Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?
Az ősz egy elég éles váltást hozhat az életünkbe egy kellemes nyári kikapcsolódás után, amit sokszor a párkapcsolatok is megsínylenek. Mindenkinek ismerős lehet a helyzet, amikor a környezetében, vagy akár a saját maga bőrén elkezdi tapasztalni, hogy a rossz idő kezdetével a konfliktusok száma is megnövekszik.
Hogyan hat a táplálkozás a hangulatunkra?
Sokan nem is gondolnák, hogy milyen közeli kapcsolatban áll egymással a táplálkozásunk és az aznapi hangulatunk, pedig nem csak az a közös bennük, hogyha nem eszünk morcosak leszünk.
Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?
Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.
A szorongás fajtái 2
A szorongásról a legtöbb embernek a jövő miatti állandó aggodalom, a látszólag semmiből előtörő pánikrohamok jutnak eszébe, pedig a megnyilvánulása sokszor nem ilyen egyértelmű. Gyakran olyan jelenségek mutatják meg, hogy a társunk szorong, melyek minket is érintenek, frusztrálnak, kellemetlenek és azt gondoljuk róluk, hogy direkt ellenünk irányulnak, miközben a legkevésbé sem.
Szezonális depresszió nyáron
Hiába van nyár, lehangoltnak, motiválatlannak és kialvatlannak érzed magadat? Lehetséges, hogy te is azon kevés emberek egyike vagy, akit nem a hideg évszakban, hanem a napos hónapok egyikében ér utol a szezonális depresszió! Ennek tüneteiről és okairól olvashatsz most.
Tudnivalók a Beck-féle tesztről
A depresszió a hangulatzavarok közé tartozó, legalább 2 hétig tartó, a napok nagy részében a hangulatot nyomottá, az embert örömtelenné (örömtelenség = anhedónia) alakító, indokolatlanul bűntudatot keltő, valódi, adott esetben (unipoláris major depresszió) súlyos orvosi kórkép. Nem csak egy pár órás, vagy napos "depi", ahogy azt a szlengben használják.
Mi okozza az utazás utáni depressziót?
Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.
A szinten tartó alkoholbeteg
Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.
Miért jógázzunk rendszeresen? Mit takar a nevető jóga?
A “jóga” szó a szanksztrit “Yuj” szóból származik, ami hozzáadást, egyesülést jelent. Energia, erő és szépség hozzáadása a szellemhez, testhez és lélekhez. A jóga valódi értelme nem más, mint az elme lecsendesítése a nyugalom és az önmegvalósítás eléréséhez.
Nyugtató gyógynövények stressz, szorongás ellen
Átérzem a stresszes napokat. Sokszor hiába a jótanács, „ne idegeskedj”, „ne vedd fel” „ne vedd magadra” „engedd el” „ne izgulj ezen” – bizony, aki stresszes helyzetben van, annak nem olyan egyszerű ezt csettintésre másként érezni.
Éhezés nélküli mediterrán diéta
A diétát a Földközi-tenger országainak gasztronómiája ihlette, főként a dél-olasz és a görög konyhát veszik alapul hozzá. Nincsenek szigorú szabályai, inkább csak alapelvei, így nagyon könnyű a saját igényeinkhez, életvitelünkhöz alakítani.
Miért fontos a B12 vitamin?
A vitaminok elengedhetetlenek az egészséges testi, szervi és pszichés működésünkhöz, nem lehet eleget hangsúlyozni fontosságukat. Egyik ezek közül a B12 vitamin, aminek sokféle jótékony hatása ismert.
Mentális Egészség Hónap
A mentális egészség hónap egy jó alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet a mentális egészség fontosságára. Szeretném bemutatni az önsegítés és az „én idő” jelentőségét, illetve azt, hogy oda kell figyelni a minket körülvevő embertársaink mentális jóllétére is.
Az OCD negatív hatásai a magánéletre
Egyszerű meghatározása szerint a kényszerbeteg kénytelen olyasmire gondolni, amire nem akar gondolni, a feszültség oldására kénytelen olyat cselekedni, amit nem akar megtenni. A skizofréniával ellentétben a beteg tökéletesen tisztában van cselekedetei belső eredetével és abszurditásával, nem veszíti el a kapcsolatot a való világgal.
Szorongásos kórképek
A szorongásos zavarok az emberiség leggyakoribb betegségei. Élete folyamán a népesség legalább 25%-a fog megélni valamilyen szorongásos betegséget. Világszerte a családorvosi rendelőkben jelentkezők 30-40%-a szenved szorongásos betegségben. A szorongásos kórképek nőknél 2-4-szer gyakoribbak.
D-vitamin hiány
Vannak bizonyos vitaminok, melyek segítenek a mindennapi életünket egészségesebbé tenni, ilyen a D-vitamin is, ami, ha nincs elég a szervezetünkben, komoly problémákat okozhat. Íme mindaz, amit a D-vitamin hiányról tudni érdemes.
Praktikák depresszió ellen
Ősszel és télen élen minden egyre sötétebb, szürkébb. Az embernek nincs kedve kimászni az ágyból, felkelni, munkába menni. Mindez a szezonális depresszió tünete.
A szülés utáni depresszió
A különböző hangulati zavarok, illetve a depresszió előfordulási aránya a terhes nők körében 10-15% körül mozog, míg a gyermeküket éppen megszült nők mintegy 10%-a szenved a szülés utáni (postpartum) depresszióban.
A bor jótékony hatásai
Évtizedek óta kutatják a bor élettani hatásait, ám mindig találunk újat, érdekeset, megszívlelendőt.
Mi történik az éjszakai pánikroham alatt?
Cikkünkből megtudhatod, hogy melyek az éjszakai pánikroham tünetei, hogyan jelennek meg az éjszakai szorongás tünetei, miért lehet az éjszakai remegés, mit tehetsz az éjszakai szorongás ellen, ezáltal hogyan védekezhetsz az éjszakai pánikroham ellen.
Hogyan találjuk meg belső erőforrásainkat a mindennapokban?
A dolgos hétköznapok során nem nehéz belekerülni abba a bizonyos mókuskerékbe. Ébredés, munka, haza, pihenés, és ez így váltakozik minden nap. Ilyenkor könnyen kimerülhetnek energiatartalékaink, elapadhatnak ehhez szükséges energiaforrásaink. Mit tehetünk ilyenkor? Hogyan találjuk meg a mindennapok erőforrásait?
Ashwagandha
A Föld tele van gyógynövényekkel, melyek segítségünkre lehetnek különböző egészségügyi problémáink leküzdésében, ilyen az ashwagandha is.
A tánc 9 jótékony egészségügyi hatása
Életünk során mindannyian találkozunk a tánccal. Táncolunk az óvodában, majd az általános, és főleg a középiskolás éveinkben. Táncolunk a kedvenc zenéinkre. Táncolunk a lakodalmakban, a különféle mulatságokban, szórakozóhelyeken. Táncolunk csak úgy, otthon, amikor nem lát senki bennünket. A tánc mindannyiunk életének a része. Ráadásul pozitívan hathat a mindennapjainkra: íme a tánc 9 jótékony egészségügyi hatása.
