Babalátogatás – mit illik és mit nem
Nem veszi le a cipőjét, nem mos kezet, köhög, cigarettázik…Háromgyerekes anyukaként tudom, hogy vannak olyan okok, amiért lelkifurdalás nélkül rászólhatunk a babalátogatókra.
Hogyan maradjunk fittek a nyári forróságban?
A több mint 30 fokos melegben a legjobb a vízparton sütkérezni, megmártózni a kellemesen hűs vízben, vagy éppen olvasni egy jó könyvet, videójátékozni a klímás szobában. Dolgozni azonban nyáron is muszáj, még akkor is, ha tombol a kánikula, ami miatt lelassulunk és nehezebben tudunk fókuszálni. Ebben a cikkben megtudhatunk pár hasznos tippet, amik segíthetnek túlélni és produktívnak maradni a hőségben is.
Sportesemény-etikett. Mit illik, mit nem
Léteznek illemszabályok a sportban? Igen! A futás, kerékpár, úszás, mint sportok és sok ehhez kapcsolódó futó-kerékpáros és triatlonversenyek tömegeket vonzanak és mozgatnak meg, éppen ezért fel kell hívni a figyelmet arra, hogy itt is vannak bizonyos illemszabályok.
Életmódváltás, fogyókúra, alkoholstop, spórolás?
Hadd találjam ki! Idén lefogysz, leteszed a cigit, életmódot váltasz, futni fogsz, veszel terembérletet, előfizetsz diétás menüre, kevesebb alkoholt iszol, megtanulsz spórolni. Ismerős? Így kezdjük sokszor az új esztendőt.
Babalátogatási etikett
Múlt cikkemben az etikettről, protokollról, illemszabályokról, viselkedéskultúráról esett szó, most ezen felbuzdulva, 3 gyerekes anyukaként a babalátogatási etikettet venném górcső alá. Melyek ezek a kimondatlan, íratlan illemszabályok babalátogatás előtt, alatt? Nézzük!
Futóverseny-etikett. Mire figyeljünk?
Sok futóverseny tömegeket vonz és mozgat meg, éppen ezért fel kell hívni a figyelmet arra, hogy itt is vannak bizonyos illemszabályok, amiket érdemes, vagy inkább illik betartani, egyrészt, hogy vigyázzunk magunkra, másrészt, hogy figyeljünk egymásra. Egy kis futóetikett következik.
Mivel segítsük a friss szülőket?
A szülés és születés eufórikus élménye körbelengi az újonnan született vagy gyarapodó kis családot, mindenki szeretne kicsit részese lenni az örömnek, de nem biztos, hogy egy újdonsült anyuka, vagy apuka pont erre vágyik. Néhány jó tanács egy háromgyerekes anyukától.
Szívelégtelenség kisokos - sajtóközlemény
A szívelégtelenség, mint kifejezés bizonyára mindenki számára ismerősen hangzik, elvégre, sajnos elég gyakran találkozhatunk vele a mindennapok során. De vajon tudjuk is mi rejlik valójában a tragikus halált, vagy legalábbis halálos betegséget sejtető elnevezés mögött, vagy csak valami ingatag elképzelésünk van a rettegett kórról? Egyáltalán mik a tünetei? Ha enyhén szúró érzést érzünk a mellkasunkban, rögtön a sürgősségire kellene rohannunk? Most összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat
Késő tavaszi ételek
Egyre inkább úgy tűnhet, hogy jön a nyárias időjárás, ami egyet jelenthet az állandó forrósággal és napsütéssel. A nyár eleji időszakot leginkább a könnyed ételek és a szárnyasok jellemzik. Desszertek terén pedig a csokoládé helyett valamelyest a gyümölcsös, tejszínes sütemények a jellemzőek. Nézzünk most meg ezek közül néhányat!
Lehet-e stresszhelyzet a nyaralás?
Általában csak szimpla kikapcsolódásként tekintünk a nyaralásra, ahol egyszerűen az évszak része a tiszta, gondtalan öröm, az, hogy megengedjük magunknak, hogy most nem gondolunk a munkára, az előttünk álló feladatokra, esetleges problémákra. Ezzel ellentétben a címben szereplő kérdésre a válasz röviden és tömören mégis: naná, hogy lehet!
Kétszáz maraton!
42,195 km. Ennyi egy maratoni táv. Egyet is nehéz és küzdelmes lefutni, nemhogy kétszázat. Kele Géza futónagykövet ennyit teljesített eddig, s a történet folytatódik. Bár elfoglalt és mindig úton van, mégis volt rám néhány perce, nekem pedig öröm és motiváló volt Gézával beszélgetni. Vajon mi kell ahhoz, hogy valaki ilyen eredményt tudhasson maga mögött?
Ne rontsd el! - avagy a leggyakoribb futóhibák
Amelyeket mi tapasztaltabb, régebb óta futók mindannyian elkövettünk, vagy elkövetünk, ezért tudjuk. Tanácsainkkal talán más nem követi el ezeket a hibákat. Nézzük, melyek a leggyakoribb futóbakik.
Az egészséges életmód 10 pontja. És nem több.
Mondhatnám, hogy akkor elő a tollat, papírt és nézzük mi az, ami „pipa” és mi az, ami még visszavan, mint életmódváltoztató tényező, de mindenkinek magának kell éreznie, hogy mitől lett jobb minőségű az élete, egészsége, formája, közérzete. Az alábbi lépések azonban segítenek felmérni, nagyjából hol is tartunk az életmódváltáshoz vezető úton.
Miként termelhetünk kevesebb háztartási hulladékot?
Tanulmányok szerint egy ember - nem egy háztartás! - egy év alatt átlagosan 5 tonna szemetet termel. Ez borzasztóan sok, még belegondolni is ijesztő. A szelektív hulladékgyűjtés nem újkeletű, s nem is bonyolult, mégis a legjobb megoldás az lenne, ha sokkal kevesebb szemetet termelnénk. Hogyan?
Amit sose mondj egy kamasznak
Az biztos, hogy nem egyszerű időszak egy szülő életében, amikor a gyereke kamaszkorba, vagy kiskamaszkorba lép. Az addig felhőtlen szülő-gyerek kapcsolat megbomlik. Mit kerüljünk el, mit ne mondjunk egy kamasznak?
Mit tehetünk a terhességi visszerekkel?
A várandósság hónapjai alatt elég sok nő szembesül aggódva különböző bőrproblémákkal, ekcémával, kellemetlenségekkel, pluszkilókkal, dudorodó visszerekkel. A visszerek látványa nem túl szép és bizalomgerjesztő, de nemcsak esztétikailag zavaró, hanem egészségügyi kockázatot is jelentenek.
Az álmok és a valóság határán
Mindig érnek újabb és újabb tapasztalatok, amelyek a mindennapjaink szerves részét képezik. Ezekből építkezve élünk, mesélünk, cselekszünk. És, amit nem gondoltunk volna, ezek formálják az álmainkat.
Hogyan szerezhet barátokat a gyermekünk?
A gyerekek nagy része az óvoda, iskola első éveiben kezdi el kialakítani az első komoly barátságait, kapcsolatait. Ismerkedik a közösséggel, barátokat keres, azonban vannak olyan kisgyerekek, akiknek ez nem megy olyan könnyen, s nehezen alakítanak ki társas kapcsolatokat. Néhány tanáccsal, ötlettel megsegíthetjük ezt a folyamatot.
Őszinteség vagy kedvesség?
Legjobb esetben az őszinteség és a kedvesség nem zárja ki egymást, de vannak esetek, amikor ebben azért nem lehetünk biztosak. Melyikre érdemes akkor a hangsúlyt fektetni? Milyen hatása lehet, ha az egyiket tartósan mellőzzük?
