Menü

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Közösségi kertek

Szívesen kertészkednél te is, de társasházban élsz? A közösségi kertek többek között erre a problémára kínálnak megoldást azok számára, akik a városban is szeretnének egy kis időt a kertészkedés szépségeivel tölteni.

Műfenyő, vágott vagy élő?

Legfrissebb tanulmányok szerint a magyarok nagy része kisebb fenyőt vesz már, vajon mi ennek az oka és melyek a legkedveltebb megoldások?

Kávézacc felhasználási ötletek!

A legtöbben hulladékként tekintenek a kávézaccra, és rendszerint a kukában végzi. Pedig sok olyan anyagot tartalmaz, ami segítségünkre lehet a kertben vagy a háztartásban, de akár a szépségiparban is. Összegyűjtve igen hasznos lehet az otthonunkban, újrahasznosításával védjük a környezetet, na meg persze a pénztárcánkat. Na de mire is tudjuk felhasználni a reggeli kávénk melléktermékét?

Komposztálás kezdőknek

Amikor a komposztálásról beszélgetünk, akkor sokan tudják, hogy miről van szó, viszont a kivitelezésnél elbizonytalanodnak és elakadnak az emberek. Ma már a települések is támogatják ezt a megmozdulást, hiszen gyakran osztogatnak ősz közeledtével komposztáló edényeket a lakosoknak. De mi is a komposztálás pontosan, és mit, hogyan, miért kell csinálni?

Waldorf játékok

A Waldorf iskolák legfontosabb nevelési elvei közé tartozik, hogy a gyermek személyiségét a lehető legjobban megismerje a tanító. Ezáltal felfedezzék közösen a benne rejlő értékeket, tehetséget, és ezeknek a megélésére ad lehetőséget. A játékokra is ez a szemlélet jellemző, hiszen natúr anyagokból készülnek, akár kézzel. Lényegük, hogy a gyermek szabadon gondolkodhasson általa, vagy éppen szabadon alkothasson vele.

Vásároljunk antikváriumban

Aki a könyvek szerelmese az tudja, hogy ma már rengeteg helyről beszerezhetőek a nekünk szükséges irodalmak. Jelenleg a legnépszerűbb beszerzési módszer, hogy a kiválasztott művet megkeressük a neten és a web áruházból házhoz rendeljük. Ha mégis inkább mi mennénk a könyvhöz, akkor betérhetünk könyvesboltba, vehetünk használtan a piacon, vásárba, illetve antikváriumba. Most vegyük górcső alá az utóbbit.

Hol vásárolhatunk a legolcsóbban?

Jelenleg még Magyarországon nem elterjedt, de a nyugati országokban már régóta népszerűek az adományboltok. Habár országunkban is egyre több városban nyílik már e féle bolt, még mindig sokan ódzkodnak a használt dolgok vásárlásától. Pedig több szempontból is jót tehetnénk a környezetünkkel, ha egyszer-egyszer ide térnénk be vásárolni.

A vegán húsok világában

Se vegetariánus, se vegán életmódot nem folytatok. Habár volt néhány év, amíg nem ettem húst, ennek is vége már. Azóta mindössze annyit teszek, hogy tudatosan figyelek a mennyiségekre, miből mennyit fogyasztok. Inkább a mértékletesség határozza meg a mindennapjaimat. Ennek ellenére mindig érdekelnek az új megoldások, a különböző lehetőségek, így jutottam el oda, hogy érdekelni kezdett a vegán hús mibenléte. Egyféle van? Sokféle létezik? Jobb vagy rosszabb, mint a nagybetűs hús? Nézzük meg, milyen következtetéseket vontam le!

Mit csinálj az üres befőttes üvegekkel?

