Ha puffadást, hasfájást okoz a fruktóz, avagy a fruktózintolerancia
Amennyiben puffadást, hasi fájdalmakat, hasmenést tapasztalunk, rossz közérzettel és fejfájással párosulva, akkor gondolhatunk arra, hogy a szervezetünk esetleg nem tudja feldolgozni a gyümölcscukrot. Amennyiben fruktózintoleranciával állunk szembe, sajnos nem minden gyümölcsöt fogyaszthatunk.
Egy új trend, a Brecka-diéta
Rengeteg diétát ismerünk, mindenki azt választaj, ami egyénileg hatásos, vagy amire szüksége van. A TikTokon az év elején egy újabb trend ütötte fel a fejét, ez a Brecka-diéta.
Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?
Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.
Vitaminok fontossága ősszel
Beköszöntött az ősz, sőt már a hűvöseb idő is utolért bennünket! Ilyenkor érdemes odafigyelni arra, hogy ne betegedjünk meg, és karban tartsuk az immunrendszerünket. Ennek az alapja a megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel.
Mindent a Koshu szőlőről
Szőlőművelés szempontjából Japán nem a legmegfelelőbb hely, hiszen a nyár túlságosan forró és csapadékos, a talaj minősége pedig gyatra, így eddig a bor nem igazán volt az ottani kulinária része. Mégis, nagyjából 100 km-re Tokiótól, a Yamanashi Prefektúrában lévő Kofu medencében a gyümölcstermelés mellett mostanában valami újdonság is van születőben, ugyanis itt vetették meg lábukat a szigetország első borászatai kb. 150 évvel ezelőtt.
A kertészkedés jótékony hatásai
A kertészkedés egy jópofa hobbi és felelősség is egyben! Azok számára, akik ezt a hobbit választják, illetve kertes házban laknak, különböző pozitív mentális és fizikális hatásokkal jár ez. Ezekről a jótékony hatásokról olvashattok ebben a cikkben.
TSH mellett alacsony hízás
A TSH, a pajzsmirigy (Thyroidea) Stimuláló Hormon, amit az agyalapi mirigy termel. Ez a TSH hormon szabályozza a pajzsmirigy működését, és ezáltal a pajzsmirigy által termelt T3 (trijód tironin) és T4 (tiroxin, tetrajód tironin) pajzsmirigyhormonok termelődését is szabályozza. A T4 pajzsmirigyhormon egy olyan előhormon a szervezetben, ami T3 Trijód Tironin hormonná alakul át.
A maracuja pozitív hatásai
A maracuják két fő csoportja a sárga és a lila héjú maracuja. Ezeknek eredete nagyjából azonos, bár bizonyos feltételezések szerint a sárga héjú maracuja az Amazonas vidékén őshonos.
Ezt edd nyáron nasinak
Sokan figyelnek arra, hogy a nyárra kialakított „beach body” szépen megmaradjon, hiszen szeretnek jól mutatni a parton a fürdőruhában, de ehhez az is kell, hogy odafigyeljünk arra, hogy egy esti kertiparty alkalmával megfelelő nasit eszegessünk.
Készítsünk „smoothie”-t otthon!
Gusztusosak és tény, hogy finomak a boltok polcain sorakozó gyümölcsitalok, de pillanatok alatt elkészíthetők otthon is házilag, s még olcsóbbak, frissebbek is.
Egészséges fogyás a hasról
Egyre több a túlsúlyos és elhízott ember, köztük sokan gyerekek. A kevés mozgás, az ülőmunka, a sok tv-nézés és mobil és számítógép-használat, a gyors ételek nem könnyítik meg a fogyni kívánók dolgát. Ilyen feltételek mellett, hogy lehet egészségesen leadni a fölösleges kilókat?
Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek
Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.
Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel
A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!
A szem védelmét szolgáló vitaminok
A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?
Színes ételek és italok, melyektől jobban érzed magad
Azt már sokan kutatták, hogy a színeknek milyen hatalmas jelentősége van az életünkben, de nem csak öltözködésünkben vagy környezetünk élénkítésében fontosak, hanem étkezésünknél is érdemes odafigyelni erre.
Az éretlen banán tényleg egészségesebb, mint az érett?
Az éretlen zöld és az érett sárga banán a színükön túl is különböznek egymástól. Bizonyára találkoztunk már a szupermarketek polcain zöldesebb árnyalatú banánnal. Ilyenkor általában hagyjuk érlelődni pár napig, míg megjelenik az érettséget jelző élénksárga árnyalat. Addigra azonban a banán rezisztens keményítőjének nagy része cukorrá alakul, ami bizony a vércukorszint megugrásához is vezethet, ha többet falatozunk belőle a kelleténél (nem véletlenül szokás a diéta alatt csínján bánni vele).
A gránátalma egészségvédő hatásai
A mélybordó színű, magokban igen gazdag, finom, rostdús gyümölcs számos jótékony egészségügyi hatásával támogathatja immunrendszerünk állóképességének megőrzését. Lássuk, miért jó gránátalmát fogyasztani!
A téli madáretetés szabályai
A téli időszakban gyakran a túlélést jelenti madarainknak a számukra kihelyezett eleség. Természetesen ennek is megvannak a maga szabályai, melyeket, ha nem ismerünk, vagy nem tartunk be, akkor inkább el se kezdjük a téli madáretetést.
A füge ezért egészséges
A füge frissen és aszalva is fogyasztható, ízletes gyümölcs, amelyet különleges íze és textúrája miatt sokan kedvelnek. Sokoldalúan felhasználható, ráadásul nagyon egészséges is, így érdemes minél gyakrabban enni.
Gyors reggelik, melyeket előre elkészíthetsz!
Ez benne a pláne, hogy előre elkészíthetünk. Nemcsak gyors, nemcsak reggeli, nemcsak finom és egészséges, de még pepecselni nem kell velük, kell ennél jobb cikktéma?
Mit takar a gyümölcsre ragasztott címke?
Igen bosszantó tud lenni, mikor hazaérve a nagybevásárlásból, beleharapnánk az almába, de szembe jön velünk az a kis matrica, ami általában levakarhatatlannak bizonyul. Gyerekként játékból egymásra, és szinte mindenhová is ragasztottuk, ezzel idegesítve egymást, és a felnőtteket. De tudjuk-e, hogy mire is valók pontosan ezek a gyümölcs matricák?
Zabreggeli – gyors, egészséges finom
Sokan vagyunk úgy, hogy reggel nincs energiánk és időnk egy tápláló, minden elképzelést felülmúló reggelit készíteni, de erre is van megoldás. A reggeli a nap legfontosabb étkezése, kezdjük zabosan a napot.
A legnagyszerűbb vas tartalmú zöldség
Nagyon fontos a vas a szervezet számára ugyanis a vashiánynak nagyon sok kellemetlen tünete lehet. A hajhullás a köröm töredezés is lehet a vashiány tünete. A magas vastartalmú zöldségek fogyasztása volna a legegészségesebb, ezért mindenkinek ajánlott a cikkben említett vastartalmú gyümölcsök és zöldségek fogyasztása.
Maracuja és az egészségügyi előnyei
A népszerű maracuja egy egzotikus lila gyümölcs, egészséges táplálkozási profillal és számos egészségügyi előnnyel. A Passiógyümölcs néven is ismert maracuja meleg éghajlaton nő, beleértve Dél-Amerikát, Ausztráliát, Dél-Afrikát és Indiát. A passiógyümölcs puha pépes, sok maggal, kemény kéregbe csomagolva. A magvak és a pép ehető, lébe préselhető vagy más levekhez adható. A maracuja a közelmúltban igen népszerűvé vált, mivel erős antioxidánsok gazdag forrása, és egyéb egészségügyi előnyökkel is járhat.
Kertészkedés, mint testedzés
Amikor a szüleimnek megemlítem, hogy sportolhatnának, biciklizhetnének, sétálhatnának többet, mindig azt a választ kapom, hogy a kertészkedés az ő testedzésük. S valójában nem is elhanyagolandó mozgás.
Amit a szilváról tudni lehet
Lassan-lassan közelítünk az ősz felé. Ilyenkor minden változik. A természet, az öltözködésünk, az idő és a szezonális zöldségek, gyümölcsök is. Az étkezésünkben megjelenik a szilva, mint vitaminforrás, melyet filléres gyümölcsnek mondanak, de számos téren felturbózhatjuk szervezetünk vitamin raktárát vele.
Vitaminforrás a rosszabb időkre
Ha beüt a rosszidő, akkor gondolnunk kell az egészségünkre is. A vitamin bevitelre, igen csak ügyelnünk kell, hogy egészségesek maradjunk. Ennek egyik legjobb módszere, ha sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk. A gránátalma is kitűnő forrás lehet, hogy elkerüljük a betegségeket
Élet a menstruációs ciklus tudatos követésével
Ma már túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy szinte a csapból is az egészséges étkezés különböző irányzatai folynak, mellette a társadalom mégis egyre betegebb. A diétás trendek elhatalmasodó méreteket öltöttek, sokszor fejünket kapkodva nem tudjuk eldönteni, ha éppen fogyni vágyunk, melyikhez nyúljunk.
Étkezés kisgyermekkorban
Természetesen nemcsak a pici gyerekes szülőknek ajánlom elolvasni, hogy milyen étkezés javasolt kisgyermekkorban, de a leglényegesebb szakasz az egytől hároméves korig terjedő időszak a gyermekek fejlődése szempontjából.
Lekvár vagy jam
Úgy írjuk, hogy jam, úgy mondjuk, hogy dzsem és az íze olyan, mint a lekvárnak. Na de akkor mi a lekvár? A sok név, valójában a lekvárnak a szinonimái, vagy mégis csak van különbség köztük? Valaki az állaga, sűrűsége, darabossága, vagy éppen édessége alapján próbálja megkülönböztetni őket. Mi több, mindenkinek egy kicsit igaza is van.
Felejthetetlen nyaralások a vidéki nagymamánál
Már a nyári szünet előtt a gyerekeknek szóló tábori helyek elfogynak. Ha a szülő sokáig tanakodik, hogy hova is lehetne elhelyezni a nebulót addig még ő dolgozik, akkor könnyen lehet, hogy lecsúszik erről a lehetőségről. Így marad a távoli nagymama vagy családtag, aki éppen bevethető e téren. De miért van jó hatással a vidéki nagyinál töltött idő a gyerekekre?
Az egres 4 jótékony hatása a szervezetre
Természetesen lehet vele találkozni Magyarországon is, méghozzá különböző változatokban, fajtájától függően íze a savanykástól egészen az édesig terjedhet. Érdemes megkóstolgatni, hiszen tápanyagtartalma miatt az egres kihagyhatatlan nyári csemege.
Gyümölcsök és zöldségek mérgező részei
Bár a gyümölcsök és a zöldségek alapvetően egészségesek, azonban néhány részüket nem szabad elfogyasztani, ugyanis mérgező lehet.
Reggeli frissítők kávé helyett
Bár mértékkel a kávé is lehet egészséges, mutatunk néhány alternatívát, ami helyettesítheti a reggeli rutinunk során.
Így fogyj le cseresznyével
A cseresznye alacsony kalória- és magas rosttartalommal bír. Nehéz favoritot választani a nyári idénygyümölcsök közül, de a cseresznye biztosan sokaknál benne van az első három kedvencben.
Miért egyél banánt?
A banán értékes tápanyagtartalma miatt-aminosavak, keményítő, vitaminok és ásványi anyagok, flavonoidok-egyértelműen a változatosan összeállított étrend egyik fontos gyümölcsének tekinthető. Kiváló természetes energiaforrás, ráadásul egész évben hozzá tudsz jutni.
Az állandóan szomjúság okai
Az állandó szomjúságérzet oka természetesen igen sok esetben egyszerűen, hogy nem fogyasztottunk elég folyadékot. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a dolog valamilyen egészségügyi probléma tüneteként jelentkezik.
Legrosszabb reggelik
Mitől lehet rossz egy reggeli? Nos, például attól, hogy hirtelen megemeli a vércukorszintet: gyorsan megéhezünk utánuk. aki cukorbeteg, vagy inzulinrezisztenciában szenved, nekik különösen fontos, mikor mit esznek, mit reggeliznek.
Probiotikus ételek és italok – a helyes bélflóra elősegítése
Emésztőrendszerünknek sokat segíthetünk azzal, hogy ha úgy táplálkozunk, hogy odafigyelünk a probiotikumok bevitelére is. Ezzel immunrendszerünk is ellenállóbb lesz, könnyebben megküzdünk a betegségekkel és energikusabbá is válhatunk.
Ezért böjtölj almával
Régen az emberek főleg vallási okokból tartottak böjtöt hamvazószerdától húsvétig. Ezalatt egyáltalán nem fogyasztottak húst, és naponta csak egyszer laktak jól. Manapság sokan a tavaszi megújulás jegyében és egészségük megóvása érdekében táplálkoznak mértékletesen ebben az időszakban.