A munkahelyi feszültség és az egészségünk
Az életünk különböző színtereken zajlik, és ezek közül az egyik legfontosabb a munkahelyünk, hiszen a legtöbb időnket az otthonunkon kívül ott töltjük el. Ezért nem mindegy, hogy milyen kedéllyel vágunk neki nap mint nap a munkának.
Segítséget kérni – miért olyan nehéz?
Mindig bajba kerülünk. Ez van, mivel emberek vagyunk, és a bajok pont úgy nem kerülnek el bennünket, ahogyan a jó dolgok sem. Az életünket ez a kettő tereli abban a mederben, amelyben végül haladunk. A baj pedig sokszor nemcsak negatív, hanem pozitív hozadékokkal is bír. De általában azért mégis inkább le akarjuk győzni. Miért van az, hogy inkább egyedül akarjuk ezt megtenni?
Jobb szeretőnek lenni, mint magányosnak?
Kicsi önbecsüléssel rendelkező emberek korszakában élünk. Sok mindent megtesznek/megteszünk mások kedvéért, ami lealacsonyít minket, mindezt azért, hogy legalább egy pici pozitív megerősítésben legyen részü(n)k. Vajon mindennek van értelme?
Terhesség és székrekedés
A puffadás, a székrekedés kihat a közérzetünkre, s akár az egész napunkat is elronthatja, főleg, ha elhúzódó, vagy gyakran ismétlődő, rendszeres problémáról van szó. Hasznos tanácsokat hoztunk, melyeket természetesen nem csak a várandósok figyelmébe ajánlunk!
Hirtelen a magad lábára állni
Krízishelyzetek mindig adódnak. Ezekkel vagy megbirkózunk egyedül, vagy magunk előtt tornyosítunk egy jó adag problémát, amiben aztán rendszeresen megakadunk. Az egyik nehézséget az okozza, amikor az ember hirtelen egyedül lesz, vagy anyagi vagy érzelmi szempontból a maga útját kell járnia, noha addig ez nem fordult elő. Ezzel megbirkózni nem egyszerű
Nyaralás rossz időben
Mióta megkönnyebbülhettünk egy kicsit a bezártság terhétől, egyre több program fordul meg a fejünkben, amelyek közül az egyik a nyaralás. De nemcsak a vírus, az időjárás is képes olykor keresztülhúzni a számításainkat
Szülőnek lenni beteljesedés?
Vannak életcéljaink, legalábbis jó esetben. Több dolgot szeretnénk elérni, s ezek a dolgok az élet különböző területeihez kapcsolódnak. A családi élet és az ezt biztosító mögöttes egzisztencia sokak tervei között szerepel, de hogy ez maga az élet beteljesedése is lenne, nos, az egy vitatott kérdés.
Foglalkoztatási válságok, avagy lehet, hogy nem értek semmihez?
Napjainkban az egyik legtöbb stresszt okozó kérdés a munka- és pénzügyekhez kapcsolódik. Bár a munka sokaknak csak egy eszköz ahhoz, hogy megélhessenek, mégsem mondhatjuk, hogy ez egy semleges kérdés. Sokkal több gondolkodást igényel, mint hinnénk.
Tippek sorozatfüggőknek
"Nem vagyunk sorozatfüggők, csak szeretjük rendesen megnézni őket." Igen-igen, csak az új részt várjuk, csak ezt az évadot gyorsan megnézzük nem is foglalkozunk vele később... Ha ezek az önáltató mondatok frusztrációval töltenek el, akkor neked is jól jöhet néhány tipp a "leszokáshoz".
Igen, a harmadik is fiú…
Azt hiszem a terhesség várandósság (írjuk ezt a szebb szót) mindenképpen egy csodálatos másállapot, s ha szerény számításaim szerint kifelejtem a vele járó néhány kellemetlenséget, tényleg egy áldott időszak. Mert igen, az! A kellemetlenségek alatt pedig nemcsak hormonális, testi és hangulati változásokat értek, hanem néhány embert is.
Tanulásfüggőség
Az emberi elme annyira összetett, hogy egyes jelenségei szinte megmagyarázhatatlanok, mások viszont egészen egyszerű elemi okokra is visszavezethetőek. A függőség kérdése mind fiziológiai szempontból, mind lélektani szempontból igen érdekes. De rajongunk-e függőségig olyan dolgokért, amelyek elől mások menekülnek? A tanulásfüggőség példája ezt remekül szemlélteti.
A megalkuvás lélektana
Bonyolult rendszerünk számtalan önvédelmi mechanizmust alkot magának, s ezek a mechanizmusok könnyen alakulnak át szokássá. A megalkuvás is egy olyan cselekedet, amelyet annál könnyebben teszünk meg, minél többször van rá szükség.
Szeretjük, ha fáj?
Ha az egyik legfurcsább emberi szokást kellene említenem, a fájdalomhoz és bánathoz való ragaszkodás lenne az. Valamiért szeretünk a negatív dolgokba kapaszkodni. De mi ennek az oka, és hová vezethet?
A nyár és a kalandvágy
Amíg az ember fiatal, elég sok hullámát éli át az újdonságra és kalandra való vágyakozásnak. De olykor nemcsak a fiatalok ráznák le a monotonitás terhét. Nyáron pedig még alkalmasabbá válik a kedv, a környezet és a körülmények.
Tények és tévhitek a várandósság alatt
A kismamáknak nem egyszerű kiigazodni a tiltott dolgok, terhesség alatti veszélyforrások és ártalmasnak hirdetett dolgok között. Az biztos, hogy áldott állapotban sok mindenre kell figyelnie a kismamának. Vannak valós veszélyek, és vannak tévhitek, ezek között szeretnénk segíteni eligazodni.
Verbális bántalmazás: semmiség vagy bűncselekmény?
Mit tehetünk abban az esetben, ha úgy érezzük verbális bántalmazás áldozatai vagyunk? Egyáltalán mi számít bántalmazásnak? És mi a következménye annak, ha valaki visszaél a törvény korlátozó erejével?
Hasonló személyiségek: ellenségek vagy legjobb barátok?
Az ellentétek vonzzák egymást, a hasonlóak pedig taszítják? Vagy erre nincs analógia? Kikkel könnyebb jó viszonyt ápolni: akik ránk hasonlítanak, vagy akik különböznek?
Érzelemmentes kapcsolatok kontra magány?
A biztonsági játékok mindig is szerves részét képezték a napjainknak. A kényelem és a változástól való félelem sok helyzetben uralkodik el a döntéseink felett, de manapság a párkapcsolatok terén is sűrűn találkozhatunk ezzel a jelenséggel.
Ahogyan az elménk manipulál…
Számos módon tudjuk átverni az elménket, de érdemes azt is számításba venni, hogy az elménk olykor ugyanezt teszi velünk.
Légy tudatos! – a harminc napos kihívás
Számos pszichés probléma onnan ered, hogy nem tudjuk felismerni az érzelmeinket, nem tudjuk a környezetünkből érkező ingereket dekódolni, és nehezen különítjük el az érzelmi ambícióinkat a szellemi ambícióinktól. Pedig ha ismerjük a saját érzelemvilágunkat, és képesek vagyunk azt a pozitív tartomány felé irányítani, akkor sokkal kevesebb dühből, szomorúságból vagy csalódottságból eredő, hirtelen döntést hozunk meg.
Az ökológiailag tudatos étkezés rajtunk múlik
Az év elején készített ökoforradalmi sorozatában a Budapest Park zenészekkel, szakértők segítségével járja körbe a klímaváltozásért felelős területeket és gyűjti össze a hétköznapokban hasznosítható tippeket, hogy együtt változtatni tudjunk, fel tudjunk lépni a klímaváltozás ellen. Természetesen ennek mi is helyt adunk ezúttal az ökológiailag tudatos étkezés pár alapszabálya kerül terítékre.
