különleges élmények átélése áll. A válaszadók 43%-a szeretne élete során legalább egyszer valami rendkívülit átélni. Például ejtőernyőzni, vadvízen evezni, búvárkodni, delfinekkel úszni vagy tengerparton lovagolni. Emellett számottevő azoknak a száma akiknek a titkos vágya valamilyen erotikus élmény.
„Az élmények pszichológiája nagyon különleges. Már maga a tervezgetés, a készülődés is az élmény része, és ha megvalósul, az mámoros érzés. Ha az élmény a komfortzónánkon kívül van, vagy régen dédelgetett álom, a megvalósulással nő az önbecsülésünk. Még évek múltán is jó érzés tölti el az embereket, ha visszaemlékeznek rá” – mondta Sashalmi Attila, a Meglepkék.hu ügyvezetője, aki maga is az extrém sportok megszállottja, és több ezer embernek segített már élményt szerezni.

Boldog emberi kapcsolatra a válaszadók 37%-a vágyik, ami így harmadik a sorban. A boldog párkapcsolat mellett családi és baráti kapcsolat is a listán szerepel. Sokan vágynak szerelemre, mások családot szeretnének alapítani. Van aki a külföldön élő barátnőjét szeretné viszontlátni, míg másnak a leghőbb vágya kibékülni a szerelmével.
“Siker, pénz, csillogás, ez az álmom.”
Magyarország képzeletbeli bakancslistájának negyedik helyén valamilyen különleges egyéni teljesítmény elérése szerepel. A válaszadók 27%-a vágyik olyan fizikai vagy szellemi kihívásra, mint lefutni a maratont, meghódítani egy hegycsúcsot vagy megtanulni valamit: egy idegen nyelvet, hangszeren játszani, táncolni.
A gyakori célok között szerepel az önismereti vagy spirituális fejlődés. Sokan szeretnék teljesíteni az El Caminót, de akad, aki kézműves szeretne lenni, valaki pedig szeretné átevezni az Atlanti-óceánt.

A pénz csak ötödik az emberek listáján. A válaszadók 28%-a vágyik pénzügyi és anyagi sikerre. A legtöbben már anyagi biztonsággal is beérnék, míg mások gazdagok akarnak lenni, vagy megnyerni a lottó ötöst. Néhányan konkrét dolog megszerzésére vágynak, mint egy egyszerű bútorcsere, passzívház építése vagy egy sportautó vásárlása. Volt egyvalaki, akit egy komposztáló tenne boldoggá tenne a kert egyik végében.
Leírja, vagy fejben tartja?
Mindössze a megkérdezettek 11%-a mondta azt, hogy leírja a bakancslitáját valahová - papírra, noteszba, a hűtőre vagy valamilyen számítógépbe, okos kütyübe. Pedig érdemes lenne. Akik leírták mit akarnak megvalósítani, azok 56%-a már legalább három dolgot kipipálhatott a listáról. Ezzel szemben akiknek csak a fejében volt meg a lista, azoknak mindössze 34%-a tartott itt.

A felmérés rámutat, hogy az igazi megvalósítókat az ismerőseik is inspirálják, segítik. Minél több dolgot valósított meg valaki a terveiből, annál nagyobb szerepet játszik benne a környezetünk támogatása. Leginkább a szeretteink, a barátok és munkatársak inspirálnak - sőt néha meglepnek egy élménnyel, például évfordulóra vagy ünnepi alkalomra.
###
A felmérés módszertana
Online, önkitöltős kérdőíves kvantitatív kutatás. Elemszám 4747 fő. Az adatok elemzése statisztikai módszerekkel történt. A felmérés nem reprezentatív. Az adatgyűjtés 2016. november 16. és november 30. között történt.
A Meglepkék.hu Magyarország első élményajándékokkal foglalkozó vállalkozása. Az extrém sportoló Sashalmi Attila alapította 2005-ben. Az alapító szenvedélyére épülő vállalkozás a kezdetektől fogva nemcsak közvetíti az élményajándékokat, hanem minden élményt ki is próbál és folyamatosan tesztel, a főzéstől a repülésen át a szélcsatornáig.
A vállalkozás folyamatosan kutatja az újabb élményeket, valamint több saját élményterméket is fejlesztett, mint az ajándékozható romantikus élmények, a romantikus lánykérés és ajándékozható műrepülés. 2009-ben elkészítették Magyarország romantikatérképét, amelyen az ország legromantikusabb helyeit gyűjtötték össze. www.meglepkek.hu
Feng shui a hálószobában – így alakíthatunk ki nyugodt és harmonikus pihenőteret
Megannyi elv szerint rendezhetjük be hálószobánkat, hogy a pihenés és kikapcsolódás helye legyen, nézzük, mit mond a feng shui erről.
„Ügyes vagy!” – Tényleg jót tesz a sok dicséret?
Szülőként mindannyian szeretnénk a legjobbat adni a gyermekeinknek. Én három gyerek édesanyjaként is nap mint nap átélem azt a helyzetet, amikor ösztönösen azt mondom: „Nagyon ügyes vagy!”, „Te vagy a legjobb!”, vagy „Büszke vagyok rád!”. Sokáig azt gondoltam, hogy minél többször dicsérem őket, annál magabiztosabb, kiegyensúlyozottabb felnőttek lesznek. Az utóbbi évek pszichológiai kutatásai azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a dicséret önmagában nem csodaszer – sőt, ha nem jól használjuk, akár vissza is üthet.
Miért gondoljuk túl az életünket? Így állítható meg a végtelen agyalás
Egy félreérthető üzenet, egy fontos állásinterjú vagy egy összetett szituáció is elég ahhoz, hogy akár napokon át ugyanazokon a kérdéseken rágódjunk. Az állandó túlgondolás azonban ritkán visz közelebb a megfelelő lépéshez. Miért vagyunk hajlamosak erre, és mit tehetünk azért, hogy ne ragadjunk bele a folyamatos agyalásba?
Balaton-átúszás 2026: így készülj fel!
A nyár egyik legjobban várt szabadidős sporteseménye minden évben a Balaton-átúszás. Idén is sok ezren várják izgatottan, hogy végre nekivághassanak a Révfülöp és Balatonboglár közötti 5,2 kilométeres távnak.
Nyári táborok gyerekeknek – Melyek a legnépszerűbbek, és miért rajonganak értük a családok?
Amint beköszönt a nyári szünet, sok szülő számára felmerül a kérdés: milyen programmal töltsék tartalmasan a gyerekek a hosszú vakációt? A nyári táborok évről évre egyre népszerűbbek, hiszen nemcsak felügyeletet biztosítanak, hanem élményeket, új barátságokat és rengeteg hasznos tapasztalatot is adnak a gyerekeknek.