Menü

Elhunyt a Forma-1-es pilóta

Hónapokig tartó kóma után, július 17-én elhunyt Jules Bianchi Forma 1-es autóversenyző, aki tavaly októberben szenvedett végzetes balesetet. Mi okozta a 25 éves pilóta halálát és mi a különbség Bianchi és Schumacher sérülése között?

Tavaly októberben a fél világ kapott a szívéhez, amikor Jules Bianchi kisodródott a Japán Nagydíjon. Elsőre látszott, hogy komoly sérülésről van szó, a baleset hihetetlenül szerencsétlen volt, hiszen Bianchi egy korábban kiesett autót mentő daruskocsinak csapódott. Óriási erővel. 

Sajnos a sokkoló pillanatok után sem jöttek megnyugtató hírek, a versenyző állapotát ugyan stabilizálták, az orvosok semmi jóval nem kecsegtettek. Mint utóbb kiderült, az is csoda volt, hogy magát a balesetet túlélte, ugyanis a hirtelen lassulástól akkora erőhatásnak volt kitéve, ami óriási károkat okozott a szervezetében. Agya úgynevezett diffúz axionális sérülést szenvedett, kiterjedt területen, s ebből az esetek jelentős százalékában nincs visszaút. Ez a fajta károsodás az agy olyan területét érinti, amely létfontosságú, fontos részek között szűnik meg véglegesen a kapcsolat, és az elme tudattalanná válik.

Bianchi sérülését sokan hasonlították össze Michael Schumacher sérülésével (a Forma 1-es német szupersztár már visszavonulása után egy sípályán szenvedett súlyos balesetet), a kettő között azonban nagy különbség, hogy utóbbi esetében az agy egy kisebb részét érintette a behatás,károsodás.

A fiatal Forma-1-es autóversenyző szülei jelentették be, hogy az októberben balesetet szenvedett fiúk pénteken elhunyt a nizzai kórházban.

Képünk illusztráció.
Fotó:
Pixabay.com

Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?

Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.

Atlétikai világbajnokság Budapesten!

Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.

Az eper szervezetre gyakorolt hatása

A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.

Miért szednek sótablettát a futók?

Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?