Fűnyírás lazábban – természetvédelem a kertben
A természetvédelem világában minden mindennel összefügg. Az igazi zöld életmód sok-sok témakört érint, az átváltozás egy életen át tartó folyamat, mely kis lépésekből áll össze. Vásárlói, közlekedési, víz- és energiahasználati szokásaink felülvizsgálata mellett a fenti témakörről sokkal kevesebb szó esik. Hogyan segíthetünk a fűnyírás elengedésével környezeti bajainkon?
Hogyan segíthetünk a magányunkon a karantén alatt?
Családos embereknek, már amennyiben munkájukat egyébként nem vesztették el, és nincs beteg a családjukban, talán kicsit még pozitívan is megélhetik a karantén időszakát. De mi a helyzet azokkal, akik magányosan kénytelenek eltölteni ezt az időszakot? Mi segíthet nekik a lelki értelemben vett túlélésben? Szakértő pszichológusok és pszichiáterek véleményét vetettük össze.
A bizalom lélektana
A bizalom egy olyan érzelem, amely társas kapcsolatok során nyilvánul meg. Akkor épül fel, ha erre kölcsönösen vannak törekvések, de rendkívül bonyolult folyamatok alakítják. Ezeket pedig nemcsak megérteni, de átélni sem egyszerű.
Ráérős főzés
Ha abban a szerencsés, avagy kevésbé szerencsés helyzetben vagy, hogy sok időt tölthetsz az otthonodban, esetleg van egy-két ráérősebb napod, próbálj ki valami olyat, amire néha sajnálod az idődet. Gyors ételek, gyors étkezés, gyors főzés helyett próbáld ki a lassú ételek, hosszú étkezés, ráérős főzés kombinációját. Adjuk meg a tiszteletet az ételnek, amit készítünk és fogyasztunk!
„Túl jó vagy hozzám” – és ami mögötte van
Az utóbbi években megnövekedett azoknak a száma, akiket depresszió, vagy valamilyen szorongásos probléma miatt kezeltek. A pszichológusok rendszeresen találkoznak olyan páciensekkel, akik nem tudják helyesen felmérni a saját személyiségük jelentőségét, esetleg nem rendelkeznek egészséges önképpel. Ez pedig nemcsak lélektani hatásokkal bír, de az emberi kapcsolatokat is nagyban befolyásolja.
Elválasztva – na de meddig?
Akarva-akaratlanul is felmerül mostanság bennünk a kérdés, hogy milyen következményekkel jár a kapcsolatainkra nézve az, ha most egy ideig folyamatosan otthon maradunk. Ha ez nem is jelenti azt, hogy nem tartózkodunk a lakásunkon kívül, hiszen sokan dolgozni is járnak, azért mégis beszűkül az életterünk, és ezzel együtt az emberi kapcsolataink is.
Női hiszti - létezik?
Népszerű, ám kissé kerülendő téma manapság a nők és férfiak közti, főképpen hangulatbeli különbségek. Bár számos vicc alapul nemek közötti sztereotípiákon, mégis valahogy keserű nevetés kíséri csupán azokat. Szeretjük kerülni a komoly megnyilatkozást és véleményünk kinyilvánítását a témáról, pedig nem kellene. Érdemes beszélni róla, és néhány dologgal tisztába kerülni.
Ne mérgezd a lelked! - se másét
A harag, ahogy mondani szokták, megmérgezi a lelket. De nemcsak a harag és az indulatok tesznek rosszat az emberi léleknek és a kapcsolatoknak. Sok minden van, amivel a mindennapjaink során csak ártunk magunknak, és másoknak is.
Nyolc hazugság, ami csak az internet miatt jött létre
Az emberi kapcsolataink egy részére kiváló hatással van az internet. Napi kontaktusban maradhatunk, könnyebben informálódhatunk. Ha pedig arra van szükség, akár régi ismerősöket és elfeledett személyeket is megtalálhatunk. Viszont nem is gondolnánk, mennyi hazugság jön létre az internet létezésének következtében.
A spirituális emberek főbb jellemzői
Ha valaki elindul a spiritualitás útján számos dolog változik meg az életében, újabb szemléletekre tesz szert, nyitottabb lesz és megnyílik előtte a világ.
Szeretet vagy megszokás?
Költözni, iskolát váltani, szakítani és elválni nem egyszerű. Nemcsak azért, mert maga az esemény megviseli az embert, hanem azért is, mert a megszokott helyszínek, személyek, élethelyzetek új értelmet nyernek, új színt kapnak. És olykor ez nehezebb érzelmi állapotot idéz elő, mint a megrázkódtatás maga. Tehát jó, ha időben felismerjük a különbséget a valódi kötődés és a megszokás között.
Sokat egyek reggelire?
Több írásom is szólt arról, hogy hogyan mozogjunk, hogyan osszuk be hétköznapjainkat. Ugyanilyen fontos kérdés lehet a munkavégzésünk napján az, hogy vajon mennyi reggelit fogyasszunk és mennyit ebédeljünk. Persze ez nem csak egyénenként, de sokszor nemzetenként is különböző.
Szabadulószobák – miért érdemes olykor ellátogatni?
Az izgalmak mindig is megmozgatták az emberek fantáziáját. Szeretünk borzongani, szeretjük a rejtélyeket, ezért is nézünk annyi krimit és horrort, és ezért játszunk stratégiai játékokat is. A szabadulószobák életre keltik ezeket az általunk kedvelt virtuális kihívásokat.
"Gyógyító" közhelyek
Ha az a mondat hangzik el, hogy "majd az idő minden sebet begyógyít", vagy, hogy "úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna", akkor a legtöbben csak legyintünk, hogy ezek közhelyek. Mégis krízishelyzetekben gyakran nyúlunk klisésnek hangzó mondatokhoz, hogy jobban érezzük magunkat. Van jelentősége ezeknek? Valóban jótékony hatásuk van a sokszor hangoztatott, általános igazságoknak?
Egészséges életre nevelnéd gyermeked?
Az életmódját mindenki maga választja, de azért van hatása annak, ahogyan a körülöttünk lévő emberek, a hozzánk legközelebb álló személyek élnek. Ez az állítás a gyermekekre hatványozottan igaz. Ezért nekünk, felnőtteknek még nagyobb felelősséggel kell eljárnunk velük kapcsolatban
A média és az étkezés
Napjainkban a média és a közösségi oldalak hatása az életünkre tagadhatatlanná vált. A zenei ízlésünk, az öltözködésünk, a stílusunk mind nagyban függ attól, amit a tévében vagy az internet világában tapasztalunk. Ez az étkezésünkre is vonatkozik, melyet impliciten és expliciten egyaránt befolyásol a virtuális világ.
Torokfájásra, náthára, köhögésre…
Megduzzadt, fájó nyirokmirigyek, orrfolyás, torokfájás, fejfájás, szédelgés rossz közérzet. Ezek időszakát éljük, s bár ritkán vagyok beteg, ma délután tudtam, hogy munka után a patika felé veszem az irányt.
A feladás lélektana
A feladás, a letargia és a depresszió az ország lakosságának több mint felét érinti. Valamiért a küzdelem divatját a ráhagyás divatja vette át. De mi ez a viselkedés? Egy védekező mechanizmus? Vagy csak a teljes apátia megnyilvánulása?
Hogyan hat a munka a személyiségre?
