Szuvas fog kezelése
A fogszuvasodás (latinul caries) egy összetett, idült folyamat, melynek során a fogak ásványianyag-tartalma csökken, kemény szövetei véglegesen roncsolódnak. A folyamat a fogfelszín felől befelé, a dentin irányába halad, a fogzománc egyre vékonyabbá és gyengébbé válik, végül áttörik. A kifejezés onnan ered, hogy régen a fogakat tönkretevő fogszúnak tulajdonították a szuvas fog keletkezését.
Hogy hatnak a savas ételek a fogainkra?
Közismert tény, hogy amit elfogyasztunk ételek vagy italok, azok hatnak a fogainkra. A savas ételek kedvezőtlen hatással vannak fogakra, ennek oka pedig az, hogy a savak megtámadják, gyengítik a fogzománcot, ennek károsodásával pedig beindul a fogszuvasodás. Nézzük hogyan hatnak a fogainkra a savas ételek.
Mikor nem mosunk helyesen fogat?
Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.
Fogaink védelmében
A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. Védelméért tenni kell, különben idő előtt elveszíthetjük fogainkat. A legerősebb védelmet is megbonthatják helytelen táplálkozási és fogápolási szokásaink, erről lesz szó ma.
Fogászat hónapja
Minden év novemberében a fogászati hónap keretében fogaink egészsége kerül a figyelem középpontjába Magyarországon. A fogászati hónap célja, hogy fontos tanácsokkal lássanak el és felhívják a figyelmet a fogmosás fontosságára.
Tudnivalók foghúzás előtt és után
Többségünk már átesett foghúzáson, jól tudjuk mit jelent, ám mivel egy foghúzás a teljes fog eltávolítását jelenti gyökerekkel együtt, ezért komoly beavatkozásnak számít, érdemes tisztában lenni azzal, hogy mit szabad és mit nem foghúzás előtt és után.
Elektromos fogkefék pro és kontra
Sajnos manapság mindig aktuális, hogy felhívjuk a figyelmet a fogmosás fontosságára, ezzel kapcsolatban pedig megemlítendő, hogy nem mindegy milyen eszközt és milyen technikát használjunk. Fogorvosomat például megkérdeztem, hogy melyiket ajánlja, a manuális-hagyományos vagy az elektromos fogkefét. Az elektromos vagy a hagyományos fogkefék jobbak? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a választásnál? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Gyerekkel a fogorvosnál
Kisgyerekkel orvoshoz menni sosem jó dolog, fogorvosi kezelésre pláne nem, ám egyszerűbbé, zökkenőmentesebbé tehetjük, ha már a tejfogak megjelenésekor, egyfajta megelőzésképp ellátogatunk a fogászatra.
A helyes fogmosás alapjai
Fogaink egy életen át tartó mindennapos gondozást igényelnek, ami magában foglalja a megfelelő szájápolási termékek beszerzését, illetve a rendszeres fogorvosi viziteket is. Mire ügyelj fogmosásnál? Milyen eszközökre van szükség a szájhigiénia fenntartásáért?
Savas ételek hatása a fogainkra
Régóta ismert tény, hogy a savas ételek kedvezőtlen hatással vannak fogainkra. A savak megtámadják, gyengítik a fogzománcot, ennek károsodásával pedig beindul a fogszuvasodás. Érdemes említést tenni arról, hogy milyen hatással lehetnek a fogainkra a savas ételek.
Az érzékeny fog védelmére
Ha valamilyen külső inger hatására hirtelen nyilalló fájdalmat érzünk a fogunkban, és ez rendszeresen fellép hideg, meleg étel, ital, levegő hatására, nem szabad félvállról venni e kellemetlen érzést. Az a fájdalom ugyanis utalhat fognyaki érzékenységre, amely súlyos problémákat okozhat, ha kezelés nélkül marad.
Elektromos vagy hagyományos fogkefe?