Hibiszkusz – a virág, ami gyógyít
Rengeteg növényt ismerünk, amit teaként fogyasztunk, nem csak az ízük miatt, hanem hatásuk is fontos egészségünk szempontjából. Érdemes megismerkedni a hibiszkusszal.
A nyár végi depresszió leküzdése
A nyár végi depresszió egy új keletű, viszont igenis létező probléma. Nyaranta a diákok a nyári szünetüket töltik, sokan nyaralni mennek. Majd ősszel beüt a realista valóság, miszerint kezdődik az iskola, vagy éppen a munka. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy miért alakul ki a nyár végi depresszió, hogyan lehet túllépni rajta, és mit tehetünk ellene.
Kertészkedés, mint testedzés
Amikor a szüleimnek megemlítem, hogy sportolhatnának, biciklizhetnének, sétálhatnának többet, mindig azt a választ kapom, hogy a kertészkedés az ő testedzésük. S valójában nem is elhanyagolandó mozgás.
Hiperszenzitivitás: a túlérzékenység hatásai
Sokan egyetértenek azzal, hogy érzéketlennek lenni nem egy kívánatos tulajdonság. De vajon ez egyben azt is jelenti, hogy az érzékenység alapvetően kívánatos jelenség lenne? Úgy tűnik, manapság mi magunk sem tudunk e kérdésben dönteni. A társadalom az érzékeny lelkületű emberektől határozottságot és erőteljességet követel meg, míg az erősebb karakterűektől azt, hogy legyenek kissé előzékenyebbek, tapintatosabbak. Van-e középút?
Ideges/túlérzékeny gyomor (funkcionális diszpepszia)
Ideges/túlérzékeny gyomor – mi nyújthat segítséget a gyomoridegesség ellen? Az ideges/túlérzékeny gyomor, más néven gyomoridegesség vagy funkcionális diszpepszia (FD) a has felső részére lokalizálódó zavar, amelyben a fejlett országokban élők közül sokan szenvednek.
Esszenciális aminosav szerepe + növényi forrásaik
Makacs tévhit, ami még manapság is újra és újra felüti a fejét, miszerint a növényi eredetű fehérjék gyengébbek az állati eredetűeknél, nem teljes értékűek, vagyis nem tartalmazzák az összes, emberi szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális aminosavat.
Lélekölő betegségek
Rengetegen szenvednek hosszú-hosszú évekig komoly mentális betegségben, úgy, hogy nem kapnak megfelelő kezelést a bajukra. Ez általában azért van, mert a bajokat kiváltó rendelleneséget nem diagnosztizálják időben. Ilyen betegségekből pedig rengeteg van: sokan szenvednek depressziótól, biporális zavaroktól, PTSD-től vagy akár valamilyen táplálkozási zavartól.
Szájszárazság – mitől van?
A szájszárazság egy igen kellemetlen probléma, mely bármilyen korosztályt érinthet. Számos oka lehet, nem mindegy, hogy mi okozza és ezt hogyan kezeljük.
A kutyasétáltatás előnyei
Azok az emberek, akik rendszeresen sétálnak a kutyájukkal, sokkal aktívabb életet élnek, mint azok, akiknek ez a fajta tevékenység kimarad az életükből.
Rendetlenség otthon? Így hat ránk
Milyen hatással van ránk a rendetlenség? Nos sokkal többet számít, mint hinnénk. A rendetlen lakás közvetlenül hat ránk és kapcsolatban áll azzal, ahogy érezzük magunkat. Ha azt a mondást emlegetik nekünk, hogy rend a lelke mindennek, nos annak van alapja.
Felnőtt színezők – a lélek gyógyítása
Mindenkinek szüksége van arra, hogy magára szánjon egy kis időt, hogy a belső béke, harmónia megmaradjon. Lehet ez jóga, torna, futás, olvasás, de egy nagyin jó alternatíva a színezés is.
Segítség, nem szólal meg a gyerekem – mutizmus gyermekkorban
Vannak olyan gyerekek, akik dacból vagy viccből nem szólalnak meg egy adott szituációban, de vannak olyanok is, akik nem tudnak megszólalni, ők szenvednek egy olyan kommunikációs zavarban, amit mutizmusnak nevezünk.
Rejtélyes kór támad
A szerotonin, más néven 5-hidroxi-triptamin (5-HT), amelyet a "boldogsághormonok" között tartanak számon, egy a szervezetben fontos szerepet betöltő neurotraszmitter - vagyis ingerületátvivő molekula. A szerotonint a központi idegrendszer és a gyomor-bél rendszer bizonyos sejtjei állítják elő, a hiánya pedig számos kellemetlen tünet okozója lehet. A szerotoninhiánynak hatása lehet az alvásra, az étvágyra, az emésztésre és általában a mentális és fizikai egészségre.
A ma használatos korszerű altatók
A kialvatlanság rendkívül kínzó érzését a megfelelő gyógyszerek alkalmazásával gyorsan meg lehet szüntetni. Ezek a készítmények az altatók.
Ötletek téli depresszió ellen
Unalmas január. Komor reggelek. Hideg. Néha eső, olykor fagy, máskor köd. Az ünnepek is elmúltak. Visszatérés a munkába, gyerekek oviba, suliba, ismét a mókuskerék. Fogadalmak, fogyókúrák, rohanós hétköznapok, „mármegintrohanás”. Mennyire ismerős?
Javaslatok, amelyek átsegíthetnek egy depresszív napon
Ha depresszióval küzdesz, vagy éppen egy hosszabb negatív időszakon mész keresztül, tisztában vagy vele, hogy vannak napok, amikor nincs energiád. Néha azok a dolgok segítenek jobban érezni magadat, amelyeket a legnehezebb megtenni ezeken a napokon.
Nem akarok felmondani, de nem akarok dolgozni sem
A koronavírus-járványhelyzet után kezdett előjönni az egyre növekvő munkaerőhiány világszerte, közöttük Magyarországon is. Mindez pedig a a gazdasági jelenségeken túl, azzal is magyarázható, hogy megváltozott a munkához való hozzáállásunk. A fiatal munkavállalók között a „quiet quitting” jelenség egyre inkább jelen van – azaz amikor valaki nem mond fel, de a minimumot hajlandó csak elvégezni. A cikkben arra keresem a választ, hogy a fiatal munkavállalóknak miért változott meg a hozzáállásuk a munkához, mint a korábbi generációnak.
Stresszkezelés hatékonyan
Múlt cikkünkben nemrégiben arról számoltunk be, hogy egyre több a stresszel kapcsolatos megbetegedés, mely az emberek mentális is fizikai állapotára előbb-utóbb kihat, ezért, ha jó ideje stresszes életet élünk, ideje változtatni.
Erre utalhat, ha a lakásban a rumli az úr
Ha rendszeresen halomban áll a mosogatnivaló, ha soha semmit nem találunk a szekrényünkben, nyikorognak az ajtók és csöpögnek a csapok, nem feltétlenül jelenti, hogy rendetlenek vagy lusták vagyunk. Sok esetben ugyanis rejtett lelki okai vannak annak, ha valamire nem szánunk kellő figyelmet.
