Mit sportoljon a kiskorú gyermek, ha hűvösödik az idő? Az egyik legjobb választás, az úszás.
- Dátum: 2013.10.07., 11:20
- babaúszás, ciklikus mozgás, helyes testtartás, légzőrendszer, szív és keringési rendszer, úszás, vizes játékok
Sajnos vége a nyárnak, s ezzel együtt annak is, hogy gyermekeink mezítláb rohangáljanak az udvaron, vagy akár a játszótér homokjában. Azonban ahhoz, hogy mozgásigényüket levezessék, valamint testi és szellemi fejlődésük továbbra is egyensúlyban legyen, szükség van olyan mozgásformákra, amely rendkívül jó hatással van szervezetükre. Az egyik ilyen lehetőség az úszás elsajátítása.
Az úszás, a futáshoz és a kerékpározáshoz hasonlóan egy ciklikus mozgás, amely emellett az egyik legnépszerűbb sportágunk is, mozgásformáinak megtanulása ma már a legtöbb városban elérhető. Gyermekek számára pedig különösen élvezetes, hogy ebben a természetes közegben – a víz fizikai tulajdonságai miatt – sokkal könnyebb mozgásokat végezni, mint a szárazföldön, vagyis a parton még esetleg kevésbé ügyeskedő gyermek is örömét leli benne. Nem véletlenül, hiszen utódaink már az anyaméhben is ebben a természetes közegben mozognak.
Csecsemőkorban a babaúszásokon működik a búvárreflex, óvodáskorba lépve pedig könnyen megvalósítható a vízhez szoktatás, míg öt éves kortól pedig sorban elsajátíthatók az úszásnemek fajtái is. Persze mindezek közül a vízhez szoktatás az, amelyik elsőre ijesztőnek tűnhet, mert néhány sírással egybekötött merülés még szülőt is elriasztja. Szerencsés esetben azonban a tanulás ezen része, már nyáron a strandon, vagy vízparton megtörténik, amely után nem csodálkozhatunk, hogy gyermekeinket ki sem lehet robbantani a medencéből. Búvárkodnak, merülnek, levegőt vesznek, na és persze ugrálnak a vízben megállás nélkül a saját örömükre.
Természetesen az úszás tanulása nemcsak amiatt fontos, mert gyermekeink számára élvezeti értéke van, hanem mert rengeteg jótékony hatást fejt ki szervezetükre. Fejlődő szervezetüknél rendkívül kedvezően hat a szív és keringési rendszer, valamint a légzőrendszer kialakulására, illetve kapacitására. Megmozgatja a test összes izmát és az ízületeket, s mindezt a közegből adódóan tehermentesítve teszi. Nagyon fontos szerepet játszik a helyes testtartás kialakításában, illetve a mostanában oly gyakori deformitások ( gerinc, borda) korrigálásában. Elellett jótékony hatással van a gyermekek idegrendszerére is, mely egyáltalán nem mellékes a mai világban ők is egyre több stressznek vannak kitéve a közösségekben. Az irányított, szervezett és jó hangulatú úszófoglalkozások végén pedig nagy örömöt okoznak nekik az elmaradhatatlan vizes játékok.
Fotó:
pixabay.com
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.
Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!
Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.