Menü

Jojó effektus, mit tehetünk ellene?

A jojó effektus a leadott és visszahízott kilók többszöri váltakozása. Általában rapid diéták, divatétrendek velejárója, ezért sem ajánlott a drasztikus gyors fogyás, vagy a kampányszerű fogyókúrák alkalmazása, helyettük inkább az életmód változtatásával, rendszeres mozgással érhetjük el hosszútávon céljainkat.

A fogyókúra befejeztével a nehezen leadott kilók visszatérnek, ez tulajdonképpen röviden a jojó effektus. Amikor a diéta alatti fogyást, a diéta utáni hízás követi, ez pedig akár többször is váltja egymást.

Már itt látni, hogy a fogyókúra egy csapda.

A fogyni vágyók koplalnak, nagymértékben csökkentik a kalóriabevitelt, drasztikus módszerekhez nyúlnak, amivel kezdetben fogynak, azonban az elért súly után visszatérő, hagyományos étkezési szokások újra visszahízást eredményeznek. A koplalás befejezte utáni hagyományos étkezéshez való visszatérés és a korábban lelassult anyagcsere zsírraktárat képez, és megtörténik a visszahízás.

Hogyan esünk a jojó effektus csapdájába?

Sanyargató, egészségtelen diétákkal, túl kevés tápanyag felvétellel, számos divatdiétával, káposztalevesdiétával, meg ananászétrenddel meg tojásdiétával és még sorolhatnám. Drasztikusan lecsökkentjük a szénhidrátot, a bevitt kalóriát, és nem mozgunk semmit. Rendszeres sport hiányában lassul az anyagcsere, a koplalós diétákat pedig habzsolás követi.

Hogyan lehet elkerülni a jojó effektust?

Ha a fogyókúra egy kampányszerű koplalás, mely nem társul életmódváltással, akkor a leadott kilók visszatérnek, azonban, ha a diéta az életmód változtatásával jár együtt, nem tér vissza a leadott súly. Ajánlott tehát a kalória lassú csökkentése, a lassú fogyás, napi ötszöri étkezés, a reformélelmiszerek megválogatása, a megfelelő folyadékbevitel (víz!) és mindennapi, rendszeres, változatos mozgás. A fentiek betartása egy lassúbb, ám sokkal eredményesebb, hosszútávon tartható testsúlyt eredményez. Fogadjuk el, hogy ahogy a felszedett túlsúly sem egyik napról a másikra alakult ki, ennek leadása sem holnapra fog megtörténni.

A jojó effektus az egészségünket is nagyban veszélyezteti. A plusz kilók formájában visszatérő zsírtöbblet nagyobb megterhelést jelent a szívnek, mint a diéta előtti túlsúly. A jojó effektus 2-es típusú diabéteszt, magas koleszterinszintet, epehólyag problémákat okozhat, a visszatérő kilók okozta depresszióról nem is beszélve.

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.