A borderline személyiségzavar kezelése
A borderline személyiségzavar kialakulásának hátterében bio-pszicho-szociális okok húzódnak meg, azaz örökletes tényezők ugyanúgy közrejátszanak benne, ahogyan a szocializáció és a környezeti hatások is.
Táncolj a testi-lelki egészségedért
A mindennapi mozgást, edzést nem csak felülésekkel és fekvőtámaszokkal tudhatjuk le, hanem tánccal is és ne higgyük, hogy csak az táncolhat, aki profin mozgatja a testrészeit. A tánc átmozgat, erősít, leizzaszt, erőt ad, feltölt.
Miért válnak jó emberek gonosszá?
Félünk a gonoszságtól, mégis kíváncsivá tesz minket. Az erkölcsi normák megszegését elutasítjuk, az elkövetőjét magunktól különbözőnek látjuk, mégis érdeklődéssel szemléljük a bűnelkövetők kicsapongásait. Számos helyzetet ismerünk, melyekben olyan emberek váltak rémtettek elkövetőivé, akik szinte semmiben sem különböznek tőlünk.
Tokofóbia, a nőket érintő félelem
A terhesség és a gyermekszülés egy igen meghatározó esemény a nők életében, ami nem csak a jövővel kapcsolatban kelthet aggodalmat, hanem félhetnek a fájdalomtól, vagy egy rosszabb kimenetelű szüléstörténettől is. Az aggodalom természetes velejárója a babavárás időszakának, de ennek is van egy egészséges határa.
Önre is jellemző az őszi szorongás?
A téli depresszióról már biztosan halottunk, ám az őszi szorongás jelensége is közismert, sokan mégsem veszik észre magukon.
Mivel segítsük a friss szülőket?
A szülés és születés eufórikus élménye körbelengi az újonnan született vagy gyarapodó kis családot, mindenki szeretne kicsit részese lenni az örömnek, de nem biztos, hogy egy újdonsült anyuka, vagy apuka pont erre vágyik. Néhány jó tanács egy háromgyerekes anyukától.
Hasznos tippek álmatlanság ellen
A kialvatlanság nemcsak fáradtságot okoz, hanem számos kognitív, érzelmi és egészségügyi rendellenességgel is összefüggésbe hozható, köztük a rossz koncentrációs képességgel, a szorongással, depresszióval, elhízással, magas vérnyomással, szívbetegséggel, cukorbetegséggel, valamint a memória és az immunrendszer elégtelen működésével. Ezek a tippek segíthetnek!
A hasi típusú elhízás veszélyei
Több fajta elhízás is létezik, ám a leginkább zavaró és egyben legveszélyesebb a hasi elhízás, másnéven az alma típusú.
Mi az a nevető jóga?
Az önfeledt nevetésnek nagy szerepe van a lelki egészség megőrzésében, ugyanis kutatások szerint csökkenti a stresszt és jótékony hatással van a szervezetre, de ezt talán magunk is érezzük és tapasztaljuk, azonban mi a helyzet az irányított nevetéssel? Milyen hatásai vannak?
Hogyan ismerjük fel a hiánybetegséget
A különböző vitaminok hiánya a szervezetben különböző tünetekkel jár, de miből tudhatjuk pontosan, hogy melyik vitaminra van szüksége éppen testünknek?
Mire jó a citromfű?
Létezik olyan gyógynövény, amely nyugtat, emésztési panaszokat enyhít, herpesz kezelésére is jó, ráadásul itthon is megterem? Ez a csodanövény nem más, mint az orvosi citromfű.
Mire jó a CBD olaj?
Már 2009 óta ismeretes, hogy Amerikában a megfelelő engedéllyel rendelkező betegek legálisan juthatnak hozzá az orvosi kannabiszhoz. A kísérletek megindultak abba az irányba, hogy milyen terápiák esetén vethető be eredményesen az alapanyag. A CBD-dúskannabisz olaj szinte világszerte megváltoztatta a kannabisz megítélését. Ma már tehát nem az a kérdés, hogy orvosi célra felhasználható-e az, hanem sokkal inkább a terápiás lehetőségek kibővítése a feladat.
Az aloe vera jótékony hatásai
Az aloe vera jótékony hatásait már az ókorban is ismerték. Közel 300 fajtáját tartja számon a szakirodalom, melyek közül öt bír bizonyítottan gyógyító erővel. Kivonatait széleskörűen használják a kozmetikai iparban és az alternatív gyógyászatban egyaránt.
Mindig van a hűtőben, kívül-belül szépít és emellett nagyon sokoldalú! Mi ez?
Nemcsak a kelt tészták elkészítéséhez nélkülözhetetlen, de a fogyasztása az egészségünkre is nagyon jó hatással van, ugyanis meglepően sok benne a vitamin, az ásványi anyag és számos fontos aminosav is található benne, B-vitamin tartalmánál fogva a vegetáriánusok egyik legfontosabb étrend-kiegészítője. Kitalálták milyen élelmiszerről lesz szó
Mi az az erdőterápia?
Különösebb magyarázatot nem igényel, miért annyira népszerű program erdőben lenni, nagyokat túrázni a fák között, hiszen mindenki tapasztalhatta már milyen szellemi- fizikai élményt, megmagyarázhatatlan nyugalmat tud adni egy nagy erdei séta, egy hegymászó túra, egy erdei iskola. Nos mielőtt azt hinnénk pusztán erről van szó, nézzük mit jelent és milyen egészségügyi hatásai vannak az erdőterápiának.
Depresszió jelei az arcon
A depresszió az egyik leggyakoribb lelki eredetű probléma világszerte: az emberiség 3%-a átélt életében már legalább egyszer egy depresszív periódust.
Hogyan okoz gondot testünkben a stressz
Egyre több helyen olvashatunk arról, hogyan betegíthet meg a stressz, mégsem vesszük elég komolyan. Ha értjük a folyamatot, könnyebben tehetünk ellene, ezért most megnézzük, miképp tud gondot okozni a stressz a testünkben.
Ha elér minket a téli depresszió, többet kell fényre menni!
Ismét elérkezett a téli depresszió tüneteinek megjelenési ideje. Vannak, akik pontosan tudják, hogy minden évben a tél közeledtével nehezebb hónapok elé néznek. Sajnos nem tehetjük meg, hogy hetekre elutazunk valami egzotikus vidékre, így kénytelenek vagyunk tudomásul venni: téli hónapok következnek.
Néhány tévhit a PCOS-ról
A PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma egy nagyon összetett kórkép, ám van néhány gyakori tévhit vele kapcsolatban. Nézzük meg, mik ezek.
Andropauza – azaz a férfi változókor
Szinte mindenki tudja, mi az a menopauza, azaz a női változókor, azonban kevesebbet hallani a másik nem képviselőinél szintén természetes andropauzáról.