Vannak, akik szerint az alapvető mentalitásunk meghatározza azt is, hogy hogyan dolgozunk, milyen beosztásban, milyen munkakörben, és meddig. Azonban ez fordítva épp úgy igaz. Hogy végső soron a mentalitásunk határozza meg a munkánkat, vagy a munkánk az életről alkotott képünket, és ez hogyan formálja a személyiségünket az évek során, az egy fontos kérdés.
Miért ne halogass vizsgákat?
Ha te is hajlamos vagy arra, hogy a teendőidet halogasd, és ennek a szokásnak a vizsgáid is ki vannak téve, akkor van számodra egy rossz hírem: jobb lenne leszoknod erről. Ki is derül, hogy miért.
Mit tegyünk az ünnepi maradékkal?
Amikor már rá sem tudsz nézni a zsírban és szénhidrátban bővelkedő karácsonyi menüre, jól jön egy kis változtatás az étrendben a két ünnep között. Nem ritka, hogy az ünnepi fogások egy része megmarad. Ám ha te sem vagy a pazarlás híve, nagyon egyszerűen készíthetsz finom ételeket belőlük.
Mesevilág, avagy olvassunk-e a gyerekünknek?
Manapság, amikor rajzfilmek és animációs filmek sokasága áll rendelkezésre ahhoz, hogy gyermekeink életét színesítsék, joggal merül fel a kérdés, hogy az olvasás ugyanolyan fontos-e még most is, mint régebben. Ha te is tanácstalan vagy, hogy mikor és mennyit kell olvasnod, vagy egyáltalán célszerű-e, akkor érdemes végigolvasnod.
Miért ne szólj bele más dolgába?
Nemcsak napjainkban szeretnek az emberek másokról beszélni, és az sem új keletű, hogy mások életének nagyobb szakértői vagyunk, mint a sajátunkénak. Mégsem ajánlatos kéretlen jótanácsokkal bombázni ismerőseinket, ennek pedig számos oka van.
A bókolás lélektana
Talán manapság átalakult a bennünk élő kép a bókok jelentőségéről, de azért még mindig jól esik, ha kapunk. Bár már a pozitív visszacsatolás nemcsak verbálisan érkezhet felénk, mégis töretlen a sikere azoknak, akik egy-egy udvarias megnyilvánuláson keresztül fejezik ki pozitív véleményüket embertársukról.
Alvás, evés, és minden, amit a stressz kialakíthat
A stresszevés valóban létező probléma, sok fiatal szenved benne, de nemcsak evésre kényszerít az állandó stressz. Agresszív viselkedést is kialakíthat, kényszeres alvást, de a káros szenvedélyek sem ritkák azok körében, akiket a szokásosnál több izgalom ér.
Vírusok mindenhol
Az enyhe novemberi idő, bár élvezzük, nem igazán hasznos. Nagyon kedvez a vírusok és baktériumok által okozott fertőzések kialakulásának, és ez ellen folyamatos és intenzív védekezés szükséges.
Elronthatja-e a rossz családi viszony a párkapcsolatot?
Triviálisan hangzik, mégsem egyértelmű a kimenetele egy olyan szituációnak, melyben a szereplők között tudhatunk egy párt, és az ő családjukat. Nem könnyű megbirkózni a helyzettel, minden esetben okoz nehézséget a kétféle kötelék. De vajon mi a helyes lépés ez ügyben?
Hó végi vendéglátás? Nem gond!
Családi ünnepek, születésnapok, névnapok, évfordulók hónap végére is esnek, és sajnos sem az anyagi helyzetünkhöz, sem az időjáráshoz nem igazodnak a dátumok. De nem kell elkeserednünk akkor sem, ha vendégeket kell fogadnunk a hónap végén. Kijöhetünk ebből olcsón és egészségesen is.
Hajhásszuk a boldogságot? - Az igazi függőség
Számos függőség létezik, vannak köztük furcsák és teljesen megszokottak is. De mi okozza őket? Válthat-e ki belőlünk ilyen fokú ragaszkodást egy hétköznapi tárgy, vagy egy személy? És ami a legfőbb kérdés: létezhet-e, hogy a boldogság görcsös keresés alakít ki nálunk káros berögződéseket.
Szigorral vagy engedékenységgel? - avagy hogyan neveljük a következő generációt
Fiatal felnőttek ezrei néznek nap mint nap tanácstalanul egymásra, ha szóba kerül a gyereknevelés. Nemcsak szülőként nehéz feladat eltalálni a helyes nevelési módszert, ez a kérdés a pedagógusokat is megizzasztja. Pedig a gyermekek száz évvel ezelőtt is gyermekek voltak. Akkor mi változott? Miért is olyan nehéz ez?
Magántanár vagy nyelviskola?
A továbbtanuláshoz ettől a tanévtől nemcsak egy emelt szintű érettségi kötelező, hanem egy nyelvvizsga is. Amiért eddig plusz pontok jártak, most alapkövetelmény lett, és ezzel még fontosabbá vált, hogy minél hamarabb és minél hatékonyabban nyelveket tudjunk tanulni. Az iskolán kívül nyelviskolában vagy magántanárnál vehetünk plusz órákat. De melyik éri meg jobban?
Költözési depresszió
A költözés nemcsak egy új otthon létrejöttét jelenti, hanem a régi elvesztését is. El kell szakadni a hely hangulatától, emlékeitől, és ez sokakban negatív érzelmeket kelt. Ezeket pedig nehezebb leküzdeniük, mint gondolnánk.
Környezettudatosság iskolaidőben
Környezetünk védelme mindnyájunk feladata, anyagi, társadalmi helyzettől és kortól függetlenül, természetesen igazodva mindenkinek a saját szintjéhez. Sokszor már az is sokat számít, ha figyelünk arra, hogy ne okozzunk kárt.
Mindennapi konyhai trükkök
Olykor nem minden úgy sikerül elsőre a konyhában, ahogy terveztük. Olykor elkél egy kis segítség. Vagy turpisság, kis trükkök, apró megoldások, gyors ötletek.
Túléli-e a barátság a távolságot?
A szeptember tipikusan a kezdések és újrakezdések hónapja, hiszen véget ér a lazább nyári időszak, és elkezdődik a kemény hajtás, mind az iskolában, mind a munkahelyen. Sokaknak pedig ez az újrakezdés nem is az addig megszokott helyükön történik, hanem attól jóval távolabb. Ezt pedig olykor a kapcsolatok is megsínylik.
Lakótárs-etikett frissen költözőknek
Új munka, új suli, esetleg egyetemi tanulmányok miatt költözködsz? Nos, hacsak nem egyedül vagy egy jó ismerőssel teszed ezt meg, akkor új kapcsolat(ok)ra teszel szert. Hogy ennek a minősége milyen lesz, az mindenkin múlik, fontos, hogy te is belerakd a saját részed. Hiszen csak így lehet együtt élni.
Kezdd az új tanévet egészségesen!
Ha kizökkentett a nyár és a pihenés az egészségre való törekvésből, akkor épp itt az ideje, hogy a szeptembert új szemléletben kezdd. Akár iskolába, akár munkába térsz vissza, az egészséged megőrzése ugyanolyan fontos. Ezért néhány apró változtatással kell kezdened az új tanévet.
Munkahelyi zaklatás
Tabutémaként kezeljük, pedig el sem hinnénk, mennyi embert érint. Mindenképpen érdemes beszélni róla, hiszen mi is sokféleképpen kerülhetünk kínos és szerencsétlen helyzetekbe a munkánk kapcsán. Ezeket pedig olykor egyszerű megoldani, máskor pedig nincs más lehetőségünk, mint kilépni abból a környezetből.
Üldöz a szerencsétlenség?
