Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?
Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.
Egy új trend, a Brecka-diéta
Rengeteg diétát ismerünk, mindenki azt választaj, ami egyénileg hatásos, vagy amire szüksége van. A TikTokon az év elején egy újabb trend ütötte fel a fejét, ez a Brecka-diéta.
Pajzsmirigy problémák: normál TSH mellett is lehet baj?
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a pajzsmirigy betegségei egyszerű TSH értéke meghatározásával mérhető és ebből diagnózis felállítható. Sajnos a TSH-érték önmagában kevés a pajzsmirigybetegségek megállapításához, ennél összetettebb vizsgálatokra van szükség.
Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek
Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.
Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai
30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.
A kefír jótékony hatásai
Tudtad, hogy a kefir nem csak a fogyásban, de a rák megelőzésében is segíthet? De ezeken kívül még jó néhány pozitív hatása van a szervezetdere, ha rendszeresen fogyasztod!
Szarkopénia - Izomerő- és izomtömegvesztés a kor előrehaladtával
Míg az oszteoporózis a mozgás passzív résztvevőit, a csontokat, úgy a szarkopénia a mozgásban aktívan résztvevő izmokat érinti. A kor előrehaladtával megjelenő izomerő és izomtömeg csökkenést (szarkopéniát) szintén sokak tapasztalják a 65-70 éves, illetve ennél idősebbek körében. Azt viszont kevesen tudják, hogy napjainkban már ez a folyamat is lassítható, megfelelő diétával és rendszeres testmozgással.
Mit egyen a sportoló gyerek?
Bennem időről időre felmerül, s talán nem vagyok egyedül a gondolattal, hogy mivel etessem a sportoló gyerekeimet? Edzés után általában kamasz fiaim farkaséhesek, a vasszeget is megennék, ilyenkor azonban létfontosságú a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás.
A tejfogyasztás élettani hatásai
A tej: élet, erő, egészség - tanították gyermekkorunkban. Manapság, ahogy ezt a sajnálatosan visszaeső tejfogyasztás mutatja, kicsit sikerült megkérdőjelezni ezt az alapigazságot is. Pedig a tej valóban az egyik legértékesebb táplálékunk, tele olyan anyagokkal, amelyek minden életszakaszban segítik az élettani funkciókat, az egészséges testi és szellemi fejlődést.
Húsmentes étrend hatása a sportteljesítményre
Vajon hogyan hat a vegetáriánus / vegán étrend a sportolók és különösen az állóképességi sportolók számára? Biztonságos? Javítja a teljesítményt? Ezek a kérdések felmerülnek azok körében, akik sportolóként szeretnének növényi alapú étrendre áttérni.
Hogyan lehet ledolgozni a combon lerakódott zsírt?
Keskenyebb derék, keskenyebb csípő vagy feszesebb fenék. A legtöbb nő karcsúbb combról álmodik, hiszen az még miniszoknyában vagy rövidnadrágban is önbizalommal tölti el őket. És ezt túlzásba vitt diétával vagy egy-egy combgyakorlat több tíz vagy több száz ismétlésével próbálják elérni.
„Hangry” Ez meg mit jelent?
Hivatalosan kérem szépen a „hangry” szó (szleng kifejezés) angol szó, a „hungry” and „angry” összevont alakja, melynek jelentése: „éhség miatti feldúltság/düh”. Ja, így akkor már értem, hiszen előfordul ez velünk is bizony és sokszor a gyermekeinkkel is.
Étkezés kisgyermekkorban
Természetesen nemcsak a pici gyerekes szülőknek ajánlom elolvasni, hogy milyen étkezés javasolt kisgyermekkorban, de a leglényegesebb szakasz az egytől hároméves korig terjedő időszak a gyermekek fejlődése szempontjából.
Bőrreakciók szúnyogcsípésre
Nyáron kivétel nélkül mindenki találkozik szúnyogokkal, azonban nem mindenki reagál a csípésükre ugyanúgy. Mutatjuk, milyen reakciót válthat ki a szúnyogcsípés.
Amit egy hörcsögtartónak tudnia kell…
Tehát nekem. Nekem is. Ha már a gyerekek megszavazták a kis új családtagunkat, egy dzsungáriai törpehörcsögöt, akkor bizony nem árt tisztában lenni azzal, mit is kell csinálni egy ilyen kis rágcsálóval.
Az árpafű jótékony hatásai
Kevesen ismerik, pedig számos pozitív egészségügyi hatása van, ráadásul kapszula formában is kapható.
Miért fontos a hasnyálmirigy?
A hasnyálmirigy állapota nagy mértékben befolyásolja egészségünket, így fontos, hogy a bevitt élelmiszerekkel is támogassuk működését.
Miért ekkora az édesség utáni vágyunk?
Néha csak unalomból is eszünk, sőt még akár kényszerből is, annak ellenére, hogy teljesen tele vagyunk. Már biztosan Te is találkoztál azzal az állítással, hogy az éhség valójában szomjúság álruhában.
A borsófehérje 5 legfőbb előnye
A borsófehérje hallatán sokakban feltámadhat a kétely. Van bármi előnye a borsóból készült fehérjepornak szemben a szójafehérjével vagy a tejsavó fehérjével? Lehetséges egyáltalán magas fehérjetartalmú étrend-kiegészítőt előállítani borsóból?
Borsófehérje: hogyan használhatod, és egyáltalán mire jó?
Fehérjeport rengeteg különböző forrásból elő lehet állítani. Miért érdemes növényi forrásból származó fehérjét fogyasztani? Mik a borsóból készülő fehérjepor fogyasztásának előnyei és hogyan tudod felhasználni a borsófehérjét a sütéshez, főzéshez is? Megtudhatod a cikkből!
Ayran a törökök kedvence
Az ayrannak nincs hazai megfelelője – a törökök egyik kedvenc itala nem nagyon ismert Magyarországon. Büfékben, török élelmiszerboltokban vagy pékségekben néha itthon is kapható, de a legtöbben sosem kóstolják meg. Míg a szintén ázsiai eredetű kefír beépült a hazai gasztronómiába, ez a finomság várat magára, pedig rengeteg olyan fogás van, amihez elképesztően jól passzol.
Alternatív köretek
Ha már unjuk a rizst és a krumplit, vagy egyszerűen csak egészségesebb köretre vágyunk, akkor jó helyen vagyunk. Mutatjuk az alternatív köreteket.
Csodatévő tejeskávé: csökkenti-e a gyulladást a szervezetben?
Rendelkezhet-e egy olyan egyszerű dolog, mint a tejeskávé gyulladáscsökkentő hatással? Egy új koppenhágai kutatás szerint szemlátomást igen.
Új szuperélelmiszer: az algák
Ma már egyre szélesebb körben ismert a tény, hogy az emberiség élelemmel való ellátása többé nem fenntartható. A bolygónak így is sok millió lakóját sújtja már az éhezés, ezért a kutatók egyik célkitűzése, hogy egy fenntarthatóbb módot találjanak az élelmiszertermelésre, és a legújabb eredmények szerint az algák ebben nagy segítségünkre lehetnek.
