Menü

Természetben űzhető sportágaink – kirándulás és túrázás

Igaz a vénasszonyok nyara majdhogynem elmaradt, de azért az ősz is tartogat számunkra természeti szépségeket. Ráadásul nemsokára itt az őszi szünet, úgyhogy eljön az ideje a túrázásnak. De mielőtt elindulnánk, nem árt néhány ismeret és jó tanács.

A sportok közül az egyik legnépszerűbb és mindenki számára elérhető kellemes időtöltés a kirándulás és a túrázás. A friss levegőn eltöltött idő hatására a légzési és anyagcsere folyamataink fokozódnak és javul szervezetünk hőszabályozása. A közben testünket érő napfény hatására pedig D-vitamin képződik, mely szintén segíti az anyagcserét, szerepet játszik a vérképzésben, s bőrünket is szebbé varázsolja. Egy kirándulás nem igényel komolyabb előképzettséget, hiszen csak az úti célt, és az odajutást kell megtervezni, s még néhány apróság és indulhatunk is. A túrázás már a természetjárás egy komolyabb változata, melyet alapos tervezés előz meg. Mivel egy túrának konkrét célja van, már kihívást is jelent, vagyis olyan teljesítménynek számít, amelyhez fizikai felkészültség is szükségeltetik.

A túrázás lehet egynapos túra, ahol a képzettségtől függően 5-30 kilométert is megtehetünk egy nap alatt. Lehet többnapos túra haladással, ahol mindig új szálláshelyről folytatódik az útvonal, és lehet csillagtúra is, amikor egy bázisról több irányba is indulnak naponta a résztvevők. A legnagyobb kihívás pedig a teljesítménytúra, ahol mindig egy nagyobb kihívással kell szembenézni. Mindegyikben az a közös, hogy a legnagyobb motivációt a természet szeretete nyújtja.

Minden esetben az indulás előtt meg kell határoznunk a túra célját, az indulási és menetidőt és a túra várható végét. Általában a haladásnál, amelyen a túravezető vezetésével, körülbelül 4 km/órát lehet tervezni a terepviszonyok figyelembevételével, és óránként érdemes beiktatni 5-10 perces pihenőket is. Menet közben egyenletes tempóban haladjunk, s vegyük észre a természet szépségeit. Legyen nálunk az időnek megfelelő réteges ruházat, elegendő élelem, zsebkés és esőkabát. Elengedhetetlen a kényelmes és vízhatlan túracipő, s esetleg csere zokni, ha szükség van rá. Miközben a természetben barangolunk, vigyázzunk annak értékeire is! Ne tépkedjük a leveleket és ne tördeljük az ágakat, ne szemeteljünk, s egyáltalán ne zavarjuk az útvonal élővilágát! Figyeljünk közben társaikra is! Keskeny ösvényen vigyázzunk a visszacsapódó ágakra, segítsük a másikat a szintkülönbségek legyőzésében, meredek, kapaszkodólánccal felszerelt terepek szakaszait csak egyesével használjuk. Vihar villámlás esetén kerüljük el a kiemelkedéseket és az egyedülálló fákat, ha nincs jobb megoldás, kuporodjunk a földre.

Természetesen az eddig felsoroltak mellett jó, ha nem hagyjuk otthon a legfontosabbakat, úgy, mint igazolvány, pénztárca, WC-papír és zsebkendő, sebtapasz és fájdalomcsillapító, valamint turistatérkép. Ha több napra megyünk, akkor nem árt bepakolni a tisztálkodó szereket és egy váltás ruhát is. S ha kell, akkor éjszakára takaró vagy hálózsák, zseblámpa, valamint gyufa vagy öngyújtó.

Ha mindez megvan, akkor már csak a térkép használatát kell megismernünk, amihez legfontosabb a térkép tájolása, illetve pillanatnyi helyzetünknek a meghatározása.  Ha eltévedtünk ne essünk pánikba, kérjünk segítséget bátran más természetjáróktól, ha ez nem lehetséges, akkor hegyvidéken a vízfolyások útját kövessük, sík terepen pedig bármely irányba elindulva Magyarországon legkevesebb négy óra alatt lakott területhez érkezünk…

Ha betartjuk ezeket az aprónak tűnő, de fontos dolgokat, a természetet járva garantáltan üdítő élményben lesz részünk.

Kellemes kikapcsolódást mindenkinek!

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?