A kalcium szerepe a fogyásban
Nem csak a csontok egészégéhez nélkülözhetetlen a kalcium, a fogyás sem működik enélkül megfelelően.
A serdülők lelki egészsége
Nemrég volt a Mentális egészség világnapja, melynek kapcsán a koronavírus járvány lelki egészségre való hatását is vizsgálták, s összefüggést mutattak ki a fiatalok lelki egészsége és a vírus között. Sajnos tény, hogy emelkedik világszerte az öngyilkosságok aránya a fiatalok körében, ezért pedig többnyire a serdülők mentális betegségei okolhatók.
Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
A magyar lakosság több, mint 10 %-át érinti a téli depresszió, mára már szinte természetesnek számít, de lehet ellene tenni.
Ashwagandha, azaz az indiai csodaszer
Az ázsiai csodaszer nem csak a stresszre és szorongásra, de alvászavarra is javallott, sőt, akár a rákos sejtek ellen is felveszi a harcot.
Mit jelent a hipomániás epizód?
Pár napostól akár hónapokig tartó állapot, melynek során a beteg igen beszédes, feldobott vagy éppen ingerlékeny, s amely jól elválik normális, nem depressziós állapotától.
Függőséget okoz a sportóra?
A nagy kérdés az, elvehetik-e a modern kütyük és csúcsmodern okosórák a futás csodálatos élményét és örömét? Függőséget okoz a sportóra használata, vagy hasznos eszköz teljesítményünk fejlesztésére, sportolásaink megfigyelésére? A legújabb kutatások szerint a 21. század futója egyre inkább az okosórája rabjává válik.
Napi néhány ölelés csodákra képes
Nem csak a lustaság, de úgy tűnik a szeretet is fél egészség. Napi néhány ölelés csodákra képes, akár betegségektől is megvédhet.
A természetes vízek ereje
Egyre több bizonyíték van arra, hogy a természetes vizek jótékony hatással vannak a mentális egészségünkre
Pajzsmirigybetegség és sport
Pajzsmirigybetegségnél egyáltalán nem tilos a sporttevékenység, sőt! sokat javíthat az életmódváltással együtt elkezdett és rendszeresen végzett testmozgás. Pajzsmirigybetegségnél nemcsak az életmódváltás fontos, néhány mozgásforma segítséget jelent.
Futás babakocsival
Szülés után nyilván nem az az első dolgunk, hogy elővegyük a futóbabakocsit, azonban pár hét, hónap után eljön az ideje a sportolás megkezdésének is, erre a célra remek találmány a futóbabakocsi. Mire figyeljünk a használatakor?
Mentális betegségek, depresszió
Nem könnyű téma, de mindenképpen érdemes róla beszélni. A depresszióval, vagy a mentális betegségek valamilyen formájával legtöbbünk már találkozott életében. Vagy saját magunk által, vagy valamilyen hozzátartozó, társ, vagy barát okán.
Mi az a CBD és miért hasznos számunkra?
Sokaknak már ismerős lehet a CBD, sokszor hallunk ilyen hatóanyagú étrend-kiegészítőkről. Van, aki nyugtató hatása miatt olvasott róla, de akár depresszió kezelésénél is megemlítik. Ugyanez igaz a hírére is. Nagyon megoszlanak a vélemények róla, ezért érdemes tisztázni mi is ez és mire való.
Mondjunk nemet a téli depresszióra!
A téli időszak, a hideg, a sötét - covid járvány nélkül is - hajlamosít a melankóliára, depresszióra. Reggel alig bírunk felkelni, este hamar sötét lesz és hideg, nem tudunk koncentrálni a feladatainkra, letargia lesz rajtunk úrrá. A téli depresszió a leggyakoribb szezonális betegség.
A depresszió, mint népbetegség az ifjúság körében
A depresszió mára már népbetegségnek számít. Bizonyos kimutatások szerint 2020-ban, már gyakoribb egészségügyi probléma, mint a szív és érrendszeri problémák. A mai magyar fiatalság több, mint 70% legalább egyszer átéli a depressziót fiatalkorában és több, mint felénél több hónapig is fennáll a betegség.
Az ölelés gyógyító ereje
Az ölelés gyógyít. Az érintés fontos. Nálunk azonban valamiért elfelejtődött ez az érzés, csökkent az érintések, az ölelések száma, pedig valakinek már attól a gyógyul a lelke, teste, hogy valaki átöleli. Ha pedig szeretetet sugárzunk, mi magunk is boldogságot érzünk.
A súlyos depresszió Európában annyi embert érint, mint Spanyolország lakossága
Október 10-én tartják a Lelki Egészség Világnapját, melynek célja, hogy felhívja a napjainkban egyre többeket érintő mentális betegségekre a figyelmet, valamint segítsen eloszlatni a pszichiátriai problémákhoz kapcsolódó társadalmi előítéleteket. A világnaphoz kapcsolódóan kiemelten kell foglalkozni a súlyos depresszióval, mely a munkaképesség csökkenésének vezető oka világszerte.
Egy jó séta?
Nemcsak a gyönyörű, napsütéses ősz miatt, hanem bármely évszakban, télen-nyáron, tavasszal-ősszel, mindig kikapcsolja az embert. Kiszellőzteti a fejünket, átmozgatja a testünket. Akár egyedül, ha épp úgy a legjobb, akár hű társunkkal egy kutyussal, akár a családdal, barátokkal, akár testedzés gyanánt. Egy kis táska kell hozzá maximum. Mehetünk?
Biztos, hogy eleget eszel?
A diéták lényege nemcsak az, hogy minél kevesebbet együnk, hanem azt is szem előtt kell tartani, hogy ne menjünk bizonyos kalóriaszám alá, vagy ne együnk túl keveset
Boltkór – napjaink legnagyobb függősége?
Felárazás utáni leárazás, kettő fizet hármat vihet, kamu vásárlási kedvezmények. „Black Friday”: átverés, vagy kihagyhatatlan akciók?
A munkahelyi feszültség és az egészségünk
Az életünk különböző színtereken zajlik, és ezek közül az egyik legfontosabb a munkahelyünk, hiszen a legtöbb időnket az otthonunkon kívül ott töltjük el. Ezért nem mindegy, hogy milyen kedéllyel vágunk neki nap mint nap a munkának.
Mikor megy aludni a gyerek?
A felnőtteknek is fontos az alvás, de egy kisgyerek esetében még nagyobb szükség van a rendszeres és békés pihenésre, mely hozzájárul fejlődésükhöz és növekedésükhöz. Az elegendő alvás épp olyan fontos egy kisgyerek életében, mint a kiegyensúlyozott táplálkozás
Stresszevés és depresszív evéskényszer
Nem is hinnénk el, hogy a stressz és a nagy érzelmi megerőltetés milyen hatással van a szervezetünk alapvető funkcióira. Pedig biztosan mindenkinek volt már görcsben a gyomra, remegett már a térde vagy a keze. És az is biztos, hogy rengeteg stresszevővel találkozhatunk.
