Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Mosolygós depresszió – így ismered fel
Nagyon sok ember küzd valamilyen nehézséggel, főleg lelki nyomait látni ennek. Van, akin azonnal látni lehet, ha gond van, de van olyan, akiről a környezete meg sem mondaná.
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Teák a jobb alvásért
Rengeteg embert érint egy-egy alvási probléma, ami nem csak kellemetlen, de egy idő után az egészségünk is rámehet. A természet gyógyszertára ebben is segítségünkre lehet, nézzük mi az, amit ilyenkor bevethetünk.
Az alvás szakaszai
Az alvás és az alvási fázisok régóta foglalkoztatják a kutatókat, mivel az alvás életünk létfontosságú és nélkülözhetetlen része. Miért fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás? Erről szól mai cikkünk.
Alvásproblémák elleni gyógynövények
A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.
A stressz kevésbé ismert tünetei
Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.
Miért ébredünk fel éjszaka közepén?
A gyakori éjszakai felébredés rendkívül kellemetlen dolog. Nem tudjuk magunkat kipihenni, gyengül az immunrendszerünk, az anyagcserénk, a koncentrációs képességünk. Az állandó kimerültség miatt csökkenhet a munkahelyi teljesítményünk, illetve védtelenebbé válunk a bakteriális vagy vírusos fertőzések ellen. Extrém példa, de a súlyos alvásmegvonás halállal is járhat.
A jelei annak, hogy túl sokat iszol
A túlzásba vitt ivás számos problémához vezethet, fokozza a szív- és érrendszeri betegségek, a máj- és hasnyálmirigy-betegségek, bizonyos daganatok és a balesetek valószínűségét is. Rövid távon emésztési, koordinációs, látás- és koncentrációzavarral járhat, hosszú távon rontja az alvásminőséget, a memóriát, befolyásolja a libidót, gyengíti az immunrendszert.
Miről árulkodik a bioritmus?
A Föld minden évben megtesz egy kört a Nap körül és minden nap alatt körbefordul a saját tengelye körül – ezalatt mi, a Földön érzékeljük az év leforgását, a hónapok váltakozását, a nappalok és az éjszakák kezdetét. Mind a világegyetemben, mint a természetben, sőt, az emberi szervezetben is megfigyelhető egy láthatatlan óra működése - különböző, periodikusan ismétlődő jelenségek határozzák meg életfolyamatainkat.
Hogyan hatnak szemünkre a digitális eszközeink?
„Gyerekek ne nézzétek már olyan közelről a tévét” – kiabálok rájuk sokszor, mikor látom, hogy milyen közel ülnek le a tévé elé, esetleg a tablet fölé, számítógép mellé. Mennyire károsak szemeinkre az okos eszközeink?
Pavor nocturnus – a gyerekkori alvászavarok egyike
Nem csak felnőttkorban talál ránk az alvászavar, aminek hátterében különböző okok állhatnak, hanem már csecsemő- és kisgyermekkorban is jelentkezhetnek különféle alvási problémák. Ezek közül az egyik legijesztőbb egy szülő számár a pavor nocturnus nevű jelenség.
Ez a melatoninhiány egyértelmű tünete
Létfontosságú a normális biológiai ritmus fenntartásához? Milyen tüneteket okoz a hiánya és hogyan pótolhatjuk? Mutatjuk!
Segítség, nem szólal meg a gyerekem – mutizmus gyermekkorban
Vannak olyan gyerekek, akik dacból vagy viccből nem szólalnak meg egy adott szituációban, de vannak olyanok is, akik nem tudnak megszólalni, ők szenvednek egy olyan kommunikációs zavarban, amit mutizmusnak nevezünk.
Az alvás kóros állapotai
Az ember életében az alvás rendkívül fontos szerepet kap, hiszen életünk csaknem egyharmadát töltjük alvással. Azonban, ha nem tudjuk magunkat kellően kipihenni, annak a másnapi fáradtságon és mérgelődésen kívül más következményei is lehetnek.
Miért beszélünk álmunkban?
A vicces sztorik, filmek alapeleme az, amikor valakiből álmában szedünk ki információkat, mert horkolás helyett inkább beszél, persze ő erről mit sem tud. Az alvó emberrel való kommunikáció egy valós dolog, de azért nem teljesen így működik. Lássuk, miről is van szó.
A nikotinról, amit tudni érdemes
A nikotint akkor említjük, amikor a dohányzásról beszélünk, de tudjuk, hogy mi is az és hogyan hat a szervezetünkre?
Szükségünk van a csendre, de miért?
Nyüzsgő, zajos világban élünk, sokszor meg sem állunk egy percre sem, az utolsót is kihajtjuk magunkból, állandóan ingerek vesznek körül minket, ritka pillanat az, ha egy percnyi igazi csendet élünk meg. Pedig nagyon fontos elménk és testünk számára is.
