Tehetünk a lámpaláz ellen!
Azt gondolom bármennyi ideje is dolgozik valaki színészként, tart előadásokat, szerepel gyakran, konferál rendezvényeken, bemondó egy tévében, rádióban, egy érzés sosem fog megszűnni, elmúlni, megváltozni, de még enyhülni sem: ez pedig a lámpaláz.
Az egyéni boldogság kérdése. Tanulható-e a pozitivitás?
A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, jóllehet sokszor nem a legideálisabb helyen és módon keressük ezt az állapotot. A pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Viszont egyéni szempontból mindez jóval kevésbé elméleti dolgokon múlik, mintsem a mindennapi cselekedeteinken, interakciókon.
Alázat a párkapcsolatban
Az európai társadalom egyik hátránya lehet, hogy mindent akár kényszeresen jól akar csinálni, így abban a tévképzetben élhetik az emberek az életüket, hogy bármi, aminek nekilátnak, annak csak egyetlen egy helyes elvégzési módja és eredménye lehet. Ez annak az „egyszerű” gondolkodásnak az eredménye lehet, amelyet a tudomány, de inkább a logika erősíthet, miszerint akkor állíthatunk igaznak egy elgondolást, ha a többször megismételt kísérletek során is ugyanazt az eredményt kapjuk. Azonban az ember maga inkább paradoxon, komplex és jóval összetettebb lény ennél.
Oldjuk labdával a stresszt!
A mai világban igen gyakoriak a stresszes napok. Van olyan időszak, amikor igen csak meggyötör minket az élet, és mire reggel beérnénk a munkahelyünkre, már átmentünk négy-öt stresszhelyzeten. Persze mindent megteszünk annak érdekében, hogy a napunk jobb irányt vegyen, illetve, hogy a dühünk kicsit csökkenjen.
Megmutatni a kimondhatatlant
Nem is gondolnánk, de a kommunikáció igen bonyolult folyamat. Ehhez a képességhez még számos egyéb területnek a fejlődése, érése járul hozzá. Ebbe, csak akkor gondolunk bele, amikor minket vagy családunkat ér egy olyan szerencsétlenség, hogy meg kell küzdenünk azért, hogy megértsük egymást. De milyen lehetőségek állnak a rendelkezésünkre jelenleg?
Dolgok, amik megerősítik a szerelmet
Ne akarjuk megváltoztatni a párunkat - szól a pszichológus első tanácsa, arra, hogyan erősíthetjük meg párkapcsolatunkat. Semmire sincs garancia, ám ha megfogadjuk a további négy javaslatot, nem valószínű, hogy nagyon melléfogunk
Mértéktelen evészavar – hogyan küzdheted le?
A mértéktelen evészavar nem egyenlő az alkalmi evészavarral. Ki ne ette volna már túl magát egy születésnapi vacsorán vagy akár többször is a karácsonyi időszakban? Azok viszont, akik mértéktelen evészavarral küzdenek, kényszerítve érzik magukat, hogy ezt tegyék legalább hetente egyszer, több mint három hónapon keresztül.
Szeretjük, ha fáj?
Ha az egyik legfurcsább emberi szokást kellene említenem, a fájdalomhoz és bánathoz való ragaszkodás lenne az. Valamiért szeretünk a negatív dolgokba kapaszkodni. De mi ennek az oka, és hová vezethet?
Falászavar – mi az oka?
A falászavarnak nevezett kontrollálatlan falásrohamok 2013-ben jelentek meg önálló kórképként a mentális betegségek rendszerében. Falászavar esetén hirtelen és egyszerre jóval több ételt és ezáltal több kalóriát fogyaszt az illető.
Ahogyan az elménk manipulál…
Számos módon tudjuk átverni az elménket, de érdemes azt is számításba venni, hogy az elménk olykor ugyanezt teszi velünk.
Légy tudatos! – a harminc napos kihívás
Számos pszichés probléma onnan ered, hogy nem tudjuk felismerni az érzelmeinket, nem tudjuk a környezetünkből érkező ingereket dekódolni, és nehezen különítjük el az érzelmi ambícióinkat a szellemi ambícióinktól. Pedig ha ismerjük a saját érzelemvilágunkat, és képesek vagyunk azt a pozitív tartomány felé irányítani, akkor sokkal kevesebb dühből, szomorúságból vagy csalódottságból eredő, hirtelen döntést hozunk meg.
