Menü

Kivándorlási gyász - avagy miért félünk a külföldre költözéstől?

Sokan álmodoznak arról, hogy családi okból, kalandvágyból, esetleg egy stabilabb gazdasági, vagy politikai helyzet reményében kivándorolnak külföldre. Vannak, akik ezt a lépést meg is teszik, és elindulnak egy olyan ismeretlen úton, ami tele van kihívással, lehetőséggel, újfajta tapasztalatokkal, örömökkel, alkalmazkodással – és veszteséggel –. A cikkben azt tudhatjuk meg, hogy miért jár vegyes érzésekkel az áttelepülés, milyen veszteségekkel küzdünk meg a kiköltözés kapcsán, és hogyan érdemes erre felkészülni.

Egyedül karácsonykor

Bizony vannak, akik az ünnepet nem szerettei körében töltik, hanem egyedül. Ha a gyermekünk külföldön él és nem tud hazautazni, vagy valamelyik szülőnk dolgozik külföldön és nélküle ünneplünk, vagy a testvérünk, esetleg barátaink költöztek messze, sajnos alakulhat úgy, hogy az ünnepeket nem tudjuk együtt tölteni.

Baj, ha nem szeretem a karácsonyt?

Azt hittem rosszul hallok, mikor társaságban így vélekedett valaki teljesen őszintén a közelgő ünnepekről. Először megdöbbentett, aztán elgondolkodtatott. Normális, ha valaki nem szereti a karácsonyt, tulajdonképpen ez is rendben van. Én elfogadom, ám vajon mi okból gondolják így ezt többen?

Párkapcsolataink különböző stádiumai

Szinte mindenki hallott már a gyászfeldolgozás, és a szakítás utáni időszak különböző stádiumairól, mint például a harag, vagy az elengedés. Azonban érdekesség, hogy a párkapcsolatoknak is vannak elkülöníthető stádiumai, amelyen keresztül kisebb-nagyobb változásokkal minden ember átmegy, a különböző stádiumok végén pedig a felek vagy együtt maradnak, vagy pedig bekövetkezik közöttük a szakítás.

Wakanda visszatért - Fekete Párduc 2. kritika

A Marvel Studios már rögtön az első Fekete Párduc film bemutatása után elkezdte tervezgetni a folytatást. 2 évvel ezelőtt viszont valószínűleg az Marvel-univerzum követőit világszerte megrázta a színész Chadwick Boseman halála. Ennek hatására pedig valóban nehezebb lehetett megcsinálni az új Fekete párducot, ami méltón tiszteleg az elhunyt főszereplő előtt. Filmként pedig egy sokszor látott történet részeként, de mégis abszolút jó élményt nyújt.

Gyermekkel a temetőben - Gondolatok az elmúlásról

Mindenszentek és halloween közeledtével rengeteg ember kimegy elhunyt szeretteihez a temetőbe, hogy megemlékezzen róluk. A temető a tisztelet és a kegyelet helye, a sírkertben jó esetben nyugalom és csend van, ez az a hely, ahol nem akarjuk félrelökni a másikat 5 másodperc “előnyért” az adott sírhelyhez. Mindig érdekes megfigyelni azokat, akik kisgyermekkel jönnek a temetőbe, vajon a gyermekek hogyan élik meg az elmúlást és a halált, tehetjük fel a kérdést?

Gyerekek és gyász – hogyan tud segíteni a szülő?

A gyerekek másképp gyászolnak, mint a felnőttek, gyakran nem is kérdeznek egy halálhír kapcsán, nem mutatnak szomorúságot, inkább elmennek játszani. Ez persze nem azt jelenti, hogy a gyászfolyamat ne érintené őket akár egészen mélyen, szülőként pedig akkor tudunk a legtöbbet segíteni nekik, ha beszélgetünk velük az érzéseikről, gondolatairól, veszteségnél pedig értőn és türelemmel segítjük át őket a nehéz időszakon. A Mindennapi Pszichológia Magazin (MiPszi) új számában gyászterapeuta ad tanácsot az érintetteknek.

Gondolatok egy idős családtag elvesztése körül

A legtöbb ember életében eljön az a pillanat, amikor elveszíti idős hozzátartozóit adott esetben hosszú és kizsigerelő haldoklás után, amelyet ezzel a szóval kimondani is nehéz abban a pillanatban. Ráadásul mindezt súlyosbítja, ha valaki otthon ápolja beteg hozzátartozóját, és a halál is otthon éri az idős családtagot. A családtagok elvesztése, általában a személyiség legmélyebb rétegeit is megmozgató, viharos érzésekkel kísért folyamat. Holott a gyász az emberi élet szerves része, amely sokszor az egyik legnehezebb, legmegterhelőbb érzés a mindennapokban.