Sok fehérjét eszem, de mégsem tudok fogyni
A három makrotápanyag, vagyis a fehérje, a szénhidrát és a zsír - közül a fehérjének van a legjobb hírneve, a legtöbb felnőttnek mindössze 40-50 gramm fehérjére van szüksége naponta.
A legjobb fehérjeforrások
A fehérje nem csak az izomépítésben játszik szerepet. Eltelít, energiát szolgáltat és lassítja a szénhidrátok felszívódását is.
Hogyan gyorsítsuk fel a metabolizmust?
Bizonyos mértékig ellenőrzésünk alatt tarthatjuk az anyagcserénket annak ellenére is, hogy az életkor előrehaladtával lelassul. Kiválasztottunk neked néhány módszert, hogy hogyan tudsz segíteni az anyagcserédnek, hogy megfelelően működjön.
Fiatalít és elveszi a farkaséhséged
Felkapott dolog jelenleg kollagén porokat, készítményeket fogyasztani, de nem csak ételeinkhez, italainkhoz hozzáadva fogyaszthatjuk, hanem természetes alapanyagokat használva is kiaknázhatjuk jótékony hatását.
Kalóriaszegény reggeli receptek
Szeretnék nektek néhány reggeli ötletet bemutatni, amelyek akár sósak, akár édesek, mindenképpen ízletesek, fogyasztásukkal viszont hatékonyan felléphetsz az úszógumik megjelenésével szemben.
Étvágycsökkentés természetes módon
Számos étrend-kiegészítő, illetve egyéb mesterséges módszer vagy esetleg műtét áll azok rendelkezésére, akik az étvágyukat csökkenteni szeretnék. Azonban rengeteg természetes módszer is létezik, amit ezeken kívül segítségül hívhatunk, ha szeretnénk kevesebbet enni.
Melyik laboreredmény jelzi, hogy baj van a hasnyálmiriggyel?
A hasnyálmirigy megfelelő működéséhez szükséges enzimek mennyisége vérképből vagy székletmintából mutatható ki.
Nem csak inzulinrezisztencia esetén érdemes ezt a diétát követni
A 160 grammos szénhidrátdiéta bár eredetileg inzulinrezisztenseknek készült, fogyni vágyóknak is tökéletes. Mutatjuk mit kell tudni róla.
Egészséges a tofu vagy sem?
A vegetáriánus étrend egyik alapvető hús-helyettesítő elemét előszeretettel fogyasztják húsevők is egészségügyi okok miatt. Vajon tényleg egészséges a tofu?
A zsírszegény diéták két oldala
Ahogy mindennek, úgy a különböző diétáknak is van előnye, illetve hátránya. Mutatjuk, mit érdemes tudni a zsírszegény diétákról.
Minden, amit a vírusokról tudni érdemes
Ősszel egyre gyakoribbak a vírusos megbetegedések, amivel szinte mindannyian küzdünk. Megmutatjuk, hogyan lehet védekezni ellenük és mit tehetünk, ha már megbetegedtünk.
Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket egészségesen enni?
Gyakran trükkös lehet, amikor a gyerekeinket enni tanítjuk. Nem akarunk túl sokat beszélni, hogy mindent be tudjanak fogadni, amit hallanak, és az sem jó, ha egy-egy étkezés kiselőadássá, leckévé alakul a sok átadni kívánt információ miatt. Ha túl sokáig várunk, akkor pedig gyorsan egészségtelen étkezési szokásokat is felvehetnek.
Jó-e, ha a kutya macskaeledelt (is) eszik?
Van valami a macskaeledelben, ami ellenállhatatlanul vonzóvá teszi a kutyák számára. A legtöbb kutya, ha éppen rendelkezésre áll egy kis cicaeledel, biztos, hogy kilő a helyéről, és behabzsolja a cicák eledelét.
Rizs a diétában?
Ha diétázni kezdünk, a leggyakrabban a szénhidrátot hagyjuk ki az étrendünkből, vagy minimalizáljuk azokat. Van, akinek ez könnyen megy, de ha te nem azok közé tartozol, nyugodtan "csalhatsz" egy kicsit, például rizzsel.
A máj: legnagyobb mirigyünk felépítése és főbb funkciói
A máj a legnagyobb szilárd szervünk és egyben testünk legnagyobb mirigye is. Több, mint 500 fontos feladatot lát el.
A vérplazmaadás fontossága
Akinek van lehetősége, ne csak vért adjon, hanem vérplazmát is, hiszen életmentő gyógyszerek alkotóelemével járul hozzá a beteg emberek életének jobbé tételéhez.
Nem minden zsír egészségtelen, sőt!
A zsíros étel hallatán valószínűleg valami olajban tocsogós, egészségtelen és hizlaló étel lebeg a szemünk előtt, bár kétségtelen, hogy aki jártasabb az egészséges életmódban, ők jól tudják, hogy nem feltétlen kell a zsíros ételnél erre gondolni, hiszen nem minden étel egészségtelen, ami zsíros.
A fehérjehiány tünetei
Sokan nem értik a fehérjefogyasztás fontosságát. Sőt, félnek tőle. Az emberiség X %-a sajnos 2022-ben még mindig nem tudja mi is a fehérje (protein).
Tippek az egészséges étkezéshez a mostani drágulás mellett
Mindannyian tapasztaljuk nap, mint nap az árak folyamatos drágulását, ám emellett is lehet törekedni a tudatos bevásárlásra, hogy étrendünk egészséges keretek között maradhasson. Nehéz beszerezni a zöldséget, gyümölcsöt, mert néha a pénztárcánk nem teszi lehetővé ezek megvásárlását, ám segít néhány tipp a tudatos életmódhoz.
A laktózérzékenység tünetei
Hasmenés, puffadás, hasfájás – ha ezek a tünetek gyakran jelentkeznek, és főként tejtartalmú ételek fogyasztása után, akkor érdemes gyanakodni.
Tudnivalók a gorgonzola sajtról
A kéksajtok családjába tartozó észak-olasz gorgonzola egyedi ízének és állagának köszönhetően nagyon kedvelt és sokrétűen felhasználható belsőpenészes sajt. Az édeskésebb és pikánsabb ízben is fellelhető sajtot nem csak sajttálakon kínálhatjuk, hanem különféle fogásokba is belekomponálhatjuk.
A legjobb házi arcpakolások
Arcpakolást otthon is készíthetünk, ráadásul így biztosan egészséges alapanyagok kerülnek a bőrünkre, amik egészségünknek is jót tesznek.
Isteni sajtfélék, amiket diéta alatt is fogyaszthatunk
Ezek a sajtok nemcsak magukban nagyon finomak, hanem az ételeket is sokkal ízletesebbé varázsolják.
A glicin jótékony hatásairól
Először is tisztázzuk mi az a glicin? A glicin a 20 aminosav egyike, ami magas koncentrációban található a bőrben, az ízületekben és az izomszövetben. Számos testi funkcióhoz nélkülözhetetlen. Neve az “édes” szó görög megfelelőjéből származik.
Arginin (L-arginin): Hatása és szedése
Az arginin egy fehérjealkotó aminosav. Több szerepe is van. Elősegíti például, hogy a felesleges nitrogén távozzon a szervezetünkből. De mi is valójában az arginin, mi a hatása és káros hatásai, vannak-e veszélyei – és hogyan kell szedni?