A gyümölcsök tudatos fogyasztása
Nyáron a legtöbben inkább a lédús, hűsítő gyümölcsöket kívánjuk a nehezebb, zsírosabb ételek helyett, és nem ritka, amikor ebédre is egy finom gyümölcsleves kerül az asztalra. De vajon miként illeszthető bele ez az inzulinrezisztensek diétájába? A túl sok gyümölcs nem fogja túlságosan is megemelni a vércukorszintet?
Kalóriaszegény reggeli receptek
Szeretnék nektek néhány reggeli ötletet bemutatni, amelyek akár sósak, akár édesek, mindenképpen ízletesek, fogyasztásukkal viszont hatékonyan felléphetsz az úszógumik megjelenésével szemben.
Vitaminok: mit mivel mikor és hogyan
A vitaminokkal kapcsolatos legfontosabb kérdések, melyeket érdemes tisztázni mielőtt elkezdjük szedni őket: a mikor, a mit mivel és a hogyan.
A népszerű smoothieról
A „smoothie” szó nagyon trendi lett az utóbbi időben, ha mellette akarok érvelni, akkor máris sorolom: telít, laktat, egészséges és fitten tar, fogyaszt rostokat és vitaminokat tartalmaz. Az egészséges verziók alatt persze nem a bolti értendő, hanem házi!
A narancs egészségre gyakorolt pozitív hatásai
A narancs kellemes illatával, vidámságot, derűt csempész otthonunkba, illata a fahéjjal, szegfűszeggel együtt, összefonódott a karácsonnyal, és az azt megelőző adventi időszakkal.
A tápanyagforrások és az egészséges táplálkozás
Az egészséges táplálkozás és a sikeres fogyás ott kezdődik, hogy több friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint halat és szárnyast eszel, és a szénhidrátbevitel csökkentése mellett megpróbálod visszaszorítani a sok cukrot, sót és állati zsírt tartalmazó élelmiszereket.
Miért egészséges a körte?
A körte az egészséges étrend egyik közkedvelt szereplője, hiszen gazdag antioxidánsokban, flavonoidokban, és tápanyagokban is bővelkedik.
Finom és egészséges gyógyteák
Ősszel az immunerősítés különösen fontos, de ízlelőbimbóinknak is lehet élvezetes ez a folyamat. Mutatjuk, milyen finom gyógyteákkal tehetünk egészségünkért.
Őszi vitaminbombák
Ősszel is lehet mindenféle finomságokkal tenni a vírusok ellen, s kicsit felvértezni az immunrendszerünket a hamarosan beköszöntő tél előtt. Hasznos tudnivalók következnek most az őszi vitaminpótlásról.
Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket egészségesen enni?
Gyakran trükkös lehet, amikor a gyerekeinket enni tanítjuk. Nem akarunk túl sokat beszélni, hogy mindent be tudjanak fogadni, amit hallanak, és az sem jó, ha egy-egy étkezés kiselőadássá, leckévé alakul a sok átadni kívánt információ miatt. Ha túl sokáig várunk, akkor pedig gyorsan egészségtelen étkezési szokásokat is felvehetnek.
Ne dobd ki az almahéjat
Az alma Magyarország legelterjedtebb gyümölcse, mondhatni az egyik legolcsóbb is a piacon, sokféle vitamint tartalmaz, íze pedig süteményeiket bármikor feldobja. Mivel héját nem mindig használjuk fel, így erre adunk néhány tippet.
Természetes őszi vitaminforrás a körte
Valamiért nem szoktuk a tipikus őszi finomságok közt említeni, pedig a körte is rendkívül egészséges és éppen ősszel van idénye.
Orális allergia szindróma
Az orális allergia szindróma valamilyen táplálékra adott helyi allergiás reakció, ami akár felnőtt korban is kialakulhat.
Tippek az egészséges étkezéshez a mostani drágulás mellett
Mindannyian tapasztaljuk nap, mint nap az árak folyamatos drágulását, ám emellett is lehet törekedni a tudatos bevásárlásra, hogy étrendünk egészséges keretek között maradhasson. Nehéz beszerezni a zöldséget, gyümölcsöt, mert néha a pénztárcánk nem teszi lehetővé ezek megvásárlását, ám segít néhány tipp a tudatos életmódhoz.
Mikor a legjobb turmixot inni?
3-4 éve minden reggelt egy finom turmixszal indítok, de nem mindenkinek van ideje és kedve reggelenként összedobni a színes italokat.
Részükről jogosan merül fel a kérdés: Mikor a legjobb meginni a turmixot? A válasz határozottan: bármikor.
Szervezetünk feltöltése – Mit együnk, hogy C- és D vitamin raktáraink rendben legyenek
Testünknek szüksége van vitaminokra, melyeket tabletták és ivólevek révén pótolhatunk, de ha odafigyelünk, helyes étkezéssel bevihetjük szervezetünkbe. Íme, néhány tipp!
Mit kerülj, ha hisztamin intoleranciában szenvedsz
Az emberek nagyjából 5-7%-a szenved hisztamin intoleranciában, számukra pedig nem csak szervezet által termelt hisztamin lehet veszélyes, hanem néhány ételt is kerülni kell.
Okok, hogy minden nap együnk málnát
Ez a nyári bogyós gyümölcs nemcsak finom, de az egészségedre is pozitív hatással van. Sőt, még meg is szépít!
Egészséges uzsonna - Anyatipp
Ahhoz, hogy tartani tudja gyermekünk a napi ritmust az iskolában, megfelelő tápanyagokra van szüksége. Nem kell tartani attól, hogy ha egészségeset akarunk csomagolni, az sokba fog kerülni, megy ez olcsón és okosan is. Anyaként próbálom jól megoldani a feladatot, lássuk, hogyan csinálom én.
Ínycsiklandozó kivis receptek
A kivi valóságos egészségbomba, bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat, ennek köszönhetően számos gyógyhatással is rendelkezik.
Az eper szervezetre gyakorolt hatása
A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.
Méregtelenítő turmixok
A méregtelenítő italok ideálisak reggelire, hiszen beindítják az anyagcsere-folyamatokat, és feltöltik a szervezetet vitaminokkal. Ám kisétkezés gyanánt is ideálisak, ezért, ha délután valami ínycsiklandó fogásra vágynál, akkor készíts egy turmixot!
Tudnivalók a méregtelenítésről
Ahogy közeledik a jó idő, úgy ébredezik a szervezet is. Itt az ideje egy alapos méregtelenítésnek.
Turmixok, amelyektől fényesebb lesz a hajad
A gyorsan növő, erős, dús és egészséges hajhoz nélkülözhetetlen a megfelelő táplálkozás, amire a legegyszerűbb megoldás a turmix, vagy ahogyan mostanában sokan nevezik, a smoothie.
Ételek, amelyektől egészségesebb lesz a hajad
Az étrend számít, tényleg az vagy, amit megeszel. Jobban nő, és erősebb lehet a hajad ezektől az ételektől, ami eleve megoldhatja sokak problémáját a hajkoronával kapcsolatban.
Fogyókúrahibák reggeli közben
Fogyókúrát betartani nem könnyű feladat, hiszen folyamatos odafigyelést igényel. Az emberek nagy része a reggeli étkezésnél követ el súlyos baklövéseket, aztán fogalmuk sincs, miért nem mutat kevesebbet a mérleg. Alábbi cikkünkben hat súlyos és gyakori hibát gyűjtöttünk össze a reggeli tányérokról.
A tavaszi fáradtság legbiztosabb ellenszerei
Március van, az idő néha már kezd a tavaszra hasonlítani, hosszabbak a nappalok, több a napfény, lassan zöldellik a környezetünk, mi pedig küzdünk a menetrendszerűen bekövetkező tavaszi fáradtság ellen. Hogy tudjuk ezt leghatékonyabban legyőzni?
Tippek, hogy mit fogyasszunk és mit ne a menstruáció előtti napokban
A PMS a premenstruális szindróma rövidítése: azon tünetek összességét nevezik így, amik a menstruációt megelőző 7-10 napban megkeserítik az életünket, és sok esetben a környezetünkét is.
Mindent a kaktuszfügéről
A bíborkaktusz vagy indiai fügekaktusz aminosavakban gazdag, így rendkívül tápláló, nemcsak az emberekre nézve, hanem az állatok számára is.
Koleszteringyilkos élelmiszertípusok
Van néhány olyan élelmiszer, ami nem csupán az egészséges étrend része, de segít a koleszterincsökkentésben is. A koleszterincsökkentéshez szükséges egy olyan követhető táplálkozási rendszer, ami tekintetbe veszi az életformát, az esetleges érzékenységeket, a célokat és még élvezetes is.
Dehidratált gyerekek – avagy mennyit igyon egy kisiskolás?
Nem feltétlen évszakfüggő a címben feltett kérdés, viszont a gyerekek folyadékbevitele egy aktuális és aggasztó probléma. Ha meleg van, ha sportol a gyerek, akkor pláne fontos, hogy igyon, de a számítógép előtt ülve is szükséges. Mennyit kell innia egy gyereknek?
Amit a B1-vitaminról tudni kell
A B1-vitamin a B-vitaminok családjába tartozik, melyek közös jellemzője, hogy létfontosságú enzimek működéséhez szükségesek, melyek a sejtek anyagcseréjében vesznek részt.
Hallottál már az U-vitaminról?
Ön fogyaszt elegendő U-vitamint? Miért fontos ez az anyag és honnan juthatunk hozzá? Ezekre a kérdésekre válaszolunk cikkünkben.
Az aszalt gyümölcsök valóban egészségesek?
A kérdés megválaszolásához érdemes összegyűjtenünk e különleges finomságok legfőbb tulajdonságait, amelyek alapján nem lesz nehéz döntést hoznunk.
Így küzdd le az édesség utáni sóvárgást
Szinte mindenki tudja milyen, amikor megkívánunk valami édeset. Ez teljesen normális, azonban mi a helyzet azzal, amikor szinte sóvárgunk utána?
Mit jelent a liofilizálás?
A liofilizálás, vagy más néven fagyasztva szárítás az egyik legkíméletesebb tartósítási módszer, melynek során a teljes víztartalmat eltávolítják, így a gyümölcs minden értékes összetevője, tápanyaga teljes egészében megmarad.
Tiltott tevékenységek ha meg vagyunk fázva
Sokat ronthatunk a náthás betegségen azzal, ha nem tartunk be néhány egyszerű javaslatot. Októbertől márciusig tart a náthás megbetegedések szezonja. Ezek a betegségek, amelyeket a köznyelvben megfázásnak hívunk, tüsszögéssel, orrfolyással, esetleg köhögéssel, lázzal járnak, de szerencsére az esetek nagy többségében komplikációk nélkül zajlanak le.
A világ legegészségesebb gyümölcsei
Sok más pozitív hatása mellett a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása csökkenti a szívbetegségek, a rák, a gyulladásos megbetegedések, valamint a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is.
A gránátalma jótékony hatásai
A perzsa eredetű gyümölcs néhányunknak talán még idegen, ám sokunknak már étrendünk rendszeres részét képezi. Azon kívül, hogy „Aphrodité szent gyümölcse” piros színe és termésében fejlődő rengeteg magja miatt a szerelem és a termékenység szimbóluma, számos pozitív élettani hatással, például rendkívül erős antioxidáns hatással is bír.
Mediterrán étrend a fogyásért
Sokféle diéta létezik, ám az egyik legközkedveltebb a fogyni vágyók közt a mediterrán étrend. Nézzük, miért ez a legjobb választás.
Sajt a diéta alatt – igenis lehetséges
Általában, ha diétáról van szó, a sajt szóba sem jöhet. Azonban vannak olyan sajtok, amik kevesebb zsírt és több fehérjét tartalmaznak, így beleférnek a diétába is.
A zsírban oldódó vitaminok szerepe
Ezek a típusú vitaminok a bélben szívódnak fel, méghozzá a zsírokkal együtt, így érthető módon azzal lehet fokozni hasznosulásokat, ha az ezeket tartalmazó ételekkel együtt zsírt is viszünk be a szervezetünkbe. Ebből következően a zsírszegény étkezés, illetve a zsíremésztésben fennálló zavar hatására kevesebb A-, D-, E- és K-vitamint tud szervezetünk feldolgozni.
Ezt teszi a cukormegvonás a testeddel
Manapság egyre többet próbálják száműzni a cukrot az étrendjükből, ami bár egészséges, viszont nem árt tisztában lenni a mellékhatásokkal.
Mit jelent a túlfogyasztás és mit tehetünk ellene?
„Az emberek jelenlegi fogyasztásukat tekintve úgy élnek, mintha 1,7 Föld állna rendelkezésünkre, pedig csak ez az egy bolygónk van” – idézem Antal Alexát, a WWF Magyarország kommunikációs vezetőjét. A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más.
Mi az a chutney és hogyan lehet elkészíteni?
Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, megismerni különböző konyhákat, élvezik a gasztronómia világát, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t. egy indiai eredetű szószról van szó, mely különböző összetevőkből áll, ezek lehetnek gyümölcsök, de legtöbbször azonban zöldségekből készül. a chutney kiváló kísérője a burgonyának, sajtoknak és húsoknak.
Gyümölcsök, amiket cukorbetegek is fogyaszthatnak
A gyümölcsfogyasztás szabályait javasolt tisztázni a diabétesszel élőknek. Szigorú diétát ír elő az orvos azoknak, akik kettes típusú cukorbetegségben szenvednek.
Cukormentes gyümölcsös torta receptek
Születésnap mindig akad a környezetünkben, most mutatok tortarecepteket, amiket cukormentes diétába is beilleszthetsz!
Megduplázza a mozgás hatását, ha ezeket eszed edzés után
Az edzés célja nemcsak a fogyás lehet, de az izomtömeg növelése is. A két folyamat azonban nem zajlik párhuzamosan, mert a testnek az építkezéshez felhasználható extra energiára van szüksége, ami egy kalóriadeficittel rendelkező étrendben nincsen meg. Ahhoz, hogy a sportolásba ölt órák meglátszanak rajtad, az étkezésedet is a céljaidnak megfelelően kell alakítani.
Gyakrabban lesz beteg, ha közösségbe kerül a gyerek?
Szeptemberrel elkezdődött az ősz, s ezzel sok kisgyerekes (és nagy gyermekes) családban is egy új időszámítás: a közösségbe kerülés/visszakerülés ideje. Kezdődik a suli, újra indul a hétköznapi mókuskerék.
A málna, mint csodagyümölcs
Ez a nyári bogyós gyümölcs nemcsak finom, de az egészségedre is pozitív hatással van. Sőt, még meg is szépít!
Egészséges energetizáló ételek
Ha valami miatt sürgősen egy kis plusz energiára van szükségünk, akkor érdemes megfontolni, hogy mit eszünk. Nem elég, ha csupán plusz kalóriát viszünk be a szervezetbe, fontos, hogy vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazzon az ilyenkor megevett étel.
Érdekességek a görögdinnyéről, amiket eddig nem tudtál
A nyár egyik legkedveltebb hűsítője, édes és lédús, egészséges, de mégsem tartalmaz sok kalóriát. Bizony, a görögdinnyéről van szó, pontosabban néhány érdekességről, amit kevesen tudnak róla.
Őszibarack lekvár egyszerűen!
Már javában tart az őszibarack szezon, ha szerencsések vagyunk, akkor a saját kertünkben is megtalálható ez az ízletes és lédús gyümölcs. Mindenféle felhasználásra alkalmas, kiváló süteményekben, gyümölcslevesben, de még a lekvárja is finom és egyszerű elkészíteni!
Ezért érdemes színesen táplálkozni
A zöld méregtelenít, a sárga fiatalít, a piros és a lila véd a ráktól. A zöldségek és gyümölcsök színe elárulja testünknek, hogy milyen tápanyagokat tartalmaznak. A színek is tápanyagok, az egészséges táplálkozás alappillérei.
Miért olyan népszerű a mediterrán étrend?
Ha becsukom a szemem a mediterrán diéta kapcsán egy roskadásig megrakott asztalt látok, mindenféle színes salátával, teljes kiőrlésű bagettekkel, sajtokkal, olívaolajjal, mozzarellával, paradicsommal, tésztákkal, szószokkal - egy gyönyörű megterített tengerparti asztalon. Igen, álmodozom.
Táplálkozási tanácsok 65 év felettieknek
A 65 év felettiek táplálkozása külön odafigyelést igényel, esetükben ugyanis gyakoribb, hogy az emésztés, így a tápanyagok felszívódása sem működik már megfelelően. Különösen fontos számukra a fehérjebevitel, a rendszeres folyadékfogyasztás, illetve szükség esetén a kalcium, a B12- és a D-vitamin pótlása.
Fruktózfelszívódási zavar
Itt a nyár, kevesebbet és könnyebb ételeket eszünk, sokat vagyunk a napon. Na de akkor mégis mitől ez a puffadás? Talán épp a gyümölcsök okozta fruktózfelszívódási zavarral küzd.
Ételek, amelyek rengeteg élelmi rostot tartalmaznak
A rostok olyan növényi részek, összetett szénhidrátok, melyeket az emésztőenzimek részben vagy egészben érintetlenül hagynak. Így ezek az emészthetetlen anyagok változatlan állapotban jutnak a vastagbelünkbe, ahol baktériumok által bomlanak le.
Hűsítő nyári koktélok
Hideg gyümölcslevesek, selymes krémlevesek, ízletes smoothiek, könnyű turmixok, hűsítő limonádék, alkoholos és alkoholmentes koktélok szezonját éljük ilyenkor nyáron a kánikulában. jól esnek az üdítő finomságok, hoztunk néhány receptet.
Egészséges életmód kisgyermekkel?
A hozzátáplálás időszaka 4-6 hónapos korban kezdődik általában, az egyes ételeket lassan, fokozatosan, apránként vezetjük be, változatosságra törekszünk és egészséges életmódra. Vajon hol romlik ez el a későbbiekben?
Mi a baj a feldolgozott húsokkal?
A feldolgozott hústermékek és bizonyos betegségek közötti összefüggéseket vizsgálva arra vagyunk kíváncsiak, valóban betegségeket okozhatnak a különféle feldolgozott ételek, húskészítmények.
Emésztést támogató ételek
Amikor bizonyos dolgok nehezebben mennek, hajlamosak vagyunk azonnal hashajtókért nyúlni, pedig a megoldás néha sokkal egyszerűbb és természetesebb lehet, mint a gyógyszerek, melyekhez, ha gyakran használjuk, hozzászoktathatjuk a szervezetünket. Ismerkedjünk meg természetes emésztést segítő ételekkel!
Napvédelem kívülről és belülről
A fényvédő krémek, a naptejek megóvják bőrünket a ráktól, és segítenek megelőzni az öregedés jeleit, a foltokat és a ráncokat, mégis sokan elhanyagolják a napvédelmet. Miért olyan fontos a megfelelő napvédelem?
Hogyan komposztáljunk kis lakásban
Nem csak a kertes házban élők kiváltsága lehet a komposztálás, ráadásul a háztartásunk hulladék mennyiségét is csökkenthetjük vele.
Mi az a peszkateriánus étrend?
Már nem lepődünk meg új divatdiéták hallatán, sem furcsának tűnő étrendeken, szokatlan ételeken, most a peszkateriánus étrendről lesz szó.
Nyári arcpakolások
Ki gondolná, hogy bizonyos gyümölcsöknek nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is jó hatása van a szervezetünkre? Készítsünk gyümölcsös, nyári arcpakolásokat!
Mivel segíthetjük az elalvást?
Forgolódunk az ágyban, gondolkodunk, jár az agyunk, nem tudunk elaludni, reggel pedig kialvatlanul ébredünk, nehezen kelünk fel, rosszul indul a nap, fáradtak vagyunk. Ismerős? Az alvásproblémáknak sok oka lehet, azonban jó eséllyel orvosolhatóak!
Jótékony hatású ételek ízületi gyulladásra
Az ízületi gyulladás egy olyan betegség, amely megnehezíti a mindennapokat, hiszen alapvető mozdulatok fájdalommal járnak. Megfigyelték, hogy bizonyos ételek, illetve speciális étrend képes csökkenteni az ízületi gyulladás tüneteit.
Az egészséges életmód 10 pontja. És nem több.
Mondhatnám, hogy akkor elő a tollat, papírt és nézzük mi az, ami „pipa” és mi az, ami még visszavan, mint életmódváltoztató tényező, de mindenkinek magának kell éreznie, hogy mitől lett jobb minőségű az élete, egészsége, formája, közérzete. Az alábbi lépések azonban segítenek felmérni, nagyjából hol is tartunk az életmódváltáshoz vezető úton.
Mi mindenre jó a meggy?
A cseresznye szezonját, a savanykás, de sokoldalúan felhasználható testvére követi, a meggy. A meggy tipikusan nem magyar gyümölcs, hiszen egész Európában jelen van, de Magyarországon a meggynek elég komoly történelme van.
Milyen gyümölcsöt ehet, aki cukorbeteg?
Az ajánlások szerint naponta legalább 4-5 adag gyümölcsre van szükség ahhoz, hogy egészségesek legyünk, azonban mi a helyzet azokkal az emberekkel, akik inzulinrezisztenciájuk, cukorbetegségük miatt nem fogyaszthatják ezeket a cukrot tartalmazó, édes finomságokat?
Indul az eperszezon!
Itt van lassan az április vége, május eleje! Örülhetünk, hiszen most érik már itthon is sokunk kedvenc gyümölcse, az eper! Édes, egészséges és sok ételhez, süteményhez kiváló kiegészítő vagy összetevő. Forrhat az üst is és készülhet a nagymama legendás lekvárja, vagy a finom szörp!
Így maradnak tovább frissek az élelmiszereink
A mostani vírushelyzetben még fontosabb az elegendő zöldség- és gyümölcsfogyasztás, azonban nem mindegy, hogyan tároljuk őket. Egyszerű praktikákról van szó, mégis tovább frissek maradnak az élelmiszerek és nem mennek kárba.
Sokak kedvenc gyümölcse, a banán
A banánt rengetegen szeretik, édes íze, puha állaga és könnyed szállíthatósága miatt. Ezen felül az egészségünkre is számos pozitív hatással bír, sportolók is előszeretettel fogyasztják és rengeteg recept alapja is.
Óvatosan a gyümölcsökkel!
Tudjuk jól, hogy a gyümölcsfogyasztás mennyire egészséges, mértékkel még a cukorbetegek és inzulinrezisztensek is ehetik a megfelelő időben és felszívódásuk gyorsaságának figyelésével, azonban tudni kell, hogy a még teljesen egészséges vércukorszinttel rendelkezők sem ehetik mértéktelenül és bármikor.
A cukor kiiktatása az életünkből
Mindenki tudja, hogy a cukor hizlal. Az is közismert, hogy gyorsan emeli a vércukorszintet, így növeli az elhízás, a cukorbetegség, a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázatát.
Mit együnk estére?
Sokszor nem tudod mit fogyassz este, és inkább már nem eszel semmit? Vagy már csak nassolsz? Sajnos egyik sem jó megoldás… Ha szeretnéd tudni, mit ajánlott este enni, akkor olvasd el ezt a cikket.
Lehet, hogy Önnek is vashiánya van?
A Magyarországon népbetegségnek számító vashiány sokkal gyakrabban áll hétköznapi problémák hátterében, mint gondolnánk. A fáradékonyság, fejfájás, vagy gyengeség csak néhány olyan tünet, ami mögött másik tucatnyi ok mellett a vashiány is felsorakoztatható.
Cukor álruhában
A feldolgozott cukrot sokféle álnéven eladják nekünk, sokszor tudtunkon kívül, méghozzá a kristálycukor árának többszöröséért, jól csengő neveken. A hozzáadott cukor általában szacharóz (répacukor, nádcukor), glükóz, vagy fruktóz szokott lenni, melyeket hangzatos neveken említenek a gyártók, de vannak még számtalan más megnevezései is.
Miért fontos a reggeli?
Felmérések és kutatások is alátámasztják, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Noha sokan kihagyják a reggelit, sokkal több érv szól a reggeli mellett, mint ellene, és néhányuk nagyon meglepő.
Nyers vitaminforrások februárban
Már el is szaladt egy hónap ebből az évből. Mára elég messze vagyunk a nyártól és ősztől is. Ugyanakkor még elég sokat kell várni a következő nagyobb betakarításra. Viszont ne essünk kétségbe ilyenkor is vannak olyan zöldségek, gyümölcsök és magvak is, amelyeknek szezonja van. Bizonyos esetekben akár egész évben is elérhetőek számunkra. Ezekre hoztam példákat és néhány megoldást.
Ki gondolná, mi mindenre jó a só!
A só az egyik legolcsóbb és leggyakrabban használt konyhai alapanyagunk, azonban érdemes más oldalát is megismerni, ugyanis nemcsak ízesítésre jó!
Így javítják a kertben termelt zöldségek a gyermekek egészségét!
Az otthon termesztett zöldségeknek és gyümölcsöknek számos pozitív hatásuk van az életünkre és az egészségünkre. Ezt egy nemrég publikált kutatás is alátámasztja.
Mit egyél januárban?
Tény, hogy a zord, téli hónapokban nem jutunk annyi változatos, egészséges élelmiszerhez, idényzöldséghez, gyümölcshöz, mint más évszakokban, azonban a januári étkezést is fel lehet dobni ízekkel, arról nem is beszélve, hogy a sok újévi fogadalom, lefogyok, leteszem a cigit, sportolni kezdek satöbbi szinte kívánja, hogy – legalább az év legelején – elkezdjünk tudatosabban élni, enni.
