Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
Magas pulzus éjszaka: kell-e aggódni?
Az éjszaka jelentkező magas pulzus roppant nyomasztóan hathat arra, aki átéli, hiszen a gyors szívverés és az emiatt érzett aggodalom ördögi kört alkothatnak. Minél erősebben érezzük a szívdobogást, annál jobban aggódunk, ami tovább emeli a pulzust. Ez valóban nyugtalanító jelenség, amit mindenképpen ki kell vizsgáltatni (többnyire EKG és 24 órás Holter vizsgálat segítségével), hiszen a szapora szívműködés, mint érzés, lehet valódi tachycardia, lehet szívritmuszavar.
Gluténmentes étkezés előnyei
Az utóbbi években kimagasló hangsúlyt kapott az egészséges táplálkozás, mely jelentősen hozzájárult a gluténmentes élelmiszerek népszerűségéhez. A szupermarketek polcain egyre többször visszakacsintanak ránk a „Gluténmentes” feliratok, ráadásul számos étterem bővítette a kínálatát gluténmentes menüvel is.
Miért okoz az éhség agressziót?
Miért okoz az éhség agressziót? Tudományos magyarázat van az ingerültségre! Nemcsak az éhes férfival nehéz szót érteni, nálunk nőknél is frusztráltságot, dühöt, agressziót, idegességet válthat ki, ha éhesek vagyunk.
Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel
A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!
Edzés és evés: ennyi idővel a sportolás előtt kell ennünk
Az étkezés és az edzés között legalább fél, de ételmennyiségtől és edzési típustól függően akár két órának is el kell telnie. A sportolóknak legjobb körülbelül három órával az edzés előttre időzíteni az étkezésüket.
Edzeni éhgyomorra? Pro és kontra
Ha azt szeretném, hogy reggelig vitatkozzunk, akkor remek téma lenne ehhez a mai, ám inkább vita helyett a pro és kontra érveket szeretném górcső alá venni, amiből mindenki levonhatja a számára legigazabb verziót. Jó reggel éhgyomorra edzeni vagy hatásosabb étkezés után tápanyagokkal feltöltve?
Nehéz elhinni, de idén másmilyen is lehet a karácsony
A karácsony rengeteg magyarnál jelenti a mértéktelen evést és ivást, a túlzott alkoholfogyasztásról nem is beszélve. Talán nem véletlen, hogy sokan az új esztendőt általában valamilyen fogyókúrával kezdik. Pedig, némi odafigyeléssel elkerülhető, hogy a karácsony a hízásról szóljon. Itt van 4 tipp, amelyekkel egészségesebben vészelhetjük át az ünnepeket.
Szarkopénia - Izomerő- és izomtömegvesztés a kor előrehaladtával
Míg az oszteoporózis a mozgás passzív résztvevőit, a csontokat, úgy a szarkopénia a mozgásban aktívan résztvevő izmokat érinti. A kor előrehaladtával megjelenő izomerő és izomtömeg csökkenést (szarkopéniát) szintén sokak tapasztalják a 65-70 éves, illetve ennél idősebbek körében. Azt viszont kevesen tudják, hogy napjainkban már ez a folyamat is lassítható, megfelelő diétával és rendszeres testmozgással.
A tömegnövelő étrend alapjai
Sokan ott hibázzák el ezt az egészet, hogy nem tudják, hogyan kell olyan környezetet teremteni a szervezetben, ami lehetővé teszi egyáltalán a növekedést. Elkezdenek tömegnövelőt szedni a semmire, aztán csak csodálkoznak, hogy nem történik semmi. Miért?
Mit egyen a sportoló gyerek?
Bennem időről időre felmerül, s talán nem vagyok egyedül a gondolattal, hogy mivel etessem a sportoló gyerekeimet? Edzés után általában kamasz fiaim farkaséhesek, a vasszeget is megennék, ilyenkor azonban létfontosságú a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás.
A keményítő is szénhidrát?
Fehérjenap, szénhidrátnap, gyümölcsnap,keményítőnap. Egy közismert diéta épül fel az önkényesen megválasztott tápanyag-kategóriák elkülönítésével, óriási zavart okozva ezzel a fejekben. Miért? Azért, mert a három utóbbi kategória mind szénhidrátot takar.
„Hangry” Ez meg mit jelent?
Hivatalosan kérem szépen a „hangry” szó (szleng kifejezés) angol szó, a „hungry” and „angry” összevont alakja, melynek jelentése: „éhség miatti feldúltság/düh”. Ja, így akkor már értem, hiszen előfordul ez velünk is bizony és sokszor a gyermekeinkkel is.
Ha ezt csinálod, nem zsírból fogysz, hanem izomból
Ugyanis, ha nem okosan csinálod, csupán ez ideig lesz sikerélményed, ráadásul nem is valódi felesleget, hanem izmot veszítesz majd el.
Új kedvencünk, az édesburgonya - recepttel
Habár nevében hasonlít a burgonyára, rendszertanilag máshová tartozik, gumóinak hasonló alakja miatt azonban mégis így nevezték el. Ismerheted batátaként is, sokan így hívják.
Miért nassolunk este?
Az éjjeli falásrohamnak sok negatív hatása van, nemcsak a súlygyarapodás az egyetlen, hanem emellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is emeli, és a magas koleszterinszintért is felelőssé tehetőek az esti nassolások, különösen, ha szokássá válnak.
A gabonafélék egészségre gyakorolt hatása
Egyre többen fedezik fel a különféle gabonafélék egészségre gyakorolt hatásait. Az egyik ilyen egészséges gabonaféle nem más, mint a barna rizs, amely sok fehérjét tartalmaz. Rendszeres fogyasztása segíthet csökkenteni a koleszterin értékeit, szabályozza a vércukorszintet és segít a bélrendszerben a jó bélbaktériumok elszaporodásában.
Kardió kisokos
Sokan egyszerű kötelező rosszként gondolnak a kardióra, azonban nem árt néhány aprósággal tisztában lenni, hogy valóban eredményes legyen az edzés.
Miért fontos a hasnyálmirigy?
A hasnyálmirigy állapota nagy mértékben befolyásolja egészségünket, így fontos, hogy a bevitt élelmiszerekkel is támogassuk működését.
Elképesztő hatások, ha elhagyod a szénhidrátot
Az egyszerű szénhidrátok, amelyeket a sütikben, az édességekben és a chipsben vannak, az ételek világának a „bombanői". Gyors borzongást nyújtanak – de tudjuk, rosszat tesznek, és garantáltan bűntudatot érzünk tőlük.
Minden a szénhidrátcsökkentett étrendről
A low carb, azaz alacsony szénhidráttartalmú étrend a cukorban és szénhidrátokban gazdag ételek csökkentésére épül, leginkább a köretek, nasik, a kenyér és tésztafélék elkerülésével. Ezáltal több zöldség fogyasztása javasolt és a diéta nem tiltja a fehérjék és a jó zsírok fogyasztását sem.
Húsvét utáni diéta helyett inkább erre figyelj
Most, hogy itt volt a húsvét megint előtérbe helyeződnek a közös családi étkezések és húsvét utáni diéta is. Akiknek eddig is súlyproblémáik voltak vagy rettegnek az elhízástól, azok most jól figyeljenek, mert adok pár hasznos tippet, ahhoz, hogy még véletlenül se hízzál az ünnepek után.
