Menü

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Papírszínház

A mese vagy történet előadása mindig kihívást jelentett a mesélő számára. Ugyanis az elbeszélő, arra törekedett, hogy hogyan tudná a leghatékonyabban átadni és minél inkább fenntartani a közönség figyelmét. Hiszen a történetek nagyon fontosak, minden életkorban és rendkívüli hatással van az emberre. Ennek kapcsán most ismét nagy lelkesedésnek örvend a papírszínház, mely évszázadok alatt nagy utat járt be, mint történetátadási eszköz.

Számla helyett, kedves történet a postaládába II

Mi lenne, ha egyszer-egyszer valami mást is hozna a postás, mint számlát és hivatalos levelet? Valamit, aminek örülünk, amit izgatottan várunk és, ami boldoggá tesz minket? Ennek próbál eleget tenni a NUS-levelek szolgáltatás. De hogy mi is ez pontosan? Erről kérdeztük Magyar Nikolettet a Nus kreatív csapat vezetőjét.

Számla helyett kedves történet a postaládába

Mi lenne, ha egyszer-egyszer valami mást is hozna a postás, mint számlát és hivatalos levelet? Valamit, aminek örülünk, amit izgatottan várunk és, ami boldoggá tesz minket? Ennek próbál eleget tenni a NUS-levelek szolgáltatás. De hogy mi is ez pontosan? Erről kérdeztük Magyar Nikolettet a Nus kreatív csapat vezetőjét.

J.J. Abrams, Doug Dorst: S.-Thészeusz hajója könyv

Ha egy izgalmas és nem hétköznapi könyvre vágyunk, esetleg szeretjük a nyomozást és kutatást, akkor remek választás lehet számunka az S.-Thészeusz hajója című mű. Nem csak az olvasáson van a hangsúly, hanem aktívan részt kell vegyünk a kutatásban, és nagy türelemmel és odafigyeléssel, jegyzeteléssel kell felkutatnunk a különböző történet szálakat.

Mesés ünnepek

Rohanó hétköznapok végén olyan békés egy kis lámpánál a félhomályban mesét olvasni a gyerekeknek, ez pedig az ünnepek alatt sincs másképp. Vannak olyan klasszikus karácsonyi történetek, amelyeken mi magunk is felnőttünk, s sosem fognak kimenni a divatból. Klasszikus karácsonyi mesék, amit felnőttként is szeretünk.

A szaloncukor története

Talán kevesen ismerik népszerű karácsonyi édességünk eredetét, a szaloncukor őse a fondant cukor először a XIV. századi Franciaországig nyúlik vissza. Magyarországra német közvetítéssel érkezett. Az 1820-as évektől elsősorban a tehetős polgári családok ünnepelték szaloncukorral a karácsonyt.

Az olvasás egészségügyi hatásai

Kutatások támasztják alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Nemcsak bölcsebbé válhatunk, hanem okosabbá, empatikusabbá is.

Filmajánló: Elveszett város

Amikor egy háromgyerekes anyuka eljut moziba, (fényévente) akkor annak „nyoma kell, hogy legyen” így, ha a kedves olvasók valami könnyed, hétvégi, vagy hétköznap esti filmre vágynak, engedjék meg, hogy ajánljam Az elveszett város című, 112 perces akciókalandvígjátékot, Sandra Bullock és Channing Tatum főszereplésével!

Könyvajánló: The Innocent Wife - Az ártatlanság börtönében

Olvasni jó. Jó könyvet pedig még jobb! Amy Lloyd: The Innocent Wife - Az ártatlanság börtönében (eredeti cím: The Innocent Wife) 320 oldalas regénye pedig pont ilyen! Lebilincselően izgalmas thriller!

A Valentin - nap csak manapság romantikus ünnep

Azt hisszük a Valentin – nap napjaink legromantikusabb ünnepe, pedig ez az ünnep ennél sokkal régebbre megy vissza, az ókori Rómában pedig nem a rózsaszín plüssökről és szívecskékről szólt.

Mi fán terem a családtörténeti kutatás?

Ha célirányosan keresünk a neten. Az is lehet, hogy már nem ismeretlen számunkra a fogalom mibenléte. Első hallásra nem feltétlenül tűnik egyszerűnek a dolog. Ugyanakkor bizton állíthatom, hogy manapság mindenféle anyagi befektetés nélkül, egy kis segítséggel, és tanulással, úgy akár háromszáz évre visszamenőleg lehet ősöket, unokatestvéreket találni az anyakönyvekben. Méghozzá úgy, hogy szinte ki sem kell mozdulni a lakásból. A dolog izgalmas. Hogyan érdemes elkezdeni? Miért hasznos ez számunkra? Erről hoztam pár tapasztalatot.