Ezek az ételek fehérítik a fogakat
A fogak sajnos gyorsan hajlamosak elszíneződni. Egyrészt a genetika is hozzájárul az árnyalatukhoz, másrészt pedig a dohányzás, valamint a kávé- és teafogyasztás is könnyen sárgássá teheti őket.
Rendkívül kevés zöldséget és gyümölcsöt eszünk
Hiába tudják az emberek, hogy nagyon fontos lenne a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, mégis kevésszer teszik ezt meg. A magyarok pedig még az európai átlag alatt is teljesítenek, erről ír többek közt a Citygreen nevű portál.
Almás téli finomságok
Az almás ételeknek se szeri, se száma. Fogyaszthatjuk nyersen, de főzhetünk belőle kompótot és számtalan süti alapanyaga is lehet. A klasszikus almás pite mellett rengetegféle süteményt készíthetünk almából.
Őszi vitaminbombák
Ahhoz, hogy az immunrendszerünk megfelelően működhessen, szükséges a helyes táplálkozás. A vitaminok és az ásványi anyagok bevitele alap, még akkor is, ha nem szeretjük a zöldségeket és gyümölcsöket sem szívesen eszünk.
Női termékenységet segítő smoothie-k
Ha valaki teherbe szeretne esni, akkor a szervezetét a legfontosabb vitaminokkal szükséges ellátni, ezek ötvözete pedig kiválóan érvényesülhet egy-egy smoothieban. A turmixokat mindenféle zöldséggel, gyümölccsel, magokkal, hidegen sajtolt olajakkal el lehet készíteni, ezek a tápanyagok pedig segítik a teherbeesést.
Focisták táplálkozása
A foci a világ talán legnépszerűbb sportága, s nem mehetünk el szó nélkül a focisták táplálkozása mellett. Vajon mennyire más egy futballista táplálkozási szükséglete, mint egy futóé? Vajon mit eszik Ronaldo vagy Messi?
Smoothie mint napindító
Nem tudod, hogy mit egyél reggelire vagy épp mivel dobd fel az ebéded? Szeretsz kísérletezni az ízekkel? Szeretnél egészségesebben élni, de nem tudod megenni a zöldségeket magában? Akkor a tökéletes választás számodra egy frissítő smoothie, amit otthon is könnyen el tudsz készíteni.
Bőrbetegségek a terhesség alatt
A terhesség egy olyan állapot, mely alatt köztudottan az egész szervezet működése megváltozik. Ez alól a bőr sem kivétel. Enyhe elváltozások természetesen mindenkinél jelentkeznek, de vannak kellemetlenebb bőrproblémák is.
Miért nem ehet dinnyét, aki a parlagfűre allergiás?
Hogyan válhat egy „ártatlan” gyümölcs, a közkedvelt görögdinnye az allergiásoknak ellenséggé? A parlagfűre érzékenyeknél előfordulhat az úgynevezett keresztallergia.
Étvágyfokozó ételek
Sok mindentől lehetünk éhesek, és még több dologtól érezhetjük az éhséget. Ti is éreztétek már éhesnek magatokat mondjuk félórával egy kiadós vacsora után?
Gyümölcsevés szabályai
A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy naponta öt adag gyümölcsöt - illetve zöldséget - kellene enniük egészségük érdekében.
Nyugtató ételek stresszes időkre
A nyár valóban a szabadságérzetről és az önfeledt élvezetekről szól, de sajnos mindig akadnak bosszúságra okot adó pillanatok, időszakok. Okozhatja ezt rohanó életmódunk, az ebből adódó általános időhiány, családi- vagy párkapcsolati feszültség, de a túl nagy mennyiségű munka vagy az alváshiány is.
Használjunk vitaminokat, étrendkiegészítőket nyáron?
Valószínűleg nagyanyáink korában elintézték volna a témát annyival, hogy számtalan idénygyümölcs és zöldség, illetve természetes napfény és friss levegő áll rendelkezésre, minek a sok szintetikus bogyó, ám azért ez a mai világban sajnos nem állja meg a helyét.
Szuper finom lekvárok
A lekvár vagy gyümölcsíz olyan sűrű pép, amely a gyümölcscukorral vagy cukor nélkül történő főzése által jön létre. Főleg szilvából és sárgabarackból készítik a hagyományos házi lekvárt, amely tipikusan kelet-közép-európai étel.
Melyik a jó sajt-gyümölcs kombó?
Hagyományosan nagyon sokan desszert előtt esznek sajtot gyümölccsel. Bevallom én szinte bármikor, elsősorban vacsorára. Talán még gyerekkoromban alakult úgy, hogy bármelyik másik kisgyerek, nem annyira szerettem a gyümölcsöt, de sajttal egészen más. Kérdés az, hogy vajon egészséges is-e, ha sajtot eszünk gyümölccsel, és mik a legjobb mixek?
Rákellenes ételek
Ma már sajnos mindenki ismer olyan szomszédot, barátot, kollégát, vagy sajnos közvetlen közeli vagy távoli családtagot, aki megküzdött a rákbetegséggel, vagy aki netán sajnos elveszítette a harcot vele. Szomorú, alattomos, kegyetlen betegség, olykor villámgyors lefolyású, máskor sok szenvedéssel ér véget. Elkerülni, kivédeni, meggyógyítani nem lehet, de a megelőzésben van némi szerepe azért az életmódnak.
Barackos finomságok
Gyakran mondjuk a fiatal, egészséges arcbőrre, hogy hamvas, mint egy barack. Mindez nem véletlen, hiszen az őszibarack kitűnő szer a száraz és fáradt bőrre. A szépségápoláson túl azonban az egészséges életmódnak is szerves részét képezi ez a kis szőrös gömb.
Nyári saláta receptek
A nyári meleg idején az egyik legjobb választás a saláta, ami gyorsan elkészíthető, friss és vitaminokban, tápanyagban rendkívül gazdag.
Málnás édességek
Magyarországon is őshonos gyümölcs. Bár a piros színű málna a legelterjedtebb, léteznek fekete, lila és sárgás színű fajták is. Számtalan módon felhasználható a konyhában: süteményekhez, zselék készítéséhez, gyümölcslevesekhez, de csinálhatunk málnaszörpöt, dzsemet, sőt készülhet belőle mártás, húsok mellé.
Közepes pektintartalma miatt sűrűbb dzsem, lekvár csak hosszabb főzési idővel, más magas pektintartalmú gyümölcs vagy zselésítő anyag hozzáadásával főzhető.
Hűsítő, fogyasztó ételek
Nyáron az a legegyszerűbb, ha sok friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztasz, amelyek nem csak kalóriaszegények, hanem tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rengeteg rosttal.
Mennyit kell inni?
A megfelelő vízfogyasztás az egészséges élet alapfeltétele. A szervezetünk körülbelül 70%-át víz teszi ki, ezért is elengedhetetlen a pótlása
Ha babát szeretnél…
Amikor eldöntjük, hogy babát szeretnénk, a legfőbb félelmünk, hogy soká várat magára a pozitív terhességi teszt. Nyilván a természet a főnök ő teszi a dolgát, azonban néhány trükkel mi is növelhetjük a teherbeesés esélyét.
Várandósság alatti étrend
Nem, nem kettő helyett eszünk. Ikrek esetén se három helyett. Minőséget és nagyon jól megkomponált, tápanyagdús táplálkozást kell összerakni. Nem is olyan egyszerű.
A legmagasabb glikémiás indexű ételek
A glikémiás index valójában egy számérték, amely az élelmiszereket egy 0-100-ig terjedő skálán sorolja be vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Ezt eredetileg a cukorbetegek számára fejlesztettek ki, de érdemes alkalmaznia azoknak is, akik számára a betegségek megelőzése és a karcsú alak egyaránt fontos.
Házi szörp receptek
Tartsd be az alapszabályokat, és ha jól csinálod, lefőzhetetlen leszel a befőzésben! A lekvárok és dzsemek mellett szörpöket is készíthetsz házilag, amelyek sokkal finomabbak lesznek, mint a bolti változatuk!
Ha magas a koleszterinszint…
Mindig azt hittem az elhízott embereknek mutat magas koleszterinszintet a vérképe, míg a vékony, szálkás, sportoló férjem véreredményét meg nem láttam. A magas koleszterin szinte már népbetegség. Mit tehetünk ellene?
Villámgyors epres édességek
Indul az eperszezon, a piacok standjain hétről hétre nagyobb számban jelenik meg a hazai földeken termesztett, ízletes gyümölcs. A népszerű bogyós gyümölcsnek mintegy 600 fajtáját tartják számon, és a források alapján már több mint kétezer éve fogyasztja az ember. Nem sokan tudnak nemet mondani az illatos finomságnak, az eper ráadásul nemcsak íze, de egészségünkre gyakorolt hatása miatt is értékes élelem.
Szabadtéri sportok karantén idején?
Mivel pillanatnyilag, azaz eme cikk írása idején nincs kijárási tilalom, „csak” kijárási korlátozás, így a sport és szabadidős tevékenységek céljából el szabad hagyni az otthonunkat. Véleményem szerint épp az immunrendszerünk védelme érdekében ez hasznos és fontos is, természetesen vannak azonban szabályok, amelyeket saját és mások védelme érdekében be kell tartani.
Fakó arcbőr, sápadt arcszín, napfényszegény környezet
A saját bőrünkön egy idő után látjuk az otthoni lét következményeit, s most nem arra gondolok, hogy „mindmeghalunk”, mert zárva a szépségszalon, meg nincs körmös, csupán arra gondolok, hogy a friss levegő, a napfény, a D vitamin hiánya bizony meglátszik az arcbőrön. Két hét után fura a tükörkép.
Smoothie, szigorúan házilag!
A smoothie nem olyan rég jött divatba. Ezek a kiváló turmixok nemcsak telítenek, laktatnak, egészségesen és fitten tartanak, fogyasztanak, rostokkal és vitaminokkal látnak el, hanem finomak is. Az egészséges verziók alatt persze nem a bolti értendő.
Mit is rabolunk a polcokról?
A járvány teljesen átalakította hétköznapjainkat, és ez a Hajrá Egészség oldalán is meglátszik. Egész egyszerűen át kell állnunk más fajta életritmusra, más fajta egészséges életmódra. Hogy jelenleg pánik folyik az emberek között? Ezt most nem tudom megállapítani. De hogy az első napokban az volt, az bizonyos. A felvásárlási láz a tetőfokára hágott, és ha ez nem lenne elég nagy baj, akkor ezt tetézte, hogy sokszor haszontalan termékeket kezdtek el felhalmozni. Persze a legfontosabb, hogy jelen helyzetben ez indokolatlan is.
Antioxidánsok – mik ezek?
Az antioxidánsok szervezetünk létfontosságú alkotóelemei. Bizonyos részükhöz csak növényi táplálékon keresztül lehet hozzájutni, más részüket pedig csak állati eredetű ételek tartalmazzák.
Cseresznye hatása a szervezetre
A cseresznye nagyon egészséges! 78−82 százaléka víz. Vesetisztító, vértisztító gyümölcsök közé soroljuk, ezáltal bőrújító bőrújító hatású is. Csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért az ízületi megbetegedések megelőzésében is bizonyított hatása. Enyhíti a reumatikus panaszokat, és segít a cukorbetegségben szenvedőknek. Fogyasztása segíti a fogak és csontok fejlődését. Káliumtartalma a zavartalan izomműködésért, a normál vérnyomásért, a megfelelő szívritmusért felelős.
A frontérzékenység kezelése
A frontérzékenység mindennapos probléma, amely kezelése nemcsak fájdalomcsillapítókkal, hanem természetes anyagokkal is történhet.
Hogy is néz ki a jó reggeli menü? Mennyire életszerű?
Korábbi írásomban arról elmélkedtem,, hogy vajon érdemes-e sokat enni reggelire, és ha igen, akkor miért. Most persze azt is megnézzük, mennyire életszerűek ezek a reggeli étkek, mennyire kell nagy lelkierő ahhoz, hogy esetleg változtassunk reggeli étrendünkön. És most nem is a pénztárcát veszem alapul.
Mínusz kilók, de milyen áron?
A fogyás, az áhított alak elérése ma is rengeteg embert érint, akik a legkülönbözőbb diétákkal akarják lefaragni a felesleget. Legtöbbször ezek a fogyókúrák inkább ártanak az egészségnek, mintsem segítsenek megszabadulni a plusz kilóktól.
Hogyan érjük el, hogy a gyermek zöldséget és gyümölcsöt egyen?