A cukoréhség hátterében
Ha gyakran érzel leküzdhetetlen vágyat a magas cukortartalmú élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben. Talán nem is gondolnál rá, milyen ismeretlen ok váltja ki az édesség utáni sóvárgást.
Négy alacsony szénhidráttartalmú koktél, ami nem borítja meg a fogyókúrát
A diétákban alapvetően tiltólistára kerülnek az alkoholos italok, azonban néha mindenki megengedhet magának egy-egy csaló estét. Ilyenkor tökéletes választás lehet bármelyik klasszikus koktél cukormentes változata, vagy a frissítő, gyümölcslé alapú italok. Mutatunk négy remek alternatívát.
A gluténmentes étkezés 4 elképesztő előnye
A lisztérzékenység egy autóimmun emésztési rendellenesség, ami hihetetlen módon felgyorsította a változásokat az étkezési szokásainkban. Az érzékenységben szenvedők alkalmazzák a gluténmentes diétát.
A legjobb fehérjeforrások
A fehérje nem csak az izomépítésben játszik szerepet. Eltelít, energiát szolgáltat és lassítja a szénhidrátok felszívódását is.
Ehetsz szénhidrátot nyugodtan, csak erre a két dologra figyelj
Miért van az, hogy egyes szénhidrátok hizlalnak, míg mások nem? És miért hat az egyes emberekre másképp ez a makro tápanyag?
Nem csak inzulinrezisztencia esetén érdemes ezt a diétát követni
A 160 grammos szénhidrátdiéta bár eredetileg inzulinrezisztenseknek készült, fogyni vágyóknak is tökéletes. Mutatjuk mit kell tudni róla.
Így ehetünk tésztát hízás nélkül
Imádjuk a tésztát. Sőt az egész világ imádja! Olcsó, hétköznapi alapanyag, gyorsan elkészíthető, ráadásul a kezdő konyhaművészek is sikert arathatnak vele. Kiváló gyors ebédnek vagy vacsorának, és persze az sem elhanyagolható érv, hogy a legtöbb gyereknél biztos befutó.
A zsírszegény diéták két oldala
Ahogy mindennek, úgy a különböző diétáknak is van előnye, illetve hátránya. Mutatjuk, mit érdemes tudni a zsírszegény diétákról.
Így mutatja meg a bőr, ha túl sok szénhidrátot eszel
A helytelen táplálkozást a bőr is megsínyli: a túlzott szénhidrátbevitel többek közt pattanásokat is okoz.
Hogyan tehetjük még hatékonyabbá a futóedzéseinket?
A futás az egyik leghatékonyabb kalóriaégető mozgásforma, azonban különböző tippekkel és módszerekkel még hatékonyabbá tehetjük.
Mit együnk chips helyett?
A (burgonya)chips az egyik legkedveltebb ropogtatnivaló annak ellenére, hogy a szervezetednek egyáltalán nincs rá szüksége, emellett pedig komoly mennyiségű méreganyagot juttat a szervezetedbe.
Rizs a diétában?
Ha diétázni kezdünk, a leggyakrabban a szénhidrátot hagyjuk ki az étrendünkből, vagy minimalizáljuk azokat. Van, akinek ez könnyen megy, de ha te nem azok közé tartozol, nyugodtan "csalhatsz" egy kicsit, például rizzsel.
A máj: legnagyobb mirigyünk felépítése és főbb funkciói
A máj a legnagyobb szilárd szervünk és egyben testünk legnagyobb mirigye is. Több, mint 500 fontos feladatot lát el.
A magas szénhidrát fogyasztás mellékhatásai
Szénhidrátok a testünk üzemanyaga. Az energiát az izomsejtek metabolizálják. Amikor a szénhidrátok lebontódnak a vékonybélben és felszívódnak, glükóz formájában jutnak a véráramba. A glükóz injektálására olyan szervek sejtjeibe, mint például az izomzat, inzulinra van szükség.
A természetesen vékony nők titkai
Ha nem is titkaik, de közös jellemzőik vannak a vékony testalkatú, karcsú nőknek, nyilván lehet egyfajta genetika és örökölhető hajlam is, de számtalan vékony hölgy nem a genetikának köszönheti kecses vonásait, s nem nádszálkarcsú felmenőkkel rendelkezik, sokkal inkább néhány olyan trükknek, amelyeket mi is elleshetünk tőlük.
Mi okozza a cukor utáni sóvárgást?
Az édesség utáni sóvárgás mögött mindig valamilyen egészségügyi ok húzódik meg, de jó hír, hogy küzdhetünk ellene.
Okok, hogy minden nap együnk málnát
Ez a nyári bogyós gyümölcs nemcsak finom, de az egészségedre is pozitív hatással van. Sőt, még meg is szépít!
A fenékformád elárulja, mitől hízol a legjobban
Hogy a feneked formája alapján lehet következtetni arra, hogyan és mitől hízol, annak oka a hormonokban keresendő. Most megtudhatod, milyen típusú hízásra vagy leginkább hajlamos, és mire kell odafigyelned, hogy elkerüld a plusz kilókat!
Plusz kilók a nehéz napok előtt?
Nőként ismerjük már azt a jelenséget, hogy egyik pillanatról a másikra +2 kg-val többet mutat a mérleg. Nézzük, mi állhat ennek a hátterében!
Tudnivalók a méregtelenítésről
Ahogy közeledik a jó idő, úgy ébredezik a szervezet is. Itt az ideje egy alapos méregtelenítésnek.
Mi a jojó-effektus és miért hízunk vissza?
Aki fogyókúrázik, sokszor koplal, gyorsan akar megoldást (mintha a súlytöbbletet is egy hét alatt szedte volna fel) nem kitartó, sanyargatja magát, egyoldalúan étkezik, majd a diéta befejeztével a hamar visszatérő kilókon csodálkozva elkeseredik, hogy neki miért nem sikerül.
S miért nem sikerül?
Miért káros, ha kevés szénhidrátot eszel?
Akár diétázik az ember, akár nem, a szervezet nagyon megsínyli, ha nem megfelelő típusú és mennyiségű szénhidrátot fogyaszt.
Kalóriaszegény étkezések nyomában
Elmondjuk, hogyan csökkentsd a kalóriákat minden étkezésnél, anélkül, hogy éhes maradnál.
A kakaó igazi csodaszer
A kakaó és a belőle készített csokoládé kicsik és nagyok kedvence. Különleges ízéhez azonban értékes hatóanyagok is társulnak, ezért valóban érdemes rendszeresen fogyasztani belőle. Csak éppen nem mindegy, hogyan!
Tévhitek a tejről
Egyre többen érzékenyek a tejcukorra, vagyis a laktózra, ezzel párhuzamosan pedig sok tévhit terjedt el a tejről. Nézzük meg, mik ezek és melyiknek van valóságalapja.