Sport terhesség alatt
Azzal azt hiszem nem írok semmi rosszat, sem újat, hogy a sport a terhesség alatt is nagyon fontos, amennyiben az orvos ezt jóváhagyja. Milyen előnyei vannak a várandósság alatti sportnak és mely mozgásformák végezhetőek biztonsággal, ezekre megadjuk most a választ.
Falászavar – mi az oka?
A falászavarnak nevezett kontrollálatlan falásrohamok 2013-ben jelentek meg önálló kórképként a mentális betegségek rendszerében. Falászavar esetén hirtelen és egyszerre jóval több ételt és ezáltal több kalóriát fogyaszt az illető.
Érzelemmentes kapcsolatok kontra magány?
A biztonsági játékok mindig is szerves részét képezték a napjainknak. A kényelem és a változástól való félelem sok helyzetben uralkodik el a döntéseink felett, de manapság a párkapcsolatok terén is sűrűn találkozhatunk ezzel a jelenséggel.
„Túl jó vagy hozzám” – és ami mögötte van
Az utóbbi években megnövekedett azoknak a száma, akiket depresszió, vagy valamilyen szorongásos probléma miatt kezeltek. A pszichológusok rendszeresen találkoznak olyan páciensekkel, akik nem tudják helyesen felmérni a saját személyiségük jelentőségét, esetleg nem rendelkeznek egészséges önképpel. Ez pedig nemcsak lélektani hatásokkal bír, de az emberi kapcsolatokat is nagyban befolyásolja.
Fényből minél többet
A téli hónapok fényhiánya után már mindenki örömmel fogadja a napsütéses tavaszi napokat! Nem véletlenül!
Borderline személyiségzavar tünetei
A borderline személyiségzavarban szenvedők viselkedése szélsőséges, kiszámíthatatlan. Környezetük gyakran elviselhetetlennek érzi őket, ám a betegek is gyakran szenvednek éppen önmaguktól.
Ismerd fel az energiavámpírt!
Az energiavámpírt onnan ismered fel, hogy kiszívja belőled az energiát. Abból építkezik, hogy gyakorlatilag elszívja a te energiádat, jókedvedet, mert ő ettől érzi jobban magát. Kerüld is el jó messzire. A saját lelki nyugalmad és békéd érdekében.
Kényszeres gyűjtögetés?
„Ez még jó lesz valamire”- ismerős mondat? Bárkivel előfordulhat, hogy bizonyos dolgokat sajnál kidobni, mert „felveszi majd egyszer”, vagy „jó lesz az még egyszer”, azonban van egy pont, ami után már kényszeres gyűjtögetésről beszélünk.
A feladás lélektana
A feladás, a letargia és a depresszió az ország lakosságának több mint felét érinti. Valamiért a küzdelem divatját a ráhagyás divatja vette át. De mi ez a viselkedés? Egy védekező mechanizmus? Vagy csak a teljes apátia megnyilvánulása?
Kórosan sokat alszol? Erre figyelmeztet a szervezeted
Néha vannak időszakok, főleg télen, amikor több mint nyolc óra alvásra van szükségünk. De ha ez az időszak túlságosan kitolódik, vagy az alvásra szánt idő túlzottan meghaladja a szokásosat, akkor az akár problémák előjele is lehet.
Az alkoholizmusból való kiút
A "problémaivók" még nem függők, de rendszeresen isznak, és számukra a lerészegedés a cél. Az alkoholizmus a legújabb megítélés szerint betegségnek tekinthető: egyre rosszabbodó, halálhoz vezető folyamat olyan viselkedési jegyekkel, mint a sóvárgás, és komoly testi tünetekkel, szövődményekkel, mint például a megvonással járó rosszullét, a májelzsírosodás, a gyomorhurut és a hasnyálmirigy-gyulladás.
A cukorbetegség lelki okai
A testünket és lelkünket együtt kell kezelni, ápolni, gondozni, gyógyítani. Az egészség megőrzéséhez ezért éppúgy hozzátartozik, hogy az egészséges életmód és tudatos táplálkozás mellett a lelkünkkel is foglalkozzunk.
Szoktad mondani: „köszönöm”?
Köszönetünket kifejezni egy nagyon udvarias gesztus, emellett a hála érzése, a köszönet kifejezése boldoggá is tesz bennünket, s a legújabb kutatások szerint egészségesebbek is leszünk tőle.
Alvás, evés, és minden, amit a stressz kialakíthat
A stresszevés valóban létező probléma, sok fiatal szenved benne, de nemcsak evésre kényszerít az állandó stressz. Agresszív viselkedést is kialakíthat, kényszeres alvást, de a káros szenvedélyek sem ritkák azok körében, akiket a szokásosnál több izgalom ér.
Észrevehető jelek, amelyek pszichotikus jellemre utalnak
A pszichózis a valósággal való kapcsolat megszakadása. A pszichózis nem diagnózis, hanem állapot
Amikor legyőznek az önmagunk felé táplált érzéseink
A környezetünk véleménye rólunk nagyban befolyásolja a saját véleményünket. A felénk táplált érzések pedig előbb-utóbb interiorizálódni fognak. Csakhogy mégis magunkban kell rendet tenni ahhoz, hogy a külvilág is elfogadhasson.
Párosan szép az edzés
Miért olyan jó együtt edzeni, milyen előnyei vannak a közös sportprogramoknak? Az együtt töltött edzés, a közösön átélt sportos órák hogyan növelik a kapcsolatban élők közötti érzelmi kötődést? A cikkből kiderül!
Költözési depresszió
A költözés nemcsak egy új otthon létrejöttét jelenti, hanem a régi elvesztését is. El kell szakadni a hely hangulatától, emlékeitől, és ez sokakban negatív érzelmeket kelt. Ezeket pedig nehezebb leküzdeniük, mint gondolnánk.
Szolizz nyugodtan! Ne szolizz, nagyon ártalmas!
A szoláriumozásról folytatott vitáknak se vége, se hossza, de vajon mi az igazság és kinek szabad hinnünk?
Nyaralás előtti/utáni depresszió
A nyári szünet általában csak a gyerekek számára tud igazán megvalósulni, a felnőttek jó esetben egy-két hétre tudnak elszabadulni a munkából. Ezt a pár hetet pedig sokan töltik utazással. Csakhogy az utazás nemcsak abból a pár napból áll, amíg elmegyünk. Vannak, akiknek előtte komoly stresszt kell leküzdeniük, és vannak, akik utána esnek mély letargiába
Jelek, hogy rossz úton haladsz
Lehet, hogy nem vagy tisztában azzal, hogy percről-percre te teremtesz mindent, de szerencsére az Univerzum sok jelet biztosít, hogy tudassa, mi a helyes út, vagy ami fontosabb, mikor nem jársz a jó úton.
A nyári depresszió ritkaságnak számít, de létezik
A tudományos irodalom nyári depresszió néven írja le a jelenséget, mely jelentősen ritkább ugyan, mint a téli depresszió, ami egy sokak által ismert pszichés probléma.
Mikor kell nemet mondani?
