Menü

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!

Egyszerűen elkészíthető húsvéti dekorációk

Alig néhány hét múlva húsvét, ami a legfontosabb keresztény ünnepünk. Ahogy karácsonykor vagy más ünnepkor, úgy húsvétkor feldíszítik sokan a lakásukat. Az ünnepi dekorációt egy kis ügyességgel mi is könnyen és egyszerűen elkészíthetjük.

Vasárnapig tart a jótékonysági akció!

Vasárnapig lehet még csatlakozni a jótékonysági akcióhoz, melyben tartós élelmiszert gyűjtenek a katolikus templomokban.

Húsvét utáni diéta helyett inkább erre figyelj

Most, hogy itt volt a húsvét megint előtérbe helyeződnek a közös családi étkezések és húsvét utáni diéta is. Akiknek eddig is súlyproblémáik voltak vagy rettegnek az elhízástól, azok most jól figyeljenek, mert adok pár hasznos tippet, ahhoz, hogy még véletlenül se hízzál az ünnepek után.

Mit jelent számunkra a barkaág húsvétkor?

A hagyományok nagyon fontos szerepet játszanak az emberek életében. Megtudhatjuk, általuk kik is vagyunk mi, és honnan jöttünk. Erősítik a közösséghez tartozás érzését. De vajon mi magunk értjük e, hogy egy-egy dolgot miért csinálunk, milyen történet húzódik mögötte? Most nézzük meg, mit is rejt a húsvéti hagyományokban a barka szerepe?

A húsvét története, hagyománya és szokásai

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Jézus ekkor a Biblia szerint a keresztre feszítése után a harmadik napon feltámadt, kereszthalálával pedig nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta az emberiség összes bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az ünnep napjainkban már sokkal inkább a tavasz beköszöntének ünnepe, amely nem bír vallásos tartalommal, és hasonlóan a karácsonyhoz a modern világban megváltozott a jelentősége. Valamint a különböző édességekről, és a húsvéti sonkáról ismert.

Húsvét a szabadban!

A tavaszi szünetben is szeretnénk élményt adni a gyerekeinknek, s remélhetőleg az időjárás is engedi, hogy húsvéti játékokat játszhassunk a szabadban! Erre gyűjtünk ötleteket!

Könnyen elkészíthető húsvéti dekorációk

Már csak néhány hét és itt a Húsvét, a legfontosabb keresztény ünnepünk. Ahogy más ünnepkor, úgy Húsvétkor feldíszítik sokan a lakásukat, ünnepivé varázsolják az étkezőasztalt, a nappalit, az előszobát, a teraszt. Az ünnepi dekorációt egy kis ügyességgel mi is könnyen elkészíthetjük.

Húsvéti receptötletek

Remélem arra is maradt elegendő időnk, hogy alaposan átgondoljuk, milyen édességekkel szeretnénk meglepni a családot és a vendégeket.

Húsvéti menü okosan!

A karácsony mellett a húsvét a másik olyan nagy ünnep az évben, amikor a lakomáé a főszerep. Különösen azért érdemes átgondolni, hogy mi és milyen arányban kerül a húsvéti asztalra, mert hagyományosan egy böjti időszakot törünk meg az ünnepi étkezéssel. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége összhangba hozta az érvényben lévő táplálkozási ajánlást, az OKOSTÁNYÉR®-t a húsvéttal. Az alábbi tanácsaik betartásával egészségesebbé varázsolhatjuk a húsvéti finomságokat!

Húsvéti szokások a világ körül

Jól ismerjük a magyar húsvéti szokásokat: nem maradhat el a kalács, a torma, a sonka és persze a locsolkodás sem. Ilyen egyedi szokásokkal más nemzet is büszkélkedhet, ez teszi a népeket különbözővé és persze egyedivé.

Ne ajándékozz húsvétra élő nyuszit!

A nagy vásárlásban sok szülő felelőtlen döntést hoz és úgy vásárol élő állatot, hogy nyuszit, csibét, hogy a gyermek pillanatnyi boldogságának eleget tegyen, az ajándékozás hevében nem gondolva az állattal járó felelősségről

Tojás, nemcsak húsvétkor

A húsvéti ünnepek alatt a tojásról szól minden: tojást festünk, tojásfát készítünk, technika órára kifújt tojást díszítünk, húsvétkor tojást főzünk, megesszük a főtt sonka mellé. A tojás egy nagyon egyszerű, mégis sokoldalúan nagyszerű étel, élelmiszerünk, melyet nemcsak ilyenkor kell előnyben részesíteni

Húsvéti dekoráció, amit gyerekekkel készíthetünk

Bár a húsvéti rokonlátogatás a hagyományos személyes formájában sajnos a járványhelyzet miatt idén nem kivitelezhető, vagy legalábbis nem tanácsos, ettől függetlenül a húsvéti hangulatot, húsvéti dekorációkat elkészíthetjük. A közös időtöltés ráadásul hasznos időtöltés is unatkozó gyermekeinkkel.