A nátrium fontossága a sportolóknál. Mit jelent a hyponatremia?
Általában azt halljuk, hogy sószegényen étkezzünk, vigyázzunk az egészségünkre, a vérnyomásunkra, azonban a sófogyasztás fontosságáról is beszélnünk kell, különösen, ha sportolunk.
Ezért együnk halat rendszeresen!
Nagyon sokszor hallottuk és talán vettük is tudomásul a fenti tanácsot, hiszen mindenki tudja, milyen egészséges a halfogyasztás, azonban mégsem kerül rendszeresen a tányérunkra, talán vannak, akiknek csak karácsonykor szerepel a menüjében, pedig hetente legalább három alkalommal lenne jó fogyasztani valamilyen halfélét.
Mi a jojó-effektus és miért hízunk vissza?
Aki fogyókúrázik, sokszor koplal, gyorsan akar megoldást (mintha a súlytöbbletet is egy hét alatt szedte volna fel) nem kitartó, sanyargatja magát, egyoldalúan étkezik, majd a diéta befejeztével a hamar visszatérő kilókon csodálkozva elkeseredik, hogy neki miért nem sikerül.
S miért nem sikerül?
Mi állhat a hajhullás mögött?
Szinte minden második nő találkozik élete során a hajhullással, ám legtöbbször nem derül fény az okokra. Megmutatjuk, mi minden okozhatja ezt a kellemetlen tünetet.
Mindig van a hűtőben, kívül-belül szépít és emellett nagyon sokoldalú! Mi ez?
Nemcsak a kelt tészták elkészítéséhez nélkülözhetetlen, de a fogyasztása az egészségünkre is nagyon jó hatással van, ugyanis meglepően sok benne a vitamin, az ásványi anyag és számos fontos aminosav is található benne, B-vitamin tartalmánál fogva a vegetáriánusok egyik legfontosabb étrend-kiegészítője. Kitalálták milyen élelmiszerről lesz szó
Tévhitek a tejről
Egyre többen érzékenyek a tejcukorra, vagyis a laktózra, ezzel párhuzamosan pedig sok tévhit terjedt el a tejről. Nézzük meg, mik ezek és melyiknek van valóságalapja.
A köles ezer arca
Nem csak finom, de laktató, tele van értékes tápanyagokkal, ráadásul elkészíteni sem nehéz, mi az? Természetesen a köles, de mutatjuk is, milyen sokoldalú ez a köret.
Lenmag – az elfeledett csodaszer
Ma már szinte mindenki tudja, milyen egészséges a chiamag és milyen felhasználásai vannak, de vajon mi a helyzet a lenmaggal, ami szinte ugyanolyan tulajdonságokkal bír?
Így küzdd le az édesség utáni sóvárgást
Szinte mindenki tudja milyen, amikor megkívánunk valami édeset. Ez teljesen normális, azonban mi a helyzet azzal, amikor szinte sóvárgunk utána?
Andropauza – azaz a férfi változókor
Szinte mindenki tudja, mi az a menopauza, azaz a női változókor, azonban kevesebbet hallani a másik nem képviselőinél szintén természetes andropauzáról.
Egészséges túrós desszertek nyomában
A túró rengeteg kalciumot és foszfort tartalmaz, ezért a gyerekeknek, serdülőknek és csontritkulásban szenvedő betegeknek érdemes minél többet enniük belőle. Nem kell aggódnod a túró kalóriatartalma miatt sem, hiszen 100 gramm túróban csupán 110 kcal van. Ezt a könnyen emészthető, laktató tejterméket tehát akár egy diétás étrendbe is beillesztheted!
Próbáld ki ezeket, ha unod már a natúr csirkemellet
A diétázók egyik leggyakoribb problémája, hogy unalmas, egyhangú az étkezés. Ha te is unod már a natúr csirkemellet, próbálj ki néhány fehérjedús alternatívát.
Mediterrán étrend a fogyásért
Sokféle diéta létezik, ám az egyik legközkedveltebb a fogyni vágyók közt a mediterrán étrend. Nézzük, miért ez a legjobb választás.
Sajt a diéta alatt – igenis lehetséges
Általában, ha diétáról van szó, a sajt szóba sem jöhet. Azonban vannak olyan sajtok, amik kevesebb zsírt és több fehérjét tartalmaznak, így beleférnek a diétába is.
Baj ha túl sok fehérjét fogyasztunk?
Tény, hogy a magas fehérjetartalmú étrendek mostanában nagyon divatosak, különösen a fogyni vágyók és a sportolók körében népszerűek, azonban arról is beszélni kell, hogy a túlzásba vitt fehérjefogyasztás egyáltalán nem jó és nem egészséges hosszútávon.
Mi az a cöliákia?
A lisztérzékenységet hívjuk más néven cöliákiának, ez egy olyan állapot, amikor a glutént tartalmazó gabonafélék családjából való növények, pl.: a búza, árpa, rozs, kárt okoznak a vékonybélben. A gluténérzékenységet hívjuk cölikáliának.
A fehérjehiány kialakulása és tünetei
Hiába foglalkozunk egyre többet egészségünkkel és alakunkkal, sokszor olyan diétákat követünk, ami nem tartalmaz elegendő fehérjét szervezetünk számára. Ennek akár hiánytünetei is jelentkezhetnek idővel.
Mit nassolhat egy cukorbeteg?
Amikor cukorbeteg vendégünk van, alaposan tájékozódni kell, mivel kínálhatjuk meg, hiszen nem szaladhatunk le a boltba egy doboz linzerért, nem tehetünk ki gyümölcsöket, sem cukros üdítőket. De akkor milyen nassolnivalóval kínálhatjuk meg, aki cukorbeteg?
Fiatalítja a sport az agyunkat?
Megfiatalítja meg a sport agyunkat? Ha igaz, amit a tudósok állítanak, akkor a rendszeres sportolás lelassítja az agy öregedését, a korral járó szellemi visszafejlődést, tehát akkor van ilyen, igen.
A sokoldalú búzacsíra
A búzacsírát szokták „superfood” névvel is illetni, mert a búzacsíra a szuperélelmiszerek közé tartozik, igazi tápanyagbomba, melyet készen is megvehetünk, de otthon mi magunk is előállíthatunk.
Dinnyemag kisokos
Két fajta ember van. Aki megeszi a dinnyemagot és aki nem. Mindenkinek megvan rá az oka, vagy története miért eszi, vagy nem eszi meg, de sokan nem is tudják, milyen egészséges.
Mikor és milyen protein szeletet fogyasszunk?
A protein szeletek egyre népszerűbbek, de sokan nem tudják, mikor érdemes megenni ezeket a finomságokat: edzés előtt? Edzés után? De, ami a legfontosabb mit kell tartalmaznia egy jó fehérje szeletnek.
A sovány marhahús egészséges tulajdonságai
Hamis az az állítás is, mely szerint az állattenyésztés a Föld édesvízkészletének harmadát használja fel, ez a kutatások alapján legfeljebb 8 százalékra tehető.
Biztosan csak beütöttem, vagy mégsem?