„Igen, főnök, majd én túlórázok. Persze, nem gond, ha nyolc napig egyhuzamban. Ráérek hétvégén. Majd a többit is megcsinálom a szabadidőmben.” Ha számodra ismerősen cseng az idézett dolgozó hozzáállása, akkor valószínűleg neked is meg kellene tanulnod következetesen és határozottan nemet mondani.
Kelj a nappal!
Képzeljünk el egy laza kocogást a felkelő nap fényében, vagy biciklizést a napsugaras mezőkön. Csodálatos a hajnali „érintkezés” a természetes napfénnyel. Csatlakozz a reggeli ébredés szerelmeseihez!
Hogyan segíthetsz, ha valaki depressziós a környezetedben?
A depresszió egy aktívan terjedő mentális megbetegedés. Sokszor nehéz beismerni (vagy felismerni), mivel is állunk szemben, és ez a férfiaknak gyakran nagyobb problémát jelent, mint a nőknek.
Miért van ennyi boldogtalan fiatal?
Egy kérdés, ami talán nemcsak engem foglalkoztat sokat. Pont ebből az okból kifolyólag, igyekeztem utána olvasni, milyen okai lehetnek.
Állandó pesszimizmus – hogyan küzdjük le?
Magyarországon kiugróan magas a depressziósok száma, és még több mindazoké, akik, bár nem betegek, de állandó negatív színben, pesszimistán látják a világot. Ők a legtöbbször úgy gondolják, megvédi őket a pesszimizmusuk, de valójában csak immunissá teszi őket mindenféle külső ingerre, köztük a pozitívakra is. Ezért nagyon fontos, hogy le tudjuk küzdeni azt, ami visszahúz.
Érdemes odafigyelni a kalcium hiány ismertető jeleire
A kalciumhiány több féle betegséget is előidézhet, így jó, ha időnként ellenőrizzük szervezetünk kalcium szintjét! Alacsony kalcium szint memória zavart, depressziót, viselkedésbeli változásokat is okozhat.
Születésnapi depresszió
Nem túl gyakran esik szó róla, pedig valós probléma. Ha téged is rosszul érintenek a születésnapok, akkor ez a cikk neked szól. Görgess tovább!
Miért hízunk télen és mit tehetünk ellene?
A téli hónapokban hajlamosabbak vagyunk a hízásra. Ez sajnos tény. Oka valahol abban keresendő, hogy az ősi időkben ez a télen növesztett plusz zsírréteg a túlélés része volt, védelmet adott a hideggel szemben, azonban ebbe egyáltalán nem kell beletörődnünk. De mi a megoldás a téli hízás ellen?
Ünnepek utáni depresszió
Talán hónapokkal, hetekkel előtte lázban égünk, készülődünk rá. Amilyen csillogóak az ünnepek, sokaknál olyan szürkék az utánuk következő hétköznapok. De mi az oka ennek az érzésnek, miért érezzük magunkat rosszabbul karácsony és szilveszter után?
Terjed az izomdiszmorfia
Sajnos az étkezési zavarok jelentkezhetnek már a gyermekkorban is. Sokáig csak az anorexiáról, bulimiáról olvashattunk, hallhattunk. Viszont egy kevésbé ismert betegség is létezik, ami az izomdiszmorfia.
Előrelépés a szülés utáni depresszió kezelésében
A szülés utáni depresszió inkább a fiúgyermeknek életet adó nőket érinti. Ez azonban nem feltétlenül rossz hír, hiszen a szakemberek így a kezelésre is jobban fel tudnak készülni.
Az alkoholmentes élet titka
Az alkoholfogyasztás kultúránként változó van, ahol bárhol lehet inni, és a mennyiség miatt is elnézőbbek, máshol meg egyszerűen tilos. Tudjuk, hogy káros a szervezetre, a testünkre és a lelkünkre is, mégis hajlamosak vagyunk mértéktelenül is fogyasztani. Aztán jön a macskajaj, a megbánás– és a következő alkalom. De vajon mi történne velünk, az egészségünkkel, ha többé nem néznénk a pohár aljára?
Az alvás létfenntartó szerepe
Meghatározza a reggelünket, egész napunk produktivitását és a jó közérzetünket az éjszakai alvás minősége. Felmérések szerint Európa felnőtt lakosságának harminc százaléka szenved alvászavartól, aminek a hátterében élettani, társadalmi, szociológiai okok állnak.
Miért (nem) járunk pszichológushoz?
A címben szereplő kérdés nem véletlenül hangzik így. Az igazság sokszor beleveszik a pszichológusokat körülvevő misztikus, pletykákkal és megbélyegzéssel teli ködbe, megjegyzem, jogtalanul. Lassan már testi fájdalmainkkal is ciki szakemberhez fordulni, a pszichés panaszainkkal pedig titkolni való, hatalmas szégyen. De miért lett ez így?
Létezik őszi depresszió!
Beköszöntött az ősz. Itt a szeptember, elkezdődött az iskola, rövidültek a nappalok, lehullanak lassan a levelek, bizony egy nyár eltelt, az ősz már itt és mivel az idő repül, lassan beköszöntenek a fagyokkal a télies napok is. Néhányan ilyenkor hajlamosak belesüppedni egyfajta őszi depresszióba. A jelenség létezik, de hogyan tehetünk ellene?
Könyvajánló: Baráth Viktória – Egy év Rómában
Egy elveszett nő, egy pap, és a gyönyörű Róma. Kit ne érdekelne egy ilyen történet?
A depressziót (f)okozó külső tényezők
Depresszióban szenvedni nemcsak az tud, akit valami trauma ért. Manapság a kiégés, az apátia sokak számára fenyegető veszély. Belső folyamatok mellett, számos külső tényező is közrejátszhat a kialakulásában.
A depressziót (f)okozó belső tényezők
Ha valaki depresszióban szenved, a pszichológusnak az az egyik legnehezebb feladata, hogy rájöjjön, milyen hatások, események alakították azt ki. Számos oka lehet az állapotnak, de a legfontosabb folyamatok, az elmében mennek végbe.
Futni jó
A futás talán az egyik a testet legintenzívebben megmozgató sport, emellett pedig természetes mozgásforma.
A pletyka és hatásai a pszichére
Egy kis egészséges pletyka – szokták mondani – nem árt. Vagy mégis? A cikkből kiderül.
4+1 tipp, ami segít, ha rossz a kedved!
Mindenkivel megesik, hogy időnként az érzelmek maguk alá temetik. Nem kell ehhez különösebben depresszív alkatnak lenni, se pesszimista életszemléletűnek. Normális. Mégis, ezeket a tippeket felhasználva, hamarabb jó lesz a kedved, újra!
Zene az ember életében
Egy napunk sem telhet úgy el, hogy ne hallottunk volna valamilyen muzsikát. Gondoljunk csak bele, hogy utazás közben, munkahelyen, iskolában, vagy csak sétálva az utcán is érintkezhetünk a zenével. De milyen hatással van ránk?
Energiaital és társai ...