Jelek, hogy nem eszel elég szénhidrátot
Alapvetően kétféle szénhidrátot különböztetünk meg: az „egészségtelen” egyszerű szénhidrátokat (krékerek, fehér lisztből készült péktermékek, édességek, tésztafélék), melyek gyorsan felszívódnak és hirtelen megemelik a vércukorszintet; valamint az „egészséges” és rostban dús, komplex szénhidrátokat (teljes kiőrlésű péktermékek, zöldségek, gyümölcsök, babfélék), melyek lassan szívódnak fel, sokáig látnak el energiával.
A köles ezer arca
Nem csak finom, de laktató, tele van értékes tápanyagokkal, ráadásul elkészíteni sem nehéz, mi az? Természetesen a köles, de mutatjuk is, milyen sokoldalú ez a köret.
Így küzdd le az édesség utáni sóvárgást
Szinte mindenki tudja milyen, amikor megkívánunk valami édeset. Ez teljesen normális, azonban mi a helyzet azzal, amikor szinte sóvárgunk utána?
Egynapos böjt? Te is meg tudod csinálni!
Egy egészséges felnőtt ember szervezete kibír 24 órát táplálékbevitel nélkül még akkor is, ha fizikai munkát végez. Te próbáltad már?
Fontos dolgok, amiket tudnod kell a quinoáról
Napjaink egyik kedvenc gabonaféléje, a quinoa, amellett, hogy nagyon jóízű, tápláló, gluténmentes, nagyon könnyen emészthető, vitaminokban és aminosavakban is igen gazdag. Egyszóval: igazi szuperélelmiszer. Nézzük mi mindenre jó, és hogyan tudjuk felhasználni!
Mediterrán étrend a fogyásért
Sokféle diéta létezik, ám az egyik legközkedveltebb a fogyni vágyók közt a mediterrán étrend. Nézzük, miért ez a legjobb választás.
Baj ha túl sok fehérjét fogyasztunk?
Tény, hogy a magas fehérjetartalmú étrendek mostanában nagyon divatosak, különösen a fogyni vágyók és a sportolók körében népszerűek, azonban arról is beszélni kell, hogy a túlzásba vitt fehérjefogyasztás egyáltalán nem jó és nem egészséges hosszútávon.
A nap legfontosabb étkezése cukorbetegként
A reggelit egyébként is a nap legfontosabb étkezésének tartják, de cukorbetegnél kiemelt fontosságú, mivel indítják a napot.
Egészséges energetizáló ételek
Ha valami miatt sürgősen egy kis plusz energiára van szükségünk, akkor érdemes megfontolni, hogy mit eszünk. Nem elég, ha csupán plusz kalóriát viszünk be a szervezetbe, fontos, hogy vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazzon az ilyenkor megevett étel.
Segítség, növényi étrend mellett is hízok!
Sokan diéta vagy súlycsökkenés érdekében térnek át növényi étrendre, azonban sokszor a várt eredmény ellenkezőjét tapasztalják. Most megmutatjuk, mi állhat a háttérben.
Miért olyan népszerű a mediterrán étrend?
Ha becsukom a szemem a mediterrán diéta kapcsán egy roskadásig megrakott asztalt látok, mindenféle színes salátával, teljes kiőrlésű bagettekkel, sajtokkal, olívaolajjal, mozzarellával, paradicsommal, tésztákkal, szószokkal - egy gyönyörű megterített tengerparti asztalon. Igen, álmodozom.
Érdekességek a kuszkuszról
A kuszkuszt sokan összekeverik a bulgurral, pedig a kettő nem ugyanaz: mint a fentiekből is látszik a kuszkusz gyakorlatilag egyfajta tészta, a bulgur pedig egy gabonaféle.
Van olyan, hogy rákellenes étrend?
Vajon létezik rákellenes étrend? A választ nem ismert sajnos, s talán olyan étrendről, ami a rákot gyógyítaná, nem tudni, de a megelőzésben fontos szerep jut a táplálkozásnak.
Alakítsunk ki egészséges szokásokat!
Ha eddig valaki nem foglalkozott az egészségével, akkor ő valószínűleg ezután fogja elkezdeni, mert valamikor el fogja, az egészen biztos. Minél előbb, annál jobb. A most elkezdett jó és egészséges szokásainkat a jövőben fogja meghálálni a szervezetünk.
Ételcsoport, mely garantáltan segít a vércukorszinten tartásában!
Ha néhány egyszerű dolgot változtatunk a bevásárlókocsi tartalmán, annak komoly hatása lesz a vércukor szabályozásának képességére, az étvágyra és a keringési rendszer állapotára is.
Mik azok a rostok?
A rostok olyan anyagok, melyeket a szervezet nem tud megemészteni, ezért átjutnak a vastagbélbe, s emésztetlenül távoznak, mégis fontos szerepet töltenek be étkezéseinkben. Vajon miért annyira fontos a rostokban gazdag táplálkozás?
A táplálék megvonás hatásai
Adott embercsoport szokásos aktivitása mellett napi 14000 kJ-t (~3500 kcal) fogyasztott. 24 héten keresztül napi 6400 kJ-nyi (1600 kcal) táplálékot, ami eredeti szükségletük 46%-át fogyasztottak. Az eredmények döbbenetesek voltak.
Stabil fogyás, avagy lassan, de biztosan
Ki ne tapasztalta volna már, hogy a nehezen ledolgozott kilók szinte egyik napról a másikra visszaröppennek, ha nem figyel az ember. Ezt sok minden okozhatja, de általában a türelmetlenségünk a kulcs és az, hogy túl gyorsan szeretnénk lefogyni.
Hatékony zsírégető praktikák
Bár a zsírégető praktikák és fogyókúrás módszerek palettája igen színes, van néhány alapvető szabály és fortély, melynek betartásával úgy irányíthatod táplálkozásodat, hogy az valóban az adott célt, ez esetben a karcsúság elérését, illetve egészséged megőrzését szolgálja. Íme, a legfontosabbak.
Immunglobulinok szerepe a védekezésben
Mostanában napi témaként merül fel az immunrendszer és azzal kapcsolatos fogalmak, de sokszor helytelenül használjuk ezeket. A leggyakrabban hallott fogalom az immunglobulin, antitest, antigén és ellenanyag. Hogy melyik pontosan mit is jelent, most kiderül.
A konyha, mint gyógyszertár
Tudta, hogy konyhája lehetne akár egy gyógyszertár is? Sok hétköznapi összetevő lapul a konyhánkban, amiket régen, de akár ma is gyógyászati célokra használnak. Nem is gondolnánk, mennyi problémára találhatunk megoldást egy karnyújtásnyira.
Mit együnk estére?
Sokszor nem tudod mit fogyassz este, és inkább már nem eszel semmit? Vagy már csak nassolsz? Sajnos egyik sem jó megoldás… Ha szeretnéd tudni, mit ajánlott este enni, akkor olvasd el ezt a cikket.
Cukor álruhában
A feldolgozott cukrot sokféle álnéven eladják nekünk, sokszor tudtunkon kívül, méghozzá a kristálycukor árának többszöröséért, jól csengő neveken. A hozzáadott cukor általában szacharóz (répacukor, nádcukor), glükóz, vagy fruktóz szokott lenni, melyeket hangzatos neveken említenek a gyártók, de vannak még számtalan más megnevezései is.
Fogatlanok országa?
