Menü

Mi alapján válasszunk sportágat gyermekeink számára?

Az egészséges életmódra nevelés egészen kiskortól kezdődően javasolt. Ennek egyik fő eleme a mozgás, de milyen szempontokat érdemes végiggondolni szülőként, amikor valamelyik sportág felé tereljük gyermekeinket?

Azért érdemes ezeket a szempontokat végiggondolni szülőként, mert nyilván az a főcél, hogy olyan sportágat válasszunk, ami sikerélményt biztosít gyermekünk számára.

Nem a legfontosabb, de mindenképp praktikus lépés, az anyagi tényezőkhöz mérve felmérni a lehetőségeket. Ezt követően érdemes kicsit tudatosabban vizsgálni az alkati tényezőket. Persze ebben szakember segítségét is igénybe vehetjük, például egy testnevelő tanár véleményét is ki lehet kérni. Az életkorhoz képest mért fizikai adottságok alapján két alapvető típusról beszélnek a szakemberek.

Az egyik a retardált típus, amely lelassult testi fejlődést jelent. Ennek persze nincs hosszú távú jelentősége, de érdemes figyelembe venni sportágválasztásnál, hogy a sikerélmény biztosítva legyen. A szakemberek az ebbe típusba tartozó gyerekek számára kevésbé ajánlják a csapatjátékokat. Mivel az azonos életkorú, de fizikailag fejlettebb csapattagok mellett kevés érvényesülési lehetőség van, ami kockáztatja a sikerélmény megélését. A torna például javasolt a retardált típusba tartozóknak, mivel fejleszti a koordinációs képességet, és előremozdítja a fizikai fejlődést is.

A másik ilyen elméleti típus az akcelerált, aki ennek a kategóriának megfelelő mozgási és testi fejlettséggel rendelkezik, annak labdajátékokkal érdemes próbálkozni. Mert ezekben a sportágakban érvényesül leginkább az a fizikai előny, amelyet ez a típusú testi fejlődés jelent.

A csapatjátékok biztosítják a gyerekek számára a társas szocializáció alapjait, elősegítik például a beilleszkedés képességének elsajátítását. De az egyéni sportágak is rendelkeznek előnyökkel, például, hogy a siker főként az egyénen múlik csak.

Összességében nem érdemes végleges döntéseket hoznunk gyermekünk sportolásával kapcsolatban. Ehelyett inkább azt javasolják a szakemberek, hogy az egészséges testi fejlődés érdekében fiatalkorban minél többféle mozgási forma kipróbálása a legelőnyösebb. 

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?