A színek hatásai a mindennapjainkra

A szakemberek szerint, minden színnek van egy jelentése, így figyelembe vehetjük, hogy elérjük céljainkat, vagy megnyugtassuk magunkat, feldobjuk környezetünket, befolyásoljuk viselkedésünket.

Szakítás feldolgozása

Attól függetlenül, hogy a szakítás váratlanul történt vagy már számított rá, mindenképpen fájdalmas azt hallani, hogy kapcsolatának vége szakad. Hogyan tegye túl magát volt párján és a szakításon és legyen ismét boldog?

Veszteségeink feldolgozása

A gyász a veszteségre adott természetes reakció, mely fájdalmas, de elkerülhetetlen, hiszen amilyen boldogságot okoz valaminek a megléte, annyi szenvedést a hiánya, az elvesztése.

Szakíts, ha bírsz - avagy hogyan dolgozd fel a szakítást?

A legtöbb ember élete során megél néhány szakítást. Az, hogy mennyire visel meg valakit, sokszor a körülményektől is függ. Bizonyára van olyan is, amelyet hónapokba telik feldolgozni és olyan is, amelyen gyorsabban túlteszi magát az ember. Sokszor, ha a partner gyorsabban továbblép, mint te, akkor még jobban fáj az egész. Bizonyos módon azonban ezekből a helyzetekből lehet tanulni is, és ez a tanulás segít a következő kapcsolatokban, valamint önmagunk megismerésében is.

Egy újabb magyar mestermű – Pieces of a Woman

A Netflixen tarol Mundruczó Kornél legújabb, első angol nyelvű drámája. Ez az első olyan magyar alkotás, amiben Martin Scorsese executive producerként vett részt. A mű nagy sikernek örvend már most.

Halottak napja Mexikóban

Az év novemberi szakaszán az ember mindig megáll egy kicsit: a nyomott, esős, melankóliás idő és a tél közeledte mindig lelassítja a lelket, a Halottak napja pedig az emlékezésre szólítja fel a szürke hétköznapok emberét. De mi lehet a helyzet Mexikóban?

Mesével a gyógyulásért

A művészetterápia bizonyítottan segít lelki és mentális problémákon, traumák és tragédiák feldolgozásában. Ennek egyik ága, az egyre ismertebbé váló meseterápia, ami Magyarországon leginkább Boldizsár Ildikó nevéhez köthető.

Gyász, veszteség feldolgozása

A gyász köznapi értelemben véve a szeretett személy elvesztése miatti bánatot, szomorúságot jelenti. Természetes emberi reakciónak tekinthető, melyet a bekövetkező veszteség érzése vált ki.

Beszélnünk kell arról is, ami fáj

Az életünk nagyon kiszámíthatatlan és bizony sosem tudni mi történik holnap, mit élünk meg, milyen érzelmekkel találkozunk, sajnos vannak természetes velejárói az életünknek, a gyász éppilyen.

Költözési depresszió

A költözés nemcsak egy új otthon létrejöttét jelenti, hanem a régi elvesztését is. El kell szakadni a hely hangulatától, emlékeitől, és ez sokakban negatív érzelmeket kelt. Ezeket pedig nehezebb leküzdeniük, mint gondolnánk.

Karácsony egyedül, de nem magányosan

Sokan úgy gondolják, hogy az egyedül élők számára magányos és szomorú a karácsony, pedig ez egyáltalán nem feltétlen van így. Az egyedüllét remek lehetőség önmaguk megismerésére

Könyvajánló: Baráth Viktória – Egy év Rómában

Egy elveszett nő, egy pap, és a gyönyörű Róma. Kit ne érdekelne egy ilyen történet?

Könyvajánló: Hidasi Judit – Gondolatmappa

Egy könyv nőknek az csalódásról, az örömről, és a gyógyulásról.

Nagypapám emlékére

Nem fogtam fel időben, hogy mit kaptam tőle gyermekkoromban: igazi, őszinte odaadást. Néhány komolyabb nehézség eltakarta a szemem elől az előttem és mögöttem heverő kincseket. Tudom, hogy fogunk még találkozni Papival... De olyan jó visszaemlékezni rá.

Elmúlás és feldolgozás

Az elmúlás kultusza jelentős mértékben átalakult. A halál tabusítása és az egyre személytelenebb temetési szertartások nagyban megnehezítik a veszteség fájdalmának feldolgozását.

„ A mamák nem mennek el”

Egy mama, egy édesanya elvesztése mindig nagyon nehéz és fájdalmas, akár fiatalabb, akár idősebb korban megy el. Ahogy azonban az énekes Zorán dala is üzeni: „a mamák nem mennek el”!

Elment a kedves norvég

Kevés olyan szereplő van a magyar sportban, akinek a munkájába senki nem köt bele, akinek a megítélése a lehető legszélesebb körben pozitív. A kedves és hozzáértő norvég edző sok mindent megtanított nekünk. Két ország gyászolja.