A fenti kérdés a mai napon jutott eszembe. A munkahelyen megkérdezte az egyik kolléganő, kérek-e sült tököt. Beugrottak gyerekkori emlékeim, amikor semmi mást nem utaltam jobban, mint éppen a sült tököt. De aztán nem csak a kalandvágy ébredt fel bennem, hanem arra is gondoltam, érdemes talán megkóstolni, mert sok mindennel voltam így kisgyerekként, hogy egyszerűen rá se tudtam nézni, már az illatától is rosszul voltam, később mégis egészen megkedveltem. Ilyen volt például a karfiol vagy az ahhoz nagyon hasonló karalábé. Végül nagyon ízlett a sült tök is. Ezek után azon kezdtem el gondolkodni, vajon mennyire volt nehéz rávenni akár óvodás koromban a zöldségre és a gyümölcsre. A gyerek pedig gyerek marad, akármikor is születik, így örök a kérdés: hogyan szoktathatjuk rá csemetéinket az egészséges táplálkozásra?
Füge áldásos hatásai
A füge nagyon gazdag béta-karotinban, A-,C-,E-, és K-vitaminban, kalciumban és más ásványi anyagokban. Összegyűjtöttünk 14 érvet, hogy miért lenne érdemes beépítened az étrendedbe.
Vegán étrend gyerekeknek?
A napjainkban egyre népszerűbbé váló vegán életmód sok vitát generál. Tényleg szükség van az állati eredetű ételek fogyasztására vagy ezt növényi alapú táplálékokkal valóban tökéletesen lehet helyettesíteni? Az egyik legnagyobb kérdés és vita, szabad-e egy gyereknek vegán életmódot követnie?
Hó végi vendéglátás? Nem gond!
Családi ünnepek, születésnapok, névnapok, évfordulók hónap végére is esnek, és sajnos sem az anyagi helyzetünkhöz, sem az időjáráshoz nem igazodnak a dátumok. De nem kell elkeserednünk akkor sem, ha vendégeket kell fogadnunk a hónap végén. Kijöhetünk ebből olcsón és egészségesen is.
Granola, az egészséges reggeli - receptekkel
A reggeli a legfontosabb étkezés, amivel megalapozzuk a nap további részét. Energiát ad és feltölt, nem mellesleg nagyon finom is lehet! Mindezeket tökéletesen megtestesítik a müzlik és a granola, amit házilag is könnyedén el lehet készíteni!
Immunerősítés ősszel
Bár olykor az időjáráson sem látszik meg, de valóban elkezdődött az igazi őszi időszak. Viszont ez a kései nyár számos lehetőséget tartogat számunkra, ha szeretnénk az egészségünket felkészíteni a jóval vitaminszegényebb téli hónapokra.
Kekszes csodák – csak erős idegzetűeknek
Nincs jobb érzés, mint mikor annyira hatékony módszerekkel tudunk dolgozni a konyhában, hogy órákat spórolunk meg.
Mit mivel?
Életmódváltás. Szitokszó. Az alapokat már mindenki ismeri, hallotta - de konkrétan az érdekli a többséget, hogy pontosan mit mivel helyettesíthet főzéskor, hogy annak élvezeti értéke, íze ugyanolyan finom legyen, a sütésnél pedig könnyű legyen vele dolgozni, habarásnál is boldoguljunk vele, de a piskótatekercs is szépen sikerüljön. Egészséges alternatívák
A legjobb alvást segítő ételek
Az éj leple alatt támadó álmatlanság nappalra fáradtságot, kimerültséget és ingerlékenységet hagy maga után. Az okok sokfélék lehetnek: lelki problémák éppúgy, mint testi bajok, de egészen biztosan az is befolyásolja az alvás minőségét, hogy mit eszünk és iszunk.
Hizlal-e a boldogság?
Az evés mindennapjaink igencsak meghatározó része. Nemcsak az alapvető szükségleteinkhez tartozik hozzá, de nagy események kísérője is. Gondoljunk csak az esküvők utáni vacsorákra, a konferenciákon zajló állófogadásokra, az évfordulós romantikus ebédekre. De vajon örömünkben eszünk? Vagy az evés csak egy megszokott rítus, aminek semmilyen hatása nincs ránk?
Hűsítő dinnyés finomságok
Tele van hasznos anyagokkal. A görögdinnyében sok a C-vitamin, a kalcium, a magnézium, a rost és a kálium is, ezen kívül tartalmaz még A-vitamint, B1-, B3- és B6-vitamint, valamint sokféle karotinoidot, például likopint.
Észrevétlen diéta
Kerültél már összetűzésbe családtagoddal az életmódod kapcsán? Ha igen, érdemes elolvasnod ötleteinket.
Ételek székrekedés ellen
A rohanó és a helytelen táplálkozás sok esetben székrekedést vált ki. Népbetegségként kezelhetjük a székrekedést, ami nem csupán a terhes nőket érinti, hanem minden korosztályban előfordul.
Hogyan érdemes reggelizni?
Elcsépelt, de igaz, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Nemcsak a hangulatodat alapozza meg az, hogy hogyan kezded a napod, de az egészségedre is nagyon nagy hatást gyakorol. Ezért igazán érdemes kicsit több időt és energiát szánni egy jó reggelire.
A nyár kedvence házilag
A fagyi a nyári időszak legnépszerűbb és legkedveltebb édessége, ami sokak véleménye szerint egyenes utat jelent az újabb és újabb kilók felszedéséhez. Ennek azonban nem kell mindig így lennie, hiszen a házilag elkészített fagylaltcsodák sokszor nemcsak finomabbak, de egészségesebbek is lehetnek, mint a boltokban fellelhető „rokonaik”.
Ha kell egy kis energia…
Napi energiaszintünk nagymértékben növelhető, ha bizonyos ételeket fogyasztunk. Nincs szükség három-öt presszókávéra délelőtt és energiaitalokra, drága étrend-kiegészítőkre, elég, ha kipróbáljuk a következő tíz szuperételt!
Hízókúra? Hogy micsoda?
Sokan vannak, akik hízni szeretnének. A genetika sokszor a vékony alkatúaknak is probléma. Hogyan hízzunk egészségesen? Minőségi ételekkel?
Lekvárfőzés egyszerűen – nemcsak gyakorlott háziasszonyoknak
Noha nagyszüleink rengeteg anekdotát mesélnek a régi szép időkről, amikor még hatalmas üstben főzték a lekvárt, mára már a lekvárkészítés efféle hagyománya kissé más formát öltött. Ma már az is könnyen tehet el lekvárt, aki nem annyira járatos a konyhában.
6 jó tanács az egészséges turmixhoz
A gyümölcsök szerepe felértékelődik nyáron. Egy jó smoothiehoz, turmixhoz is gyakrabban láttunk hozzá ilyenkor. Összekeverjük, feldolgozzuk, és pürére vágjuk a gyümölcsöket, de azok így sokszor veszítenek természetes javaikból, sőt mi több egyenesen veszélyesek is lehetnek. Íme hát pár tanács, hogyan csináljuk egészséges smoothiet ebben a nagy melegben.
Milyen fehérjét egyek, ha nem eszem húst?
Szerencsére nem vagyunk egyformák. Van, aki húst hússal eszik, s fogja a fejét a vegetáriánusok, esetleg vegánok elvein. A növényi étrend követői pedig zöldséget, gyümölcsöket, gabonákat, magvakat esznek. Az azonban biztosan közös bennük, hogy fehérjére mindenkinek szüksége van.
Most már buktuk a nyári formát
A nyári alak télen készül, mégis vannak azonban, akik az utolsó mentsvárként még belefognak egy-két nullkalóriás rettenetbe, nulla szénhidrátos őrületbe, vagy víznapokba. Gyors megoldásnak tűnik, azonban csak újabb melléfogások a sok sikertelen próbálkozás listáján.
A túl sok vitamin veszélyes!
Az emberek többsége általában rendszeresen fogyaszt valamilyen mesterséges vitaminkészítményt. A túlzott vitaminbevitel azonban ugyanolyan káros lehet, mint a vitaminhiány.
Ételallergia
A különböző allergiákkal, érzékenységekkel és intoleranciákkal napjaink orvostudománya rengeteget foglalkozik. Szerencsére az élelmiszeripar is afelé tart, hogy minél nagyobb fokú szolidaritást mutasson az allergiában szenvedők felé. És a gyógyszeripar is több lehetőséggel áll elő számukra.
Ne dobd ki a banánhéjat!
Sok olyan élelmiszerünk van a háztartásban, melyet nem csak fogyasztásra használhatunk, íme egy újabb újrafelhasználható csodaszer, amit nem érdemes kidobni: banánhéj!
Regenerálódás húsvét után
A húsvéti időszak egyszerre pihentető és fárasztó. Tény, hogy a legtöbben nem a munkahelyükön vagy az iskolában fáradnak el, hanem az otthoni sütés-főzés-takarítás háromszögében. No, meg az evés-ivásban. Érdekes, hogy a húsvéti hosszú hétvégét is ki kell pihenni. Hogyan tudunk hatékonyan regenerálódni?
A tudatos vásárlás nem pénztárca kérdése
Sok rákkeltő anyagot, „szemét” kaját, adalékanyagot, műételeket és temérdek édességet veszünk, hozzádobunk mindig egy újabb műanyag szatyrot, néhány csokit, kekszet és plusz két nápolyit a fizetésre várva. Nem megvesszük, amit kell, hanem vásárolgatunk. Ha van is cetlink, kétszer annyi termék kerül a kosárba. Miért?
Folyamatosan változó időjárás - hogyan viseljük el?
Az idővel bolondító április szerepét napjainkban a február és a március vette át. Hideg és meleg szinte napi szinten váltják egymást, és ez megviseli a szervezetünket is. Ezért új technikák kellenek ahhoz, hogy a betegségeket elkerüljük.
Lennél vegán?
Mi a különbség a vegán és vegetáriánus étrend között? Kipróbálnád a vegán életmódot, vagy túl szélsőségesnek találod? A növényi alapú étrendnek kétségtelenül számos előnye is van, érdemes tenni egy próbát és megfigyelni mi történik, azonban a megfelelő körültekintés és a tudatos tápanyag összeállítás ennél az irányzatnál is nagyon fontos.
Egészséges vendégvárók
Hétvégenként vagy esténként gyakran szervezünk vendégségeket. Ilyenkor vagy hatalmas főzésekbe kezdünk, vagy legalábbis néhány süteményt az asztalra teszünk. Amikor pedig végképp nincs időnk, ötletünk vagy kedvünk, akkor kibontunk egy zacskó chipset, ami rendkívül rossz döntés. Hiszen egy kis erőbefektetéssel sokkal finomabb nassolni valókat varázsolhatunk vendégeink elé.
Péksütemény helyett
A heti öt munkanapból öt munkanapon péksüteményt vagy szendvicset majszolsz reggelire? Nem muszáj! Létezik alternatív megoldás. Megmutatjuk mi az!
Egészséges reggeli receptek ünnepekre 1. rész
Lepd meg a szeretteidet valami igazán különleges finomsággal ünnepek idején. A titkos összetevő, amelyet minden ételhez tenned kell az nem más, mint a karácsonyi szeretet.
C-vitamin bevitele télen? Egyszerűen!
Sokan azt gondolják, hogy a tél beállta nem teszi lehetővé, hogy a szervezetünknek szükséges napi C-vitamin-mennyiséget biztosítsuk. Pedig ez nem is olyan lehetetlen, sőt, egyszerűbb is, mint máskor. A titok, mint sokszor máskor is, az odafigyelésben rejlik.
Nincs időm főzni – hogyan oldjam meg?
Jókat enni mindenki szeret, de megfőzni nincs mindig idő. Ebből a problémából élnek meg annyira jól az éttermek, és azok a kifőzdék, amelyek hétköznap kifejezetten azért vannak nyitva, hogy a gondterhelt, fáradt emberek betérhessenek egy tál főtt ételre, ami még viszonylag megfizethető árban van. Mégis sokkal jobban vágyunk egy nehéz hét után otthoni ízekre.
Ne robbanj le télen!
A telet nem sokan ússzák meg betegségek, megfázások, felfázások nélkül, az enyhébb idő a vírusoknak kedvez, támadnak a kórokozók! Mit tegyünk?
Kezdődik a tél
Mit tegyek az egészségemért most, hogy téliesre fordult az időjárás? Szinte minden télen feltesszük ezt a kérdést, hiszen nyáron sokkal könnyebb dolgunk van: nem kell rétegesen öltözködni, nincs influenza-járvány, és nem merülünk ki olyan hamar. De télen sem kell szenvedéssé válnia az egészségi állapotunk karbantartásának.
A saláta uncsi. Ja, nem!
Ha változatosan és laktatóan el tudsz készíteni egy salátát, már izgalmasabbá tetted a megszokott, napi étrended. Egy kis kreativitással különleges íz világú és változatos textúrájú salátákat állíthatsz össze. Néhány tipp ebben segíthet most!
Gránátalma "fröcskölés mentesen"
A gránátalma egy olyan gyönyörű bordó gyümölcs, ami rengeteg magot rejt magában: egy átlagos méregtű gránátalmában közel 600 mag található. Ráadásul ezek a magok nemcsak ízletesek, hanem nagyon sok előnyös tulajdonságuk is van. Vajon melyek pontosan a gránátalma előnyei?
Szíverősítő ételeket a mindennapokba!