Biztosan előfordult már, hogy észre se vette, hogy beütötte valahova a lábát, csak másnap az ott megjelenő kék-zöld foltról jutott eszébe. Van azonban, hogy tényleg nem az emlékezetünk csal és más oka van a foltoknak.
Így készíts házi fehérjeszeletet a legegyszerűbben
Azt gondolod, minek fehérjeszelet készítésével bajlódni, mikor készen megveheted a boltban? Hidd el, ha egyszer elkészíted otthon, rá sem bírsz majd nézni többet a bolti proteinszeletekre!
Stabil fogyás, avagy lassan, de biztosan
Ki ne tapasztalta volna már, hogy a nehezen ledolgozott kilók szinte egyik napról a másikra visszaröppennek, ha nem figyel az ember. Ezt sok minden okozhatja, de általában a türelmetlenségünk a kulcs és az, hogy túl gyorsan szeretnénk lefogyni.
A kreatin szervezetre gyakorolt hatásai
A kreatin az egyik legtöbbet kutatott táplálékkiegészítő. Hatása talán szemmel is a leggyorsabban látható az összes táplálékkiegészítő közül.
Immunglobulinok szerepe a védekezésben
Mostanában napi témaként merül fel az immunrendszer és azzal kapcsolatos fogalmak, de sokszor helytelenül használjuk ezeket. A leggyakrabban hallott fogalom az immunglobulin, antitest, antigén és ellenanyag. Hogy melyik pontosan mit is jelent, most kiderül.
Ínycsiklandozó lazacos fogások
Lazacot ritkán eszünk, pedig ez a rózsaszínű húsú, gazdag ízű hal számtalan módon elkészíthető. Jól illik hozzá a spenót, a sóska, tésztával, tejszínnel, zöld fűszerekkel is harmonizál.
Mit árul el rólunk a vércsoportunk?
Mindenki tehet azért, hogy megváltoztassa életmódját, étrendjét, vagy az edzéstervét, de a vércsoportunk a születésünktől kezdve ugyanolyan marad. Közel száz évvel ezelőtt Karl Landsteiner Nobel-díjat kapott azért, mert felfedezte, hogy nem egyforma a vérünk, hanem különböző vércsoportok vannak. Az a mai napig rejtély, hogy miért vannak más vércsoportok, de azt tudni, hogy a vérben található cukor és fehérje kombináció alapján különböztetik meg a különböző típusokat.
A narancsról
A narancs az egyik legkedveltebb déligyümölcs és szerencsére az év minden szakaszában megtalálható a boltok polcain. Magas C-vitamin tartalma mellett még számos más értékes anyag megtalálható benne…
A tojás jótékony hatásai
A tojásban számos hasznos tápanyag található meg. Kiemelkedő a D-vitamin tartalma, de van benne B12, B6, A- és E-vitamin valamint folsav, az ásványi anyagok közül pedig vas, cink, kalcium és kálium mellett antioxidáns hatású szelén (a hasznos tápanyagok mennyisége természetesen függ a tyúkok tartási körülményétől és takarmányozásától is).
Focisták táplálkozása
A foci a világ talán legnépszerűbb sportága, s nem mehetünk el szó nélkül a focisták táplálkozása mellett. Vajon mennyire más egy futballista táplálkozási szükséglete, mint egy futóé? Vajon mit eszik Ronaldo vagy Messi?
Mit tud a szőlőmag?
Sokszor azt gondoljuk, hogy a szőlő gyümölcshúsa sokkal értékesebb, mint a magja, pedig utóbbi egy valóságos koncentrált tápanyagbomba, ezért népszerű a belőle készített olaj, esszencia, őrlemény és liszt. A szőlőmag köztudottan tele van antioxidánsokkal, s gazdag káliumban, kalciumban, magnéziumban, de egyes nyomelemek, például a molibdén, a mangán, a vas, illetve a réz is vannak benne
A növényi alapú italok hatásai
A növényi alapú italok hallatán az emberek mindig a vegánokra asszociálnak. Viszont manapság már nem csak a vegánok isznak növényi tejet, hanem a laktózérzékenyek, a diétázók vagy akár az arra nem rászorulók is, mert ezen italok mindenki számára hozzáférhetőek. Mégis nagyon fontos tudni, hogy nekünk melyik az ajánlott és melyik az az ital, ami a táplálkozásunkba beilleszthető.
Biztos, hogy eleget eszel?
A diéták lényege nemcsak az, hogy minél kevesebbet együnk, hanem azt is szem előtt kell tartani, hogy ne menjünk bizonyos kalóriaszám alá, vagy ne együnk túl keveset
Fehérjében gazdag ételek fogyasztása
A fehérjében gazdag táplálkozásban is fontos a változatosság. Az alábbi 10 ízletes, fehérjében gazdag étel jóllakat és közben teljes szélességgel támogatja a kitűzött fogyást.
Gyümölcsevés szabályai
A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy naponta öt adag gyümölcsöt - illetve zöldséget - kellene enniük egészségük érdekében.
A spenót egészségügyi hatásai
A spenót, a tápanyagokat tekintve, valódi kincsesbánya. Energiával tölt fel, hozzájárul a mentális- és fizikai egészségünkhöz, számos betegség megelőzésére és kezelésére alkalmazható.
Tippek a testzsír csökkentéséhez
A koplalással, nem megfelelő edzéssel és az olyan okos dogmák, mint a „ne egyél este hat után” követésével egy dolgot fogsz elérni: rosszabbul fogsz kinézni. Testedben tombolni fognak a katabolikus folyamatok, amelyek következményeként, szépen lebontja izomzatod.
Fogyókúra és feszes bőr?
Ha sokat fogyunk hirtelen, vagy terhesség után előfordul, hogy bőrünk megnyúlik, veszít feszességéből. Sajnos a kinyúlt bőr eltüntetése sokszor már plasztikai feladat, a megelőzésre azonban nagy hangsúlyt fektethetünk
Mi történik, ha éhezünk?
Mi történik, ha éhezünk? Mit jelent a mennyiségi és mit a minőségi éhezés? Mi a megoldás?
Sajtos finomságok
A sajt az egyik legsokoldalúbb konyhai alapanyag, hiszen az előételtől a főfogáson át a desszertig mindenfélét készíthetünk belőle.
Alattomos kalóriák, de attól még léteznek
Amikor legyint az ember, hogy két szál sültkrumpli mi az már, megy egy harapás a sütiből, két nyalás fagyi, meg két evőkanál mindössze a nutellából, mos akkor sajnos rossz hírem, van: az a két evőkanál nutella több, mint 100 kalória pluszt jelent, amit 10 perc futással lehetne elégetni.
Hogyan csökkentsd a zsiradékot?
A felesleges kalóriák elfogyasztása pillanatok műve, de elégetni, az bizony hosszú órákat jelent az edzőteremben. Csökkentsük legalább a felére a zsírbevitelt!
Mondd ki: hialuronsav
A kollagén és hialuronsav fontos és nagy hatékonyságú szépségmolekulák. Vajon miért fontosak ezek a szervezetben és hogyan lehet pótolni?
Edzés utáni regeneráló ételek
Sokszor téma mi legyen egy megfelelő menü ebédre, vagy milyen egy diétás vacsora, mit esznek sokan tápláló reggeliként, azonban nagyon lényeges megtervezni, hogy mit eszünk sportolás, edzés után.
