Lebukott az olimpiai és világbajnok
- Dátum: 2013.07.25., 18:27
Tovább gyűrűzik a világ legnépszerűbb kerékpáros versenyével kapcsolatos doppingügy. Az évek óta tartó lebukási/lebuktatási sorozat legnagyobb fogása a hétszeres bajnok Lance Armstrong. A Tour de France-t övező botrány azonban nem állt meg az amerikai kicsikart vallomásánál, sőt felgyorsultak az események.
Legutóbb, a napokban Stuart O’Grady vallotta be, hogy tiltott szerekhez nyúlt. Az épp most visszavonuló, 39 esztendős ausztrál bringás, aki nyert olimpiát és világbajnokságot is, az 1998-as Tour de France visszáságait felderítő vizsgálat legújabb „áldozata”. A francia parlament vizsgálóbizottságot állított fel, amely egy több nagy nevet is tartalmazó listát készített. A felsoroltak mindannyian a 15 esztendővel ezelőtti Touron követtek el doppingvétséget.
Nem akárkikről van szó: a viadal győztese, a már elhunyt olasz Marco Pantani, a második német Jan Ullrich, valamint a harmadikként záró amerikai Bobby Julich. Pantanit 2004-ben egy szállodai szobában találták holtan, utóbbi két versenyző már visszavonult és be is ismerte a vétséget. Mellettük a legjobb sprinternek járó zöld trikót megszerző német Erik Zabel szintén a listán van. Mindannyian EPO-t (vérdopping) használtak. Ahogyan O’Grady is. Az ausztrálnak egyébként lehet, hogy meg kell majd válnia olimpiai aranyérmétől, amelyet 2004-ben, Athénban szerzett.
Az elmúlt napok történései megmutatták, hogy az idén százéves Tour már valószínűleg sohasem fogja már lemosni magáról azt, hogy nem tiszta verseny. Még véget sem ért a 2013-as viadal, a későbbi győztes brit Christpher Froome kiemelkedő teljesítményét máris sokan kétségbe vonták. Persze ilyen doppingtörténet után ez nem is csoda. A legtöbbek álláspontja az, hogy egy ilyen nehéz versenyt nem lehet teljesítményfokozók használata nélkül megnyerni. No, de tegyük a szívünkre a kezünket és gondolkodjunk őszintén. Vajon melyik más sportág csúcseseményén nincs ez így?
Fotó:
sxc.hu
Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?
Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?
A Tour de Hongrie nyomában…
A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.
Atlétikai világbajnokság Budapesten!
Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.
Az eper szervezetre gyakorolt hatása
A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.
Miért szednek sótablettát a futók?
Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?