Az EU-ban mi magyarok vagyunk a legkevesebb saját foggal rendelkezők. Ami azt jelenti, hogy nemcsak az elhízásban járunk az élen, de a fogproblémákban is.
A tanulmány szerint a 60 év felettiek több mint felének nincs már saját foga, de már a 14 éves korosztály jelentős részének is hiányos a fogsora.
Egészséges receptek cukorbetegeknek
A legújabb kutatások szerint egy napi 800 kalóriás étrend betartásával és az ahhoz kapcsolódó fogyás segítségével 8-12 hét alatt a betegség visszafordítható állapotba hozható. Minél többet fogy, annál valószínűbb, hogy véget vethet az állapotának!
Focisták táplálkozása
A foci a világ talán legnépszerűbb sportága, s nem mehetünk el szó nélkül a focisták táplálkozása mellett. Vajon mennyire más egy futballista táplálkozási szükséglete, mint egy futóé? Vajon mit eszik Ronaldo vagy Messi?
Így iszod magad kövérre! Ne tedd!
Sokszor a napi bevitt cukor- és kalóriamennyiségünket nem is ételekből, sütikből, nasikból visszük be, hanem szörpökből, üdítőitalokból, cukros energiaitalokból, gyümölcslevekből. Ezek mind rejtett cukrok, gyorsan felszívódó „rossz” szénhidrátok
Hidratálás és sport: izotóniás italok vagy víz?
Azt tudjuk, hogy testünk kb. 70-80 százaléka vízből áll, így láthatjuk, mennyire fontos víz a szervezetünknek. Kulcsfontosságú számunkra a folyadékfogyasztás.
Candida diéta. Kinek van rá szüksége és mit takar?
A Candida fertőzés sok embert érint, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan milyen tüneteket okozhat. Vajon mit tesz a szervezetünkkel ez a fertőzés, és hogyan orvosolja egy Candida diéta.
Biztos, hogy eleget eszel?
A diéták lényege nemcsak az, hogy minél kevesebbet együnk, hanem azt is szem előtt kell tartani, hogy ne menjünk bizonyos kalóriaszám alá, vagy ne együnk túl keveset
Étvágyfokozó ételek
Sok mindentől lehetünk éhesek, és még több dologtól érezhetjük az éhséget. Ti is éreztétek már éhesnek magatokat mondjuk félórával egy kiadós vacsora után?
Terhesség és székrekedés
A puffadás, a székrekedés kihat a közérzetünkre, s akár az egész napunkat is elronthatja, főleg, ha elhúzódó, vagy gyakran ismétlődő, rendszeres problémáról van szó. Hasznos tanácsokat hoztunk, melyeket természetesen nem csak a várandósok figyelmébe ajánlunk!
Mit sportolhatnak a cukorbetegek?
A cukorbetegek egyik legfontosabb feladata, hogy a vércukorszintjüket ideális szinten tartsák, azonban tévedés azt gondolni, hogy a sport veszélyt jelent erre az állapotra. Mindössze be kell tartani az alapvető és legfontosabb szabályokat. De milyen mozgásformát választhatnak a cukorbetegek?
Egészséges tészta alternatívák
A hagyományos, fehér lisztből készült tészták helyett már több alternatíva is rendelkezésünkre áll, melyek sokkal egészségesebbek is. Ilyen például a feketebab tészta, vagy a rizstészta is.
Tippek a testzsír csökkentéséhez
A koplalással, nem megfelelő edzéssel és az olyan okos dogmák, mint a „ne egyél este hat után” követésével egy dolgot fogsz elérni: rosszabbul fogsz kinézni. Testedben tombolni fognak a katabolikus folyamatok, amelyek következményeként, szépen lebontja izomzatod.
A terhességi cukorbetegség megelőzhető
A terhességi cukorbetegség egy közismert betegség, mely a terhesség során alakulhat ki. Előfordulása az anyai életkorral és az anyai testsúllyal együtt nő. A terhességi cukorbaj azonban megelőzhető, ha betartunk néhány nagyon fontos szabályt.
Mi történik, ha éhezünk?
Mi történik, ha éhezünk? Mit jelent a mennyiségi és mit a minőségi éhezés? Mi a megoldás?
Alattomos kalóriák, de attól még léteznek
Amikor legyint az ember, hogy két szál sültkrumpli mi az már, megy egy harapás a sütiből, két nyalás fagyi, meg két evőkanál mindössze a nutellából, mos akkor sajnos rossz hírem, van: az a két evőkanál nutella több, mint 100 kalória pluszt jelent, amit 10 perc futással lehetne elégetni.
Cukorfüggőség árulkodó jelei
Az orvosok és a táplálkozási szakértők jó ideje sulykolják már az emberekbe, hogy mennyire fontos lenne csökkenteni a mindennapi cukorfogyasztást. A cukorfüggők többségének azonban addig nem tűnik fel, hogy baj van, amíg észre nem veszi magán egészségtelen étrendje hátulütőit.
Hogyan csökkentsd a zsiradékot?
A felesleges kalóriák elfogyasztása pillanatok műve, de elégetni, az bizony hosszú órákat jelent az edzőteremben. Csökkentsük legalább a felére a zsírbevitelt!
Most ez komoly?
Ne legyen cukros, zsírban úszó, vagy csupa fehérlisztes, nos ez a fő irány. A többi már csak adalék. Abszolút nem csoda, ha az ember megkeveredik a sok jótanácsban és a sok irányzatban.
Leptin hormon növelése
A túlsúlyos vagy elhízott emberek rendszerint mindig éhesek, függetlenül attól, hogy mennyit ettek korábban, agyuk azt az üzenetet küldi, hogy vigyenek be még több kalóriát. Ráadásul külön paradoxonnak számít, hogy a legtöbb túlsúlyos ember alultáplált, mivel a legtöbb hizlaló, egészségtelen műkaja nem tartalmazza azokat a tápanyagokat, amikre a szervezetnek szüksége van.
Edzés utáni regeneráló ételek
Sokszor téma mi legyen egy megfelelő menü ebédre, vagy milyen egy diétás vacsora, mit esznek sokan tápláló reggeliként, azonban nagyon lényeges megtervezni, hogy mit eszünk sportolás, edzés után.
A gesztenye jótékony hatásai szervezetünkre
A szelídgesztenyében rengeteg különféle vitamin és ásványi anyag található. Jól beilleszthető a cukorbetegek étrendjébe, alacsony az energiatartalma, magas a rosttartalma és megelőzi a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását. Fontos szerepe van a vesebetegek étrendjében is.
Mit tegyünk az ünnepi maradékkal?
Amikor már rá sem tudsz nézni a zsírban és szénhidrátban bővelkedő karácsonyi menüre, jól jön egy kis változtatás az étrendben a két ünnep között. Nem ritka, hogy az ünnepi fogások egy része megmarad. Ám ha te sem vagy a pazarlás híve, nagyon egyszerűen készíthetsz finom ételeket belőlük.
A zabpehely diétára gyakorolt hatásai
A legmegfelelőbb és legértékesebbnek tekinthető, a sok vitamin és ásványi anyag összetétele, magas tápértéke miatt. Ebben a cikkben az egészséges zabkása szerelmeseinek alapvető kérdéseire fogunk választ adni, amelyek közül az egyik legfontosabb: valóban segít-e megszabadulni túlsúly? És ha igen, hogyan?
