A mese hatása a pszichére
Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A szeretet fontossága
A szeretet szerintem egy nélkülözhetetlen érzés, talán a legfontosabb is. Egy lelkileg is egészséges életben ez az érzés elengedhetetlen. Sajnos napjainkban egyre több a mindennapok szürkesége által “elnyomott” ember és ezáltal kevesen figyelnek oda az igazi belső értékekre is.
A jófiú szindróma
A jófiús viselkedés nem egyenlő azzal, hogy valaki erkölcsös, morálisan feddhetetlen életmódot követ, hanem, hogy kényszeresen jól akarja végezni a dolgait, elsősorban azért, hogy ezzel elnyerje mások elismerését. Önbecsülése tehát külső forrású, mások visszajelzéseiből, validációjából táplálkozik.
Gazdálkodj okosan az időddel!
Úgy érzed kifolyik a kezedből az idő, és egy napnak legalább negyvennyolc órából kellene állnia, hogy meg tudj oldani minden rád nehezedő feladatot? Mindenkivel előfordult már, hogy összegyűltek a teendői és sehogy nem sikerült utolérnie magát. Itt van néhány tipp, amivel könnyebbé válhatnak a hektikus hétköznapok!
Verbális kommunikáció fontossága
Magányosnak érzed magad, esetleg sokat vagy stresszes a nap végén és konfliktusba keveredsz a szeretteiddel? Könnyen lehet, hogy ez azért van, mert nem szánsz elég időt arra, hogy szavakban kifejezd az érzéseidet és ledobd magadról a felgyülemlett problémák súlyos terhét!
7 tipp, hogy te urald az idődet
Mai rohanó világunkban nagyon trendivé vált az időgazdálkodás témaköre, amin nem is csodálkozunk, hiszen a társadalmunk annak kedvez, aki minél hatékonyabban menedzseli az idejét, egészen pontosan önmagát. Mégis olyan lélektelen ez az egész: „gazdálkodás”, „menedzselés” – hol vannak az értékeink? Hol vannak az érzéseink? Hol vagyunk mi mindebben?! Most egy olyan módszert hoztunk nektek, amely talán picit szerethetőbbé, emberibbé teszi a priorizálást; s amelynek segítségével reményeink szerint ti is megtalálhatjátok az időbeosztás azon útját, amely valóban passzol a személyiségetekhez.
A lelki béke és nyugalom megtalálása önbizalmat ad a célok eléréséhez
A lelki béke megteremtésének és megőrzésének módja az elégedettség — így gyakorold a célok könnyű elérése érdekében.
Sikeres emberek szokásai
A gazdag és sikeres emberek nem véletlenül lettek azok, kemény munka és sikert elősegítő szokások tették őket azzá. Milyen szokásaik vannak a sikeres embereknek? Összegyűjtöttük, íme!
Az álmodozás pozitív hatásai
Talán emlékszik arra, hogy gyerekkorában álmodozott az órán. Talán kinéztél az ablakon és álmodoztál, de a tanáraid lebeszéltek róla. Nem voltál engedetlen, amikor a gondolataid máshová szöktek. Mindannyian álmodozunk, és gyakrabban, mint gondolnád
Jelek, hogy mások miatt szúrod el az életed
Valami nem jó. Próbálsz boldog lenni – néha még úgy is érzed, hogy sikerül egy kicsit –, de időről időre szembesülsz a ténnyel, hogy nem megy. Nem érzed jól magad a bőrödben. Nem tudod önfeledten élvezni még azokat a pillanatokat sem, amikor végre kikapcsolódhatnál.
Okok, amiért használj határidőnaplót
Bármelyik papírboltban, kis üzletben, drogériákban kapható a kis füzet, amivel könnyebbé tehetjük életünket, és ott vannak az online naptárak is, de azt mondják, a sikeres emberek mégis kézzel írnak.
Mit jelent érzelmileg leválni a szüleinkről
Az egészséges felnőtt személyiséghez hozzátartozik az önállóság, mind fizikai, mind érzelmi értelemben. Határokat felállítani és érzelmileg leválni a szüleinkről az egyik legfontosabb lépés a felnőtté válásban.
