Ments meg három életet!
„Adj vért és ments meg három életet!” – ismerjük a mondást, de vajon voltunk – már vért adni, rendszeres véradókká váltunk-e, tudjuk, hogy miért fontos a véradás?
A véradás fontossága
A véradás önmagában is egy szép gesztus, hiszen segíthetünk másoknak megfelelő vércsoporthoz jutni, baleseteknél is fontos, hogy gyorsan elérhető legyen az adott típusú vér, de magunknak is jót teszünk azzal, ha rendszeresen járunk vért adni.
Mit árul el rólunk a vércsoportunk?
Mindenki tehet azért, hogy megváltoztassa életmódját, étrendjét, vagy az edzéstervét, de a vércsoportunk a születésünktől kezdve ugyanolyan marad. Közel száz évvel ezelőtt Karl Landsteiner Nobel-díjat kapott azért, mert felfedezte, hogy nem egyforma a vérünk, hanem különböző vércsoportok vannak. Az a mai napig rejtély, hogy miért vannak más vércsoportok, de azt tudni, hogy a vérben található cukor és fehérje kombináció alapján különböztetik meg a különböző típusokat.
„Adj vért és ments meg három életet!”
Miért fontos a véradás? Mert a vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem lehet előállítani, csak véradással pótolhatjuk
Adj vért!
Egy véradás neked maximum egy órába telik, de három ember életét mentheted meg! Ha rendszeresen megteszed, hogy elmész vért adni, akkor ezúton is hatalmas tisztelet és köszönet Neked! Ha még nem tetted, ideje csatlakozni!
A véradással kapcsolatos tudnivalók
Szinte naponta hallhatjuk, hogy a véradással akár három életet is megmenthetünk, de vannak, akik nem látják ennek a jelentőségét. Pedig egy-egy közúti baleset, vagy egy hosszadalmas műtét után rengeteg vérre van szükség. Tehát, ha szeretnél segíteni, most meglátod, milyen feltételeknek kell megfelelned.
Diéták útvesztőjében
Aki mostanában készül étrendje megreformálására, - ugyan sokkal több diétás termék, készétel, liszt és élelmiszer áll rendelkezésre, mint évekkel ezelőtt - bizony ember legyen a talpán, ha kiigazodik a számtalan diéta és javasolt irányzat, mindenmentes étrend között. Írásunkban ezúttal ezeket foglaltuk össze.
Mit egyen az, akinek nullás a vércsoportja?
Azt, hogy melyik vércsoporthoz tartozunk, a hétköznapi életben nem igazán érezzük fontosnak, kivéve ha vérátömlesztésre van szükségünk. Újabban van egy másik érv, mely szerint nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, melyik vércsoporthoz (A, AB, B, 0) tartozunk. Ez pedig a vércsoport szerinti étrend.