Könyvajánló: Bocsáss meg, Rose Gold!

Rose Gold Watts 18 éves koráig abban a hitben élt, hogy súlyos beteg. Az egész élete arról szólt, hogy orvostól orvosig járt és mindenféle betegséggel diagnosztizálták, állapota romlott, kerekesszékbe kényszerült. Egy nap azonban fény derült a sokkoló igazságra: anyja hazudott neki. A lány nem volt beteg…

A gyermek hite a karácsonyban

A legtöbb gyerek számára az ünnep fontos része a mese, a legendák, a történetek, a mondókák és versek, hagyományok. Szülőként egész más egy karácsony, hiszen arra törekszünk, hogy gyermekeink számára megőrizzük a hagyományokat, a gyerekek hitét az ünnepben.

Mesés karácsony avagy mit meséljünk ünnepkor és mit ne

Egy készülődéssel teli, karácsonyt váró, sürgős-forgós nap után olyan békés a családi környezetben mesét olvasni a gyermekünknek. Vannak olyan klasszikus karácsonyi történetek, amelyeken mi magunk is felnőttünk, mert generációk óta nem mennek ki a divatból. A klasszikus mesék a szeretetről, megbocsátásról szólnak.

Filmajánló: A vezércsel

A vezércsel. A film, amin senki sem fog unatkozni. A film, ami egy nagyon fordulatos, több epizódból álló bámulatosan lebilincselő film. A vezércsel, eredeti címén a „The Queen's Gambit” egy idei, 2020-as amerikai drámasorozat, érdemes megnézni!

Könyvajánló: Paulo Coelho : Tizenegy perc

Nemrégiben olvastam az „Alkimistát”, a „Veronika meg akar halni”-t, a „Tizenegy percet” és persze keresem már fel a könyvtárakban a többi művet is. Paulo Coelho nem véletlenül napjaink egyik legkedveltebb írója.

Nagy nyári könyvajánló

Olvasni mindig jó, de nyáron különösen is, amikor csak kifekszünk a napra, egy izgalmas krimi vagy elgondolkodtató könyv társaságában és élvezzük, ahogy magával visz a történet.

Tippek sorozatfüggőknek

"Nem vagyunk sorozatfüggők, csak szeretjük rendesen megnézni őket." Igen-igen, csak az új részt várjuk, csak ezt az évadot gyorsan megnézzük nem is foglalkozunk vele később... Ha ezek az önáltató mondatok frusztrációval töltenek el, akkor neked is jól jöhet néhány tipp a "leszokáshoz".

Könyvajánló gyerekeknek! – Geronimo Stilton

Természetesen minden iskolás megkapta már a nyárra kiolvasandó kötelező olvasmányokat, azonban érdemes megismerkedni a Stilton könyvek aranyos történeteivel, figuráival. S vajon ki írja a Geronimo Stilton könyveket?

Szabadulószobák – miért érdemes olykor ellátogatni?

Az izgalmak mindig is megmozgatták az emberek fantáziáját. Szeretünk borzongani, szeretjük a rejtélyeket, ezért is nézünk annyi krimit és horrort, és ezért játszunk stratégiai játékokat is. A szabadulószobák életre keltik ezeket az általunk kedvelt virtuális kihívásokat.

Adventi naptár saját kézzel, nemcsak gyerekeknek!

A karácsonyi ünnepkörben az egyik legjobb érzés a várakozás, a készülődés. Ahogy karácsonyi dekorációt, díszeket, ajándékokat, adventi koszorút, vagy ajtódíszt, úgy adventi kalendáriumot is készíthetünk saját magunk, viszont ennek most már gyorsan neki kell állni!

Nő az ablakban - könyvajánló

A történet főhőse dr. Anna Fox, aki egyedül él otthonában, New Yorkban, egy hatalmas házban. Férje és lánya már nincsenek vele, agorafóbiával küzd. Az új szomszédok Russellék felforgatják mindennapjait, amint beköltöznek a szemközti házba. Anna gyilkosságot lát az ablakából, vagy csak annak véli? Mi az igazság, mi a képzelet?

Az ágybérlő - könyvajánló

„Tiffy és Leon egy lakásban laknak. Tiffy és Leon ugyanabban az ágyban alszanak. Tiffy és Leon még sosem találkoztak…” Beth O'Leary: „Az ágybérlő” című könyvének figyelemfelkeltő három sora hűen tükrözi a ránk váró történet izgalmát.