A sokoldalú tojásfestés

A Húsvét nem az igazi egy nagy fonott kosár színes tojás nélkül. De vajon melyek a legnépszerűbb és legötletesebb technikák? Ha eddig nem is volt kedved nekiállni a tojásfestésnek, most reméljük kedvet hozunk hozzá.

Ajándéklista rokonoknak

Az ajándékozás mögött természetesen mindig jó szándék van: elsősorban a meglepetés öröme, amit a gyerekeken látunk, amikor valami újat kapnak. Ahogy csillogó szemekkel bontják ki az ajándékot.

Regenerálódás húsvét után

A húsvéti időszak egyszerre pihentető és fárasztó. Tény, hogy a legtöbben nem a munkahelyükön vagy az iskolában fáradnak el, hanem az otthoni sütés-főzés-takarítás háromszögében. No, meg az evés-ivásban. Érdekes, hogy a húsvéti hosszú hétvégét is ki kell pihenni. Hogyan tudunk hatékonyan regenerálódni?

Bűntudat, bűnbánat, és amit a húsvét tanított nekünk róla

Talán a böjti-húsvéti időszak az, amikor a legtöbbször előkerül a bűn-büntetés és a bűnbánat kérdésköre, mind gyermekeknél, mind felnőtteknél. De a legtöbbször csak felületesen és meglehetősen helytelenül gondolkodunk róla. Mi az, ami a legalapvetőbb ezzel a témával kapcsolatban? A cikkben egy kis gondolatébresztőt találhatunk ebben a témában.

Meglepően egészséges húsvéti falatok

A húsvét egy hosszadalmas „liturgia” része, ha jobban tetszik záró akkordja, amely Krisztus feltámadását hivatott megünnepelni. Az ünneplés módja ilyenkor az egyházi szertartásokon és a pogány eredetű locsolkodáson túl a hús újbóli magunkhoz vétele. A mértékletesség viszont elengedhetetlen a bűntudat és a hasfájás elkerülése érdekében.

Húsvét vegetáriánus szemmel

A húsvéti időszak joggal a tavasz egyik tetőpontja. A ragyogó időt az ünnepi hangulat és egy kis munkaszünet is megkoronázza, a vallási háttér mellett. A hagyományok széles tárházát vonultathatjuk fel, ami az ünnepi menüben is megmutatkozik. De nem megy ez ilyen könnyen, ha vegetáriánus vagy.

Mit csináljunk a húsvéti maradékkal?

A húsvét a tavaszi pihenés, és a nagy főzések időszaka. De mit tegyünk, ha elméretezzük az ünnepi adagokat, és ott állunk kedden a rengeteg maradékkal, de már rá sem bírunk nézni? Íme, néhány ötlet, hogy új ételeket készíthessünk belőlük.

A húsvéti menühöz ajánljuk

Bár a húsvét hagyományos ételei: a sonka és a tojás, mégis a legtöbb háziasszony átgondolja, miket süt-főz az ünnepen, még a szokásos húsvéti sonka és főtt tojás kombináción túl. Ehhez próbálunk segíteni, pár ötlettel!

Nyúlhús az asztalon

A húsvéti menü a legtöbb családban közel olyan gondosan megtervezésre kerül, mint a karácsonyi. Attól függően, hogy a családunknak vagy vendégeknek is főzünk, extra különlegességektől, a „sonka, tojás” variációkig többféle fogás lehetséges. Sok helyen kerül ilyenkor nyúl, vagy bárány, birka is az asztalra. Lássuk ezt a variációt!

Itt a farsang, áll a bál!- Farsang egészségtudatosan

Vízkereszttől a nagyböjt kezdetéig tartó időszak a farsang. Nálunk ez egyet jelent a jelmezbál és a fánkevés időszakával. Így éljük meg ezt az időszakot is éljük egészségesen!

A főtt tojás imádata

Húsvét környékén gyakran járunk úgy, hogy lelkesen elkészítjük a sok szép főtt tojást, majd nem tudunk vele mit kezdeni. Pedig a főtt tojás isteni eledel, nagyon egészséges és sokféleképpen felhasználható. Összegyűjtöttük a kedvenc felhasználási javaslatainkat.

Sonkát, csokit, tojást ellenőriznek

Ahogyan ebben az időszakban megszokott, a fokozott ellenőrzést tart a húsvéti ünnepek előtt a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH). Minden évben bebizonyosodik, van miért.