Proteinpor az edzőtermen túl!
Az edzőtermen túl is van élet! A proteinporok nemcsak arra alkalmasak, hogy edzések után turmix segítségével leguríts belőlük egy adagot, hanem a sütésben, főzésben is remekül helytállnak. Legyél kreatív és kísérletezz bátran!
Kezdd az új tanévet egészségesen!
Ha kizökkentett a nyár és a pihenés az egészségre való törekvésből, akkor épp itt az ideje, hogy a szeptembert új szemléletben kezdd. Akár iskolába, akár munkába térsz vissza, az egészséged megőrzése ugyanolyan fontos. Ezért néhány apró változtatással kell kezdened az új tanévet.
Gyümölcsök, amelyek segítenek a zsírvesztésben
Szerencsére nemcsak olyan ételek vannak, amelyek hizlalnak, hanem akadnak olyanok is, amelyek épp az ellenkező hatást váltják ki: segítenek eltüntetni a felesleges kilókat. Lássuk a leghatékonyabb zsírégető gyümölcsöket!
Hogyan érdemes reggelizni?
Elcsépelt, de igaz, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Nemcsak a hangulatodat alapozza meg az, hogy hogyan kezded a napod, de az egészségedre is nagyon nagy hatást gyakorol. Ezért igazán érdemes kicsit több időt és energiát szánni egy jó reggelire.
Laktató diétás vacsorák
Nyárestéken nehéz tartani az „este 5 óra után nem eszünk” elvet. Gyakran tartunk baráti társasággal nyaralni, ülünk be 1-1 étterembe, veszünk részt grillpartikon. Aki diétás, laktató vacsorát keres, próbálja ki tanácsainkat!
Hízókúra? Hogy micsoda?
Sokan vannak, akik hízni szeretnének. A genetika sokszor a vékony alkatúaknak is probléma. Hogyan hízzunk egészségesen? Minőségi ételekkel?
Cukor hatásai az agyra és a szervezetre
A cukor nagyban hozzájárul ahhoz, hogy túledd magadat, ami részben az agyban kifejtett hatásának köszönhető. Amikor cukrot eszel, stimulálja az agy jutalomközpontját, így nagy mennyiségű boldogsághormon, dopamin szabadul fel.
Hizlalhat a kalóriaszámlálóson alapuló diéta
Ha a fogyás a célod, akkor értelemszerűen szénhidrátból kevesebbet kell bevinned a szervezetedbe. Vagyis jobban jársz, ha a kalóriaszámlálás helyett inkább a tápanyagok bevitelére koncentrálsz.
Tökmag versus szotyi
Nagy meleg ide, kánikula oda egy valami nem megy ki a divatból a nasizás, nasolás. Mielőtt még a tükör előtt keseregnénk az alakunk miatt szép sorjában számba fogom venni kedvenc tradicionális rágcsánkat, itt az ideje megtudni, hogy még is mit eszünk valójában.
Tudnivalók a vegán életmódról
A veganizmus az állati eredetű termékek használatának mellőzése és az ehhez kapcsolódó filozófia, ami elutasítja az érezni képes állatok árucikk státuszát, amely megnyilvánul a táplálkozás, a szórakozás, a ruházkodás és a higiéniai termékek választásában is.
Étkezési szabályok állóképességi sportolóknak
A táplálkozási szokások változtatását soha ne egy nagy verseny előttre időzítsük! Minden újítás, változtatás legalább 4-7 napos megfigyeléssel induljon Tudnunk kell, hogy a változások igazi hatása ritkán jelenik meg pár napon belül. A jó változások lassabbak, a rosszak gyorsabbak. A táplálékunk az üzemanyagunk, éppen ezért még a nem sportolóknak is kiemelt figyelmet kell rá fordítani.
Az edzés utáni nem evés hatásai
Az edzés utáni, vagy angol kifejezéssel élve post workout táplálkozás elengedhetetlen része az eredményes edzésnek, legyen szó diétáról vagy testépítésről. Sokszor hallom pl. hogy "este már nem eszek edzés után." Valójában ez a legnagyobb hiba, amit elkövethetsz szervezeted és tested kiegyensúlyozott működése ellen.
Legjobb praktikák fáradtság ellen
A hosszú tél után, amelynek ideje alatt a szervezeted nem jutott napfényhez és elegendő friss táplálékhoz, itt az ideje, hogy pótold az energiatartalékaidat, és elhessegesd magadtól a szűnni nem kívánó fáradtság érzetét. A szakértők egyszerű, de annál hatékonyabb trükköket javasolnak számodra, amelyek segítségével könnyen lábra állíthatod magad.
Aerob meg anaerob edzés… Most hogy is van ez
Aerob, anaerob edzés meg kardió, intervall, HIIT, tabata és társai. Mit jelentenek és melyik kinek való? Lássuk a lényeget!
Ez történik a testeddel, ha abbahagyod a fehér kenyér fogyasztását
A napi szénhidrátbevitel legfontosabb forrását a különböző gabonafélék jelentik, a fehér kenyér elhagyásával viszont látványos változásokat érhetsz el akár már pár hét alatt. Érdemes ezzel párhuzamosan a köreteket is egészséges, diétás, magas rosttartalmú szénhidrátforrásokra cserélni, míg a finomított fehér cukrot és a hozzáadott cukrokat nélkülözni.
A vegán étrend veszélyei
Vegánnak lenni nem csupán bátor, de nagyon egészséges is. Főképpen akkor, ha valaki megfontoltan csinálja. A húsmentes életmód mellett a tejtermékeket is száműzni egy étrendből nem lehet egyik pillanatról a másikra. Bizonyos szabályokat be kell tartani, melyeket ha figyelmen kívül hagysz, nagy gondok lehetnek belőle.
A mérleg a barátunk? (Nem)
Egy ideje már nem vagyunk jóban. Nem szeretek vele konfrontálódni. Csak elszomorít, ha meglátom. Jobb, ha nem is találkozunk. Férjem szerint nem volt rám jó hatással. Furcsán viselkedtem közelében. Sokat aggódtam és idegeskedtem miatta. Hisztis is voltam. A mérleg már nem a barátom. Na és neked?
Szilveszter és újév egészségesen
Igen, tudjuk, a karácsony és a szilveszter időszaka nem a diétáknak és az egészséges táplálkozáshoz járul hozzá főképpen. Ám, ha még nem tervezted meg az egész szilveszteredet, ajánlatos néhány tanácsot megfogadnod, főképpen akkor, ha az egészségednek is kedvezni szeretnél.
Rendkívül laktató szénhidrátforrások fogyókúrázóknak
Nem feltétlenül kell koplalással sanyargatni magunkat. A fogyás lényege, a hosszú távon való fenntartás. Sok cikket olvastam már, amely esküszik a szénhidrát drasztikus csökkentésére, viszont ezt a kijelentést a szakértők cáfolják. A következőkben arról olvashattok, hogy melyek azok a szénhidrátok, amelyek kellő mennyiségben hozzájárulnak az egészséges súlyvesztés folyamatához.