Sajt egészségre gyakorolt jótékony hatásai
Egy közelmúltban végzett kutatás azonban megállapította, hogy a rendszeres sajtfogyasztás olyan komoly betegségek megelőzésében is segíthet, mint a stroke, vagy a szívinfarktus.
Betegségek, amelyek a hajadról árulkodnak
Nem csupán a hajad szépségének, hanem az egészségi állapotának megőrzése is nagyon fontos. A hajproblémák, mint a hajhullás vagy a töredezés ráadásul nemcsak esztétikai probléma, hanem a szervezeted figyelmeztető jele is lehet, hogy valami nem működik jól.
Fájdalommentes edzés
Aki rendszeresen sportol, becsülettel edz, bizony szembesülhet gyakran a „problémával”, vagy inkább jelenséggel, hogy edzés után 1-2 nappal izomláz keletkezi, fáj itt-ott, nehézkes a lépcsőzés, ropognak az ízületek. Hogyan kerülhetőek el az edzés alatti - utáni sérülések, fájdalmak?
Vitamin helyett
Egyszerű megoldás bekapkodni reggel pár vitamint és azzal letudni a vitamin – és ásványianyagbevitelt. Nem azt akarom mondani, hogy a multivitaminkészítmények nem jók, de az tény, hogy ha élelmiszer formájában viszed be a vitaminokat és ásványi anyagokat, azzal sokkal jobban jársz! Hogy is kell ezt pontosan? Mondom
Proteinpor az edzőtermen túl!
Az edzőtermen túl is van élet! A proteinporok nemcsak arra alkalmasak, hogy edzések után turmix segítségével leguríts belőlük egy adagot, hanem a sütésben, főzésben is remekül helytállnak. Legyél kreatív és kísérletezz bátran!
Kezdd az új tanévet egészségesen!
Ha kizökkentett a nyár és a pihenés az egészségre való törekvésből, akkor épp itt az ideje, hogy a szeptembert új szemléletben kezdd. Akár iskolába, akár munkába térsz vissza, az egészséged megőrzése ugyanolyan fontos. Ezért néhány apró változtatással kell kezdened az új tanévet.
Hogyan érdemes reggelizni?
Elcsépelt, de igaz, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Nemcsak a hangulatodat alapozza meg az, hogy hogyan kezded a napod, de az egészségedre is nagyon nagy hatást gyakorol. Ezért igazán érdemes kicsit több időt és energiát szánni egy jó reggelire.
Hízókúra? Hogy micsoda?
Sokan vannak, akik hízni szeretnének. A genetika sokszor a vékony alkatúaknak is probléma. Hogyan hízzunk egészségesen? Minőségi ételekkel?
Hizlalhat a kalóriaszámlálóson alapuló diéta
Ha a fogyás a célod, akkor értelemszerűen szénhidrátból kevesebbet kell bevinned a szervezetedbe. Vagyis jobban jársz, ha a kalóriaszámlálás helyett inkább a tápanyagok bevitelére koncentrálsz.
Ami összeköt
Hallottuk már a nevét a reklámokból, a legkülönfélébb márkák dobják piacra készítményeiket, s mind ajánlja, a legtöbb arckrém alapanyaga, porcvitaminok alkotóeleme, de valójában mi ez és mire jó, egyáltalán kell nekünk, és ha igen, miért is?
Hogyan fogytak régen?
Diétás hóbortok és divatirányzatok, módszerek jöttek és mentek az évek során, de a fogyókúrás törekvések már évszázadok óta velünk vannak. Lássuk a régebbi módszereket, melyek közül némelyik semmiképp sem követendő, sőt egyenesen hajmeresztő!
Szervezetünk összetartó ereje a kollagén
A kollagén szervezetünk legfontosabb fehérjéje. Egy rostos kötőszövet, amely megtalálható a csontjainkban, izmainkban, bőrünkben, szemünkben, hajunkban és még a körmünkben is
Milyen fehérjét egyek, ha nem eszem húst?
Szerencsére nem vagyunk egyformák. Van, aki húst hússal eszik, s fogja a fejét a vegetáriánusok, esetleg vegánok elvein. A növényi étrend követői pedig zöldséget, gyümölcsöket, gabonákat, magvakat esznek. Az azonban biztosan közös bennük, hogy fehérjére mindenkinek szüksége van.
Tudnivalók a vegán életmódról
A veganizmus az állati eredetű termékek használatának mellőzése és az ehhez kapcsolódó filozófia, ami elutasítja az érezni képes állatok árucikk státuszát, amely megnyilvánul a táplálkozás, a szórakozás, a ruházkodás és a higiéniai termékek választásában is.
A csirkehús gyakori fogyasztásának veszélye
A hús alapvető emberi élelmiszer. Soha nem volt olyan olcsó, és soha nem fogyasztották olyan nagy mennyiségben, mint napjainkban. Egy kutatás szerint a nagyüzemi csirketartás során néhol arzén tartalmú hozamfokozókat is kapnak az állatok, ami benne marad a csirke húsában, és rákkeltő hatása is lehet.
Mennyire hatékony a koffeines sampon?
Néhány éve nagy sikerrel tört be a piacra a koffeines sampon. Kopaszodó férfiak milliói vásárolták nagy reményeket fűzve hajkoronájuk visszaszerzéséhez. Még ma is nap mint nap találkozunk a reklámmal a televízióban, az újságokban, a plakátokon, de eszünkbe jutott-e már az, hogy vajon tényleg annyira hatásos-e ez a szer, mint gondoljuk?
A fehérjeporok körüli mítoszok
Még ha csak kedvtelésed a testépítés és a sport, akkor is nagy eséllyel megemelted már a fehérjebeviteled egy nem sportoló emberéhez képest. Viszont minden étel káros, nagy mennyiségben.
A túlzásba vitt fehérjefogyasztás következményei
A túlzott fehérjebevitel máj- vagy vesekárosító hatása ma nem kellően alátámasztott, de dehidrációt, fáradékonyságot, ingerlékenységet és más kedvezőtlen jelenségeket valóban előidézhet, látens vagy tekintetbe nem vett ismert vesebetegségek esetén pedig ez a probléma is felszínre kerülhet. De ezek a feltételezések tényleg igazak, vagy csak mendemondák
Egészségtudatosan, de boldogan
Egészséges-e a tej? Együnk-e húst? Mennyi szénhidrát fogyasztása ideális? Kerüljük el a glutént? Kevés zsírt együnk magasabb szénhidrátbevitellel, vagy alacsony szénhidráttartalom mellett sok húst és zsírt fogyasszunk? És így tovább…
Mit egyen a gyerek, ha sportol?
Fociedzés vége, este fél hét: a fiam farkaséhesen esik be a kocsiba, bizonyára sok szülőnek ismerős ez a szitu. Köztudott, hogy a megfelelő vitaminok és tápanyagok bevitele egy sportoló gyerek életében mennyire fontos.
Az vagy, amit megeszel
Talán ismerős a mondás: „Az vagy, amit megeszel”, de tudtátok-e, hogy az étel, amit elfogyasztunk, befolyásolhatja a memóriánkat?