A szorongó, elkerülő személyiségzavar jellemzői
A szorongó, elkerülő személyiségzavarban szenvedő embert a feszültség, bizalmatlanság, bizonytalanság, csökkentértékűség jellemzi. Állandó sóvárgás a szeretet, és elfogadás után. Túlérzékenység az elutasítással és kritikával szemben. Korlátozott személyközi kapcsolatok.
Módszerek a megfelelési kényszer levetkőzésére
A vágyakozás az elismerés, de egyáltalán az elfogadottság iránt már kicsi kortól jelen lévő dolog, és bizonyos szinten természetes is. Van azonban olyan is, hogy valakin túlnő ez a vágy, és görcsösen próbál eleget tenni minden olyan szempontnak, aminek saját maga szerint vagy mások szerint meg kellene felelnie.
Ismerkedési zavarok nyomában
Az ismerkedés, párválasztás az egyik legbonyolultabb feladat az életben. Ismerkedési zavarok, amikor a párválasztás során az egyén képtelen az ellenkező nemmel kapcsolatot kezdeményezni.
Az egyedüllét pozitív hozadékai
Egyedül lenni a social media világában nem egyszerű feladat. Folyamatosan össze vagyunk kötve másokkal, ha szeretnénk, ha nem. A kapcsolataink határoznak meg bennünket, hogy mennyi ismerősünk van Facebookon vagy hányan követnek az Instagramon. Túlságosan függünk másoktól, az egyedüllét szinte már elképzelhetetlennek, sőt ijesztőnek tűnik. Pedig annál fontosabb.
Önfejlesztő applikációk
Mai rohanó világunkban sokszor a saját dolgainkat is nehéz fejben tartani. Nincs időnk órákat olvasni, kikapcsolódni, de főleg nem önfejlesztő tevékenységeket végezni. Napjaink igényeihez igazítva, szinte mindenre van már applikáció, így az önfejlesztésre is van tömörített megoldás.
Légy elégedett önmagaddal
Mint mindenkinek, nekem is egy nap 24 óra áll a rendelkezésemre, hogy valami jót alkossak, valami szépet tegyek hozzá a világ dolgaihoz. Már csak azért is érdemes élni, mert az élet szép. Még akkor is, mikor a leglehetetlenebb helyzetben vagyunk, akkor is fel tudunk fedezni a környezetünkben valamit, ami csodálattal tölt el. Mindig találjuk meg a módját, hogy ha csak egy kicsit is lecsípjünk ebből a 24 órából egy nap, és arra szenteljük, hogy értékes perceket áldozzunk a minket körülvevő világ számára.
Érdemes-e megváltozni mások kedvéért?
: Egy bizonyos fokú simulékonysággal mindnyájan rendelkezünk. Ez azt szolgála, hogy a társadalomban, mint egységben akkor is megálljuk a helyünket, ha bizonyos csoportok működése a mi elveinkkel és mentalitásunkkal nem egyezik meg. De hogy meddig éri meg simulékonynak lenni, és mi az a fok, amely már inkább káros, mint hasznos, azt nagyon nehéz felfedezni.
Hasznos tanácsok időgazdálkodásra
Hogyan kezdhetnénk jobban egy új évet annál, mint hogy felvértezzük magunkat néhány hasznos időgazdálkodási tippel?
A túledzésről valójában
A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Tehát hiába darálsz le bicepszre 30 sorozatot egy edzés alatt, attól még nem leszel túledzett. Ezt mondjuk okos ötletnek sem nevezném, viszont túledzeni még nem fogod magad vele.
A zenetanulás pozitívan hat az agyműködésre
Függetlenül attól, hogy milyen dalokat szeretünk hallgatni, kik a kedvenceink, csak a javunkat szolgálja a zene szeretete, fizikai és mentális egészségünket jótékonyan befolyásolja.
Visszatérés a régi önmagamhoz
A legjobb önfejlesztés, ha figyelsz önmagadra, próbálod minél jobban megismerni és elfogadni saját magad, hiszen csak így tudsz lépésről-lépésre haladni a célod felé.