Testünk tömegének több mint a fele víz, felnőtt férfiaknál 60%, nőknél – a nagyobb testzsír-százalék miatt - 50%, míg a csecsemőknél 70%. A folyadékfogyasztás fontosságáról már gyakran hallottunk, hiszen mindannyian jól tudjuk ennek jelentőségét, ám nem mindegy mivel töltjük fel az italos palackokat.
Evészavarok III. - Bulimia
Az anorexia nervosa után elkülönített kórkép. Közismertté Lady Diana /walesi hercegné/ érintettsége miatt vált. Az anorexiához hasonlóan a pszichiátriai elnevezésben szerepel a nervosa (ideges) szó, utalva arra, hogy elsősorban lelki eredetű kórképről van szó. Lássuk, mit is tudunk manapság erről a betegségről!
Napfényes gondolatok
Március elsejével, bizony a meteorológiai tavasz hivatalosan is beköszöntött, a naptár bizony visszalapozhatatlanul márciust mutat. Tavaszi fáradtság, vagy feltöltődés? Neked mit jelent?
Csak pozitívan!
A pozitív gondolkodás a boldogság mágnese. Ha valamire gondolsz, azt vonzani kezded. Számtalan idézet, könyv, tanulmány igazolja ezt, hiszen te is hallottál már ezekről, miért ne próbálnád ki? Mit veszíthetsz? Csak egy csomó kudarcot és negatívumot.
A pozitív gondolkodásnak hatalmas ereje van. Beszélgessünk erről egy kicsit!
A boldogság egyik kulcsa: a futás
A futás nem csak az alakunkat formálja, hanem a kedvünket és a személyiségünket is. Hiszen megoldást jelent a stresszes hétköznapokon, gyógyír lehet a depresszióra, de javítja az állóképességet és erősíti a szívet.
A lélek is lehet beteg II. rész
Sokszor hallunk a bipoláris zavarról, vagy más néven a mániás depresszióról. Nem nehéz összekeverni a pubertáskori zavarokkal, ugyanis általában akkor jelentkeznek az első tünetek.
Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?
A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenállási képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a magas cukortartalmú élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben.
A lélek is lehet beteg
Sokan nem is tudják, hogy depresszióban szenvednek, mert a tünetei megtévesztőek. Azonban ha fennáll a depresszióra jellemző tünetegyüttes, érdemes lehet elgondolkozni.
Ötletek téli depresszió ellen
Januárban nem nehéz depresszióssá válni. A napok rövidek és sötétek, alig süt a nap. Az év végi stressz és a fényhiány okozhat levertséget, rossz hangulatot, depressziót. Télen lemerül a szervezet energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség.
Tehetsz a téli depresszió ellen!
Teljes erővel utálod a téli időszakot? Nem vagy egyedül. A legtöbb embernek napsütésben jobb kedve van. Ha ez az érzésed már a napközben végzett tevékenységeidre is rányomja a bélyegét, és napokon át folyamatosan melankolikus vagy, akkor lehet, hogy a szezonális vagy téli depresszió érint téged is. Lássuk, mit tehetsz ellene!
10 érv, hogy miért figyelj a megfelelő alvásra!
A jó minőségű és megfelelő mennyiségű alvás ugyanolyan fontos az egészséghez, mint a rendszeres mozgás és az egészséges táplálkozás. A nyugati életmód, a kialakult társadalmi rend nem teljesen veszi figyelembe a természetes alvásritmust A legtöbb ember ma kevesebbet és rosszabb minőségben alszik, mint kellene.
Boldogság mint társadalmi elvárás
Mindannyian ismerjük azt a típusú embert, aki az életet hozza a bulikba, nevet a problémáin, és arca is arról árulkodik, hogy folyamatosan boldog. De vajon lehet-e ez a depresszió eltakarásának egy módja?
Hogyan térj vissza a hétköznapokba a vakáció után?
Íme három tipp, hogy elkerüld a nyaralás utáni depressziót! Ilyenkor - talán a kontraszt miatt - még szürkébbnek láthatod a munkával töltendő időt, az irodai asztalodat és a napi feladataidat. Nézd meg, mit érdemes tenned annak érdekében, hogy jobban viseld az átállást!
Vegyük komolyan az öngyilkos gondolatokat!
Nagyon sok öngyilkosságot és öngyilkossági kísérletet előznek meg a figyelemfelhívó cselekmények, mondatok az érintett részéről, de sajnos ezeket legtöbben nem veszik komolyan. Pedig minden ilyen jellegű dolgot segélykiáltásként kell érzékelni, és ennek megfelelően kezelni. Legyünk éberek!
Hogyan lépjünk túl a szülési trauma problémakörén?
Sokan még nem is hallottak a szülési trauma fogalmáról. Néhány esetben azonban a nehéz szülés poszttraumás stresszbetegséget is okozhat.
Kezdődjön később a tanítás!
Gyakran elgondolkodunk azon, hogy a gyerekeknek vajon miért kell olyan korán kelniük és iskolába menniük. Vajon egészséges-e ez, milyen hatással van a teljesítményükre a szinte hajnali kelés?
Figyeljünk embertársainkra az ünnepek idején!
A téli időszak, és azon belül is a karácsony környéke a legkockázatosabb azok számára, akik magányosak, és/vagy tartós szomorúsággal, depresszióval küzdenek. Sajnos az öngyilkossági kísérletek száma ilyenkor jelentősen megugrik. A legtöbb, amit tehetünk, az az odafordulás, a figyelem és a szeretet.
Mozgás időskorban: jobban kell, mint egy falat kenyér
Az idősekkel foglalkozó cikksorozatunk keretében az e heti témánk a testmozgás fontossága. Érthető, ha érettebb korban úgy gondoljuk, a sport a fiataloknak való, és a mi testünk már fáradékonyabb. Nem kell ugyanúgy sportolni, mint az előző generációnak, de a mozgás kulcsfontosságú a jó életminőséghez. Hogyan és miként mozogjon a bölcs korosztály? Érdemes elolvasni!
10 ok, amiért fáradt lehetsz
Bármilyen komolyabb betegség fáradttá teheti az embert. Azonban vannak kisebb, láthatatlanabb okai is annak, ha a reggeli ébredéskor úgy érezzük, az éjszakai pihenés helyett mintha kimostak volna minket. Most 10 okot ismertetünk, melyeknek szerepe lehet a fáradtságérzet kialakulásában.
10 egyszerű szokás az egészségesebb életért
Tudjuk, hogy az egészséges ember nem dohányzik, normális testsúllyal rendelkezik, mozog, és egészségesen étkezik. Ugye milyen könnyűnek hangzik? Iktass be a mindennapjaidba tíz egyszerű dolgot, hogy egészségesebb lehess!
Hatékonyak-e az antidepresszáns gyógyszerek gyermekek és tinédzserek esetében?
Új kutatási eredmények hatására ismét előtérbe került az antidepresszáns gyógyszerek hatékonyságának megkérdőjelezése. Mi a helyzet a gyermekekkel, a tinédzserekkel, akik sokszor érintettek lehetnek a témában?
Mozdulj ki a lakásból!