Sokan feleslegesnek tartják, mások kizárólag az elektromos fogkefére esküsznek. Megmutatjuk milyen szempontok alapján érdemes dönteni.
Kisgyerekkel fogorvosnál
Tévhit, hogy a tejfogakat nem kell ápolni, gondosan mosni és fogorvosnak megmutatni, így szülőként egyik fő feladatunk már a kisgyermekkorban felkeresni a fogászatot és elbeszélgetni a szájápolásról.
Megoldások rossz lehelet ellen
Kínos probléma, ha kellemetlen beszélgetőtársunk lehelete, vagy épp a sajátunk, de mit tehetünk ezellen? Megoldásokat kínálunk rossz lehelet ellen.
Mi okozhatja fogaink érzékenységét?
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy olykor a fogaink érzékenyek. Érzékenyek a melegre, a hidegre, az érintésre, vagy ha egymással összeérnek. Milyen okok lapulhatnak a háttérben?
Hogyan fektessük le a gyereket?
A gyerekek lefekvés előtt kialakított szokásai a későbbiek szempontjából is meghatározóak. Szakemberek szerint már csecsemőkortól szoktatni kell a piciket a lefekvési rituáléra, hogy el tudjanak csendesedni és álomra hajthassák a fejüket. Melyek ezek a szokások és hogyan kezdjünk hozzá?
Mit szabad és mit nem foghúzás után
Legtöbben felnőtt korunkra átesünk legalább egy foghúzáson, de akár van tapasztalatunk, akár nincs, nem árt tudni, mit szabad és mit nem, miután kihúzták egy fogunkat.
Fogápolás gyermekkorban
Rossz állapotban vannak a gyermekeink fogai, ráadásul nem sikerült elérni azt a kitűzött célt, melyet az Egészségügyi Világszervezet 2020-ra írt elő, hogy az öt-hat éves gyerekek 80 százalékának ép fogai legyenek Magyarországon. Messze vagyunk a céltól, sőt, egyre rosszabb a helyzet.
A szájápolás fontossága
Már gyermekkortól fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia, valamint az egészséges étkezés. Mai témánk a szájápolással kapcsolatos.
A fogínyvérzés okai
A fogmosás elmaradhatatlan része a napunknak, hiszen fogaink állapota nagyban meghatározza az életünket. A fogmosás során jelentkező fogínyvérzés sokak életét megnehezíti.
Jól mosol fogat?
A fogak higiéniája, szépsége alapvetően határozza meg arcunkat és közérzetünket is. Egészségükért a legegyszerűbben rendszeres tisztítással tehetünk, de nem mindegy mikor és hogyan mosunk fogat.
FOGadd meg, hogy rendesen fogat mosol
A helytelen fogápolás, a rossz fogak, egy rossz tömés, elhalt fog, a fogászati gócok betegségeket okozhatnak. A gyulladások olyan problémákat okozhatnak, mint a hajhullás, ízületi panaszok, belgyógyászati és ideggyógyászati betegségek, bőr- vagy akár szemproblémák. A góckutatás, a helyes fogápolási szokások kialakítása rendkívül fontos.
Azok a higiéniai szokások, reflexek amik haszontalanok
Úgy gondoljuk jó öreg higiéniai szokásaink, reflexeink a mindennapokban csökkentik a bakteriális fertőzés veszélyét. Azonban sok esetben szokásaink feleslegesek vagy egyenesen károsak ránk nézve. Nézzük melyek ezek?
Ne csak a konyhában használd!
Bőrradír, hajtisztító, fogfehérítő? Mi az? Leggyakrabban sütéskor vagy épp a hűtőszekrény szagtalanításakor használjuk, pedig ezeken kívül még számtalan dologra jó, lássuk, mi mindenre használható a szódabikarbóna!
Hagyd abba a kényszerevést!
A kényszer okozta étkezést egyfajta pótcselekvésnek nevezhetjük, hiszen ez a tevékenység mindig kompenzálni próbál valamit, általában lelki problémát. A kényszerevés gátat szab a diétának, fogyókúrának, nem is kérdés: mielőbb le kell szokni róla. De hogyan?