Táborozás felnőttként
Nem, a tábor nem csupán egy olyan hely, ahová óvodás vagy iskolás gyermekünket küldjük, míg mi a végeláthatatlan munkával küzdünk a nyári időszakban. Táborba az ifjúság is járhat, akik közösségben akarják tölteni az idejük egy részét, és ugyanúgy felnőttek is, akik új élményekkel akarnak gazdagodni.
4 tuti könyv, ha angolul szeretnél olvasni
Egy idő után az ember hiába jár nyelvtanárhoz, úgy érzi, nem fejlődik. Ha éppen nem jut időnk a nyelvórákra, nyugodtan fordulhatunk a könyvek világa felé.
Tanfolyamok, amelyekkel lefoglalhatod magad
Hiába tűnik úgy, hogy rohan a világ és vele együtt mi is, mégis rengetegen élnek körülöttünk, a környezetünkben, akik olykor nem tudnak mit kezdeni a felhalmozódott szabadidejükkel. Számukra ajánlunk most néhány szórakoztató tanfolyamot.
Nem olvasunk (eleget)
Mit olvastál utoljára és mikor? Irány a könyvtár!
Mit is nevezünk EQ-nak?
Az EQ, vagyis érzelmi intelligencia az IQ későn felfedezett része. Általában, aki szuper intelligens, az az érzelmeit is helyén tudja kezelni. Hogyha egy ember felhalmozott lexikális tudással rendelkezik, viszont szociális kapcsolataiban nem korrekt, a konfliktusokat sem tudja jól kezelni, akkor kiegyensúlyozatlanná válik. A boldog élethez 20 százalék IQ és 80 százalék EQ szükséges.
Hogyan segít az olvasás mindennapjaink során?
Általános iskolában megtanulunk olvasni, és úgy érezzük, kinyílik a világ. Később, mégis saját magunk szűkítjük azt be, egyéb elfoglaltságaink és érdeklődési körünk miatt. Mégis érdemes kézbe venni azokat a bizonyos könyveket, és ha nem is naponta, de kétnaponta lassan, értelmezve olvasni. Hogy miért? Most kiderül!
10. 000 lépés naponta az egészség kulcsa?
Azt gondolhatjuk, hogy 10.000 lépést mi is mindennap megteszünk. De vajon ez valójában így van? Honnan ered ez a szám? Ha megteszünk 10.000 lépést garantáltan egészségesek leszünk, vagy fogyni fogunk? Talán mégis van olyan módszer, ami nagy anyagi- , és energiaráfordítás nélkül is egészségesebb életet eredményez? Most kiderül...
6 tipp az agyonhajszolt anyukáknak
Ha olyan vagy, mint a legtöbb dolgozó anya, akkor valószínűleg vágytál már egy olyan feleségre vagy egy mágikus dadusra, aki nap mint nap örömmel és hatékonyan takarítja a házat, mossa a szennyes ruhákat, kezeli a gyerekek között kialakult vitákat, megszervezi a különféle időpontokat, bevásárol, és felszolgálja a vacsorát.
Hogyan ismerjük fel egyéni céljainkat?
Mi emberek rendszerint valamilyen cél eléréséért küzdünk. Ahelyett, hogy felismernénk, nemcsak a cél elérése a lényeg, hanem maga a folyamat, az út, ahogy oda eljutunk. Vannak viszont olyan társaink, akik szeretnének látni, tenni valamit, de nem találják mi is az, amit igazán odaadóan, szeretettel telten tudnának tenni.
Türelem mint készség
A türelem egy képesség, hogy tolerálni tudjuk a várakozást, a késést, a frusztrációt anélkül, hogy felizgatnánk vagy felidegesítenénk magunkat. Ezzel a képességgel tudjuk kontrollálni az érzelmeinket, és tudunk nyugodtak maradni, amikor nehézségekkel nézünk szembe.
Mindennapi apró boldogságforrásaink
Amikor valahol szóba kerül a boldogság szó, a legtöbben azonnal valamilyen idealizált, problémáktól mentes csodavilágot vizualizálnak lelki szemeik előtt. Ha reálisan belegondolunk, akkor tudjuk, hogy földi életünk során ez a fajta boldogság valószínűleg sosem jön el, és a fogalmat másképp kell értelmeznünk.