Nem tudom feltűnt-e már, hogy mennyi üveghulladékot termelünk. Igen igen, tudom, hogy rengeteg műanyag is termelődik, és hogy az üveg az egyik legjobban újrahasznosítható, és a környezetre a legkisebb káros hatással bíró anyag, mégis miért dobnánk vissza a rendszerbe, ha otthon is számtalan módon vehetjük hasznát? Ebben a cikkben néhány ilyen ötletet osztok meg.

Környezetvédelmi világnap

Pünkösdi, programdús, napfényes hosszú hétvégénkről talán keveseknek jut eszébe, hogy környezetvédelmi világnap is van június 5-én. Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1972-ben június 5. napját a környezetvédelem világnapjává nyilvánította.

Környezettudatosabban élni – tedd meg az első lépéseket!

Mondhatjuk, hogy már nemcsak a médiából, de a csapból is az folyik, hogy az unokáinknak valamiből nem lesz elég: a Föld víz-, illetve kőolajtartalékai végesek. Utóbbi nagy valószínűséggel néhány évtizeden belül elfogy. Mit tehetünk a hétköznapokban, hogy kicsit tehermentesítsük a környezetünket?

Miért vásárolj turkálóban?

Egyre trendibbé válik a fenntartható divat és öltözködés jegyében a secondhand shopokban (azaz turkálókban) való vásárlás. Sokan még mindig óvakodnak turkálókban vásárolni, pedig a fenntartható és környezettudatos élet felé egy nagy lépést jelent.

Környezetvédelmi világnap

Június 5-én ünnepeljük a környezetvédelmi világnapot. Ha azt mondom környezetvédelmi világnap, valószínűleg sokan gondolunk az ezzel a tág fogalommal kapcsolatosan a környezetvédelemre, de vajon pontosan mit jelent ez, mi tartozik ehhez és melyek a céljai ennek a kezdeményezésnek?

Környezettudatosság a konyhában

A környezettudatossággal már számtalan cikkben foglalkoztunk, a téma egyre aktuálisabb és fontosabb. Úgy gondolom apró napi rutinszerű tevékenységeink megváltoztatásával, gondos odafigyeléssel különösen a háztartásban tehetünk sokat a földünk, környezetünk védelméért, megóvásáért.

Káros kozmetikumok – jobb, ha nem használod

Meglepődnél, ha olykor tüzetesen végigolvasnád az arckrémed, az alapozód, a krémeid, a tusolód, az arcpakolásaid, a dekor kozmetikumaid összetevőinek listáját! Pedig van belőlük a fürdőszobapolcon dögivel. Állítólag egy átlagos nő százhatvannyolc, egy férfi nyolcvanöt kozmetikai összetevőt ken magára egyetlen nap alatt.

Óvd a környezetet, vegyél vászontáskát…?

Műanyag zacskó helyett vászontáska. Tényleg használ vagy inkább árt a környezetnek a pamut szatyrok előállítása?

Mennyit kell inni?

A megfelelő vízfogyasztás az egészséges élet alapfeltétele. A szervezetünk körülbelül 70%-át víz teszi ki, ezért is elengedhetetlen a pótlása

Gumiabroncsok újragondolva

Olyan középiskolában tanítok, ami ökoiskola is egyben, nálunk például a gumiabroncsokból a diákok remek ülőalkalmatosságokat készítettek, mutatós festékkel, díszítéssel. Az abroncsokból azonban sok minden más is életre kelthető

Egyetem környezettudatosabban

Egyetemistának lenni önmagában is egy kihívás. Az önállósodás köztes állapota, rengeteg nehézséggel. Sokan ilyenkor egyáltalán nem figyelnek az életvitelükre, pedig sokat tehetnek a maguk és környezetük egészségéért. A környezetünk védelméért pedig nem is kell olyan gyökeresen megváltoznunk.

Mi lesz a sok karácsonyfával?

Sokan kidobják. Ledobják az erkélyen. Kirakják a kuka mellé. Megszabadulnak tőle így vagy úgy. Eddig tartott a tündöklése és fénylő pompája. Mi lesz a sok karácsonyfával?

De miért?