Fogápolási kisokos
Hajlamosak vagyunk csak akkor látogatni a fogorvosunkat, ha már elviselhetetlenül fáj a fogunk és megeshet az is, hogy azt már nem tudják megmenteni és ki kell húzni. A fogaink megvédése érdekében különböző módszerekkel és praktikákkal tudunk védekezni. Most, nézzük meg, mire kell, odafigyeljünk a fogaink ápolásánál.
Mi árthat a fogainknak?
Fogaink egészségét az egyik legnehezebb megőrizni, hisz rengeteg dolog van, ami árthat neki. Nézzük, hogy mégis mit tehetünk.
Esti kifogások - A te gyereked mit talál ki?
Aki próbált már gyereket altatni, biztos több tucat történetet tudna mesélni arról, hogy miért is nem akar aludni menni gyermek. Hogy mi a teendő? Nehéz kérdés! A legfontosabb mégis az, hogy megtanulja a szokásrendszert, s képes legyen alkalmazkodni a szabályokhoz.
Így kerülheted el a rossz leheletet
Kínos elszenvedni, és kínos megmondani is valakinek, inkább igyekezzünk elkerülni! Hogy hogyan? Íme néhány dolog, amire figyelned kell.
Még mindig nem tudunk fogat mosni
Hiába a hiper-szuper fogkrémek és fogkefék, még mindig nagyon jellemző a helytelen, elégtelen szájápolás, fogmosás.
Fogápolás: nem lehet elég korán kezdeni
Azután sem szabad megfeledkezni a gyerekek fogainak állapotáról, hogy elmúlnak a tejfogak előbukkanásának izgalmai. A tejfogak szuvasodása komoly probléma, melyet szülői odafigyeléssel meg lehet előzni.
Randik réme a rossz lehelet
Mindenki tudja milyenkellemetlen, ha valakinél megérezzük a rossz szájszagot. Ennek ellenére gyakori problémáról van szó, körülbelül a lakosság 30%át érinti, és főként a nem megfelelő szájhigiénia okozza.
Étvágycsökkentő lehet az evés utáni fogmosás
Evés közben jön meg az étvágy! – tartja a mondás. Ennek az az oka, hogy az ételt megízlelve elindul a nyáltermelésünk, ha pedig megérezzük a finom illatokat, még éhesebbek leszünk.
Minden este „fogselymezzünk”!
A rendszeres fogmosás a szájhigiénia fontos része, azonban fogselyem használata nélkül korántsem lehetünk olyan alaposak, mint azt reméljük.
Kellemetlen íngyulladás
Az emberek többsége legjobban a fogszuvasodástól és az azzal járó kellemetlen orvosi beavatkozásoktól fél, ám az ínygyulladás hasonlóan gyakori és veszélyes szájüregi probléma.
Mi tegyünk, hogy elkerüljük a kínzást?
A címben említett kínzás persze túlzás, hiszen gyógyításról van szó, ami ha nem is kellemes, javunkat szolgálja. Mindenesetre jó részét megúszhatjuk a megfelelő fogápolással.
Milyen elektromos fogkefét válasszunk?
Ma már nagyon sokan használnak elektromos fogkefét, elsősorban nem a lustaság, hanem a hatékonyság miatt. Persze egyáltalán nem mindegy, milyet választunk az utóbbi időben igencsak nagyra hízott piacról.
Plusz védelmi szint a szájban
A különböző szájöblítők használata nem helyettesíti a fogmosást, viszont kiegészíti annak védőhatását. Fogalmazhatunk úgy, beépít még egy védelmi szintet a szuvasodás, íngyulladás ellen.
Sokan szenvednek ettől a fájdalomtól
Érzékenyek a fogai? - kezdődik egy jó pár fogkrém reklám, amely természetesen rögtön segítséget is nyújt a problémával szemben. A dolog persze nem mindig ilyen egyszerű.