Élet negatív gondolatok nélkül
A negatív gondolatok feladásának ötlete valaki számára furának tűnhet. Azok számára, akik jóban vannak a "belső kritikusukkal", könnyű lehet ezt teljesíteni. De próbáljunk csak meg eltölteni egy órát úgy, hogy nem gondolunk vagy mondunk semmit rosszat magunkról vagy akár a testünkről!
Egyensúly a párkapcsolatokban
Egy párkapcsolatban könnyű elveszíteni magunkat. Időnként feláldozzuk a saját szükségleteinket annak érdekében, hogy alkalmazkodjunk a párunk vagy családunk igényeihez. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt?
Végeztek az első Junior Sikerakadémiások
Mindenki tudja, hogy gyermekkorban lehet a legjobban megalapozni a sikeres és boldog életet. Szabó Péter motivációs előadó és csapata ezért hozta létre a Junior Sikerakadémiát, amelynek mintaprojektjében most először végeztek a fiatalok.
Milyen út vezet a tiszta gondolkodáshoz?
Miért törekszünk mindannyian a tisztaságra? Mit keresünk valójában? Önmagunkat keressük, a tisztaság állapotát, amely mentes az egocentrikus gondolatoktól és vágyaktól. A természetes, eredeti állapotunk ténylegesen tiszta. Ez a tisztaság az, akik igazából vagyunk.
Önfejlesztés – Igény az értelmi fejlődésre
Habár elménk szép minőségben engedélyezi számunkra az élményeket és emberségünk kifejezését, ez korlátokkal és kihívásokkal jár együtt.
Ebből nem lehet megélni? De igen!
A kiteljesedett élethez fontos, hogy olyan munkánk legyen, ami nem csak napi robot. Sokaknak azonban fogalma sincs, mi az a tevékenység, amit szívesen végeznének. Pedig mindenkinek van hivatása – csak nem mindenki találja meg. A legnagyobb gát ez a mondat lehet: ebből nem lehet megélni!
Minden nap egy üres lap
Ismered az üres lap technikát? Előszeretettel használják személyiségfejlesztő céllal. A lényege egyszerű, s a cikk elolvasásával te is elsajátíthatod és használhatod. Mondjuk mától, hiszen a mai nap is egy üres lap, amit bármikor teleírhatsz...
Halasszuk el a halogatást!
Önre is jellemző a halogatás? Holnap, holnapután, a jövő héten, majd, és az utolsó másodpercben, vagy inkább az utolsó utániban… Közben pedig elkésünk. Lemaradunk a lehetőségekről, vagy tartós stresszt okozunk magunknak azzal, hogy mindig görgetjük magunk előtt a teendőinket, valamint a vágyainkat. A jó hírünk, hogy a halogatás megelőzése tanulható.
Miért tartunk attól, hogy önbizalmunk legyen?
Az emberek többségének nincs elég önbizalma. De nem is mer elindulni azon az úton, hogy azt növelje valamilyen technikával, mert ez visszatetszést kelt benne: attól tart, hogy nagyképű lesz, elveszíti a szerénységét, és a környezete nem nézi jó szemmel a változást. Vajon miért van bennünk ez a félelem?
Mennyire cselekszel aszerint, hogy mit szólnak mások?
A szocializáció természetes része, hogy valamilyen szinten alkalmazkodunk környezetünk elvárásaihoz. Ki jobban, ki kevésbé, személyiségétől és neveltetésétől, élettapasztalataitól függően.
Útban a tudatosság felé: kipróbáltam a kineziológiát
Két hete összefoglaltuk, mit jelent „tudatosnak lenni”, múlt héten pedig azt tárgyaltuk, hogy mindez pénzbe kerül, de megéri az anyagi ráfordítás. Cikksorozatunkat folytatjuk, és a következő hetekben kipróbáljuk a különböző módszereket. Hátha ezek a beszámolók Önnek is segítenek megtalálni a szimpatikus módszereket. Egyéni beszámoló következik.