Itt egy ásványvizes flakon, ott két sörösdoboz, meg amott is egy. A kólásüveg az út szélén, a csipszes zacskó a bokorban. Egyesek azt gondolják, hogy „ez az egy nem számít” Plogging. Mozgás és környezetvédelem 2 in 1.

Környezettudatosság iskolaidőben

Környezetünk védelme mindnyájunk feladata, anyagi, társadalmi helyzettől és kortól függetlenül, természetesen igazodva mindenkinek a saját szintjéhez. Sokszor már az is sokat számít, ha figyelünk arra, hogy ne okozzunk kárt.

Önkénteskedési kisokos a világ körül - One World Institute 2. rész

A sikerre való tekintettel itt a folytatása a One World Institute-t bemutató cikkemnek. Ezúttal az egy éves program kerül terítékre, amellyel a dél-amerikai kontinensbeli környezetvédelmi szervezetek munkájába tekinthettünk be. Jöjjön tehát a Learn to travel, travel to learn program bemutatása.

Hulladékmentes élet

Ha nyaralni indulunk, és egy kellemeset fürdőznénk vagy kirándulnánk, bizony elronthatja a jókedvet a szemét. Úgy gondolom, senki nem mártózna meg abban a tengerben vagy óceánban ahol, egy hatalmas szemétkupac úszkál. De a hegyen túrázáskor készült fotón se mutatna jól a háttérben egy halom szemétkupac. De mit tehetünk, hogy megóvjuk a környezetünket, és ezáltal az egészségünket?

Legyen kisebb az ökológiai lábnyomod!

A környezetkutatók megkongatták a vészharangokat. Ha így folytatjuk, 2050-re 3 Földre lesz szükségünk az életünk fenntartásához. Ahogyan élünk, ahogy használjuk a bolygó erőforrásait, meghatározza ökológiai lábnyomunkat. Az átlagos egy főre eső ökológiai lábnyom 2,5-szer nagyobb, mint 1961-ben. Tehetünk ellene!

Ötletek otthoni környezetvédőknek

Legyél te is környezetvédő a saját otthonodban! Új cikksorozatunkban ehhez adunk segítséget. Az előző részben arról volt szó, hogy miért nem elég a szelektív hulladékgyűjtés, s hogy miként csökkenthetjük a műanyag-felhasználásunkat, most pedig a papír-témakört járjuk körbe.

Legyél te is otthoni környezetvédő!

Közismert tény, hogy Földünk bajban van, és ha szeretnénk, hogy "gyermekeink, unokáink is lássák", ahhoz szükséges lépéseket tennünk. Rajtunk is múlik, mindannyiunkon - de legtöbben nem tudjuk, mivel is segíthetnénk. Íme néhány kivitelezhető ötlet!

Váltás autóról biciklire

Másoknak természetes a városi kerékpáros közlekedés, én még csak most tanulom. Szoknom kell, hogy merre induljak, mit vigyek magammal, és mennyi idő alatt érek oda a célpontra. Viszont egy teljesen újfajta közegbe és kultúrába csöppentem, ami nagyon tetszik!

Hétköznapi szokásaink, melyekkel ártunk a környezetünknek

Kis odafigyeléssel bizony sokat tehetnénk a környezetvédelemért a hétköznapjainkban is - már ha egyáltalán tudatában vagyunk annak, hogy milyen rossz szokásainkon változtathatunk. Ehhez nem kell sok idő és pénz, csak egy kis odafigyelés...

Tavaszi virágátültetés - itt az idő!

Ha szép szobanövényeket szeretnénk, akkor érdemes őket rendszeresen átültetni. A tavaszi gondoskodást valósítsuk meg mielőbb, hogy még időben hajtani és fejlődni tudjanak az otthoni "zöldek". Íme néhány frissítő növénygondozási ötlet!

Telekocsizol? És nem félsz? Nem.

