Menü

Természetben űzhető sportágaink – a síelés

Igaz a vénasszonyok nyara pár napig még tartja magát, de nem csak az autósoknak ajánlott lecserélni a nyári gumiabroncsokat, hanem a téli sportokat kedvelők is elkezdhetnek készülődni a szezonra. Bár hazánk földrajzi adottságai ebből a szempontból nem éppen a legkedvezőbbek, mégis az egyik legnépszerűbb közülük a síelés, melynek űzésére Magyarországon is egyre több lehetőség van.

Ki ne vágyna arra, hogy friss levegőn, gyönyörű panorámától övezve egyedül fedezzünk fel egy sípálya nyomvonalát. Aki egyszer kipróbálta, mindig szeretné újra átélni a síelés örömét. Nemsokára lehullik az első hó, s igaz a hazai síszezon még arrébb van, de a szomszédos országokban lassan alkalmasak lesznek a magasabban fekvő pályák a sportolásra. Megfelelő hőmérséklet esetén azonban ma már a magyar sípályák is alkalmasak e szép sport űzésére, mert a legtöbb hazai síterep el van látva hóágyúval. A sísport szerelmesei is kezdhetik átvizsgálni felszerelésük állapotát, mire elkezdhetik a sportolást, minden a helyén legyen. Ehhez a sporthoz néhány eszköz alapvetően szükséges. Az egyik legfontosabb a megfelelő sícipő, mely a kényelmes sportolásért felelős. A másik a síkötés, mely a biztonságos és sérülésmentes mozgást biztosítja, s természetesen a lécek, melyek állapota és fajtája a síelés stílusát határozzák meg. Fontos lehet még ehhez a sporthoz a megfelelő öltözet is, mely a mozgás szabadságát és komfortérzetét biztosítja.

Persze van néhány fontos dolog, amit a felszerelés használata közben is érdemes betartanunk. A napi sportolás után mindig szárítsuk meg a sícipő belsejét, ha nem akarjuk, hogy pár nap alatt megfázzunk. A cipő csatjait használat közben mindig csatoljuk be, még akkor is, ha nyitva kényelmesebbnek tűnik. A lécek kötéseit állítsuk – ha nem értünk hozzá – állíttassuk be szakemberrel, melynél a cipőmérethez és az egyén testsúlyához is igazodni kell. Használat után is mindig ellenőrizzük felszerelésünket, a hibákat javítsuk ki, megóvva minket az esetleges nagyobb kiadásoktól. Kesztyű nélkül sose menjünk síelni, megelőzvén az esetleges fagyási és horzsolásos sérüléseket, s legyen nálunk sapka is. Manapság ajánlott a sí vagy sportnapszemüveg, valamint a bukósisak használata is.

Síelés közben is érdemes betartani a pályán való közlekedéssel és tartózkodással kapcsolatos alapvető szabályokat. Mindig olyan sebességet válasszunk, amely tudásunknak megfelel, és legyünk tekintettel többi sporttársunkra. Mindig olyan nyomvonalon közlekedjünk, hogy az előttünk haladókat ne veszélyeztessük, s előzés közben mindig kellő távolságra legyünk a másiktól. Sem induláskor sem a pálya besíelésekor ne okozzunk meglepetést mozgásunkkal társainknak, s olyan területen ne álljunk meg, ahol nem vagyunk időben láthatóak. Bukás esetén a lehető leggyorsabban hagyjuk el a pálya területét. Gyalogosan mindig csak a pálya legszélén közlekedjünk, s vegyük figyelembe a pályára vonatkozó táblákat és utasításokat. Bármilyen sérülést vagy balesetet észlelünk a pályán, kötelező segítséget nyújtani, ennek elmulasztása ugyanolyan vétség, mintha közúton történne.

Ha mindezeket az egyszerű tanácsokat betartjuk, biztos, hogy bármelyik síterepen nagyszerű élményben lesz részünk, ha megismerjük és műveljük ezt a természet-közeli sportot.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?