Szörnyű érzés már az ötödik tányért összetörni a héten, a sokadik alkalommal felbukni a küszöbben? Mikor minden kicsúszik a kezeid közül, és teljesen elveszíted az irányítást, megkérdezed magadtól, hogy ennek mi az oka? Íme, néhány válasz.
Nyaralás előtti/utáni depresszió
A nyári szünet általában csak a gyerekek számára tud igazán megvalósulni, a felnőttek jó esetben egy-két hétre tudnak elszabadulni a munkából. Ezt a pár hetet pedig sokan töltik utazással. Csakhogy az utazás nemcsak abból a pár napból áll, amíg elmegyünk. Vannak, akiknek előtte komoly stresszt kell leküzdeniük, és vannak, akik utána esnek mély letargiába
Hizlal-e a boldogság?
Az evés mindennapjaink igencsak meghatározó része. Nemcsak az alapvető szükségleteinkhez tartozik hozzá, de nagy események kísérője is. Gondoljunk csak az esküvők utáni vacsorákra, a konferenciákon zajló állófogadásokra, az évfordulós romantikus ebédekre. De vajon örömünkben eszünk? Vagy az evés csak egy megszokott rítus, aminek semmilyen hatása nincs ránk?
Mi is az az irónia, és hogyan kezeljük helyesen?
Szerencsére olyan világban élünk, mely teljesen nyitott a humorra és az iróniára. Bár néha ezt nem érezzük. Az irónia olyan tulajdonságbeli sajátosság, mellyel nem rendelkezik mindenki egyforma mértékben. Éppen ezért olykor előfordul, hogy nem értik meg. Nos, igen, ez roppant kínos szituációkat tud eredményezni.
Az egyetemről "kezdőknek"
Alig egy héttel a ponthatárok kihirdetése után az első örömöt felváltja az első pánik. Sok teendője van annak, aki most kezdi el tanulmányait a felsőoktatásban. Hogy ne legyen olyan nehéz, megosztunk néhány tippet.
Laktató diétás vacsorák
Nyárestéken nehéz tartani az „este 5 óra után nem eszünk” elvet. Gyakran tartunk baráti társasággal nyaralni, ülünk be 1-1 étterembe, veszünk részt grillpartikon. Aki diétás, laktató vacsorát keres, próbálja ki tanácsainkat!
Gyerekcsősz vagy bölcsőde?
Fiatal szülők egyik legsarkalatosabb kérdése az elmúlt időkben, hogy érdemes-e bébiszittert fogadniuk, vagy inkább maradjanak a bölcsöde-megoldásnál. Most összegyűjtöttük mindkettő előnyeit és hátrányait is, hogy könnyebb legyen a mérlegelés
Van-e értelme szünetet tartani?
Azzal, hogy a világ és a róla alkotott képünk is egyre modernebb, sok új és nem annyira új gondolkodásmód terjed el napról napra. De hogy milyen módon éljük meg a kapcsolatainkat, azt mindig egyfajta különös misztérium övezi. Sokféle szintje és fokozata van, és még annál is több módja. A szüneteltetés az egyik olyan apró szelete ennek, amelyről meglehetősen eltérően tudunk gondolkodni. Mégis könnyebb volna, ha jobban értenénk, mit is jelent.
Mikor kell nemet mondani?
„Igen, főnök, majd én túlórázok. Persze, nem gond, ha nyolc napig egyhuzamban. Ráérek hétvégén. Majd a többit is megcsinálom a szabadidőmben.” Ha számodra ismerősen cseng az idézett dolgozó hozzáállása, akkor valószínűleg neked is meg kellene tanulnod következetesen és határozottan nemet mondani.
6 jó tanács az egészséges turmixhoz
A gyümölcsök szerepe felértékelődik nyáron. Egy jó smoothiehoz, turmixhoz is gyakrabban láttunk hozzá ilyenkor. Összekeverjük, feldolgozzuk, és pürére vágjuk a gyümölcsöket, de azok így sokszor veszítenek természetes javaikból, sőt mi több egyenesen veszélyesek is lehetnek. Íme hát pár tanács, hogyan csináljuk egészséges smoothiet ebben a nagy melegben.
10 tanács, hogy közeledjünk a zéro szemetelés felé
Manapság az újrahasznosítás, a felhalmozott szeméthalmunk csökkentése egyre inkább téma. Lássunk most hát pár tippet, hogy közelebb kerüljünk a zero szemeteléshez. Ne feledjük akár 380 kilogramm szemetet is termelünk Magyarországon fejenként évente és ez csökkenthető.
Internetes nyomozás – hasznos vagy veszélyes?
Szerencsére a 21. században sokkal egyszerűbb információt gyűjtenünk: az internet okozta előnyök vitathatatlanok. Persze, ha minden tudás rendelkezésünkre áll, annak nagyon gyakran ára van. Például nincs olyan információ, amit örökre kitörölhetnénk a világháló mély útvesztőjéből. Ez pedig olykor jó, máskor viszont kifejezetten előnytelen.
Kihűlő barátság
Párkapcsolatok esetén az elhidegülés, kihűlés szó gyakran előkerül, mint fő konfliktusforrás. De barátságok esetén olyan idegenül hangzik a fülnek. Pedig ez esetben is igen gyakori tényezőről beszélünk. Hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk ellene?
Programok egyedül? Miért ne?
Ha eddig meg voltál győződve róla, hogy egyedül nem lehet jó programokat kitalálni, akkor ezeket a sorokat mindenképp el kell olvasnod. Ugyanis rengeteg érdekes dolgot lehet csinálni egyedül: még nyaralni, pihenni, kikapcsolódni is, nem is beszélve az egyéb, nagyon izgalmas programokról.
Magabiztosság csak úgy, magadtól
Ha eddig meg voltál győződve róla, hogy egyedül nem lehet jó programokat kitalálni, akkor ezeket a sorokat mindenképp el kell olvasnod. Ugyanis rengeteg érdekes dolgot lehet csinálni egyedül: még nyaralni, pihenni, kikapcsolódni is, nem is beszélve az egyéb, nagyon izgalmas programokról.
Ételallergia
A különböző allergiákkal, érzékenységekkel és intoleranciákkal napjaink orvostudománya rengeteget foglalkozik. Szerencsére az élelmiszeripar is afelé tart, hogy minél nagyobb fokú szolidaritást mutasson az allergiában szenvedők felé. És a gyógyszeripar is több lehetőséggel áll elő számukra.
A siker feldolgozása
Roppant sok dolog van a világon, amiben sikeresek lehetünk, ezáltal boldogabbak. De a sikeresség érzése ugyanakkora érzelmi terhet rak ránk, mint egy traumatikus esemény. Hogyan tudjuk helyesen kezelni ezt az érzelmet?
Egyedül élni szakítás után
Egy kapcsolat lezárása után meg kell tanulni ismét egyedül lenni. A lent olvasható tippeket a cikk írója kapta bátorításul, hogy átvészelje az átmeneti időszakot.
7 mód, hogy krízisben lelkesíts egy barátot (vagy magadat)
Amikor Sheryl Sandberg (írónő) elveszítette a férjét, azt mondta, senki nem tudta, hogyan szóljon hozzá. Az emberek furán érezték magunkat körülötte, és nem tudták, mit mondjanak. Új könyvének (angolul Option B) célja az volt, hogy ne csak arról írjon, hogyan legyünk ellenállóak, amikor kihívásokkal kell szembenéznünk, de hogyan tudjuk támogatni a barátainkat szükséghelyzetekben.
Gluténérzékenység: divat vagy betegség?
apjaink egyre égetőbb kérdését adják a különböző ételintoleranciák, s míg a mai napra a cukorbetegek már nagyjából minden boltban tudnak maguknak vásárolni, a gluténérzékenyeknek még mindig nehéz dolguk van. Olykor az is problémát jelent, hogy ők maguk elfogadják ezt a betegséget, de ha azon túl is esnek, a környezetükkel megértetni a helyzetet még mindig nehéz.