A vegán étrend veszélyei
Vegánnak lenni nem csupán bátor, de nagyon egészséges is. Főképpen akkor, ha valaki megfontoltan csinálja. A húsmentes életmód mellett a tejtermékeket is száműzni egy étrendből nem lehet egyik pillanatról a másikra. Bizonyos szabályokat be kell tartani, melyeket ha figyelmen kívül hagysz, nagy gondok lehetnek belőle.
Ebédopció egészségesen
Nincs lehetőség a munkahelyeden, hogy megmelegítsd az ebédedet, de nem akarod minden nap ugyanazt a sajtos szendvicset nyammogni? Úgy érzed, nem jó az emésztésed, és nem laksz jól, hiába fogyasztasz el 3 szendvicset is főétkezésként?
A mérleg a barátunk? (Nem)
Egy ideje már nem vagyunk jóban. Nem szeretek vele konfrontálódni. Csak elszomorít, ha meglátom. Jobb, ha nem is találkozunk. Férjem szerint nem volt rám jó hatással. Furcsán viselkedtem közelében. Sokat aggódtam és idegeskedtem miatta. Hisztis is voltam. A mérleg már nem a barátom. Na és neked?
Ne robbanj le télen!
A telet nem sokan ússzák meg betegségek, megfázások, felfázások nélkül, az enyhébb idő a vírusoknak kedvez, támadnak a kórokozók! Mit tegyünk?
Kezdődik a tél
Mit tegyek az egészségemért most, hogy téliesre fordult az időjárás? Szinte minden télen feltesszük ezt a kérdést, hiszen nyáron sokkal könnyebb dolgunk van: nem kell rétegesen öltözködni, nincs influenza-járvány, és nem merülünk ki olyan hamar. De télen sem kell szenvedéssé válnia az egészségi állapotunk karbantartásának.
A fájdalom a barátunk?
Izomláz esetén a „láz” megnevezés az izomzat gyulladását jelenti, s általában edzés másnapján jelentkeznek. Az izomláz nem más, mint a testedzés hatására bekövetkező mikroszkopikus sérülés. Mi a teendőnk vele?
Diéta pasival
Bizonyos kor felett a férfiaknak is lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy jó formában maradjanak, ne hízzanak el. Edzésre és diétára van szükségük, ez persze kényelmetlen nekik, hiszen nem sok kedvük van életmódváltáshoz, szigorú étrendhez. Hogyan segíthetünk nekik?
A sütit vagy a brokkolit? Ez itt a kérdés
Minden diétázóval előfordul, hogy olykor elcsábul, nem tartja 100% az étrendjét, melléeszik. Emberek vagyunk, nem gépek és néha bizony hibázunk. Ahelyett, hogy sokkot kapva számolgatnánk mennyi kalóriával vétkeztünk, inkább gondoljuk végig, hogyan tervezhetjük újra a heti menüt.
Egészséges tejdesszertek?
Megdöbbentő dolgot derítettek ki a bolti joghurtokról a minap a britek, főleg a gyerekeknek szánt joghurtok óriási cukortartalma került terítékre. Azt hiszem nem kell messze mennünk, itthon is tanulságos körülnézni a boltok polcain. Vajon mennyire egészségesek ezek a nyalánkságok és mivel helyettesíthetjük őket?
Nem indul a fogyás? Ezért.
Gyakran úgy érezzük, hogy mindent megteszünk a fogyás érdekében, az eredmény mégis várat magára. Az áttörés nem történik meg, a fogyás nem indul be látványosan, a kilók nem olvadnak úgy, ahogy vártuk. Vajon tényleg mindent jól csinálunk? Vegyük nagyító alá a problémát!
Zabkása, arcradír, hajpakolás
A zab nagyon népszerű, olcsó és egészséges élelmiszerünk. Magas rost és gazdag E- illetve B-vitamintartalma mellett számos gyulladáscsökkentő anyagot is tartalmaz, a bőrnek is valóságos csodaszer, ne csak együk, külsőleg is szépüljünk tőle!
Újratervezés
Az őszi időszak is lehet kedvcsináló, mind a sportban, mind a diétában, sosem késő belevágni abba a bizonyos újévi, vagy jövő nyári formába. S mégis, hogyan is kellene elkezdeni, vagy újrakezdeni a mozgást?
Nem eszem húst, baj?
Gyakori manapság, ha valaki elvből, vagy egészségügyi okokból, illetve bármilyen más megfontolásból nem eszik húst, sem állati eredetűt, vagy egyszerűen csökkenti az étrendjében a húsételek fogyasztását. Fehérjére azonban a szervezetünknek szüksége van, hogyan tudjuk pótolni ezt, ha nem eszünk húst?
Kiegészítők edzéshez
A testépítők esküdnek a kiegészítőkre, a kezdő sportolók pedig szeretnének minél hamarabb olyan szintre kerülni, mint az ideáljuk. Azonban biztos jó ötlet kezdőként is azt szedni, mint a profik?
Kötelező szénhidrátok
A szénhidrát szó általában negatív érzéseket kelt egy diétázó, fogyni vágyó emberben, pedig a szénhidrátok bizonyos részétől egyáltalán nem kell tartani. A komplex szénhidrátok az egész test és az agy számára is rendkívül fontosak. A hasznos szénhidrátforrások nagyon jótékonyak az étrendünkben, rengeteg vitaminnal és tápanyaggal támogatják az egészséges életmódot.
Négy étel, amit érdemes edzés előtt fogyasztani
Akár fogyni szeretnénk, akár izmot építeni, energia nélkül semelyik edzésmód nem fog menni. Íme 4 étel, melyet bátran ehetünk edzés előtt, és a szervezetünk is meg fogja hálálni.
Strandkaják – hogyan illesszük diétába?
Hiába az egyre inkább egészséges életmódra való törekvés, még mindig hódítanak a strandkaják, melyek nem épp egészséges mivoltukról híresek.
Kalóriaszámolás - miért és hogyan?
A kalóriák rabja vagy, vagy fittyet hánysz az ételek pontos összetételére? Vajon a kalóriaszámolás jó módszer a fogyáshoz, s ha igen, mennyire hatékony? Ezekre kerestük a választ.
Fitt, túrós receptekkel a jó formáért
Túrópiskóta, túrónokedli, túró alapú pizza és társaik. Melyikhez milyen túrót válasszunk? Ha a diéta vagy fitness világban mozogsz, már észrevehetted, hogy a túrót milyen előszeretettel iktatják az étrendbe.Cikkünkben áttekintjük, miért olyan népszerű a túró a fitnesz világában és néhány közkedvelt, túróval szénhidrát csökkentett, fehérje növelt étel receptjét is közöljük.
Fehérjeturmixok
A fehérjeturmixok kedvelt italai azoknak, akik testtömeget szeretnének növelni. Az izom gyarapításán kívül néhányan a tökéletes, vékony testalkatuk elérése érdekében is fogyasztják őket. Mi ennek az oka? Valóban hasznos ez hosszú távon?
Diétás ételek - vidd magaddal!
A diétánk egyik legkörülményesebb része kitalálni, hogy mely ételeket vihetjük magunkkal, ha elmegyünk otthonról. Néhány praktikus tanáccsal segítünk ebben!