Karácsonyi túlevés
A karácsonyi evészet néha elképesztő méreteket ölt. Ünnepek alkalmával gyakran előfordulnak gyomorgörcs és gyomorégési panaszok a mértéktelen ünnepi étkezések miatt, vajon mit tehetünk ellene?
Ne robbanj le télen!
A telet nem sokan ússzák meg betegségek, megfázások, felfázások nélkül, az enyhébb idő a vírusoknak kedvez, támadnak a kórokozók! Mit tegyünk?
A fájdalom a barátunk?
Izomláz esetén a „láz” megnevezés az izomzat gyulladását jelenti, s általában edzés másnapján jelentkeznek. Az izomláz nem más, mint a testedzés hatására bekövetkező mikroszkopikus sérülés. Mi a teendőnk vele?
Édesség krumpliból? Igen!
Édesség egy krumpliból? Igen! Az édesburgonyáról gyűjtött tapasztalatok és receptek mindenkinek jól jöhetnek, akik foglalkoznak azzal, hogy mit esznek.
A sütit vagy a brokkolit? Ez itt a kérdés
Minden diétázóval előfordul, hogy olykor elcsábul, nem tartja 100% az étrendjét, melléeszik. Emberek vagyunk, nem gépek és néha bizony hibázunk. Ahelyett, hogy sokkot kapva számolgatnánk mennyi kalóriával vétkeztünk, inkább gondoljuk végig, hogyan tervezhetjük újra a heti menüt.
…és nem lesz unalmas a cukkini!
A cukkini rendkívül népszerű zöldségünk, kalóriatartalma elenyésző, szénhidrát benne alig, zsír szinte nulla, diétázóknak valóságos főnyeremény. Miért ne használnánk, akár édes, akár sós ételekhez?
Újratervezés
Az őszi időszak is lehet kedvcsináló, mind a sportban, mind a diétában, sosem késő belevágni abba a bizonyos újévi, vagy jövő nyári formába. S mégis, hogyan is kellene elkezdeni, vagy újrakezdeni a mozgást?
Kötelező szénhidrátok
A szénhidrát szó általában negatív érzéseket kelt egy diétázó, fogyni vágyó emberben, pedig a szénhidrátok bizonyos részétől egyáltalán nem kell tartani. A komplex szénhidrátok az egész test és az agy számára is rendkívül fontosak. A hasznos szénhidrátforrások nagyon jótékonyak az étrendünkben, rengeteg vitaminnal és tápanyaggal támogatják az egészséges életmódot.
Négy étel, amit érdemes edzés előtt fogyasztani
Akár fogyni szeretnénk, akár izmot építeni, energia nélkül semelyik edzésmód nem fog menni. Íme 4 étel, melyet bátran ehetünk edzés előtt, és a szervezetünk is meg fogja hálálni.
Strandkaják – hogyan illesszük diétába?
Hiába az egyre inkább egészséges életmódra való törekvés, még mindig hódítanak a strandkaják, melyek nem épp egészséges mivoltukról híresek.
Kalóriaszámolás - miért és hogyan?
A kalóriák rabja vagy, vagy fittyet hánysz az ételek pontos összetételére? Vajon a kalóriaszámolás jó módszer a fogyáshoz, s ha igen, mennyire hatékony? Ezekre kerestük a választ.
Fehérjeturmixok
A fehérjeturmixok kedvelt italai azoknak, akik testtömeget szeretnének növelni. Az izom gyarapításán kívül néhányan a tökéletes, vékony testalkatuk elérése érdekében is fogyasztják őket. Mi ennek az oka? Valóban hasznos ez hosszú távon?
Diéta vagy fogyókúra?
„Van különbség diéta és fogyókúra között? Melyiket válasszam? Mire kell figyelnem?” – Szinte naponta felmerülő kérdések azoknál, akik szeretnék elérni az áhított testalkatot. Jó választ, ezekre a kérdésekre az orvosok, dietetikusok tudnak adni, de alap szinten muszáj ismernünk a rövid és hosszú távú hatásokat, ha egyáltalán elgondolkodunk valamelyiken.
A szülők rémálma: gyermekkori cukorbetegség
A gyerekeket érintő leggyakoribb anyagcsere-betegség a diabétesz. Az esetek többségében 1-es típusú, inzulinhiányos, mai tudásunk szerint autoimmun eredetű betegségről van szó, amely megfelelő terápiával jól kontrollálható. Szemben a felnőtt – 2-es típusú formával, itt a kezdeti tünetek viharosak, gyorsan romló állapotot hoznak létre. Gyorsan kell lépni!
Enni vagy nem enni? Ez itt a kérdés!
Unalomból? Stressz miatt? Tévénézés alatt? – egy nap vajon hányszor eszünk és ezek közül vajon mennyi a valódi éhség? Egy kutatás szerint tízféle éhség létezik, ám ezek közül csak egy valódi.
A szénsavas üdítők hatása a szervezetre
A szénsavas üdítők káros hatásáról sok tévhit és valódi adat köztudott. De, vajon hogyan is hat a szervezetre?
"Hangry"
Biztosan te is tapasztaltad már, hogy amikor éhes vagy, kicsit ingerlékenyebbé válsz, mint egyébként. Angolul már külön szó is van a jelenségre: "hangry." Azaz, az "angry" (dühös) és a "hungry" (éhes) szavak összevonása. Találó, nem?
Ezt csináld és meghízol!
Számtalan olyan rutinból elkövetett cselekvésünk van, melyeket talán észre sem veszünk, mégis rögzülnek, és rossz szokásainkká válnak, ezzel egyre több problémát okozva. Kis odafigyeléssel mindez megelőzhető.
Mindennapi, egészséges kenyerünk
Sok rémhírt hallani, hogy színezik a teljes kiőrlésű kenyeret, kakaóval. Ha az ember nem olvassa el az összetevők listáját a kenyér csomagolásán, akkor könnyen lehet, hogy egy színezett fehér lisztes kenyeret emel le a polcról. Az egészség pedig, amúgy is drága…vagy talán mégsem az?
Egészséges édességek
Sokan azt hiszik, az egészséges táplálkozás egyet jelent azzal, hogy kizárjuk a finom ételeket, különösen az édességeket. De ennek nem kell így történnie. Ha pár dolgot megváltoztatunk az étkezési szokásainkkal kapcsolatban, akkor továbbra is fogyaszthatjuk a kedvenc édességeinket.
Mit tegyél, ha nem tudod begombolni a nadrágod?
Aki szenvedett már gyomorpanaszoktól, voltak emésztési gondjai, annak mindenféleképpen érdemes ezután tudatosan felépíteni a napi étrendjét. Cikkünkből kiderül, mit tehetünk a laposabb has érdekében, és most kivételesen nem a fogyás a téma!
Pillangó hadművelet 2.0-3. Számok és mozgás
A mai bejegyzésben arról lesz szó, hogy milyen számszerű célokat tűztem ki magamnak az életmódváltásom során. Illetve, hogy hogyan állok neki a mozgásnak a régi rossz iskolai emlékek után…
Szejtán, házilag!
Ha nem vágyunk éppen a húsra, jó alternatíva lehet a fehérjepótlásra a búzahús. Amellett, hogy olcsóbb, mint a hús, ráadásul gyorsan készen van és már önmagában is lehet ízesíteni. Egy finom körettel, isteni vacsora lesz belőle! Hóvége közeledtével különösen ajánlott!