A szív- és érrendszeri megbetegedések már-már népbetegségnek számítanak Magyarországon, bármelyik társadalmi rétegről is legyen szó. Pedig az étkezés odafigyelésével, és néhány finomsággal könnyen csökkenthetjük a kockázatát.
Életmódváltás a férjek szemszögéből
Elhatároztad, belekezdtél, diétás étrendet alakítottál ki, lecserélted az élelmiszereket, talán sportolni is elmentél, s máris itt a nagy buktatód: a környezeted. Mi fog most történni és mit tegyél? Elmondjuk
Nem rontottam el, csak még nincs kész!
Odaégett? Túl sós? Túl híg? Leragadt vagy szétesett? Ne bosszankodj! Nincs elrontott étel, csak olyan, ami még nincs kész! Mindenkivel előfordul, hogy egy étel nem sikerül épp a legtökéletesebbre, ám ezen könnyen segíthetünk!
Egészséges tejdesszertek?
Megdöbbentő dolgot derítettek ki a bolti joghurtokról a minap a britek, főleg a gyerekeknek szánt joghurtok óriási cukortartalma került terítékre. Azt hiszem nem kell messze mennünk, itthon is tanulságos körülnézni a boltok polcain. Vajon mennyire egészségesek ezek a nyalánkságok és mivel helyettesíthetjük őket?
A nagy teakörkép
A teafogyasztás hagyománya évezredes múltra tekint vissza.
Nem kerül ennyibe, hogy lefogyj!
A diéták és fogyókúrák útvesztőjében gyakran választjuk a kényelmesnek tűnő, gyors megoldásokat, még akkor is, ha rengeteg pénzünkbe kerül. Biztosan nincs más megoldás?
Furcsa ételek, melyeket szeretünk
Az emberek ízlése az ételek terén eléggé különböző. De néhányan vannak, akik a különösen szokatlan ízek párosítását kedvelik. És rá kell jönnünk, hogy néha nem is alaptalanul. Mutatunk néhány különös párosítást, amelyet sokan szeretnek.
Bőrbarnító ételek
Létezik néhány olyan étel, melyet könnyen segítségül hívhatunk, ha a nyári bőrszínt szeretnénk megőrizni. Melyek ezek és hogyan hatnak, erről szól mai írásunk.
Kötelező szénhidrátok
A szénhidrát szó általában negatív érzéseket kelt egy diétázó, fogyni vágyó emberben, pedig a szénhidrátok bizonyos részétől egyáltalán nem kell tartani. A komplex szénhidrátok az egész test és az agy számára is rendkívül fontosak. A hasznos szénhidrátforrások nagyon jótékonyak az étrendünkben, rengeteg vitaminnal és tápanyaggal támogatják az egészséges életmódot.
A legjobb diéta: fagyizhatunk!
Akár nyaral valaki, akár a munkából ér haza fáradtan és izzadtan, a legjobb, amit el lehet képzelni egy kehely hűsítő fagyi, legyen az házi, vagy bolti, netán cukrászdai. A hűs nyalánkság bármely diétába beilleszthető.
Négy étel, amit érdemes edzés előtt fogyasztani
Akár fogyni szeretnénk, akár izmot építeni, energia nélkül semelyik edzésmód nem fog menni. Íme 4 étel, melyet bátran ehetünk edzés előtt, és a szervezetünk is meg fogja hálálni.
Ellenségünk a szénhidrát?
A zsír után most új ellenséget választott a fitneszipar. Igen, megint az ételek egyik fő összetevőjét, a szénhidrátot tesszük felelőssé minden egészségügyi problémáért. Lássuk csak, hogy is van ez!
E-számok. Mi micsoda és mennyit eszünk belőlük?
Vannak, akik elszörnyedve pásztázzák végig a termékeken lévő adalék-listát. Mások rá se hederítenek. Jelenleg több mint háromszáz adalékanyagot használnak az élelmiszeriparban. Vajon mennyit fogyasztunk ezekből?
Életmódtippek naggggyon lustáknak!
Életmódot szeretnél váltani, mégsem nem vágtál bele eddig. Persze tudom én, ma nincs időd. Elhiszem. Ezért adok villámgyors tippeket. Ezekhez tényleg nem szükséges túl nagy idő-és energiaráfordítás! Bebizonyítom!
Konyhakert készítés, mint egészséges hobbi
Szeretnél igazán bio, egészséges alapanyagokat? A legjobb megoldás erre a saját kis konyhakert.
5 reggeli azoknak, akik nem akarnak reggelizni
Egy kiadós, tápanyagban gazdag és egészséges, vitamindús reggelivel igazán jó lehet indítani a napot, együtt enni, reggel, családi körben. Megéri emiatt korábban felkelni
Diétás ételek - vidd magaddal!
A diétánk egyik legkörülményesebb része kitalálni, hogy mely ételeket vihetjük magunkkal, ha elmegyünk otthonról. Néhány praktikus tanáccsal segítünk ebben!
Idősek étrendje
Dietetikusok egybehangzó véleménye szerint idősödő korban is figyelni kell az életmódra. Ebben a korban is számos élettani változás zajlik a szervezetben, a tápanyag- és vitamindús, helyesen összeállított étrend nagyon fontos.
Enni vagy nem enni? Ez itt a kérdés!
Unalomból? Stressz miatt? Tévénézés alatt? – egy nap vajon hányszor eszünk és ezek közül vajon mennyi a valódi éhség? Egy kutatás szerint tízféle éhség létezik, ám ezek közül csak egy valódi.
A málna felhasználása
A nyár rendkívül sok kincset rejteget számunkra, a jó strandidő és a barna bőr még nem minden, hiszen az egyik legnagyobb ajándéka a rengeteg nyári gyümölcs. A málna -ezek közül-, a gyerekek körében az egyik legnépszerűbb. Három felhasználási módot mutatunk, hogy jobban az étkezéseink részét képezhesse.
...meg a kakaósat, a fahéjasat, a lekvárosat....
Édesen és sósan is fogyasztjuk. Számtalan verziója létezik. Elkészítése országonként más és más. A legkedveltebb töltelékek a kakaó, fahéj, túró, mák, különböző pudingok. Sós változata közül ismert: a hortobágyi húsos palacsinta, de gombával, és más zöldségekkel megtöltve is elkészíthető. Gyerekkorodban melyik volt a kedvenced?
Tíz gyors tipp, amellyel máris életmódot váltottál
Nagyon gyakran a pénz és az idő a legelső két kifogás, ha életmódváltásról beszélünk. Engedd meg, hogy megpróbáljalak meggyőzni az ellenkezőjéről, ígérem mindössze tíz változtatás és máris rengeteget tettél az egészségesebb élethez vezető úton, sem drága nem lesz, sem időigényes. Ne lapozz tovább, olvasd el a tíz tanácsom.
Ezt csináld és meghízol!
Számtalan olyan rutinból elkövetett cselekvésünk van, melyeket talán észre sem veszünk, mégis rögzülnek, és rossz szokásainkká válnak, ezzel egyre több problémát okozva. Kis odafigyeléssel mindez megelőzhető.
Rostban gazdag ételek
A növényi rostok a szervezet számára nem hasznosítható anyagok közé tartoznak, fogyasztásuk mégis elengedhetetlen azok számára, akik egészségesen szeretnének étkezni. Mutatok pár ötletet, ha nem tudod, hogyan fedezd a napi rostbeviteledet.
Mit tegyél, ha nem tudod begombolni a nadrágod?
Aki szenvedett már gyomorpanaszoktól, voltak emésztési gondjai, annak mindenféleképpen érdemes ezután tudatosan felépíteni a napi étrendjét. Cikkünkből kiderül, mit tehetünk a laposabb has érdekében, és most kivételesen nem a fogyás a téma!
Finomságok gyereknapra
Minden nap szeretjük, etetjük, neveljük, óvjuk, féltjük, kényeztetjük csemetéinket, s igyekszünk mindig fogukra valót az asztalra varázsolni, de gyereknap igazán különleges alkalom arra, hogy valami finomsággal tegyünk a kicsik-nagyok kedvére! Készítsünk nekik valami kényeztetőt!
Öt dolog, amiért érdemes epret fogyasztani a szezonban
Az eper már gyerekkorunkban mesebeli finomságként van számon tartva. Tortákban, süteményekben, gyümölcssalátákban gyakran találkozunk vele, de sokan az édessége vagy romlandósága miatt nem fogyasztják. Pedig több haszna van, mint gondolnánk.
Életmódváltás buktatókkal - semmi baj, megyünk tovább
Akinek nem ismeretlen fogalom a diéta, életmódváltás, akinek voltak már kitűzött célok az életében, aki elindult már valaha is az önmegvalósítás útján, az pontosan tudja, hogy ez a göröngyös út tele van buktatókkal, és bizony meg is botlunk időnként. Azt gondolod, ezért lelkiismeret furdalást kell érezned? Elmondom neked, hogy egyáltalán nem!
Hosszabbítsd meg az életed! Íme, öt dolog!
A Harvardi Egyetem kutatói közöltek egy mindenre kiterjedő tanulmányt, melyből kiderült a hosszabb élet öt kulcsa. A szakemberek szerint ezzel az öt szabállyal, évekkel is tovább élhetünk. Íme...
Most mit is akartam csinálni? Avagy: agytápláló ételek
Első körben talán furcsán hangzik, hogy az étkezésünkkel tehetünk a feledékenységünk ellen, pedig valóban megállapítható, hogy egyes tápanyagok hatására javul az agyi vérkeringés, a memória, a koncentrálóképességünk. A memória is befolyásolható az életmódunkkal, az elfogyasztott élelmiszereinkkel.
Allergiaszezon, így szeretlek
Mintegy kétmillió allergiás él Magyarországon, s elsősorban a modern életvitel a felelős az allergiások számának növekedéséért. A betegség bárkinél kialakulhat, a családi örökletesség és a genetika azonban növelheti a valószínűségét. A mostani időszakban főként a tölgy, bükk, nyír és nyárfa pollenje okoz problémát.
Pillangó hadművelet 2.0.-2. Alapelvek és motivációk
Mit használok cukor helyett? Milyen ételeket imádtam? Fogok-e enni édességet? Hol vezetem majd a fogyásom alakulását? Mik a spéci trükkjeim, amelyek segítenek a falásrohamok ellen? Ma, ezek derülnek ki fogyókúrás naplómból.
Öt reggeli hétköznapokra, melyeket előre elkészíthetsz
Mindannyian tudjuk, hogy reggel versenyt futunk az idővel. A hányan vagyunk, sokszor annyifelé van dolog, teendő, készülődés, gyakran kapkodás, idegeskedés, pedig egyáltalán nem kell lemondani az ízletes napindító finomságokról! Sokkal jobbat ajánlok, mint a bolti lekváros táska.Öt változatos reggeli hétköznapokra, melyeket előre elkészíthetsz! Íme!
Egyszerű megoldások magas vérnyomásra
A hipertónia a fejlett országokban, már mondhatjuk, népbetegségnek számít. A népesség mintegy 15 százaléka szenved tartósan magas vérnyomástól. Évente csaknem 5000 magyar ember halála írható e betegség számlájára. Mik lehetnek a kiváltó okok, s milyen megoldást kínálunk? Cikkünkből kiderül.
Szénhidrátfogyasztás, mikor, mennyit, hogyan
Szervezetünk számára rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű szénhidrát elfogyasztása, hiszen így juthatunk hozzá az éltben maradáshoz szükséges energiához. Szénhidrátfogyasztás, mikor, mennyit, hogyan.
Ideális étrend óvodásoknak, kisiskolásoknak
Vajon milyen egy ideális reggeli kisebbeknek? Mit csomagoljunk tízóraira a nagyobbaknak? Mennyi az ideális gyümölcsfogyasztás ebben a korban? Adjunk tejterméket? Mi a baj a bolti felvágottakkal? Milyen vitaminokat adjunk nekik? A kérdéseink végeláthatatlanok, ha óvodás, kisiskolás gyermekeink táplálkozásáról van szó.
„Csak még egy kanállal…”
Sajnos nagyon sok kisgyermekes családban felmerül az evés problémája. Nem eszik jól a gyerek, vagy nem akkor és nem azt, amit, és amikor kéne, vagy a korábbi kedvelt ételeit egyik napról a másikra már csak turkálja a tányérban. A kényszerítéssel azonban a gyermeknek védekező mechanizmusa alakul ki, az étkezés ellen. De, akkor mi a teendő?
Alma és az egészség viszonya
Igaznak bizonyul az a mondásunk, miszerint:„Minden nap egy alma, az orvost távol tartja!”. Hiszen, számos jótékony hatása van a szervezetünkre. Őseink gyógyszerként használták, több nép mitológiájában is megjelenik, illetve a Bibliában is kulcsszerepet kapott. De, most nézzük meg, mit is kell tudnunk erről a gyümölcsről.