A telekocsizás mind környezetvédelmi, mind pénzügyi szempontból megéri, sokan mégis tartanak a kockázataitól. Pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy kevés okunk van a bizalmatlanságra. De pár beállítással, kis figyelmességgel növelni tudjuk a biztonságérzetünket.

Kevesebb madár költözik a globális felmelegedés miatt

Nemrégiben továbbindultak a nálunk táborozó költözőmadarak is dél felé. Igen ám, de a megfigyelések szerint egyre többen vannak, akik nálunk maradnak és nem tartanak a többiekkel. Most, hogy itt a tél, erre számos példát is láthatunk. A jelenség sajnos a globális felmelegedésről mesél.

Szakértők az óraállításról

Egy kezdeményezés szerint eltörölnék az óraállítást. Jó ideje foglalkozik már ezzel a témakörrel egy facebook oldal, amely teljes körűen utánanézett a kérdésnek. Ők is változást javasolnak, de szerintük az óraállítás eltörlése helyett inkább másik időzónába kellene kerülnünk, az óraállítás megtartása mellett.

Húszezer italos kartondobozzal menthetünk meg egy fenyőfát a kivágástól

Decemberben a fejenkénti átlagos havi 7,8 kg-os papírfogyasztásunk 10-15%-kal akár 9 kilóra is nőhet a felfokozott ünnepi vásárlási láznak köszönhetően. A tejek, gyümölcslevek csomagolásául szolgáló italos kartondoboz 75%-a papír, amely olyan jó minőségű, hogy akár 5-10-szer is újrahasznosítható - lenne.

Környezetvédő ajándékozás

A piacot tekintve a karácsony nem csupán a szeretet ünnepe, hanem a fogyasztói társadalom és a kapitalizmus csúcsidőszaka minden évben. Ez pedig jelentős környezetterheléssel jár. Tegyük meg, amit lehet, és próbáljunk figyelembe venni néhány környezetmegóvó szempontot, ami az ajándékozást illeti!

Használt flakonokból épült új játszótér

Különleges, újrahasznosított műanyagból készült játszótér nyitotta meg kapuit Kalocsán. A gyermekbirodalom azoknak a környezettudatos fogyasztóknak köszönhetően épülhetett meg, akik visszavitték az üres samponos, mosószeres műanyag flakonokat az üzletbe.

Őszi étkezési tippek

A szezonális étkezés több szempontból is fontos. Így friss, vitaminokkal és ásványi anyagokkal teli ételeket fogyaszthatunk, ami segít az immunrendszerünk erősítésében a hideg időszakban, sőt még környezetvédelmi szempontból is jót teszünk vele. Mit együnk és mit igyunk az őszi időszakban? Segítünk!

Környezetbarát életmód - hogyan kezdjünk bele?

A globális felmelegedés és a környezetszennyezés problémájáról egyre nehezebb nem tudomást venni, és talán egyre többen érzik majd át az egyéni tettek fontosságát a témában. De mit érdemes átgondolnunk annak érdekében, hogy képesek legyünk aktív módon tenni a klímaváltozás ellen?

A szarvasmarhák is felelősek

Az autók szén-dioxid- kibocsátása köztudottan felelős az üvegházhatás felerősödéséért és ezáltal nagyban hozzájárul a globális felmelegedés folyamatainak felgyorsulásához. Kevesen gondolnánk csak, hogy a szarvasmarhák is termelnek üvegházgázt.

Állattartás az állatvédő szemével

Ha állatbarát vagy, akkor sok állatot tartasz otthon, és gyakran jársz állatkertbe? Egyáltalán nem így van - megvizsgáltuk a kérdést az állatvédők szemszögéből. Mert ez csupán az emberi érdek lenne, de az állatoknak egészen más lehet a jó, mint az embernek.