Lámpaláz
Mindenki ismeri ezt az érzést, hiszen mindannyian voltunk már vizsgán, állásinterjún, szerepeltünk esetleg nyilvánosan, tartottunk előadást, mondtunk beszédet, voltunk szavalóversenyen. A lámpaláz normális és egészséges.
Elronthatja-e a rossz családi viszony a párkapcsolatot?
Triviálisan hangzik, mégsem egyértelmű a kimenetele egy olyan szituációnak, melyben a szereplők között tudhatunk egy párt, és az ő családjukat. Nem könnyű megbirkózni a helyzettel, minden esetben okoz nehézséget a kétféle kötelék. De vajon mi a helyes lépés ez ügyben?
Túléli-e a barátság a távolságot?
A szeptember tipikusan a kezdések és újrakezdések hónapja, hiszen véget ér a lazább nyári időszak, és elkezdődik a kemény hajtás, mind az iskolában, mind a munkahelyen. Sokaknak pedig ez az újrakezdés nem is az addig megszokott helyükön történik, hanem attól jóval távolabb. Ezt pedig olykor a kapcsolatok is megsínylik.
Nyári kalandok
Rengeteg regény, film és sorozat épül arra az elterjedt gondolatra, hogy nyáron az embernek esélye van másfajta életet élni, új dolgokat kipróbálni, kalandokba belevetni magát. De van-e a nyári kalandok mögött valami tartalom?
Az egoizmus, ahogyan még nem láttad
Természetesen az önközpontúság és önimádat nem vonzó tulajdonság. Ennek ellenére nem szabad úgy tekintenünk, mint egy javíthatatlan és megfejthetetlen hibát. Sok minden állhat az egoizmus hátterében, és sok pozitív dolgot is eredményezhet. Ezért azt javaslom, áss a mélyére, ismerd meg, tudj róla, így helyesebben tudod felmérni a helyzeteket.
Az adakozás lelki háttere
Mind jól ismerjük azt a közhellyé vált mondatot, hogy jobb adni, mint kapni. És ennek megfelelően próbálunk meg az életünk során a tőlünk telhető legtöbb alkalommal adni valakinek valami olyat, ami neki nincs. Ez nemcsak a pénzre vonatkozik. De vajon kin segít valójában egy-egy adomány?
Hogyan gyógyítanak és tanítanak minket az állatok?
Egy 2004-ben készült híres tanulmány kimutatta, hogy a szociális kapcsolataink dramatikus mértékkel estek vissza. Valójában a magány az első ok, amiért az emberek terápiára kezdenek járni. A New York Times „a magány járványának” hívja a jelenséget. A magánynak viszont számos utóhatása van, többek között az élethosszt is csökkentheti.
Rémálmok
Vajon van olyan ember, aki még sosem ébredt remegő lábakkal, erősen dobogó szívvel és izzadó homlokkal amiatt, hogy álmában valami iszonyú dolog történt vele? Valószínűleg nincs. A rémálmok nem válogatnak. De akkor nem is tudjuk elkerülni őket?
Hol van az otthon?
Karácsony előtt sokan kapjuk meg vagy tesszük fel a kérdést: „Hazautazol karácsonyra?” vagy „Otthon töltöd a karácsonyt?” Van-e helyes válasz? Hogyan definiáljuk az otthont?
Csalódás, ahogy azt még nem láttad...
Vagy ahogy csak nem akartad látni. Hiszen a "látás" elsődleges feltétele a "nézés". Tehát állj meg egy pillanatra és gondolkozz el, hogy milyen módon szemlélheted még a dolgokat, amelyek téged vesznek körül. Például a csalódást.
Érzelmek kezelése
Az érzelmek kezelése nemcsak a külvilág felé mutatott reakcióinkból áll. Kezelni ugyanúgy kell mások érzéseit is, mint a sajátjainkat. És ha valahol hiba kerül a gépezetbe, könnyen borulhat a kártyavár. Ha Neked is problémáid vannak azzal, hogyan mutasd ki az érzelmeidet, vagy hogyan reagálj másokéra (és a sajátjaidra), érdemes egy kicsit gondolkodnod. Ebben segítünk Neked.