„Ahol a folyami rákok énekelnek”

A lenyűgöző történet egy mocsaras lápvidéken játszódik, ahol szívszorító kezdet után magára marad Kya, a hatéves kislány, akit édesanyja elhagyott, s aki csodával határos módon feltalálja magát a magányos vidéken, életben marad…

Mi volt a kedvenc meséd gyerekként?

A mesélésben az az egyik legjobb dolog, hogy együtt vagyunk a gyermekeinkkel, de miért is fontos ezen kívül a velük együtt töltött „esti mese – idő”?

Mit szeretek benned a legjobban?

Mit kedvelsz leginkább a szeretteidben? Talán azt, ahogyan a kedvenc filmjét szinte szóról szóra visszamondja, vagy ahogyan minden kutyának köszön az utcán, aki elhalad mellette?

Miért fontosak az ünnepek?

Miért fontosak az ünnepek? Miért ragaszkodunk hagyományokhoz? Miért kell találkozni a rokonsággal? Hogyan kell ünnepelni? Mit vesz át mindebből a gyerekünk? Mit szeretnénk továbbadni? Magunkban találjuk a választ.

„Pillangó hadművelet” 2.0./1. – Előzmények és elhatározás

Fogyókúrába, életmódváltásba kezdek megint. Egyszer már sikerült lefogynom, több mint 30 kilót. Ez volt az első átalakulásom. Nem híztam vissza.Viszont, most elhatároztam, hogy a maradékot is leadom. Ma arról olvashattok, hogy meddig fajult a gyerekkori kövérségem. Fogyókúrás naplóm első bejegyzése, előtte-utána fotóval.

Személyes történetekkel lehet pályázni az Éva-díjra

Az Éva magazin idén újra pályázatot hirdet. „Írd ki magadból!” címmel arra buzdítja olvasóit, hogy írják meg saját – izgalmas, megrázó, boldog vagy akár eddig eltitkolt–,legszemélyesebb történetüket.

Lánykérési szokások Magyarországon

Ilyen a tökéletes lánykérés a magyarok többsége szerint - derül ki az Ékszerpalota által készített,Magyarország lánykérési szokásait vizsgáló, 7800 fős online felméréséből.

Testvérrel vagy egyedül? Mindegyiket kipróbáltam

Nemrég jelent meg cikkünk az egykék életéről, most pedig egy másik nézőpont következik. 15 évig voltam egyke, s ezen idő jelentős részében nagyon vágytam testvérre. Amikor épp ráéreztem az egyedüli gyermekség előnyeire, bekopogtatott a kishúgom.

Használt könyvet olvasni – élménybeszámoló

Sokáig ódzkodtam a használt könyvek vásárlásától, pedig számos előnnyel rendelkezik. Aztán elérkezett az idő, amikor kifogytam az olvasnivalóból, pénzem viszont nem sok volt, de a listámon számos könyvcím sorakozott, amelyek iránt égető vágyat éreztem, hogy elolvashassam őket.

Fedél Nélkül, a hajléktalanok lapja

A városban sétáltunk a szenteste előtti délutánon, amikor egy hajléktalan férfi jött oda hozzánk. Megálltunk és meghallgattuk. Kérte, hogy vegyünk tőle egy-két Fedél Nélkül c. lapot, hiszen már a szilveszteri kiadás is megjelent. Ezzel meghatározott módon támogathatjuk az újságot terjesztő hajléktalan személyeket.

A csodálatos lányomat lásd, ne a Down-kórt!

„Egészen az első lányom, Laoisha születéséig semmit nem tudtam a Down-szindrómáról. Egy 21 éves, művészet szakos lány voltam, aki feltételezte, hogy egy normál terhesség után egészséges gyermeket hoz világra. Majd azon kaptam magam, hogy más embereket nyugtatgatok. Hoztam a döntést, hogy a pillanatnak fogok élni."

Könyvajánló: Kate Morton – Felszáll a köd

Folytatjuk könyvajánló-sorozatunkat, ahol ismét egy korábban megjelent regényt ajánlunk. Ennek célja, hogy azon olvasóknak is könyvélményeket mutassunk be, akik nem csak az új köteteket vásárolnának, hanem könyvtárból, vagy antikváriumokból jutnának olvasnivalóhoz. A 2012-ben kiadott könyv Kate Mortontól már a könyvtárakban is fellelhető – érdemes kutatni utána!

„Beteg voltam, meggyógyultam” pályázat – írja le történetét!

Kutatások igazolták az írás gyógyító hatását, a naplót írók körében lényegesen kevesebb megbetegedést tapasztaltak. Ennek az az oka, hogy ez a velünk történt események feldolgozásának egyik kiváló formája, ezért még rákbetegeknél is alkalmazzák terápiás céllal.