Spórolás kicsi ráfordítással
Az embert a betegségeken és a kötöttségeken túl a legjobban az anyagi helyzete aggasztja. Az elsődleges szempont minden munkavállalásnál, hogy megfelel-e az anyagi stabilitásra való törekvésünk céljára. És ez sokszor nem egy egyszeri kérdés, hanem minden nap feltesszük. Ezért is fontos, hogy az általunk nehéz munkával megszerzett pénzt tudatosan adjuk ki a kezünkből. Ennek a kiadásnak a számontartására és megfékezésére pedig számos módszer van.
Könnyekre fakaszt az allergia?
Nem mindenki számára jelenti a tavasz közeledte azt, hogy elfelejtheti a papírzsebkendő vásárlását fél évre. Sőt, sokaknak egy hónapokig tartó, átkozni való időszak következik: az allergiaszezon, ami meglepően sok embert érint.
Felkészülési taktikák az érettségire
Közeleg a május, ami nemcsak végtelen strandolást, érettségi szünetet és hajnalig tartó bulikat rejt magában, hanem egy igen népes réteg számára a rettegett érettségit. Pedig nem kellene rettegnünk tőle, csupán a szellemi és lelki felkészültségünket növelni.
10 mód, hogy a szerelem örökké tartson
Milliónyi lehetőség van, és ha ezek közül csak néhányat is használsz, boldog szerelmi életed lehet.
Érzelmi függőség
Minden függőség egy hatalmas kísértés és csata, amelyben önmagunkat és a legerősebb belső késztetésünket kell leküzdenünk. Ez olykor egy élvezeti cikkhez kötődik, mint a dohányzásnál, máskor szokásokhoz, mint a folyamatos bulizás, és néha meg személyekhez, helyzetekhez. Ezekkel a legnehezebb valamit kezdeni.
Lánykérés, ami nem válik rémálommá
Mindenféle elköteleződés jó nagy stresszel jár, legyen szó lakásvásárlásról, új autó vételéről, vagy a teljes érzelmi elköteleződésről. A lánykérés előtti időszak kész vérnyomásterheléssé válik, az utána következő idők pedig, ha nem is mindig mondjuk ki, de mindkét fél számára rendkívül stresszesek. Ezért felkészültnek kell lennünk, nemcsak anyagilag, érzelmileg is.
10 dolog, ami jobbá teszi az életedet
Átvergődni az életen egy művészeti forma, és amit legtöbbször kreálni próbálunk, nem publikus. De számos módja van annak, hogy javítsunk a léten. Lentebb néhány segítő tippet olvashattok.
Amit a nagyitól tanultam
Vannak dolgok, melyeket csak felnőtt fejjel értékelünk, ez nagyanyáink intelmeivel sincs másképp, szokásaikat felnőttként jobban megérthetjük, s utólag beismerhetjük, mennyi mindenben volt bizony igazuk!
Költözés egészségesen
Az új otthon keresése, esetleg felépítése és berendezése mindig rengeteg energiát vesz ki az emberből. Jóformán egy hétvégi költöztetés után sokan egy hétig táppénzre kényszerülnek, mert testileg és lelkileg is megviseli őket ez az intenzív munka. Sajnos a pakolásra váró dobozokon nem lehet csökkenteni, de a stresszen igen. Ez pedig sokat segíthet az egészségünk megőrzésével kapcsolatban.
Legyünk ismét energikusak!
Sokan közülünk azt gondolják, hogy az egyetlen dolog, ami visszatart minket attól, hogy az álmainkat éljük, az időhiány. Ezért rengetegen gondolják, hogy az időmenedzsment egy meghatározó készség, ha el akarjuk érni a céljainkat, és életünkben valódi változást szeretnénk.
Egyetem helyett – mi lesz veled a középiskola után?
Többféle lehetőségünk is van, hogy mit kezdjünk magunkkal a középiskola után. Az egyetem és a főiskola kézenfekvő megoldások, hiszen annyi a reklám körülötte. Ad neked még egy kis időt szabadon, hogy a fiatalságod élvezd, és tanulj, nemcsak szakmát, hanem az életet is. De nem ez az egyetlen lehetőséged.
Egyetemen – mi lesz velünk a középiskola után?
Február 15-e minden évben jellegzetes nap. Az érettségire és a felsőoktatásba való jelentkezést eddig a napig kell beadni. És ezek a napok általában kétségbeesett, bizonytalan kérdezgetésekkel telnek el: jól döntöttem? Mi lesz, ha nem vesznek fel? Nos, ha te is így vagy, fontos tudnod, hogy az élet rengeteg lehetőséget tartogat neked az egyetem, és az azon kívüli élet is.
Nagyító alatt a tiltott gyümölcs: a tanár-diák viszonyok II. – A tanár
Egy tanár számára láthatatlan vonal húzódik a diákok és közte. Ezt a vonalat nem szabad átlépnie sem barátkozás céljából, sem bármiféle szerelem miatt. Ez talán az egyik legfontosabb dolog, amit a pályája elején alaposan a szájába rágnak. A tekintély és a jó hírnév megóvása csak így lehetséges.
Nagyító alatt a tiltott gyümölcs: a tanár-diák viszonyok 1. – A diák
Kellemes? Átlagos? Zavaros? Zűrös? Vagy egyenesen tilos? Bármelyik szereplője is vagy egy tanár-diák viszonynak, még akkor is, ha statiszta vagy, és csupán gyanakszol valakikre, meg fog viselni a történet. Ezért muszáj tisztában lenned a nyers következményekkel.
Alul motivált vagyok – mi a baj velem?
A motivációnk elvesztése könnyen depresszióba sodorhat minket. Hogy ezt a veszélyt elkerüljük, muszáj megtalálni az okainkat, és megváltoztatni azokat, vagy legalábbis tenni a változásért.
Végeztem a vizsgákkal – hogyan tovább?
Bár az egyetemistáknak a vizsgaidőszak a legnagyobb mumus az évben, mégis megtörténhet, még ha ritkán is, hogy idő előtt végeznek a vizsgáikkal. Hogyan lehet a megmaradt időt a lehető legjobban kihasználni? Most erre mutatunk pár ötletet.
Idén tényleg sportolni kezdek!
Hányszor fogadtunk meg ehhez hasonlókat, és hányszor adtuk fel már az első vagy a második héten?
Viták az anyóssal – egészségtelen?
Az internet, a filmek, és még az életünk is, teli van anyósviccekkel. És szinte mindenki át tudja érezni, el tudja képzelni őket. A humor segít ennek a fontos, társadalmilag elterjedt problémának a kezelésében, no de egészségtelen-e ez a fajta viccelődés? Vagy a vita sokkal károsabb?
Újévi fogadalom – hogyan tartsuk be?
Szinte törvényszerűnek mondható, hogy ha az újév szóba kerül, hallhatunk negatív példákat a fogadalommal kapcsolatban. Ha esetleg szóba hozod, hogy te szeretnél valamit megfogadni ez alkalomból, mindig csoportosan jönnek azok a válaszok, amelyek le akarnak beszélni róla, mondván, hogy úgysem tartod be. De hogyan tegyél fogadalmat úgy, hogy ne vallj vele kudarcot?
Termelj kevesebb szemetet!
Feltűnt már, hányszor kell le- vagy kivinni a szemetet egy héten? A tíz évvel ezelőtti állapothoz képest mennyivel többször kell csomót kötnöd a zacskóra? Ha Te is unod, hogy ennyi hulladékkal kell együtt élned, tegyél a változásért!