Enni vagy nem enni? Ez itt a kérdés!
Unalomból? Stressz miatt? Tévénézés alatt? – egy nap vajon hányszor eszünk és ezek közül vajon mennyi a valódi éhség? Egy kutatás szerint tízféle éhség létezik, ám ezek közül csak egy valódi.
Spirulina alga – a legújabb „csodaszer”
Az algák rengeteg területen lehetnek hasznosak, felhasználjuk őket a biotechnológiában, energianyerés céljából, de még a gyógyászatban is.
Pillangó hadművelet 2.0-3. Számok és mozgás
A mai bejegyzésben arról lesz szó, hogy milyen számszerű célokat tűztem ki magamnak az életmódváltásom során. Illetve, hogy hogyan állok neki a mozgásnak a régi rossz iskolai emlékek után…
Szejtán, házilag!
Ha nem vágyunk éppen a húsra, jó alternatíva lehet a fehérjepótlásra a búzahús. Amellett, hogy olcsóbb, mint a hús, ráadásul gyorsan készen van és már önmagában is lehet ízesíteni. Egy finom körettel, isteni vacsora lesz belőle! Hóvége közeledtével különösen ajánlott!
Szénhidrátfogyasztás, mikor, mennyit, hogyan
Szervezetünk számára rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű szénhidrát elfogyasztása, hiszen így juthatunk hozzá az éltben maradáshoz szükséges energiához. Szénhidrátfogyasztás, mikor, mennyit, hogyan.
Mit együnk, mit igyunk sportolás után?
Sokan úgy gondolják, ha edzés után esznek, akkor hiába dolgoztak. Ez súlyos tévedés! Az edzés, a testmozgás hasznos, ám egyben megerőltető is a szervezetnek. Mozgás közben izzadással vizet veszítünk, a kalóriaégetéssel pedig tápanyagokat használ fel a szervezetünk. Sportolás után ezért mielőbb érdemes visszaállítani az egyensúlyt!
Egyszerű pástétomok, krémek - dobjuk fel a vacsorát!
Gyakran komoly fejtörést jelent egy háziasszony számára a hétköznap esti főzőcske, hiszen ilyenkor az egész család számára laktató, gyors és egyszerű ételekre van szükségünk. Ebben is segítünk!
Tények és tévhitek a cukorról
A legtöbben ördögtől valónak tartják a cukrot, főleg, ha diétáról van szó. Nézzünk meg pár tévhitet, amit gyakran hallhatunk.Vajon van mögöttük igazság? Kiderül a cikkből!
Diéták útvesztőjében
Aki mostanában készül étrendje megreformálására, - ugyan sokkal több diétás termék, készétel, liszt és élelmiszer áll rendelkezésre, mint évekkel ezelőtt - bizony ember legyen a talpán, ha kiigazodik a számtalan diéta és javasolt irányzat, mindenmentes étrend között. Írásunkban ezúttal ezeket foglaltuk össze.
Kis lépés az emberiségnek, de nagy lépés az életmódnak!
A legnagyobb hiba az „egyből mindent” jelleg jellemzi a fogyni vágyókat, holott néhány apró szokás beiktatásával máris hatalmas eredményeket érhetünk el.
Izomépítéshez a teljes tojást válaszd!
Te is olvastad a fitneszmodellek étrendjét, amiben a reggeli rántotta tojásfehérjéből készült, a főtt tojássárgájáját is kidobták. Rá is jöttél, hogy neked se kell az a felesleges plusz zsír! Emiatt csak a színtiszta fehérjét etted a spenótodhoz? Hiba volt!
Egészséges turmixok
Nyers. Friss. Éltető. Tele van vitaminnal. Laktat. Számtalan ízben elkészíthető, többféle módon variálható. Tetszetős, mutatós. Akár lehet édesség is! Tele van rostokkal. Magunkkal vihetjük bárhová. Alacsony kalóriatartalmúak. S ami még jobb: igazán gyorsan össze lehet dobni, akár reggelire, akár kisebb köztes étkezésre! Turmixokat ajánlunk!
Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?
A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenállási képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a magas cukortartalmú élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben.
Halfogyasztás régen és ma
Karácsonykor hagyományosan a vacsoraasztalon helyet kap a hal is. Fogyasztása nagyon egészséges, mégis nagyon keveset eszünk belőle. Klasszikus halászlé, rántott hal, vagy inkább lazac kapormártásban, tonhalsaláta előételként, rozmaringos pangasius, tejszínes halragu - ha ilyen széles a lehetőségek tárháza, miért nem eszünk év közben is?
A vegetáriánus aranyszabály – komplettálás
A komplett fehérjék leginkább állati eredetű fehérjék. A növényi fehérjék – a szójafehérjét kivéve - inkomplett fehérje források. Viszont, mivel a különböző növények különböző mennyiségben tartalmazzák az egyes aminosavakat, ha megfelelően válogatjuk össze őket, akkor komplett fehérjét nyerhetünk - ez a komplettálás.
A nassolás és ami a háttérben van...
Megőrülünk egy szelet csokiért, sós mogyoróért vagy akár a kettőért egymás után? Vajon miért nassolunk? Valóban éhesek vagyunk, vagy valami egészen másról van szó? Mi lehet az oka a főétkezések közötti evéseknek és hogyan tudjuk kezelni, hogy felesleges kalóriákat fogyasszunk?
Tehetsz a téli depresszió ellen!
Teljes erővel utálod a téli időszakot? Nem vagy egyedül. A legtöbb embernek napsütésben jobb kedve van. Ha ez az érzésed már a napközben végzett tevékenységeidre is rányomja a bélyegét, és napokon át folyamatosan melankolikus vagy, akkor lehet, hogy a szezonális vagy téli depresszió érint téged is. Lássuk, mit tehetsz ellene!
Neurodegeneratív betegségek biológiai alapjai
A neurodegeneratív betegségek közös tulajdonsága, hogy valahol az agyban fehérjeaggregátumok (összetapadt fehérjecsoportoknak képzeljük el őket) keletkeznek. Cikkünkben az Alzheimer-, a Parkinson- és a Huntington-kórról fogunk szót ejteni.
Bivalytej: milyen előnyökkel bír a tehéntejjel szemben?
Manapság számos alternatíva jelenik meg a tejfogyasztást illetően. Az emberek igyekeznek másfelé is nyúlni, kitekinteni a megszokottból, keresni valami újat. Így kerül be ismét egyre jobban a köztudatba a bivalytej is.
Fitt Pöttyös Túró Rudi teszt - kipróbáltuk!
Nagy várakozással készültem, hogy lecsaphassak a Pöttyös új termékére, amelyett "fitt" elnevezéssel reklámoznak. Reményt keltett bennem, hogy a kedvelt, de egészségtelensége miatt hátrányba sorolt termék most új formában, a tudatos táplálkozók számára újragondoltan lesz elérhető. Lássuk, mi valósult meg belőle!
Miért olyan fontos a megfelelő fehérjebevitel?
Szervezetünknek nagy szüksége van a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjebevitelre. A protein fontos tápanyag, mivel szerepe van a szövetek felépítésében és javításában, valamint enzimek, hormonok és más kémiai anyagok alkotóeleme.