Hogyan gyógyít a csend? Mi a csendterápia?
A csendre mindenkinek nagy szüksége van. Miért? Mert jót tesz az egészségünknek, elcsendesíti az elmét, megnyugvást hoz a lelkünknek, az elménknek. Minden nap időt kell szakítani arra, hogy a csendet meghallgassuk. A csendterápia gyógyít.
Önre is jellemző az őszi szorongás?
A téli depresszióról már biztosan halottunk, ám az őszi szorongás jelensége is közismert, sokan mégsem veszik észre magukon.
Alvásproblémákat is gyógyít a levendula
Bár hazánkban a levendulát többnyire csak dísznövényként tartjuk, esetleg süteményekhez használjuk, nem feledkezhetünk meg gyógyító hatásairól sem. A valódi vagy más néven keskenylevelű levendula (Lavandula angustifolia) több ezer éve ismert és alkalmazott gyógynövény
Az alvajárás okai és kezelése
Minden tizedik gyermeket és minden ötvenedik felnőttet érint az alvajárás. Mutatjuk, mik állnak a jelenség mögött.
Az alvásproblémák túlsúlyhoz vezethetnek
Kevésbé közismert, hogy az alváshiány hozzájárul a kóros súlytöbblet kialakulásához. Az alvászavarok, vagyis a mennyiségileg és minőségileg nem megfelelő alvás gyakori panasz, egyes becslések szerint minden második magyar átesik ilyen időszakon élete során legalább egyszer.
A Coca Cola hatása szervezetünkre
Az egyik legközkedveltebb szénsavas üdítőital hatásait vizsgáltuk a szervezetre, mutatjuk mi történik testünkben, ha ezt fogyasztjuk.
Hogyan okoz gondot testünkben a stressz
Egyre több helyen olvashatunk arról, hogyan betegíthet meg a stressz, mégsem vesszük elég komolyan. Ha értjük a folyamatot, könnyebben tehetünk ellene, ezért most megnézzük, miképp tud gondot okozni a stressz a testünkben.
Néhány tévhit a PCOS-ról
A PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma egy nagyon összetett kórkép, ám van néhány gyakori tévhit vele kapcsolatban. Nézzük meg, mik ezek.
Andropauza – azaz a férfi változókor
Szinte mindenki tudja, mi az a menopauza, azaz a női változókor, azonban kevesebbet hallani a másik nem képviselőinél szintén természetes andropauzáról.
Milyen hormon a melatonin és mire hat?
A melatonin egy hormon, ami megtalálható az emberekben, állatokban és egyes növényekben is. Az emberben az agyban található, borsónyi méretű tobozmirigyben termelődik, s ez a hormon felelős a szervezet 24 órás ritmusáért, az úgynevezett cirkadián ritmusért.
Ashwagandha, azaz az indiai csodaszer
Az ázsiai csodaszer nem csak a stresszre és szorongásra, de alvászavarra is javallott, sőt, akár a rákos sejtek ellen is felveszi a harcot.
Szeparációs szorongás - mit jelent?
A kisgyermekes szülők előtt nem ismeretlen a fogalom: szeparációs szorongás. Mit kell tudni erről, mikor jelentkezik, honnan ismerhetjük fel és mit tehetünk? Erről szól a ma mai cikkünk.
Tippek a jobb alvásért kánikulában
Az utóbbi időben a kánikula nem csak nap közben okozott nehézségeket, de éjszaka is sokan küzdöttek alvászavarral miatta. Nézzük mi segíthet, ha a nagy melegben nehezen megy az elalvás.
Facebook függőség
Napjaink egyre nagyobb részét teszi ki a közösségi médiával töltött idő. Ez vajon áldás, vagy átok? A facebook, a legkedveltebb közösségi platform használata szinte már mindenki napi rutinjához tartozik, azonban mégis ritkán hallunk arról, hogy ez függőség volna.
Mentális betegségek, depresszió
Nem könnyű téma, de mindenképpen érdemes róla beszélni. A depresszióval, vagy a mentális betegségek valamilyen formájával legtöbbünk már találkozott életében. Vagy saját magunk által, vagy valamilyen hozzátartozó, társ, vagy barát okán.
Ezt tudtuk a koffeinről?
A koffein az egyik legismertebb élénkítő hatású szer a világon. Aki teázik, kávézik, fogyaszt kólát, majszol mellé csokoládét, iszik kakaót, netán az energiaitalt kedveli, tudják jól, a koffein hatása miért oly szükségesen népszerű.