Ha a családi együttlétek már túlszárnyalták a maximumot…
Téli szünet, karácsony, szilveszter és újév, s e kettő között alig két nap pihenőidő. Mire megemészted a nagy karácsonyi lakomákat, már itt is az újév, amikor újra lakomát kell csapni. Mire kipihened, hogy a család egyik részénél töltöttétek a karácsonyt, másnap a másik részt is meg kell látogatnod. Végeláthatatlan, és néha egészségtelen spirál ez, amiből nehéz a legjobbat kihozni.
Kimerülés ünnepek előtt
Igazán nehéz az év utolsó heteiben egyensúlyt tartani az elfoglaltságok között. Nagy év végi hajrá van a cégnél, szalagavatók közelednek és múlnak, beköszönt a vizsgaidőszak, vagy a félévzárás, és még a karácsony is hatalmába kerít minket a nagy készülődési lázzal. Mire az ünnepek eljönnek, már semmi energiánk nem marad.
Adventi készülődés kívül-belül
Ahogy a második gyertyát is meggyújtottuk, kétségbeesve tapasztalhatjuk, hogy milyen kevés időnk maradt karácsonyig. Két hét gyorsan elrepül, ezért, ha még nem tettük meg, ideje egy kicsit magunkra koncentrálni, és a testi és szellemi egészségünkkel, megtisztulásunkkal foglalkozni.
Motiváló tanácsok a jövő évre
Habár karácsonyig még majdnem egy teljes hónap áll előttünk, és az újév is még ugyanennyire van, nem nagyon tudjuk már takargatni szemeink elől azok eljövetelét. Annak ellenére, hogy akár minden napra is tekinthetünk új kezdetként, lehetőségként, sokan mégis úgy gondolják, csak az újév hozhat változhat. A következőkben néhány apró tippel szeretnénk segíteni olvasóinkat, hogy mivel dobják fel az olykor-olykor szürke felhőkkel borított napokat.
Egészséges a versenyszellem?
Napjaink teli vannak kihívásokkal, a legnagyobb feladatoknak pedig ezek abszolválása bizonyul. Amivel nincs is semmi gond, ha az emberben él egy minimális mennyiségű versenyszellem, ami akkor is hajtásra készteti, ha magától már feladná. De mennyi ez az egészséges mennyiség, és mikor lesz túl sok a kompetíció?
Ünnepi veszélyek
Az ünnepek közeledtével, a téli hideg beköszöntével és a fűtési szezon kezdetével több veszély leselkedik ránk otthonunkban, melyre érdemes felhívni a figyelmet.
A sírás biológiája – 2. rész - Tippek
Habár a sírás sokaknak egy elkeserítő, esetleg szégyellnivaló téma, mégis léteznek olyan aspektusok, amelyek felől ezt is érdemes megközelíteni. Például, hogy hogyan érdemes kontrollálni. Tippek következnek.
Vásárlás-mánia
Az üzletek folyamatosan változó-bővülő kínálata mindenkire nagy hatást gyakorol. Vágyakozunk, hogy megvehessük azokat a ruhadarabokat, konyhai eszközöket, játékokat, műszaki cikkeket, amiket a szemünk meglát a boltok polcai között sétálva. De vannak, akik nem csupán eljátszanak a gondolattal, hogy milyen jó lenne megvenni, hanem a tettek mezejére is lépnek. És akik ezt folyton, kényszeresen megteszik, azokra bizony már mondhatjuk, hogy vásárlás-mániások.
A fájdalom a barátunk?
Izomláz esetén a „láz” megnevezés az izomzat gyulladását jelenti, s általában edzés másnapján jelentkeznek. Az izomláz nem más, mint a testedzés hatására bekövetkező mikroszkopikus sérülés. Mi a teendőnk vele?
A saláta uncsi. Ja, nem!
Ha változatosan és laktatóan el tudsz készíteni egy salátát, már izgalmasabbá tetted a megszokott, napi étrended. Egy kis kreativitással különleges íz világú és változatos textúrájú salátákat állíthatsz össze. Néhány tipp ebben segíthet most!
Kedves emberek pszichológiája
„Hogy vagy? Minden rendben? Hogy telt a hétvégéd?” – Varázsszavak azoktól, akik minden energiájukat másokra fordítják, és akik a konfliktusokat csupán hírből ismerik. Mosolyognak, hízelegnek, vidámságot árasztanak, és mindezzel a fél világgal megszerettetik magukat. A fél világgal, mert a másik fele viszont alig tudja őket elviselni. Na de miért?
Migrén? Időjárás? Stressz? – Mit tegyek a fejfájás ellen?
A fejfájás nem ismeretlen probléma szinte senki előtt. Néha azt sem tudjuk, hogy mi okozza, csak jön, és sokszor az is rejtély, hogy mitől múlt el. Ezért aztán az univerzális fejfájás-elmulasztó módszer még várat magára, de biztos, hogy mindnyájunknak megvan a maga rítusa, amit fejfájás esetén bevet. Persze ez attól is függ, hogy mi alakítja ki azt.
A válásról
Napjaink legkényesebb témája, és egyben egyre növekvő problémája lett a válás, amelyre lassan olyan természetesen gondolunk, mintha csak bárkivel megtörténne. De miért van ez, és miért nem próbáljuk elkerülni?
Ingerültség – mondj rá nemet!
Az őszi időszak sem kevésbé stresszes, mint a téli, a tavaszi vagy a nyári. Főleg azoknak, akik nem szeretik az időjárás szélsőséges változásait, a hirtelen nagy terheket, nehezen birkóznak meg a változó szokásokkal vagy a rövidülő napokkal. De bármilyen évszak is legyen, fontos, hogy az ingerültségünket ne vezessük le másokon, és a saját feszültségünk ne legyen a kapcsolataink romboló tényezője.
Miért (nem) járunk pszichológushoz?
A címben szereplő kérdés nem véletlenül hangzik így. Az igazság sokszor beleveszik a pszichológusokat körülvevő misztikus, pletykákkal és megbélyegzéssel teli ködbe, megjegyzem, jogtalanul. Lassan már testi fájdalmainkkal is ciki szakemberhez fordulni, a pszichés panaszainkkal pedig titkolni való, hatalmas szégyen. De miért lett ez így?
A barátság hatása az egészségre
Családi környezetben lenni, barátságokat kötni annyira hozzátartozik az életünkhöz, hogy el sem tudnánk képzelni nélküle. Nem azzal a céllal szerzünk barátokat, hogy jobb legyen az egészségünk, pedig akár ez is lehetne az oka. Mutatjuk, miért.
Ezeket ne próbáld ki!
Amikor diétáról van szó, céljaink elérése érdekében hajlamosak vagyunk mindenféle fogyókúrás módszert kipróbálni, még olyan megoldásokat is kipróbálunk, melyek károsak az egészségünkre nézve.
Azért fáj, mert nem ittál eleget...
Legalább 2-3 liter folyadékra lenne szükségünk minden nap – ezt nem véletlenül halljunk gyakran, hiszen testünk számára az egyik legfontosabb a megfelelő folyadékbevitel. Ha nem figyelünk erre tudatosan, akkor annak nagyon sok negatív következménye lehet.
Egészségtelen-e a magyar konyha?
A külföldiek gyakorta hiszik, hogy a magyarok tornyokat építenek zsírból és fűszerekből, és ezt teszik oda ,vasárnapi ebéd gyanánt. Ha belegondolunk, van benne igazság. De hogy a magyar konyha egészségtelen volna, azt erős túlzás állítani. És hogy mennyivel zsírosabb a szükségesnél, háztartása válogatja.
Életmódtippek naggggyon lustáknak!