Tiramin – eszik vagy isszák? Jó vagy rossz?
A tiramin egy amin, melyet egy aminosavból, a tirozinból lehet előállítani. Igen, ez meglehetősen elegánsan, tudományosan hangzik, de a nyugati világra jellemző kategorizálással kérdezhetnénk: mire vagy miért jó vagy rossz ez nekünk?
A tojás, és ami benne van
A tojás az egyik olyan élelmiszer, amelyet rengeteg legenda és téveszme övez. Fogyasztását, hol tiltják, hol pedig ajánlják. Mi az igazság?
Vacsorázz kenyér nélkül
Közismert tény, hogy az elhízások komoly mértékéért a finomlisztes és cukros ételek felelősek. Máris sokat teszünk az egészségünkért, ha mindössze a kenyeret kiiktatjuk az esti étkezésekből. Ez a tény azonban a legtöbbek komfortzónáján kívül esik - hogyan valósítsuk meg?
Gombafogyasztás okosan
A gomba nagyon egészséges, de sokakban felmerül a kérdés: hogyan és milyen formában fogyasszuk, hogy biztonságos, de mégis annyira friss legyen, hogy élvezhessük a vele járó előnyöket?
Gyors gyümölcslexikon
Amikor diétára, esetleg fogyókúrára adjuk a fejünket, vagy csak szimplán egészségesebben szeretnénk étkezni, nem elég annyit tudnunk, hogy a gyümölcsök egészségesebbek, ezért majd elég lesz, ha több gyümölcsöt fogyasztunk.
Döbbenetesen magas a növények fehérjetartalma
Még mindig abban a tévhitben élünk, hogy a fehérje egyenlő a hússal, pedig a növények fehérjetartalma sokszorosa lehet a húsénak. Igaz ez például a lencsére is.
Napi öt-hat étkezés ajánlott
Sajnos ma is kevesen tartják a napi étkezések rendjét és megfelelő összetételét. Tisztázzuk a tévhiteket, bemutatjuk a rossz és jó példákat.
Apró magok, ősi értékek: ez a chia mag
A chia mag kevésbé elterjedt hazánkban, leginkább a bioboltok vásárlói ismerik. Pedig bármelyik háztartásba könnyedén beilleszthető, és érdemes is, mert számtalan kiváló hatása van.
A fehérjedús étkezés alternatív módjai
A fehérjedús táplálkozás előnyei vitathatatlanok: segítenek az egészséges testsúly megtartásában, a fittség-érzet megteremtésében. Viszont jóval több ételből nyerhetünk fehérjét, mint gondolnánk!
Edzem és többet eszem…?
Ehetek-e többet, ha sportolok? Ez itt a kérdés. Sokan abba a hibába esnek, ha elkezdenek edzeni, hogy azt gondolják: „úgyis lemozgom!” – de vajon ennek mennyi létjogosultsága van?
A főtt tojás imádata
Húsvét környékén gyakran járunk úgy, hogy lelkesen elkészítjük a sok szép főtt tojást, majd nem tudunk vele mit kezdeni. Pedig a főtt tojás isteni eledel, nagyon egészséges és sokféleképpen felhasználható. Összegyűjtöttük a kedvenc felhasználási javaslatainkat.
Juthat-e elegendő fehérjéhez a vegetáriánus?
Hús, vagy sem? – ez itt a kérdés. A vegetáriánusok határozottan állítják, hogy az étkezésük egészséges, a húsmentes táplálkozást nem pártolók viszont meg vannak róla győződve, hogy nem lehet elegendő fehérjét bevinni a vega táplálkozás során.
Tényleg a különböző magvak miatt leszünk pattanásosak?
Gyakori, hogy valaki azért száműzi az étrendjéből a különböző magvakat, mert úgy véli, ettől lesz pattanásos az arcbőre. Ez önmagában nem igaz, és rengeteg kiváló vitamintól és fehérjétől esünk el, ha nem fogyasztunk pl. mogyorót, mandulát, diót.
Bélbaktériumok segíthetik, vagy gátolhatják a fogyást
A bélrendszerben két fő baktérium található, a Firmicutes, valamint a Bacteriodetes. Az egyik gátolja, a másik pedig segíti a fogyást. Mivel ezeket nehezebb vizsgálni, és nem megfelelő arányuk nem jár a súlytöbbleten kívül semmilyen tünettel, így az elhízás lappangó okaként is számon tartják őket. Sajnos az antibiotikumos gyógyszerekkel sokat ártunk a harmonikus működésüknek.
A túlzott fehérjebevitel nem tesz jót a babáknak
A korábban gondoltaktól eltérően, a túl sok fehérje egyáltalán nincs jó hatással a babák és kisgyermekek fejlődésére. Elhízás és allergiaveszély.
Nem elég változatos a húsfogyasztásunk
A magyarok többsége csak disznó, valamint csirkehúst, esetleg még marhahúst fogyaszt, pedig a lehetőségek tárháza ennél hazánkban is sokkal szélesebb. Cikkünkben ismertetjük, hogy milyen húsokat és miért ajánlott még fogyasztani ezeken kívül.
Hogy lehetünk hatékonyak a köszvénnyel szemben?
A köszvény fájdalmas betegség, de nem csak emiatt kellemetlen. Ha nem figyelünk oda, nem tudjuk, mi okozza a tünetek súlyosbodását.
A fehérjemérgezés létező jelenség?
Sokat vitatott kérdés, hogy a fehérjemérgezés létező fogalom, avagy sem, elegendő fehérjét fogyasztunk-e, vagy épp ellenkezőleg.
Nassolás & diéta – hogyan egyeztessük össze?
A fogyókúrák első számú ellenségei a rágcsálnivalók, és sokszor éppen rajtuk bukik el az egész diéta.
Tévhit, hogy a tartós tej egészségtelen!
Egy Magyarországon készült felmérés szerint az emberek több, mint fele úgy gondolja, hogy a boltban kapható tejek, valamint tartós tejek egészségtelenek, méghozzá azért, mert tartósítószert tartalmaznak, tejporból készülnek, valamint vizezik őket.
Vöröslencse, a keleties kedvencünk
Sokan csak újév első napján fogyasztanak lencsét a gyarapodás babonája miatt, pedig érdemes rendszeresen alapanyagként használnunk a főzésnél. A hagyományos lencsével bajlódni nincs ideje mindenkinek, hiszen már előző nap be kell áztatni ahhoz, hogy puhára tudjuk főzni, néhányan pedig a semleges barnás-szürkés színe miatt nem szimpatizálnak vele.
Sikér a sikeres sütés titka
A kenyérnek, kelt tésztának kiváló állagot biztosít, ha magas sikértartalmú liszttel dolgozunk, vagy magunk adunk búzasikért a liszthez, ami ráadásul kiváló fehérjeforrás.
Kockázatos fehérje?
Egy amerikai kutatás szerint a mai táplálkozási trendek némelyike káros lehet egy bizonyos életkorban.
Szója- Egy kis zöld történelem
A szója gyakran emlegetett növény manapság, főként pejoratív értelemben a génmódosítással kapcsolatban kerül szóba. Pedig a növény nem egy 21. századi találmány, valójában Kínában őshonos, ahol közel ötezer éve fogyasztják.