Az embereket véded, ha a környezetedet véded

Tévedünk, ha a környezetvédelmet valamiféle rajtunk kívül álló, minket alig érintő dolognak gondoljuk. Elsősorban az ember érdeke a környezetének megóvása, nem pedig fordítva. A változtatásra adott a lehetőség, ennek ellenére a tendenciák még mindig nagyon rosszak, a környezeti helyzet romlik és óriási mértékű a túlfogyasztás.

Fatelepítés Indiában: 50 millió csemete 24 óra alatt

Egy rekorddöntő kísérlet során közel 50 millió fát ültettek, hogy felhívják az emberek figyelmét a természetvédelem fontosságára.

Energiahordozó műanyag flakonból

Az óceánok tele vannak szeméttel. A természetes világgal kapcsolatos egyik legelszomorítóbb tény a csendes-óceáni szemétsziget, mely műanyagból és más tengeri hulladékból áll. De mi is a műanyag és hogyan használhatnánk újra?

Egyszerű környezetvédelem: főzzünk fedő alatt!

Ha szeretnénk spórolni a Földünk erőforrásaival, és fontos számunkra a környezetvédelem, akkor bizony a hétköznapi szokásainkat kell átalakítanunk. Ilyen például az, hogy hogyan főzünk. Ha fedő alatt főzünk, azzal rengeteg energiát takarítunk meg!

Hálával a bolygónk felé - ma van a Föld Napja

Ha körülnézünk az ember s tudomány által belátható Univerzumban, akkor rájöhetünk, mekkora ajándék a Föld bolygó - a tág környezetünkben nincs hozzá hasonló. Mégis úgy tűnik, hogy nem vigyázunk a kincsre, amely csodálatos élőhelyet biztosít a számunkra.

Egymillió zacskó fogy naponta Magyarországon

Nem egyszerű környezettudatosan vásárolni hazánkban, pedig fontos lenne a tudatosság, ha megismerjük a statisztikákat: mindössze egyetlen nap alatt milliónyi zacskóval vásárol a magyar.

Védd a környezetet, ne légy bürokrata!

Nem is sejtjük, hogy hétköznapi cselekedeteink, szokásink milyen hatással vannak a környezetünkre. Ott spórolhatunk, ahol nem is sejtenénk: például az ügyintézések során.

Tiszta és elegendő vizet!

A megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz fontosságát, valamint a környezetvédelem újabb kihívásait hangsúlyozták a víz világnapján.

Bolygónk védelmében – a Föld Órája margójára

Most volt a Föld Órája, de vajon mennyit segít mindez a bolygónkon? Valóban akkora a probléma, amekkorának a környezetvédők beállítják? Sajnos igen, és ahogy azt mindig hirdetjük: rajtunk is múlik – nem csupán egyetlen órára.

Újrahasznosítás az étkezésben is

A hétköznapi ember rengeteg ételt dob ki. Pedig kiváló ötletek vannak arra vonatkozóan, hogy miként gondolhatjuk újra a már meglévő ételeinket. Gazdálkodjunk okosan a konyhában is!

Eredmény, vagy nem?

Mint ismeretes, az ENSZ tagállamai nemrég aláírták Párizsban az új klímaegyezményt. Fontos dokumentumról van szó, de az eredményről megoszlanak a vélemények. Mit is jelent ez pontosan?

A PET-palack mértéktelen méreteket ölt

Azt hisszük, hogy az újrahasznosítás megoldást jelent, pedig az csak egy apró jóságcsepp az ártalom tengerében. A pillepalackok használata döbbenetes környezetszennyezés, amit az újrahasznosítás folyamata sem tud hatékonyan csökkenteni.

Autóápolás környezetbarát módon? Lehetséges.

A legtöbb autóápoló termék, valamint szélvédőmosó folyadék rengeteg környezetszennyező anyagot tartalmaz. Tekintve, hogy hány kocsi szalad az utakon manapság, igen sokat ártunk a Földnek, ha ilyesmit használunk. Bár kevésbé elterjedt, de lehet kapni környezetbarát termékeket is.

Használj kevesebb csomagolóanyagot: hasznosíts újra Te magad!