Amikor már elviselhetetlen a kánikula
A kánikula sokunknak megkeseríti az életét, tudom, hogy a többség szereti a nyarat, viszont az ember nem lehet nonstop vízparton, bizony jól jönnek trükkök a mindennapi életben a forróság elviseléséhez.
Minden, ami a sírással kapcsolatos
Minden ember életében van olyan pillanat, amikor elérzékenyül és könnycseppek jelenek meg a szemében. A nevetés és a sírás szinte édes testvérek, és mind a kettő valamilyen hatással van az őket átélő személyre. Most vegyük sorra, hogy mit tesz velünk a sírás folyamata.
4+1 tipp, ami segít, ha rossz a kedved!
Mindenkivel megesik, hogy időnként az érzelmek maguk alá temetik. Nem kell ehhez különösebben depresszív alkatnak lenni, se pesszimista életszemléletűnek. Normális. Mégis, ezeket a tippeket felhasználva, hamarabb jó lesz a kedved, újra!
Személyes történetekkel lehet pályázni az Éva-díjra
Az Éva magazin idén újra pályázatot hirdet. „Írd ki magadból!” címmel arra buzdítja olvasóit, hogy írják meg saját – izgalmas, megrázó, boldog vagy akár eddig eltitkolt–,legszemélyesebb történetüket.
A legszebb ajándék- Ezt add, annak akit szeretsz!
Holnap ...csillogó szívecskék, szív alakú plüsspárnák, csokoládé, ékszerek, virágok, képeslapok, szív alakú sütemények. Néhányaknak. Tudtad hogy sokan nem is ünneplik? Szerinted mennyien? Ha pedig mégis ünnepelsz, itt egy remek ajándékötlet! Ingyen!
Mosolyogjunk többet, hogy megnyerőbbek legyünk!
Nagyon kevés erőfeszítéssel is lehetünk sokkal megnyerőbb beszélők. A titok csak annyi, hogy mosolyogjunk többet! Egy nagyon rövid ideig tartó mosolygós időszak is befolyásolhatja az emberek döntéseit.
A szakítást követő legnehezebb időszak - a várakozás
A hiány, amit a veszteség okoz, arra vesz rá minket, hogy különböző okokat próbálunk találni, miért is lett vége a kapcsolatnak. Ilyenkor igyekszünk megismerni az ismeretlent. A legnehezebb rész azonban a várakozás.
Komfortérzet kialakítása – hétvégén is szükséges!
A minap láttam egy plakátot a metrón utazva, ami valamilyen TV csatornát reklámozott. A fotón egy fiatal nő ült törökülésben, szomorú, könnyes arccal, kinyúlt melegítőnadrágban, kezében egy tál popcornt tartva bambán nézett. De ha nem muszáj, ne csalogassuk bele az embereket ilyesfajta kényelmesnek tűnő, de nem igazán hasznos helyzetekbe...
Szülő - gyermek kapcsolat: gyakran feszültséggel teli
A Michigani Egyetem társadalmi kutatásokért felelős intézete tudományosan is bebizonyította, hogy a szüleink néha az idegeinkre mennek – és persze mi is az övékére. Bebizonyosodott azonban, hogy a kapcsolatokban felmerülő problémákat érdemes azonnal, mielőbb kezelni.
Tölts kevesebb időt a saját fejedben!
Az összes gondolatunk 99%-a haszontalan, mégis befolyásolják, szabályozzák az életünket. S hogy tehetünk-e valamit? A Harvard professzora azt mondja:„A stressz elleni legnagyobb fegyver az a képességünk, hogy egy gondolat helyett választhatunk egy másikat.”
ThétaHealing – Gondolatcsere spirituális pszichológiával
„Kipróbáltuk” rovatunkban ismét egy lelki segítő módszert teszteltünk, amely közelebb visz minket a belső valónkhoz, segít minket az önismeretben, és megmutatja, hogy bizonyos élethelyzeteink, vagy nézőpontjaink milyen múltbéli élményeken, történéseken alapulnak. A ThétaHealing segít, hogy negatív gondolatainkat magunk mögött hagyjuk, és pozitívakra cseréljük.
Vigyázat, őszinteség!
Néma gyereknek az anyja sem érti a szavát. Igaz ez a párkapcsolatokra is, ne várjuk a másik féltől, hogy gondolatolvasó legyen!