Mit együnk, mit igyunk sportolás után?
Sokan úgy gondolják, ha edzés után esznek, akkor hiába dolgoztak. Ez súlyos tévedés! Az edzés, a testmozgás hasznos, ám egyben megerőltető is a szervezetnek. Mozgás közben izzadással vizet veszítünk, a kalóriaégetéssel pedig tápanyagokat használ fel a szervezetünk. Sportolás után ezért mielőbb érdemes visszaállítani az egyensúlyt!
Tények és tévhitek a cukorról
A legtöbben ördögtől valónak tartják a cukrot, főleg, ha diétáról van szó. Nézzünk meg pár tévhitet, amit gyakran hallhatunk.Vajon van mögöttük igazság? Kiderül a cikkből!
Villámgyors diéták – villámgyorsan felejtsd el!
15 extra hatékony villámdiéta! A 3 leghatékonyabb villámdiéta Hollywoodból! A legjobb villámétrendek! Dobj le nyárig 10 kilót! Mínusz 4 kiló 3 nap alatt! 5 nap alatt 1 ruhaméret! 5nap alatt 5 kiló! Joghurtdiéta! Tojásdiéta! Fogyj dinnyediétával! 800 kalóriás étrend! Ismerősek ezek a mondatok?
Burgonya vs. édesburgonya- Melyiket ehetem?
Szereted a krumplit, de nem akarsz hízni, ezért inkább az édesburgonyát választod? Lássuk, mennyiben különböznek egymástól!
5 étel, amit kerülj ízületi gyulladás esetén!
Az ízületi fájdalmakat legnagyobb százalékban az ízületi gyulladás (arthritis) okozza. Ne csak a gyógyszerekben keressük a megoldást, ha fáj. Előzzük meg a bajt! Mégis milyen ételek okozhatnak gyulladást a szervezetben? Miket kerüljünk?
A nagyi örök
Kovászos uborka befőttes üvegekben, darálós süti, mézes krémes, lekváros derelye, aranygaluska vaníliaöntettel, almás pite, mindig a kis kockás konyharuhával letakarva a sparhelten. Hiába a sok mindenmentes diéta és egészségtudatos életmód manapság, a nagymama konyhájának illata, süteményeinek íze pótolhatatlan. Élvezzük, amíg lehet!
Tévhitek a paleolit diétával kapcsolatban
A paleo diéta népszerűségével párhuzamosan növekszik az étrendről megjelenő cikkek száma is. Ezek sokszor felületes információkon alapuló megállapításokat tesznek. Sajnos, még egyébként megbízható oldalakon is megjelenek ezzel kapcsolatos tárgyi tévedések, amik az érdeklődőket félrevezethetik. Lássuk...
Nem a Te hibád!
A túlsúlyos emberek nagy része önhibáján kívül nem tud fogyni. Azt látom, hogy egyszerűen a mai világban egy bevásárlás bármelyik boltban valóságos aknamező. Manipulálnak bennünket az élelmiszer-összetevőkkel, melyek gyakran evésre késztetnek és még nagyobb étvágyat gerjesztenek.
Diéták útvesztőjében
Aki mostanában készül étrendje megreformálására, - ugyan sokkal több diétás termék, készétel, liszt és élelmiszer áll rendelkezésre, mint évekkel ezelőtt - bizony ember legyen a talpán, ha kiigazodik a számtalan diéta és javasolt irányzat, mindenmentes étrend között. Írásunkban ezúttal ezeket foglaltuk össze.
Kis lépés az emberiségnek, de nagy lépés az életmódnak!
A legnagyobb hiba az „egyből mindent” jelleg jellemzi a fogyni vágyókat, holott néhány apró szokás beiktatásával máris hatalmas eredményeket érhetünk el.
Esti kifogások - A te gyereked mit talál ki?
Aki próbált már gyereket altatni, biztos több tucat történetet tudna mesélni arról, hogy miért is nem akar aludni menni gyermek. Hogy mi a teendő? Nehéz kérdés! A legfontosabb mégis az, hogy megtanulja a szokásrendszert, s képes legyen alkalmazkodni a szabályokhoz.
Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?
A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenállási képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a magas cukortartalmú élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben.
Diéta és alkoholfogyasztás
Mit tehetünk, ha igyekszünk kalóriaszegény étrendet tartani azért, hogy jobban álljon rajtunk az alkalmi ruha/ fürdőruha, de szívesen fogyasztanánk alkoholt? Milyen és mennyi alkoholos ital fogyasztható a diéta alatt?
Lencse, a hüvelyesek királynője
Az újév hagyományos étele a lencse. Az átlag magyar azonban év közben alig-alig fogyaszt lencsét. De így van ez a többi hüvelyessel is. Egyes táplálkozási irányzatok tiltják, mások ajánlják. Lássuk, mi szól mellette és ellene, mire érdemes figyelnünk a készítésekor, valamint hogyan dobhatjuk fel ezeket a klasszikus ételeket!
A nassolás és ami a háttérben van...
Megőrülünk egy szelet csokiért, sós mogyoróért vagy akár a kettőért egymás után? Vajon miért nassolunk? Valóban éhesek vagyunk, vagy valami egészen másról van szó? Mi lehet az oka a főétkezések közötti evéseknek és hogyan tudjuk kezelni, hogy felesleges kalóriákat fogyasszunk?
Édes élet édesítőszerekkel
Miért olyan népszerű az édesség sokunknak, miért keressük folyton ezt az ízélményt, és miért jó egy desszerttel lezárni a vasárnapi ebédet? Ha pedig édesítésről beszélünk, vajon cukrot vagy édesítőszereket használjunk inkább, melyeket és milyen gyakran? Erre keressük a választ.
Könnyű, diétás vacsoraötletek
Életmódváltásunkat számtalan ízletes recept segítheti, az étel-ötletek száma végtelen. S bár nagyon sok recept szól ebédről, kiadós reggelikről, a visszajelzések alapján a legnehezebb egy könnyű, ám mégis laktató vacsorát kitalálni, vagy esetleg egy anyagilag kevésbé megterhelő húsmentes ételt elkészíteni.
Így futok én
Mindig foglalkoztatott egy futóverseny gondolata, mígnem egy gyenge pillanatomban „hirtelen felindulásból” jelentkeztem egy őszi félmaratonra. Ott már sejtettem, hogy nem vagyok teljesen normális, de valahol mégis annyira vártam ezt az eseményt! Realista élménybeszámoló az első versenyemről. Ahogy én futok, és ahogy a férjem...
Fitt Pöttyös Túró Rudi teszt - kipróbáltuk!
Nagy várakozással készültem, hogy lecsaphassak a Pöttyös új termékére, amelyett "fitt" elnevezéssel reklámoznak. Reményt keltett bennem, hogy a kedvelt, de egészségtelensége miatt hátrányba sorolt termék most új formában, a tudatos táplálkozók számára újragondoltan lesz elérhető. Lássuk, mi valósult meg belőle!