Testi-lelki harmónia
Mikor egészségről, vagy betegségekről beszélgetünk, gyakran a kézzel fogható dolgokban keressük a megoldást. Az egészséges reformételekben és gyógyszerekben, s megfeledkezünk sokszor arról, hogy testi állapotunk mellett, lelkileg milyen módon tehetünk saját életünkért. A testi-lelki harmónia szorosan összefügg, és nem működhet egyik sem a másik nélkül.
Tavaszi méregtelenítés
A hosszú tél után bevett szokás, hogy a természet megújulásával mi is megújuljunk kicsit, amit a szervezet méregtelenítésével érhetünk el. Nézzük is meg, hogyan!
Bőrszépítő ételek
Az örök fiatalságot ígérő, borsos árú fiatalító krémek helyett nem ártana olyan ételeket, zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani, amik támogatják külsőnk felé irányuló fáradhatatlan törekvéseinket. Életmódunk nemcsak formánkra és immunrendszerünkre hat, hanem bőrünk állapotát is nagymértékben befolyásolja. Fogyasszunk bőrszépítő ételeket!
Készítsük fel a kicsik szervezetét a tavaszra!
Ha hihetünk az előrejelzéseknek, lassan valóban beköszönt a tavasz: itt az ideje kimozdulni a barlangunkból, a nagykabátot pedig eltenni. De hogyan tegyük tavaszkésszé a borongós téli hónapokban legyengült izgő-mozgó felfedezőket? A Czeizel Intézet gyermek gasztroenterológusának tanácsaival kirobbanó formában várhatjuk az éltető napsütést!
Mi árthat a fogainknak?
Fogaink egészségét az egyik legnehezebb megőrizni, hisz rengeteg dolog van, ami árthat neki. Nézzük, hogy mégis mit tehetünk.
A húsvéti menühöz ajánljuk
Bár a húsvét hagyományos ételei: a sonka és a tojás, mégis a legtöbb háziasszony átgondolja, miket süt-főz az ünnepen, még a szokásos húsvéti sonka és főtt tojás kombináción túl. Ehhez próbálunk segíteni, pár ötlettel!
Energiaital és társai ...
Testünk tömegének több mint a fele víz, felnőtt férfiaknál 60%, nőknél – a nagyobb testzsír-százalék miatt - 50%, míg a csecsemőknél 70%. A folyadékfogyasztás fontosságáról már gyakran hallottunk, hiszen mindannyian jól tudjuk ennek jelentőségét, ám nem mindegy mivel töltjük fel az italos palackokat.
Hogyan töltsük fel a kisbabák vitaminraktárait?
A kisbabák táplálása kapcsán sarkalatos kérdés a megfelelő vitaminbevitel biztosítása. A tél vége felé még jobban érdemes figyelni, hogy a hozzátáplálás során milyen élelmiszerek közül válogatunk, hogy feltölthessük a kicsik vitaminraktárait. De mi a legjobb választás?
Napfényes gondolatok
Március elsejével, bizony a meteorológiai tavasz hivatalosan is beköszöntött, a naptár bizony visszalapozhatatlanul márciust mutat. Tavaszi fáradtság, vagy feltöltődés? Neked mit jelent?
Együnk színeket! - Szivárvány, a tányérunkon!
Gyönyörű évszaknál járunk, elkezdődött a tavasz, igaz szeszélyes mivolta megmutatkozik, de mégis az egyik év legizgalmasabb hónapjait jelenti. Gondolj csak a kedvenc színeidre, s most nemcsak a ruháidról beszélek, hanem szivárványszínű virágokról, színes ételekről. Együnk tavasszal színeket!
A túlpörgött kecskéknek köszönhetjük a kávét?
Vagy szeretjük, vagy csak mentőövként nyúlunk érte, tény, hogy ma már kevés embernek indul a napja a megszokott kávéja nélkül. De ki találta fel az instant kávét, és vajon van-e köze az egyik híres amerikai elnökhöz? Mi köze a kecskéknek a kávéhoz? Elmesélem.
Tévhitek a paleolit diétával kapcsolatban
A paleo diéta népszerűségével párhuzamosan növekszik az étrendről megjelenő cikkek száma is. Ezek sokszor felületes információkon alapuló megállapításokat tesznek. Sajnos, még egyébként megbízható oldalakon is megjelenek ezzel kapcsolatos tárgyi tévedések, amik az érdeklődőket félrevezethetik. Lássuk...
Napi 15 perc arcgimnasztika a feszes arcbőrért
Ha a testedzés az izmok tónusát növelve feszesebb testet eredményez, miért ne lehetne ez igaz az arcnál is? Talán már hallottál az arctorna áldásos hatásáról. A következőkben áttekintünk néhány „ráncfelvarró” gyakorlatot.
Banánt minden étkezéshez!
Bár a banán megosztó gyümölcs a fogyókúrázni vágyók körében, az tény, hogy a laktató és energia dús, trópusi termés számtalan módon felhasználható és ehető. Akár minden étkezéshez, különböző módon elkészítve.
Tavaszi fáradtság? Tehetsz ellene!
Micsoda disznóság! Végre süt a nap, 10-15 fok van, kirándulóidő, erre pont most érzed úgy, mintha ólmos fáradtság nehezedne rád. Igen, ez a tavaszi fáradtság. Lássuk, mit tehetsz ellene!
Édesítőszerek babakorban?
Nyírfacukor, xillit, stevia, eritrit, barna cukor, cukor, méz, vagy nádcukor? A kínálat óriási, s ma már teljesen el lehet veszni az édesítőszerek útvesztőjében, de mit adhatunk a babának?
Mit eszik a vega? Mit eszik a vegán?
A hétköznapi szóhasználat szerint vegetáriánus az, aki nem eszik húst. Ez azonban korántsem ilyen egyszerű, lássuk csak, hogy milyen különbségek vannak a vegetáriánus táplálkozási formák közt?
Gyerekkonyha – avagy céklapürét csak esőkabátban!
A kisgyerekek esetében különösen fontos, hogy mindig finoman, frissen, egészségesen főzzünk, vásároljunk bababarát és egészséges alapanyagokat. Az étrendjük legyen változatos és tápanyagokban gazdag! De mi a teendő, ha a gyermekeink válogatósak lesznek?
A tél rubinvörös csodája - Ezért együnk gránátalmát!
Sokan szeretik ezt a fanyar-édes gyümölcsöt, lássuk egészségünkre gyakorolt hatását!
Egészséges turmixok
Nyers. Friss. Éltető. Tele van vitaminnal. Laktat. Számtalan ízben elkészíthető, többféle módon variálható. Tetszetős, mutatós. Akár lehet édesség is! Tele van rostokkal. Magunkkal vihetjük bárhová. Alacsony kalóriatartalmúak. S ami még jobb: igazán gyorsan össze lehet dobni, akár reggelire, akár kisebb köztes étkezésre! Turmixokat ajánlunk!
Ötletek téli depresszió ellen
Januárban nem nehéz depresszióssá válni. A napok rövidek és sötétek, alig süt a nap. Az év végi stressz és a fényhiány okozhat levertséget, rossz hangulatot, depressziót. Télen lemerül a szervezet energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség.
Egészséges vendégváró falatok
Legyen szó akár szülinapi összejövetelről vagy rokon- és szomszédlátogatásról, az apró egyfalatos csemegék mindig jól jönnek. Lássuk, hogy válthatjuk ki a cukros, finomlisztes aprósüteményt, pogácsát, vagy a zsíros chipset valami egészségesebbel!
Csalónapok
Vajon mit jelent heti egy csalóétkezés az egészséges életmódban? Milyen hatással van a szervezetünkre, ártunk vele, vagy segít hosszútávon? Le tudunk mondani örökre a kedvenceinkről? Erről elmélkedtünk. Te mit gondolsz?
Terhesség alatt kettő helyett eszünk? (Nem)
Sajnos a kismamáknak nem egyszerű az élete, mert szinte attól a pillanattól kezdve, ahogy a család is tudomás szerez a terhességről, folyamatossá válik az etetés. A feladat sportos, fitt kismamákká válni, ami - pláne nagytestvér és munka, háztartás mellett- nem olyan egyszerű. Sosem fogom azt állítani, hogy könnyű, de egyáltalán nem is bonyolult, vagy teljesíthetetlen.
Büféreform, avagy viszlát lekváros táska!
A legfrissebb kimutatások szerint minden ötödik kisfiú és negyedik kislány túlsúllyal küzd. Egy új szabályozás szerint az iskolai büféknek folyamatosan át kell állniuk arra, hogy egészséges ételeket áruljanak. A jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, a túlcukrozott, mesterséges adalékanyagokkal ellátott termékek nem árusíthatóak.
Ezt kell tudnod az ősz emblematikus gyümölcséről, a szőlőről!
Az ősz egyet jelent a szüreti időszakkal. Sokak kedvenc gyümölcse a szőlő, lássuk, mit mindent érdemes tudni róla, s milyen jótékony hatásai vannak!
Alma-ötlettár
Hogy illesszük étkezésünkbe az almát oly módon, hogy ne legyen unalmas, és élettanilag is a lehető legjobbat tegyük vele magunknak?
Ezért egyél almát!
A friss gyümölcskínálat nyár után már jóval kisebb, mint néhány hónappal ezelőtt. Kétségtelenül a hazai télálló alma a legnépszerűbb ebben az időszakban. Mit tudunk róla, miért érdemes fogyasztani?
Együnk elegendő gyümölcsöt a hidegben évszakokban is
Mindenki tudja, hogy a zöldségeken kívül a gyümölcsök fogyasztása is fontos része az egészséges táplálkozásnak. De hogyan ehetünk elég gyümölcsöt az őszi-téli téli időszakban? Íme a segítség!
Dolce Vita testközelből – egészség olasz módra
Hogyan is élik valójában „édes életüket” az olaszok? S miért foglalnak el ma is magas helyet a hosszú élettartam toplistáján Európában? Cikkírónk, aki maga is ott él hónapok óta, testközelből ismeri a válaszokat.
Barátunk a brokkoli
Sokan gondolják azt, hogy ősszel és télen nehezebb tartani a változatos étkezést és a kalóriaszegény étrendet. Pedig sokkal egyszerűbb mindig az évszakoknak megfelelő szezonális zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani, egy csipetnyi kreativitással pedig egyáltalán nem unalmas.
Mire figyeljünk a bébiételek vásárlásakor?
Kezdő anyukaként átrágtad már minden babaváró könyvön magad? Elolvastál mindent a gyereknevelésről, hozzátáplálásról és szoptatásról? Rengeteg információ önti el ilyenkor a leendő anyukákat és persze a sok-sok ismerős tanácsa a bevált és kerülendő tapasztalatokról.
Hogyan szerettessük meg a gyerekekkel a zöldségeket?
A kisgyermekes szülők tudják, hogy egy átlagos vacsora is csatatérré válhat, ha zöldségfogyasztásról van szó. Sokuk már a színe vagy az alakja alapján eldönti, hogy ő aztán meg nem eszi a brokkolit! Bezzeg a cukorkák, csokik és nyalókák mindig elfogynak...
A nemesen egyszerű aszalás
A leginkább környezetbarát tartósítási mód az aszalás. Ehhez nem kell cukor(gyár), nem kell gáz és áram, elég a nyári és őszi napfény a kertben vagy az erkélyen.
Legyünk szuperjól akár két hét alatt!
A zöldségek és gyümölcsök az egészséges étrend nélkülözhetetlen részét képezik. Szerencsére az előnyeik nem csak a fizikai egészségünkhöz köthetőek. Egy új kutatás szerint, ha többet fogyasztunk belőlük, 2 hét alatt a pszichológiai jólétünk is javulásnak indul.
Barackszezon – miért szeretjük?
Nyáron örömmel élvezzük ki, hogy könnyen elérhetőek a hazai friss és édes gyümölcsök. Ilyen a barack is – íme néhány ötletes felhasználási mód a lekváron és a befőttön túl!
Étrendünk változtatása az ősi kínai bölcsességek szerint
Itt vannak a hosszú nyári napok - a tradicionális kínai orvoslás szerint a nyár az év leginkább yang-nak tekinthető időszaka. Mit jelent ez, s hogyan áll összefüggésben az étrendünkkel?
Nyári reggelik
Nagyon fontos a táplálkozásod szempontjából, hogy mivel indítod a napodat. Milyen reggelit ajánlott fogyasztani az egészséges életmód keretein belül, és mi az, ami viszont kerülendő?
Konyhai mit-miért? - Az újrafagyasztás tilalma
Háztartásunkat vezetve nap mint nap alkalmazunk olyan szabályokat és szokásokat, amelyekről pontosan nem is tudjuk, miért szükségesek. Emögött a legtöbb esetben valamilyen, az élelmiszer minőségével és a fogyasztók egészségével kapcsolatos jelenség áll.
Ha nyár, akkor gyümölcsleves!