Sok mindent megtehetünk azért, hogy kevesebb hulladék keletkezzen a környezetünkben. Cikksorozatunk 2. részében bemutatjuk, miként lehetsz Te magad az újrahasznosító, és hogy ennek milyen környezetvédelmi előnyei vannak.

Rajtad múlik! Használj kevesebb csomagolóanyagot

Sok mindent megtehetünk azért, hogy kevesebb hulladék keletkezzen a környezetünkben. Kis odafigyeléssel sokkal kevesebb csomagolóanyagot kell felhasználnunk.

Főzz kuktában gyorsan és takarékosan

Tudtad, hogy rengeteg időt és energiát spórolsz meg abban, ha kuktában főzöl? Egyszerűbb, mint gondolnád!

Sportkalandok a Tisza-holtágban

Múlt hétvégén rendezték meg a komplex sportnapot és versenyt Mártélyon, a Tisza-holtágnál. Legyen szó akár futásról, kerékpározásról, vagy túrázásról, hobbi, vagy versenysportról, itt mindenki megtalálhatta a hozzá illő időtöltést.

Válassza a fűnyírás környezetbarát módját!

A fűnyírással hosszú távon sok áramot, vagy benzint használunk el, arról nem is beszélve, hogy gyakorta megzavarja a tevékenység a hétvége csendjét. A kézi fűnyírókkal ezzel ellentétben óvjuk a környezetünket.

Ökofalu működik a nagyvárosban

Az egészséges életmód, a környezetbarát életvitel a nagyvárosban is megvalósítható, mindössze közösségi összefogás szükséges hozzá. Szegeden nagy sikerrel működik a Falu a városban program, amely virtuális ökofalut, és szívesség-cseréket koordinál.

A mulcs ápolja a földet - ne pazaroljuk el!

Itt a szezonja a fűnyírásnak és a különböző kerti munkáknak. Nem is tudjuk, hogy a nyírt fű, valamint a faágak elégetésével, zöldhulladékként való elhelyezésével mennyi értékes anyagot pazarolunk el.

E-book olvasó, vagy papír alapú könyvek? Mindkettő!

Az e-book olvasó, azaz az elektronikus könyvolvasó szerkezet sokak körében azért nem népszerű, mert állítják: jobban szeretnek papír alapon olvasni. Pedig a kettő nem zárja ki egymást: az e-book olvasót kiválóan használhatjuk a normál könyvek kiegészítéseként.

Értékes kincs az esővíz, használjuk fel!

Köztudott tény, hogy az európai ember rengeteg ivóvizet használ, és sokszor feleslegesen. Ez nem csak arról szól, hogy fogmosás közben folyatjuk a vizet, hanem arról is, hogy olyan célra is ivóvizet használunk, amire másmilyen is alkalmas lenne. Az esővíz például egy kihasználatlan kincs, pedig családi házban élők könnyedén hasznosíthatnák.

Falu a városban Program – Cseréljen szívességeket!

Lehet-e városban falusiasan, barátságosan élni? Teljesen elvesztek az egymást segítő, emberi értékeink? A Kör-Te Egyesület gondozásában Szegeden valósul meg a „hiteles emberi kapcsolatokra épülő, egymást segítő közösség”.

Vigyázzunk a sünökre az avarégetés idején!

Sajnos nagyon sok sün esik az avarégetések áldozatává. Az őszi időszakban még mindig sokan égetik el az összegyűjtött faleveleket, amit a sünök sokszor kiváló téli alvóhelynek vélnek. Figyeljünk oda rájuk! – hívja fel a figyelmünket a Budapesti Állatkert által létrehozott Magyar Madármentők Alapítvány.

Környezettudatosság: nem idő és pénz kérdése

A nyugati világban egy lakos átlagosan egy kg hulladékot termel, ez azt jelenti, hogy a világon egy nap alatt annyi hulladék termelődik, ami meghaladja Magyarország területét.