A túledzésről valójában
A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Tehát hiába darálsz le bicepszre 30 sorozatot egy edzés alatt, attól még nem leszel túledzett. Ezt mondjuk okos ötletnek sem nevezném, viszont túledzeni még nem fogod magad vele.
Megviselnek a frontok, mit tegyek?
A természet részei vagyunk, folyamatos kölcsönhatásban a környezetünk változásaival, melyek tőlünk függetlenek, de olykor kellemetlenek, zavaróak lehetnek. Ilyenek az időjárási frontok is. Sokakat megvisel.
A hangészlelés és az alvás 'parazitája': a túlhallás
Sajnos a mindennapi köztudatban nem nagyon van benne az érzékeny hallás más néven túlhallás elváltozása/adottsága/betegsége. A helyzeten változtatni lehetne, de sajnos még maga a szakma se teljesen nyitott erre. Mi megtesszük a magunkét: jöjjön hát a túlhallás bemutatása a teljesség igénye nélkül.
Az alvás létfenntartó szerepe
Meghatározza a reggelünket, egész napunk produktivitását és a jó közérzetünket az éjszakai alvás minősége. Felmérések szerint Európa felnőtt lakosságának harminc százaléka szenved alvászavartól, aminek a hátterében élettani, társadalmi, szociológiai okok állnak.
Te sem tudsz aludni?
Hullafáradtan ágynak esel. Csend, nyugalom, kényelem, gyerekeket is ágyba varázsoltad, végre pihenés! - gondolod. Már elszámoltál százig, ám valamiért mégis a plafont bámulod, nem tudsz aludni, ha mégis óránként felriadsz, folyton az időt nézed,másnap pedig alig bírsz kikelni az ágyból. Ismerős?
A testmozgás 6 meglepő előnye
Persze mindenki tudja, hogy a testmozgás egészséges és jó hatással van a szervezetünkre, de van néhány igen meglepő előnye is.
A lélek is lehet beteg II. rész
Sokszor hallunk a bipoláris zavarról, vagy más néven a mániás depresszióról. Nem nehéz összekeverni a pubertáskori zavarokkal, ugyanis általában akkor jelentkeznek az első tünetek.
A lélek is lehet beteg
Sokan nem is tudják, hogy depresszióban szenvednek, mert a tünetei megtévesztőek. Azonban ha fennáll a depresszióra jellemző tünetegyüttes, érdemes lehet elgondolkozni.
Az ADHD és az alvászavar összefügg
Az alvászavarok kulcsfontosságú szerepet játszanak az ADHD kialakulásában, állapították meg egy új kutatás során. A tanulmány kutatói összefüggésbe hozták a felboruló bioritmust a krónikus állapotok növekvő számával.
A horkolás is intő jel
Az alvászavar annyira elterjedt probléma modern társadalmunkban, hogy kutatása hamarosan külön tudománnyá növi ki magát. Nem csoda, bőven van mit elemezni.
Mi a baj az elektromágneses sugárzással?
Egyáltalán mi az? Mit nevezünk elektroszmognak? Hol van? Káros az egészségünkre? Ezek a legfontosabb kérdések, igyekeztünk összegyűjteni a válaszokat.
A jó alvás titkai
Nemrég volt az alvás világnapja, amelynek keretében többek között arra hívták fel a figyelmet, hogy az emberiség egyre nagyobb részét érinti élete során valamilyen alvásprobléma.
Amikor nem jön álom a szemünkre…
Mindannyian voltunk már úgy, hogy a fáradtság ellenére, csak nem jött álom szemünkre. Hiába forgolódunk, számolunk el százig, vagy próbálunk relaxálni, mégsem tudunk elaludni.
Természetes álomhozók
Az alvászavar nem csak kellemetlen, hanem hosszabb távon komolyabb egészségi károsodást okozhat. Mi tehet az ellene, aki nem akarja gyógyszerrel tömni magát?
Valaki „pacsirta”, valaki „bagoly”
Az alvási ritmusunk szoros összefüggésben áll személyiségünkkel, és pszichológiai jóllétünkkel. Mindenkinél más napszak jelenti a fizikai vagy szellemi aktivitás idejét, illetve más időben adják át magukat a pihenésnek, és az alvásnak.
Gondoljuk át az altatószedést!
Viszonylag sok embert érint az alvászavar problémája, és közülük nagyon sokan nyúlnak kapásból gyógyszerhez. Pedig nem feltétlenül az a legjobb megoldás.
Nemcsak hálótársunk problémája (amikor horkolunk)
Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásgond, negatív hatásai pedig összetett módon kihatnak fizikai, szellemi teljesítményünkre, és nem kímélik érzelmi állapotunkat sem. Mi ezúttal a horkolással összefüggő alvászavarral foglalkozunk, amely a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.