Most, amikor a hőmérő higanyszála közelít a negyven fok felé, egész másfajta főtt ételeket, ételtípusokat kívánunk. Kiváló választás lehet egy egészségesen elkészített, friss alapanyagokból készült nyári gyümölcsleves. Dobjuk fel a hétköznapi ízeket egy kis kreativitással!
Itt a szezon - készíts magadnak joghurtot!
A joghurt nagyszerű desszert lehet, hiszen kiváló fehérjeforrás, és sokféleképpen variálható. Sajnos a bolti termékek nagy része cukrot tartalmaz, amelyikük pedig nem, az szintén hízlaló vagy egészségtelen édesítőszereket, összetevőket rejthet. Mindenképp jó tehát, ha magunknak készítjük el, s mindössze néhány perc az egész!
Ipari termék, nem pedig élelmiszer?
Nagyon messze távolodtunk attól a világtól, hogy ismeretségi forráson keresztül szerezzük be az ennivalónkat, vagy mi magunk állítjuk elő az élelmiszert. A vidéki életforma követői csökkentek, ezzel együtt pedig terjed a nagy hasznot hozó élelmiszeripar. Kérdés az, hogy mit eszünk valójában?
Rendhagyó szendvicsek
Ha már unod a klasszikus szendvicseket, és szívesen kipróbálnál valami mást, akkor ideje elővenned a kreativitásodat! Mikor, ha nem tavasszal...? Segítünk néhány rendhagyó kenyérre- és kenyérbevaló alternatívával!
Panelkertészet – második szint
Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha legalább a nagymamánk vidéken élt, és megízlelhettük a zöldségek és gyümölcsök természetes aromáját. Sokaknak lehetősége sem adódik erre, így részmegoldásaként kezd elterjedni, hogy a panelházak alkotta lakótelepeken magaságyásokat hoznak létre az épületek között.
Gyümölcs- és zöldséglevek házilag
Vajon miért vesz mindenki bolti gyümölcs- és zöldségleveket, ha egy turmix, vagy gyümölcscentrifuga segítségével házilag sokkal egészségesebben elkészíthető rövid idő alatt...? Jön a tavasz, érdemes a nemsoká termő friss hozzávalókból felturbózni az egészségünket!
Jelentősen emelkedett a zöldségek ára
Aki szokott zöldséget vásárolni, tapasztalhatta, hogy a legtöbb dolog nagyon megdrágult ezen a télen. A jelentős áremelkedések oka elsősorban a hideg időjárás. Mit tegyünk, mondjunk le a zöldségvásárlásról a szezon kezdetéig...?
Mit tegyünk télen a tányérunkra?
A hideg évszakban nagyobb fejtörést okoz, hogy miként táplálkozzunk egészségesen, hiszen szűkösebb a szezonális zöldségek és gyümölcsök kínálata, a megbetegedések viszont gyakoribbak. Milyen ételek fogyasztása javasolt ebben az időszakban?
Őszi étkezési tippek
A szezonális étkezés több szempontból is fontos. Így friss, vitaminokkal és ásványi anyagokkal teli ételeket fogyaszthatunk, ami segít az immunrendszerünk erősítésében a hideg időszakban, sőt még környezetvédelmi szempontból is jót teszünk vele. Mit együnk és mit igyunk az őszi időszakban? Segítünk!
Csakraétkezés: színekkel az egészségedért
A csakrák testünk fő energiaközpontjai, amelyek jelentős hatással vannak szervezetünk működésére. Mindegyik pontot egy meghatározott színnel jelölik a szivárvány színeiből. Attól függően, hogy szervezetünk mely területének van szüksége erősítésre, ehetünk különböző színű ételeket, hogy javítsuk az adott rész működését.
Gyors gyümölcslexikon
Amikor diétára, esetleg fogyókúrára adjuk a fejünket, vagy csak szimplán egészségesebben szeretnénk étkezni, nem elég annyit tudnunk, hogy a gyümölcsök egészségesebbek, ezért majd elég lesz, ha több gyümölcsöt fogyasztunk.
Szeder körtével, avagy gyümölcsfogyasztás okosan
Itt a gyümölcsszezon, ami azért öröm, mert a gyümölcsök a legegészségesebb ételek közé tartoznak. Legalábbis akkor, ha kellő odafigyeléssel és bölcsességgel fogyasztjuk őket.
Nyáron is reggelizz!
A nyári időszakban könnyen felborulhat a felnőttek és a gyerekek egyébként megszokott életritmusa, emiatt pedig elmaradhat a nap legfontosabb étkezése, a reggeli. Pedig kár kihagyni az életünkből, hiszen egészséges, és az egész napunkra hatással van az elfogyasztása.
Diétás tévhitek
Rengeteg valótlan gondolattal találkozunk, ami a fogyókúrákat, diétákat illeti. Ezek közül most igyekszünk jó párat tisztázni, hogy eloszlassuk a közhiedelem középpontjában álló tévhiteket. Meglátod, így könnyebb lesz az egészséges életmód!
Mit igyunk nyáron?
A nyári hőségben és szárazságban még inkább oda kell figyelni a folyadékfogyasztásra. Nem csak az fontos, hogy iszunk-e eleget, hanem az is hangsúlyos, hogy mit. Ha már unod a vizet, válassz az ötleteink közül!
Döbbenetesen magas a növények fehérjetartalma
Még mindig abban a tévhitben élünk, hogy a fehérje egyenlő a hússal, pedig a növények fehérjetartalma sokszorosa lehet a húsénak. Igaz ez például a lencsére is.
Biokertet mindenkinek!
Kis erkélyen, vagy elegáns udvaron is megvalósíthatjuk a saját kis biokertünket. Íme néhány hasznos tipp és ötlet.
Gyümölcslé? Csak módjával…
A gyümölcslevek még mindig az egészség szimbólumaként szerepelnek a köztudatban. De vajon biztos, hogy jót teszünk a szervezetünkkel a gyümölcslevek fogyasztásával? Hogyan és milyen formában érdemes inni ezeket az italokat?
Napi öt-hat étkezés ajánlott
Sajnos ma is kevesen tartják a napi étkezések rendjét és megfelelő összetételét. Tisztázzuk a tévhiteket, bemutatjuk a rossz és jó példákat.
Vegán életmód – egészség, vagy új üzleti lehetőség?
A legújabb táplálkozási irányzat a vegán életmód. Noha az eredete régre nyúlik vissza, nálunk csak újabban kezdett el elterjedni. Vajon tényleg egészséges? És hogyan próbálnak hasznot húzni belőle?
Élmény a piacon vásárolni
Miért jobb a piacon vásárolni? Mert helyi termelőktől jóval egészségesebb ételekhez juthatunk hozzá, és kis ügyességgel olcsóbban is kaphatjuk a sok finomságot.
Nem minden feldolgozott élelmiszer rossz
A feldolgozott élelmiszerek mostanában káromkodás kategóriába tartoznak, pedig a jó minőségű termékekkel igazán nincs semmi gond. A félkész és kész árukkal már annál inkább.
Rágcsáljon goji bogyót a kicsattanó egészségért
Hallott már a goji bogyóról? A világ egyik legegészségesebb gyümölcse az aktuális kedvencünk, ugyanis hihetetlenül széles körű egészségjavító és fiatalító hatással rendelkezik.
Nemcsak a naptej létezik
A nagy nyári kánikulában fokozottan érdemes odafigyelni a hőség és a leégés jelentette potenciális veszélyre. Nemcsak a naptej létezik.
Meg kell szerettetni a zöldségeket!
Kiderült, körülbelül feleannyi zöldséget és gyümölcsöt eszünk naponta, mint amennyi ajánlott. A rossz beidegződés negatívan hat a gyermekek fejlődésére is.
Milyen zöldségeket együnk a szezon előtt?
Bár mindenhol azt olvashatjuk, mennyire fontos a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása, arról kevesebb szó esik, hogy mikor milyen típusút válasszunk belőle. A szezonon kívüli zöldségek, gyümölcsök ugyanis akár érzékenyen is érinthetik a szervezetünket.
Az ország legvarázslatosabb piaca
Egyre felkapottabbak újra az olyan piacok, ahol házi készítésű, bio, vagy kézműves dolgok kaphatóak. Ezzel gyakorlatilag visszatérünk a régi hagyományokhoz, amikor természetes volt, hogy a piacon vásárolnak az emberek, valamint hogy a piacokon nem nagykerből hozott termékekhez juthatunk, hanem mindenki a saját portékáját árulja. Az ország legkedveltebb biopiaca a Balaton-Felvidéken található.
A böjt mindenkinek hasznos lehet
A húsmentes időszak nemcsak vallási alapon lehet hasznos: bárkinek a javára válhat, ha egy bizonyos időszakra lemond a húsételekről. Szebb bőr, erősebb immunrendszer és tisztább gondolkodás lehet a jutalma.
Idényzöldségek kistermelőktől – Zöldségkosár már négy városban
Fontos a sok zöldség- és gyümölcsfogyasztás, viszont tudjuk, hogy a kereskedelmi forgalomban lévő termékek nagy része sok vegyi anyaggal érintkezik, az íze és vitamin-, valamint tápanyagtartalma jelentősen csökkent. Kiváló megoldás a Zöldségkosár rendszer, amely már négy helyszínen működik.
Miért lehet káros a gyümölcslé?
Hát azért, amiért általában a többi dolog: mert túlzásba visszük. Ha túl sok préselt/turmixolt gyümölcslevet fogyasztunk, annak többféle káros hatása is lehet.
Cuki rágcsálók otthon – a degu
Ha nem akar kutyát, vagy macskát tartani otthon, de szeretne valamilyen kedves háziállatot, vagy a gyerek könyörög valamilyen kisállatért, akkor választhat valamilyen egyszerűbben tartható állatkát
Mit kell tudni a gesztenyéről?
A gesztenye az ősz mindennapi látnivalója, az évszak egyik fő jelképe, emellett érdekes és értékes táplálék.
Babassu, az ápoló csoda
Hallott már a babassupálmáról? A Dél-Amerikából származó különlegességet teljes egészében felhasználják, de különösen a gyümölcse értékes: a babassu diószerű terméséből vajat/olajat nyernek, ami kiválóan táplálja a bőrt, és a hajat.
Mértékkel fogyasszon extrudált élelmiszereket!
Az extrudálás egy olyan ipari eljárás, amelyet nemcsak az élelmiszeriparban alkalmaznak, hanem a műanyagiparban, és az állateledel-előállítás során is. Rengeteg élelmiszer készül ezzel a módszerrel.
A lédús őszibarack
Az őszibarack egészséges, lédús, finom, ráadásul szinte bárhol elérhető gyümölcs. Érdekessége, hogy Ázsiából származik és a magyar elnevezése helytelen.
Itt a dinnyeszezon, használjuk ki!
Ki az, aki a görögdinnyéről ne a nyárra asszociálna? Azonnal eszünkbe jut, ahogy ülünk a teraszon és a hűvös gyümölcsöt falatozzunk, miközben süt a nap, és dinnyelé csorog végig a kezünkön.
Mit kezdjünk a málnával?
Végre eljött a málnaérés ideje! A háziasszonyok (szerencsés esetben a háziurak is) készítik a szörpöket, lekvárokat. De mire használhatjuk még a málnát, ha sok a termés, vagy ha ládányit vásárolunk belőle?
A rost a barátod
A rostok fontos elemei táplálkozásunknak, sokan mégsem fogyasztanak eleget belőle. Lássuk, hogyan tehetjük rostdúsabbá étrendünket!
Szívvédő táplálékaink
Szívünk védelme ma az egyik legfontosabb tevékenység, amelyet az egészséges életmód, táplálkozás keretein belül tehetünk magunkért. Lássuk mivel és hogyan!
Napi öt adag gyümölcs és zöldség sem elég
Újabb és újabb kutatások veszik nagyító alá az ember gyümölcs és zöldségfogyasztását. Nem újdonság: rendkívül pozitív a hatása. Ami viszont igen: még mindig nagyon kevesen eszünk elegendő mennyiségűt belőle, belőlük.
Tudj meg többet a gyümölcslevekről!
Manapság a szörpök fogyasztása teljesen visszaszorult, és fokozatosan az egészséges életmód népszerű témái mellett előtérbe kerültek a különböző gyümölcslevek.
Kicsit fura, de egészséges és fogyaszthat is
A grapefruit szinte bizonyosan azért nincs a legnépszerűbb gyümölcsök között, mert furcsa, kesernyés, savanykás ízvilága nem teszi lehetővé széleskörű elterjedését, pedig remek tartalma miatt megéri a fogyasztása.
Kicsi, zöld, jó – a kivi
A kivi az egyik legfelkapottabb gyümölcs ebben a január végi-február eleji időszakban. Népszerűvé válásának oka nem véletlen, a sok vitamin mellett különböző betegségek megelőzésében is segíthet.
Tavaszi fáradtság
Örülünk, ha reggel napsütésre ébredünk, de néhány óra elteltével, már legszívesebben újra aludnánk.. Ez biztos jele, a tavaszi fáradtságnak.