Vacsorázz kenyér nélkül
Közismert tény, hogy az elhízások komoly mértékéért a finomlisztes és cukros ételek felelősek. Máris sokat teszünk az egészségünkért, ha mindössze a kenyeret kiiktatjuk az esti étkezésekből. Ez a tény azonban a legtöbbek komfortzónáján kívül esik - hogyan valósítsuk meg?
Az inzulinnal ne kockáztass!
A cukorbetegek hajlamosak azt hinni, hogy az inzulin használható oly módon, hogy ellensúlyozzák vele a diétán átlépő fogyasztásaikat. Ez téves nézőpont, az inzulint felelősséggel kell használni, és a cukorbetegséget ajánlott komolyan venni, ez ugyanis nem játék.
Gyors gyümölcslexikon
Amikor diétára, esetleg fogyókúrára adjuk a fejünket, vagy csak szimplán egészségesebben szeretnénk étkezni, nem elég annyit tudnunk, hogy a gyümölcsök egészségesebbek, ezért majd elég lesz, ha több gyümölcsöt fogyasztunk.
Szeder körtével, avagy gyümölcsfogyasztás okosan
Itt a gyümölcsszezon, ami azért öröm, mert a gyümölcsök a legegészségesebb ételek közé tartoznak. Legalábbis akkor, ha kellő odafigyeléssel és bölcsességgel fogyasztjuk őket.
Nem kielégítő a gyermekek étrendje
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a gyermekek helyes táplálkozásának fontosságát, hiszen ez rendkívüli hatással van a felnőttkori egészségre, életminőségre.
Túl sokat eszünk!
Sajnos ez nem is kérdés. Vajon ennek mi az oka? Több helyen is kereshetjük a problémát. Lássuk!
Ha szelíd, akkor egészséges is
Hogy miről is van szó? Természetesen a gesztenyéről, amelyről gyakran megfeledkezünk, pedig nemcsak ízletes, hanem egészséges kiegészítője is lehet étrendünknek.
Edzem és többet eszem…?
Ehetek-e többet, ha sportolok? Ez itt a kérdés. Sokan abba a hibába esnek, ha elkezdenek edzeni, hogy azt gondolják: „úgyis lemozgom!” – de vajon ennek mennyi létjogosultsága van?
Az advent az év legveszélyesebb időszaka…?
Legalábbis az egészségtelen táplálkozás tekintetében. Főleg a gyerekek veszélyeztetettek, de a felnőttek közül is kevesen tudják, hogy ilyenkor híznak több kilót, vagy szoknak rá az édességekre.
Nem elég a mozgás, kell hozzá energia is
Teljesen mindegy, hogy mi sportolásunk célja, a megfelelő táplálkozást mindenképpen párosítanunk kell az alkalmazott mozgásformával, így lesz teljes az új életmód.
Része-e a rizs az egészséges életmódnak?
A minap nagy port kavart a szakértők körében az egyik hazai „fittness guru” utalása a közösségi oldalon, miszerint a rizs is szerepel azon ételek között, amelyek az elhízásért, valamint a vércukor-problémákért, fokozott étvágyért felelősek. A rizs az a köret és alapanyag, amit egyszerre magasztalnak és üldöznek az egészséges életmód követői.
Végre! – Eltűntek az egészségtelen édességek a LIDL pénztáraiból
A LIDL áruház lánc megreformálta a kasszáit. Idáig rágók, csokoládék, gumicukrok tömkelege nézett velünk szembe mindkét oldalról, amíg az általunk vásárolt termékek meneteltek a pénztáros felé. Így bárki könnyebben elcsábult az egészségtelen édességekre, nem is beszélve a gyerekekről… De ennek most vége.
Bélbaktériumok segíthetik, vagy gátolhatják a fogyást
A bélrendszerben két fő baktérium található, a Firmicutes, valamint a Bacteriodetes. Az egyik gátolja, a másik pedig segíti a fogyást. Mivel ezeket nehezebb vizsgálni, és nem megfelelő arányuk nem jár a súlytöbbleten kívül semmilyen tünettel, így az elhízás lappangó okaként is számon tartják őket. Sajnos az antibiotikumos gyógyszerekkel sokat ártunk a harmonikus működésüknek.
Fogyókúra helyett életmódváltás – nem lehet eleget hangsúlyozni
Az év ezen időszakában élik virágkorukat a fogyókúrák, a legtöbb újévi fogadalomnak ugyanis része az egészségesebb táplálkozás, jobb alak.
Valóban nagyobb a babák súlya a terhességi vitaminoktól?
Nagyon sok helyen elhangzik, hogy az egyre nagyobb súllyal születő babák hátterében a terhességi vitaminok szedése áll. De vajon mi az igazság, ezek a vitaminok tényleg növelik a babák súlyát, vagy mindez csak közhiedelem?
A nagy köret-körkép: hogy ne csak a sültkrumpli jusson eszébe…
Jó magyar szokás szerint krumplit eszünk krumplival, és a változatosság kedvéért néha beiktatunk egy kis fehérrizst. Pedig a hazai konyhában igen népszerű krumplipürének a legmagasabb a glikémiás indexe, azaz a vércukor-emelő hatása az összes köret közül. Nézzük át, hogy mit lehet még enni a „klasszikusokon” kívül!
Szénhidrátcsökkentett lisztet teszteltünk
A termékpaletta sokszínűsége miatt nem egyszerű eligazodni a különböző, de mégis hasonló lisztfélék között. Három klasszikusnak számító, szénhidrátcsökkentett Dia-Wellness lisztkeveréket használtunk.
Nassolás & diéta – hogyan egyeztessük össze?
A fogyókúrák első számú ellenségei a rágcsálnivalók, és sokszor éppen rajtuk bukik el az egész diéta.
Hogyan számoljuk a bevitt kalóriát?
Múlt heti cikkünkben ismertettük, hogy mikor érdemes a diéta ideje alatt kalóriákat számolgatni. Bemutattuk, hogy mikor előnyös, de azt is, hogy ez a módszer nehezen alkalmazható életmódként, azonban bizonyos időszakokban igenis lehet létjogosultsága.
Kalóriaszámlálás – igen, vagy nem?
A legtöbb fogyókúra arra épít, hogy az eddiginél kevesebb kalóriát fogyaszt a diétázó, ezáltal pedig fogyni fog. Ezt tartják a diéták alapelvének, de egyben ez az egyik legvitatottabb módszer.
Itt a dinnyeszezon, használjuk ki!
Ki az, aki a görögdinnyéről ne a nyárra asszociálna? Azonnal eszünkbe jut, ahogy ülünk a teraszon és a hűvös gyümölcsöt falatozzunk, miközben süt a nap, és dinnyelé csorog végig a kezünkön.
Tarhonya helyett egyen bulgurt!
Nyáron szeretünk könnyen elkészíthető egytálételeket, vagy gyors tésztákat készíteni, hogy minél több időt a szabadban tölthessünk. Ilyen egyszerű étel a tarhonya, csak sajnos a többi finomliszttel készült tésztához hasonlóan nem egészséges.
A jó és a rossz szénhidrát (h)arca
A szénhidrátokról a leggyakrabban negatív összefüggésben beszélünk. Pedig a fogyókúrázók ellensége voltaképpen szervezetünk egyik legfontosabb energiaforrása. Persze nem mindegy, hogy milyen.