A munkahelyi robot során áldott helyzetnek tűnhet, ha valaki otthon lehet a kisbabájával, vagy az otthoni munkavégzés előnyeit élvezheti. Vajon tényleg ennyire rózsásak a mindennapok az otthonunk ölelésében?
„Tégy jót a testeddel, hogy a lelked szívesen lakjon benne”
Javítja az állóképességet, fiatalon tart, segít megszabadulni a túlsúlytól és még boldogabbá is tesz… Több pszichológiai kutatás is bizonyította, hogy a rendszeres sport éppen olyan hatékony a depresszió és a rossz kedélyállapot kezelésében, mint a gyógyszerek, vagy a testgyakorlás és a gyógyszeres kezelés együtt.
10 ok, hogy miért sportoljunk
Számtalanszor hallottuk már: „Az edzés pozitív hatással van a szervezetre.” De mit jelent ez valójában? Ha motiváció kell, íme tíz ok, ami a testmozgásra biztat.
Baby blues, avagy mit kezdjünk a szülés utáni depresszióval?
A szülés utáni lehangoltság, vagy depresszió rengeteg nehézséget okozhat. A probléma hormonális okokra, valamint lelki változásokra egyaránt visszavezethető. Egy azonban biztos: nem szabad félvállról venni.
A téli depresszió ellen
A téli évszak végén több negatív hatásnak is ki vagyunk téve. A fizikai bajok mellett ilyenkor jellemzőek bizonyos lelki panaszok is.
Termeljünk idegsejteket a jókedvünk érdekében!
Korábban a tudósok meg voltak róla győződve, hogy új idegsejtek termelődése nem lehetséges. Erre azonban rácáfoltak a legújabb kutatások, sőt az is kiderült, hogy mi fokozza és mi csökkenti az új idegsejtek kialakulását.
Mit okozhat és jelezhet az alváshiány?
Az alváshiány és a különböző alvászavarok nemcsak okozhatnak, hanem jelezhetnek is betegségeket, egészségügyi problémákat. Emiatt érdemes külön figyelmet fordítani rájuk.
Óvatosan a vitaminhiánnyal!
A vitaminhiány komoly egészségügyi problémákat képes kiváltani, legtöbbször azonban enyhébb, de nem épp kellemes testi tünetek is megelőzik. Figyeljünk oda magunkra, és ismerjük fel a jeleket!
Az akvárium nyugtató hatása
Már rengeteg kutatás igazolta az állattartás nyugtató hatását. A jó hír az, hogy ehhez nem kell mindenkinek valamilyen szőrös háziállatot tartania otthon, ugyanis az akvárium mind közül az egyik leghatásosabb módszer a stresszoldásra.
Multitasking képesség – a modern kor elvárása?
Az úgynevezett „multitasking” fogalom a számítástechnikából ered, magyarra körülbelül úgy lehetne lefordítani, hogy egyszerre több feladatot, párhuzamos tevékenységeket folytatunk
Hormonkezelés változókor idején: igen,vagy nem?
Még mindig tartja magát az a több, mint tíz évvel ezelőtti nézet, hogy a nők hormonkezelése változókor idején többet árt, mint használ.
Neuropátia, a cukorbetegség egyik veszélyes hozománya
A diabétesz azért veszélyes betegség, mert sokféle „mellékhatás” jellemzi. Ezek közül az egyik a neuropátia, ami az idegszövetek károsodását jelenti, és a test bármely pontján problémákat okozhat.
Az unokájának is árthat, ha dohányzik terhesség alatt
Döbbenetes módon még mindig téma az, hogy a terhesség alatti dohányzás biztosan ártalmas-e a babának.
A szex utáni levertség normális lehet
Többféle kutatás is foglalkozott már azzal, hogy az ember rosszkedvet érezhet a szexuális együttlétek után. Azért kezdtek többen is foglalkozni a kérdéssel, mert érdekesnek találták, hogy a jelenség szinte független lehet a szexuális együttlét minőségétől. A szeretett személlyel való kellemes és kielégítő szeretkezés után ugyanúgy felléphet!
Fogyassza az élet italát, a matéteát!
Sokak számára nehezen fogyasztható a zöldtea, túlzottan természetes, „fű-szerű” íze miatt. A maté még nekik is ajánlott, ugyanis az átlagos zöldteákhoz képest kellemesebb az íze, bár sokan kesernyésnek mondják, és nagyon egészséges. Nyáron lehűtve kiváló frissítő, ráadásul a reggeli kávét is kiválthatja
A cukorbetegség és a depresszió egyenesen arányos
Tudta Ön, hogy a diabétesz nemcsak önmagában súlyos betegség, hanem még a lelkiállapotra is komoly hatással van, sőt depressziót okozhat? Ritkán beszélnek a két betegség összefüggéséről, pedig el nem hanyagolható tényezőről van szó: a felmérések szerint sajnos kéz a kézben járnak, a cukorbetegek körében háromszor gyakoribb a depresszió, és fordítva is igaz: a depresszióban szenvedőknél nagyobb az esélye a diabétesz kialakulásának.
Valaki „pacsirta”, valaki „bagoly”
Az alvási ritmusunk szoros összefüggésben áll személyiségünkkel, és pszichológiai jóllétünkkel. Mindenkinél más napszak jelenti a fizikai vagy szellemi aktivitás idejét, illetve más időben adják át magukat a pihenésnek, és az alvásnak.
Szülés után depresszió: nemcsak az anyáké
Érdekes, hogy nemcsak az anyákat, hanem az apákat, vagy a nem biológiai szülőket is érintheti a gyermekszületési utáni depressziónak nevezett jelenség.
Gondoljunk rá: B12-vitamin-hiány
Depresszió, fáradtság, végtagzsibbadás, izomfájdalom, zavartság- ezen panaszok esetén joggal gyanakodhatunk B12-vitamin hiányára!
A perfektcionizmus betegség?
A perfektcionizmus olyan attitűd, melyben a tökéletességre való törekvés erőteljesen, gyakran szélsőségesen jelenik meg. Alapvetően nem egy betegség, de a szakemberek sokféle összefüggést feltártak a szélsőségesen maximalista gondolkodásmód és az egészségi állapot között.
Praktikák depresszió ellen
Már-már kezdjük érezni, hogy a tavasz eljövetele nem is olyan reménytelen, de a még hátralévő hidegebb, szürkébb napokra is van megoldás.
Optimistábbak most a magyarok, mint két éve
A két évvel ezelőtti állapotokhoz képest 21-ről 26 százalékra növekedett azoknak a száma Magyarországon, akik jónak ítélik az ország helyzetét, személyes helyzetüket pedig jobbnak tartják a magyarok, mint az országét - közölte az Allianz Hungária Biztosító az MTI-vel.
Vaspótlással csökkenthető a koraszülés kockázata
A vas elengedhetetlenül szükséges mind az anyai, mind a magzati vérképzéshez. A vashiány ugyanis vérszegénységet, a vérszegénység pedig nemcsak levertséget, fáradékonyságot, hanem a baba esetében oxigénhiányt is okozhat.