Hogyan fogytak régen?
- Dátum: 2019.07.19., 08:18
- Martinka Dia
- alkohol, almaecet, altató, alvás, cigaretta, diéta, divatirányzat, dohányzás, egészség, életmódváltás, étrend, étvágycsökkentő, fehérje, fogyókúra, hajmeresztő, hatásos, kalória, káposztaleves, koplalás, módszer, mozgás, népszerű, nikotin, reformélelmiszerek, Sissi, sport, stressz., súlycsökkenés, táplálkozás, veszélyes, zsír
A legrégebbi fogyókúrának számító törekvések 1820-ra nyúlnak vissza. Lord Byron angol költő ekkor kezdte el népszerűsíteni az "ecet és víz diétát", amely vízzel kevert almaecet fogyasztását írta elő. Az almaecet diéta mai napig rendkívül népszerű a fogyni vágyók körében.
Az 1900-as évek elején a zsír- és kalóriaszegény diéták kezdtek terjedni, mellyel sokan fogyni tudtak. 1925 környékén egy cigaretta-márka elindítja az édesség helyett cigaretta mottójú reklámkampányát, kihasználva a nikotin étvágycsökkentő erejét. Ennek egészségre gyakorolt hatásaira most nem térnék ki, sajnos manapság is sokan emiatt vannak, akik épp ezért nem tudnak vagy akarnak leszokni a dohányzásról. Természetesen az evést, éhséget nem kiiktatni, elnyomni kell, hanem rátalálni az életmódváltás útjára, ahol reformélelmiszerekkel és egészséges táplálkozással elkerülhetjük a kampányszerű és egészségtelen koplalást, éheztetést.
Az 1930-as években rukkoltak elő a grapefruit diétával, majd ezt követte az ötvenes években a "káposztaleves őrület”, ami a mai napig is tart. Elképesztő ötlet, de a 70-es években beköszöntött az úgynevezett "csipkerózsika diéta", amely arra az elvre épült, hogy alvás közben nem eszünk. A diéta veszélyességét mutatja a rengeteg altató, amit akkor alkalmaztak a fogyás érdekében. Hírek szerint maga Elvis Presley is kipróbálta ezt a diétát. a módszert nagyon sokan elítélték-nem véletlenül.
Az 1975-ös években jött divatba a süti diéta, persze erre felkaptam a fejem, de ez sem valami követendő módszer, napi 4-5 db süti fogyasztása megengedett és ezzel próbálták a súlycsökkenést elérni.
Sissi volt az első tudatosan testformáló hölgy a történelemben, a derékbősége még 4 gyermek megszülése után is kisebb volt, mint 50 centiméter. Rendkívül szigorú módszerekkel, szinte sanyargatta magát a kívánt vékonyság eléréséhez, s megszállottan sportolt. Talán a múltbéli próbálkozások legborzongatóbb megoldása a húslé ivása volt, amely feltételezhetően kitűnő kalória szegény és fehérjében gazdag forrásnak számított.
Olvastam arról is, - aki esetleg mostanság szeretne ebédelni, vagy vacsorázni, ő később olvassa el – hogy a XX. század elején galandféreg petéket fogyasztottak a nők, hogy ezek a paraziták felszívják a felesleges kalóriákat. Abba belegondolni is gyomorforgató, hogy a galandféreg többméteresre is megnőhet a szervezetben és el lehet képzelni, mi történik ekkor a belső szervekkel.
Hogy régen mennyire voltak hatásosak és népszerűek ezek a módszerek, arról nem tudni, annyi azonban biztos, hogy akkoriban is sokan bármit megtettek volna a gyors fogyás érdekében, s még az ijesztő módszerektől sem riadtak vissza. Utóbbi sajnos ma is jellemző. A gyors megoldásokat keressük, ahelyett, hogy az étrendet reformálnánk meg és vennénk hozzá a rendszeres mozgást, tennénk le a cigit és alkoholt, s próbálnánk meg csak egy kicsit is stressz mentesebben, lassabban és okosabban élni.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?