Életmódot szeretnél váltani, mégsem nem vágtál bele eddig. Persze tudom én, ma nincs időd. Elhiszem. Ezért adok villámgyors tippeket. Ezekhez tényleg nem szükséges túl nagy idő-és energiaráfordítás! Bebizonyítom!
Kullancs, szúnyog és társai
A levegőből és a földről is irtják rendszeresen a vérszívókat, ám még mindig vannak területek az országban, ahol egyszerűen nem lehet kimenni a kertbe, mert még a szúnyogriasztó spray ellenére sem. Megnyugtató, hogy komoly betegséget csak nagyon ritkán kaphatunk szúnyogcsípéstől, azért nem árt többféleképpen is védekezni ellenük.
Nincs kedvem dolgozni
Bizony van olyan, amikor nehezen találunk motivációt a munkához (vagy akár más cselekvéshez) s keressük a megoldást, hogy lelkesebben fogjunk neki az előttünk álló feladatoknak. Az biztos, hogy halogatni nem tanácsos: máskor sem lesz könnyebb megcsinálni. De mit tehetünk akkor, amikor egyszerűen tényleg nincs kedvünk dolgozni?
„Csak még egy kanállal…”
Sajnos nagyon sok kisgyermekes családban felmerül az evés problémája. Nem eszik jól a gyerek, vagy nem akkor és nem azt, amit, és amikor kéne, vagy a korábbi kedvelt ételeit egyik napról a másikra már csak turkálja a tányérban. A kényszerítéssel azonban a gyermeknek védekező mechanizmusa alakul ki, az étkezés ellen. De, akkor mi a teendő?
Testi-lelki harmónia
Mikor egészségről, vagy betegségekről beszélgetünk, gyakran a kézzel fogható dolgokban keressük a megoldást. Az egészséges reformételekben és gyógyszerekben, s megfeledkezünk sokszor arról, hogy testi állapotunk mellett, lelkileg milyen módon tehetünk saját életünkért. A testi-lelki harmónia szorosan összefügg, és nem működhet egyik sem a másik nélkül.
Szuperanyukák
"Stresszmentesen" című írásomban tippeket kerestem legutóbb arra, miként lehet elkerülni, kiküszöbölni, vagy legalábbis minimálisra csökkenteni a felesleges stressz forrásokat a mindennapi életünkben. Fogadd meg ezeket és élj idegeskedések nélkül. Vagy Te anyuka vagy? Ja, akkor mégse!
Tiszta konyha - rendes ház
A konyha otthonunk legérzékenyebb része, tisztán tartása rendkívül fontos feladat. Néhány apró és egyszerű praktikával könnyen rendezett és átlátható, tiszta konyhánk lehet.
Az egészségfejlesztő – életmód tanácsadásról
Mindenkivel megeshet, hogy úgy érzi, megrekedt az életben és nem tudja, merre is induljon tovább. Ilyenkor érdemes egészségfejlesztő – életmód tanácsadó szakemberhez fordulni. De mit is csinálunk pontosan?
Diéta-dilemma
Fehérjediéta, paleo, szénhidrátdiéta, makrobiotikus, vegán, az egyik szerint főleg gabonát kéne enni, a másik tiltja a gabonafogyasztást. Egy dologban egyeznek: mind a saját rendszerét tartja egyedüli üdvözítőnek a gyógyuláshoz vagy a fogyáshoz. Mindegyiknél számos emberrel találkozhatunk, akik csodás eredményeket értek el az adott életmóddal. Na, de akkor hogy válasszon az ember?
Életmódváltás újratöltve
Szerezzük vissza a motivációt - avagy ha ezen a nyáron nem a bikini nyert, hanem a strandkendő, mert a diéta nehéznek bizonyult, akkor hogyan tovább...?
Túlérzékeny vagy? Legyél rá büszke!
Mindenki számára ismerős a mindennapi stressz, amit főleg a munkahelyünkön töltött napi sok-sok óra révén szedünk magunkra. Vannak azonban túlérzékeny emberek, akiknek kevesebb feszültség is megárt. Mit tehetnek ők?
Hamarosan ismét érkezik az iskola és vele a koránkelés
Az új tanév gyorsan közeledik, így esetleg több családi intézkedést is közösen meg kell beszélni. Az alábbiakban néhány javaslatot olvashatnak arra vonatkozóan, hogyan lehet a gyerekek hétköznapjaiba beépíteni a normális alvási szokásokat.
Hogyan kezelhetjük szülői haragunkat?
Teljesen normális, ha néha mérgesek vagyunk a gyerekeinkre. Viselkedésüket néha nehéz kezelni, és könnyen érezhetjük, hogy az őrületbe kergetnek minket. A cél viszont az, hogy megtanuljuk az érzéseinket úgy kezelni, hogy közben gyermekeinkkel is nyugodtan viselkedjünk.
A „halott hálószoba” jelenség és megoldásai
Az együtt élő párok elég magas százalékát sújtja a halott hálószobának nevezett jelenség. A nevéből vajmi egyszerű kikövetkeztetnünk, mit is jelent: nincs meg köztük a „normálisnak” ítélt szexmennyiség. De van-e rá megoldás?
Élhetünk idegeskedés nélkül
Aggódás, idegesség, stressz, gondok – ezek mind olyan szavak, amelyekkel biztos ismeretséget kötöttünk már eddigi életünk során. Az aggódás egy olyan érzés, ami azt sugallja nekünk, hogy veszély közeledik, és ébernek kell lennünk, hogy bármelyik pillanatban készen álljunk a harcra vagy a menekülésre.
Kamaszok a rendelőmben - a barátok fontossága
A kamaszokkal foglalkozó cikksorozat első részében arról írok, hogy miért is olyan fontosak a tinédzser gyermekek számára a barátaik, s miért kerülnek hirtelen a fontossági sorrend hátuljára a szülők? Normális-e ez a viselkedés, vagy hálátlan a gyerek és "meg kell nevelni"?
Egy pár, akik a válás után is készítenek közös családi fotókat
A család minden, még akkor is, ha a hivatalos papírok szerint már nem vagyunk „egyek”. Victoria Baldwin, volt férje, Adam Dyson és 4 éves fiuk, Bruce a szülők néhány évvel ezelőtti válása után is még mindig készítenek közös családi fotókat.
17 egyszerű zöldségkertészeti tipp
Ha még nem vagyunk gyakorlottak a kertészeti praktikákban, de hobbink a zöldségtermesztés, itt a nagy lehetőség a fejlődésre! Összegyűjtöttünk néhány zöldségkertészeti tippet, amellyel egészségesebb, ellenállóbb és szebb növényeket nevelhetünk.
Együnk zöldségeket egyszerűen, könnyedén!
Sokunk számára még felnőttként is gondot okoz a zöldségek rendszeres és tudatos fogyasztása, hiszen mennyivel csábítóbb egy illatos péksütemény vagy egy szelet csokoládé. Cikkünkben bemutatunk néhány egyszerű tippet, amivel könnyebbé tehetjük a tudatos zöldségfogyasztást!
Döntésképtelenségünk leküzdése
Cikksorozatunk 3. részében további tippeket olvashat arról, hogy milyen praktikákkal segítheti önmagát egy nehéz döntési helyzetben. Hiszen mindannyian kerültünk már olyan élethelyzetbe, amikor jelentős válaszút előtt álltunk…
Mit tegyünk, hogy dönteni tudjunk?
Cikksorozatunk 2. részében további tippeket olvashat arról, hogy milyen praktikákkal segítheti önmagát egy nehéz döntési helyzetben. Hiszen mindannyian kerültünk már olyan élethelyzetbe, amikor döntenünk kellett két, vagy több lehetőség közül…